Sociale hervormingen - pagina 246
voorstellen van wet door het ministerie-Kuyper bij de Staten-Generaal ingediend. Deel III.
234
den aanvrager te wijzen op de gevolgen van het onderteekenen van eene valsche verklaring. niet zal nalaten
—
Arti. 410 412. Zoolang de jongen of het meisje in dienst is van het hoofd of den bestuurder, bewaart deze de arbeidskaart, terwijl hij de kaart na het einde der arbeidsbetrekking behoort af te geven. De afgifte heeft plaats aan het hoofd van het gezin of het gesticht of aan den jongen of meisje; ingeval de afgifte geschiedt aan den jongen of het meisje, moet, evenzeer als in het geval van art. 405, van schriftelijke toestemming van het hoofd van het gezin of van het gesticht blijken.
ArL
Het is wenschelijk, dat aan de gemeentesecretarie voor welke jongens en meisjes arbeidskaarten zijn afgegeven. Daartoe kan óf een legger worden gebezigd, óf kunnen, hetgeen, door sommige gemeentebesturen reeds geschiedt, duplicaat-kaarten worden gemaakt, die dan in alphabetische volgorde worden bewaard. 415.
bekend
is
§ 3.
Van verdere
htilpniiddelen.
Art. 417. Het is van groot belang te weten wie in de inrichdie aan de werking der wet zijn onderworpen, moet worden aangemerkt, als hoofd of bestuurder, dus als persoon, op wien in den regel de verplichtingen, die in of krachtens de w^et zijn of zullen worden opgelegd, zullen rusten. Ten einde daaromtrent zekerheid te verkrijgen is het hoofd of de bestuurder verplicht daarvan mededeeling te doen, waar zulk stuk moet hangen, op de arbeidslijst en anders op eene verklaring. Het niet voldoen aan die verplichting levert op zich zelf een strafbaar
tingen,
feit op.
Art. 418. Dit artikel is nieuw^ Het strekt om de controle op de naleving der wetsbepalingen betreffende de voor eiken arbeider vereischte vrije luchtruimte te vergemakkelijken. Thans moet telkens de kubieke inhoud van het werklokaal worden uitgerekend en daarvan worden afgetrokken wat aan vrije luchtruimte wordt ontnomen door machinerieën, meubelen, grondstoffen enz. Een en ander is niet zoo eenvoudig, dat het door eiken ambtenaar van politie kan geschieden. En ook al rekent men dit bezwaar niet, dan nog gaat veel tijd voor den ambtenaar verloren. Ook voor menigen werkgever zal het voorschrift wenschelijk zijn, vermits hij daardoor zekerheid krijgt hoeveel arbeiders hij in het lokaal
kan
toelaten.
Artt. 420
van
De
art.
— 422.
13 der
Deze
artikelen zijn
opgenomen naar aanleiding
bestaande Arbeidswet en
artikelen schijnen
geen toelichting
1 der Veiligheidswet. behoeven.
art.
te
1
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's