Sociale hervormingen - pagina 180
voorstellen van wet door het ministerie-Kuyper bij de Staten-Generaal ingediend. Deel II.
236 de geschetste
's
wetgevers tusschenkomst zeker
niet
zoude wettigen.
Verscheidene leden hadden tegen de hier vermelde uitzondering ernstige bedenkingen naar zij meenden is het zeer duidelijk, dat een beding als hier bedoeld, waarbij de arbeider zich jegens den werkgever verbindt, de voor zijnen arbeid vereischte grondstoffen, werktuigen of bijzondere kleeding op eene bepaalde plaats of bij eenen bepaalden persoon aan te schaffen, de bron kan worden van allerlei misbruiken dat het de sluipweg kan worden, waarlangs het euvel der gedwongen winkelnering, waarvoor men den grooten weg verspert, weer binnenkomt. Wel hadden deze leden in de Memorie van Toelichting gelezen, dat omtrent de wenschelijkheid van deze uitzondering bij de behandeling van het Truck-ontwerp geen verschil ven gevoelen bestond, maar deugdelijke argumenten hadden zij ook in de schriftelijke stukken, over dat ontwerp gewisseld, te vergeefs gezocht. Zij verzochten van de Regeering te mogen vernemen, welke redenen haars inziens voor de bepaling pleiten en verklaarden al dadelijk, dat zij geen goede gronden daarvoor hadden kunnen vinden. De werkgever moge dan in sommige bedrijven den arbeider niet vrij kunnen laten de voor zijnen arbeid vereischte grondstoffen of werktuigen aan te schaffen waar en bij wien deze zulks verkiest, omdat hij van de deugdelijkheid dier grondstoffen en werktuigen zeker moet zijn, waarom kan hij echter in die gevallen niet voor eigen rekening grondstoffen en werktuigen aanschaffen en door middel van een premiestelsel het zuinig en doelmatig gebruik daarvan verzekeren? Hoe dit zij, in geen geval mag, naar men meende, de uitzondering zoo onbepaald zijn als is voorgesteld, en den werkgever zoo in alles de vrije hand laten. Men wees op § 115 van de Duitsche Gewerbeordnung, waarin den werkgevers wordt toegestaan den arbeiders o.a. de voor hun arbeid vereischte werktuigen en stoffen te leveren, evenwel „für den Betrag der durchschnittlichen Selbstkosten". Dient eene dergelijke beperking, bijv. in dezen vorm, dat niet meer dan de werkelijke waarde in rekening mag worden gebracht, ook hier i.
;
;
worden opgenomen ? Of kan hier niet worden bepaald, als in 1638 r 5"., dat de werkgever bij de levering der grondstoffen, wertuigen of kleeding geen financieel belang mag hebben?
niet te art.
Sommige leden zouden er prijs op stellen omtrent den 2 inhoud van den hierbedoelden algemeenen maatregel van bestuur nader te worden ingelicht. Welke voorwaarden, waaraan de fondsen zullen moeten voldoen, zullen daarbij worden gesteld? .
Eenige leden zouden de in dit nummer bedoelde uitzon3 dering gaarne zien vervallen, omdat het hier geldt een beding, waarbij de werkgever zich in de plaats stelt van den vader of voogd van den minderjarige en handelingen verricht, die niet tot zijne taak, maar tot dien van den wettelijken vertegenwoordiger van den minderjarige behooren. Hiertegenover werd er op gewezen, dat de bepalingen van art. .
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's