Sociale hervormingen - pagina 328
voorstellen van wet door het ministerie-Kuyper bij de Staten-Generaal ingediend. Deel II.
3«4 in geen geval de helft van het verschuldigd bedrag boven gaan. Een beding, waarbij van deze bepaling wordt afgeweken, alleen geldig ten aanzien van arbeiders, wier in geld vastis gesteld loon ten minste vier gulden per dag bedraagt, en van
vertraging
zal te
dezulken, wier loon uitsluitend bestaat in een bedrag, dat afhanis gesteld van den jaarlijkschen omzet, opbrengst of winst van des werkgevers onderneming.
kelijk
Artikel 1638 r. Behalve bij het eindigen der dienstbetrekking, tegen de vordering tot uitbetaling van het loon schuldvergelijking alleen toegelaten wegens de volgende schulden des is
arbeiders i. de door vergoeding;
hem aan den werkgever
verschuldigde schade-
2 de boeten, door hem volgens artikel 1637 u aan den werkgever verschuldigd, mits door dezen een schriftelijk bewijs worde afgegeven, vermeldende het bedrag van iedere boete, alsmede den tijd waarop en de reden waarom zij is opgelegd, met opgave van de overtreden bepaling van het reglement of van de schriftelijke overeenkomst; .
3
.
bank, en 3
.
de bijdrage tot een fonds of de inlage in de rijkspostspaardoor den werkgever overeenkomstig artikel 1637 m, 2 ten behoeve van den arbeider gestort .
,
de huurprijs van eene woning, een lokaal, een stuk grond 4 of van werktuigen of gereedschappen, door den arbeider in eigen bedrijf gebruikt, welke door den werkgever bij schriftelijke overeenkomst aan den arbeider zijn verhuurd; .
de koopprijs van gewone en dagelijksche benoodigdheden 5 der huishouding, daaronder niet begrepen alcoholhoudende drank, alsmede van grond- of hulpstoffen door den arbeider in eigen bedrijf gebruikt, een en ander door den werkgever aan den arbeider geleverd, mits van die levering blijke uit eene schriftelijke, door den arbeider afgegeven, verklaring, vermeldende de oorzaak en het bedrag der schuld, en mits de levering door den werkgever niet uit winstbejag zij geschied; .
de voorschotten op het loon, door den werkgever in geld den arbeider verstrekt, mits daarvan blijke door eene verklaring als in het voorgaande nummer vermeld 6.
aan
7
.
het
bedrag van hetgeen blijkt te veel te zijn betaald op van de uitkomsten van den te verrichten arbeid
het, afhankelijk
of op andere wijze vastgesteld loon
;
8. de kosten van verpleging en geneeskundige behandeling, welke ingevolge artikel 1638 ij ten laste van den arbeider komen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van zondag 1 januari 1905
Abraham Kuyper Collection | 610 Pagina's