Ad Valvas 1968-1969 - pagina 192
vervanging (R. Schlette, Die Religionen als Thema der Theologie, Freiburg in Br. 1963). Hierbij spelen begrippen als algemene en bij zondere heilsgeschiedenis een rol, ofwel de nietchristelijke gods diensten als anoniem christelijke godsdiensten. Het gaat om een dialoog tussen het christendom en de andere godsdiensten als totaliteit.
yiiiLP' woensdag 5 maart 16.30 uur Minervapavüjoen, Alb. Hahnplantsoen 24 piof. dl. P. H. J. M. Camps ofm, hoogleraar in de missiologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen DE ROOMSKA THOLIEKE VISIE OP DE WERELDRELIGIES Een verschuiving van aanpassing naar dialoog grijpt plaats in het katholieke denken over de nietchristelijke godsdiensten. En dit zowel in het theologisch denken als in het feitelijk missionair handelen. L Verschuiving in het theologisch denken a. De t h e o l o g i e van de a a n p a s s i n g Behandeld worden: J. Thauren svd. Die A kkommodation im ka tholischen Heidenapostolat, Munster i. Wf. 1927; Th. Tangelder msc. Sacramenten en volksgebruiken, Bussum 1950; O. Domihguez omi, in Scientia Missionum A ncilla, NijmegenUtrecht, 1953; Th. Ohm osb. Machet zu Jungern alle Völker, Freib. i. Br. 1962, 691750. Aanpassing bUjkt te blijven staan bij vrij uiterlijke en accidentele elementen en dringt niet door tot de nietchristelijke godsdienst als totaliteit van religieus beleven. Het gaat om elementen, die goed, neutraal of „te dopen" zijn. b. De T h e o l o g i e van de d i a l o o g Drie moderne richtingen worden behandeld: de adventstheologie (P. Schoonenberg sj. Het geloof van ons Doopsel III, Den Bosch 1958, 175230 en Gods wordende wereld, Tielt Den Haag 1962, 6199); de school van het anonieme christendom (K. Rahner sj, in Schriften zur Theologie V, Einsiedeln 1962, 136158) (A . Röper, De anonieme christen, A ntwerpenHilversum 1964); en de theologie van de plaats
DHDHDHaBDHDHDHDHDHDHDa
KGRrBa\QG Belhamel is een opinieblad, dat wordt uit gegeven door de LH te Wageningen D Wij la zen in het eerste nummer: „Het NUB (Nij meegs Universiteitsblad) vulde een nummer met pornografie, het werd meteen opgeheven' en „Belhamel wordt helemaal door de LH be taald, maar bij het derde nummer zult u als graadmeter een girostortingskaartje krijgen; storting van een klein bedragje f 2,50 ofzo verzekert u dan van verdere toezending" De THDelft is van plan om in de Katwijkse duinen aardsateUieten te gaan afluisteren Ter gelegenheid van de 125ste verjaardag van
2. De verschuiving in het missionair handelen Er zijn altijd missionarissen geweest, die de missiemethode, voort vloeiend uit de aanpassingstheologie, niet bevredigend vonden. Een voorbeeld hiervan is Placied Tempels ofm (Bantoefüosofle, A nt werpen 1946 en Notre Rencontre, Léopoldvüle 1962). Hij zoekt contact met de kern van het bantoedenken: de sterke drang naar levenskracht, en ziet het christendom als vervulling hiervan. Dezelfde tendens heeft J. Dournes, Dieu aime les paièns, Parijs 1963, die in Vietnam werkrt onder de Jorai en daar lange jaren de tijd neemt om door te dringen in het religieuze denken. De nieuwe missiemethode wordt dus gekenmerkt door een lange periode van preevangelisatie. De diagonale methode wordt ook voorgestaan door het Decreet over de missionaire activiteit van de Kerk en de Verklaring over de hou ding van de Kerk ten opzichte van de nietchristelijke godsdiensten. Literatuur: P. Camps ofm, In Christus verbonden met de godsdiensten der Wereld, UtrechtNijmegen, 1964. J. Heislbetz, Theologische Gründe der nichtchristüchen Religionen, Freiburg in Br. 1967.
de NRC is door deze krant een inzameling begonnen ten behoeve van studieboeken voor blinde studenten D Begin februari werd een mijlpaal bereikt: de eerste ton Uit een on derzoek naar de studiemotivenng en beroeps verwachting bij eerstejaars studenten aan de medische faculteit in Groningen bleek dat de mogehjkheid van een gunstige honorering een belangrijke factor vormt voor het kiezen van een studie in de medicijnen De Universi teitsbibliotheek van A msterdam is in het be zit gekomen van hèt Provoarchief en een circusbibliotheek Het noordfriese woord voor boterballetjes is „suikerslakken" „Blinden spreken tegen bhnden over kleuren", zei prof. dr. K. Posthumus eens toen hij het had over de studievoorlichting aan onze uni versiteiten en hogescholen ü In het algemeen onderwijsblad Resonans lazen wij, dat op dit punt nog wel wat valt te verbeteren Volgens
prof. dr. P. Muntendam dient het begrip „hoge school" te verdwijnen n „Het is niet juist in dien de regering voortgaat met het stichten van inrichtingen van wetenschappelijk onder wijs waaraan slechts één groep van weten schappen wordt gedoceerd, zoals bv. aan de technische hogeschool", aldus prof. Munten dam, die hoogleraar is in de sociale genees kunde te Leiden D Hij betoogde verder dat men bijvoorbeeld in de geneeskundige oplei ding de psycholoog niet kan missen, evenmin als de socioloog kan worden gemist bij de scholing van hen die zich bezig houden met organisatorische vraagstukken op het gebied der maatschappelijke gezondheidszorg De Nederlandse Organisatie voor zuiverweten schappelijk onderzoek stelt dit jaar voor de subsidiering van wetenschappelijke onderzoe kingen veertigeneenkwart müjoen gulden be schikbaar'a a a a a a B a H a H D B Q B D H
universitaire mededelingen 'SENAAT^ agenda vrijdag 7maart, 14.00 uur Vergadering van de Senaat, Vrije Gemeente. vrijdag 14 maart, 13.30 uur Promotie P. A. Verbrugge tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Titel proefschrift: De synthese van gebrugde ring systemen vla de malonesterreactie. Promotor: prof. dr. F. Bickelhaupt. 15.30 uur Openbare les dr. R. H. Rozendal (genees kunde).
vrijdag 21 maart, 13.30 uur Promotie D. Kuiper tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen. Titelproef schrift: The primary amine extraction of the rareearth elements from aqueous organic acid salutions. Promotor: prof. dr. K. W. Gerritsma. 15.30 uur Openbare les dr. H. Loman (wiskunde en natuurwetenschappen). vrijdag 28 maart, 11.00 uur Promotie A . W. Fons tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Promotor: prof. dr. J. M. Los.
13.30 uur Promotie P. W. Huizinga tot doctor in de economische wetenschappen. Titel proef schrift: „De jaarrekening van onderne mingen". Promotor: prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. 15.30 uur Promotie M. v. Beek tot doctor in de letteren. Promotor: prof. dr. H. H. Meier.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 30 augustus 1968
Ad Valvas | 330 Pagina's