Ad Valvas 1969-1970 - pagina 64
viteit zowel kwalitatief als kwantitatief moet worden opgevoerd. Doordat een deel van de planning en kontrole door de arbeiders zelf wordt gedaan, kan men het stafpersoneel inkrimpen. De leiding van het bedrijf verandert haar karakter van ,,politioneel-onderdrukkend" t o t ,,stimulerend-koördinerend" (de staf moest in verschillende bedrijven lang stimuleren voordat het plan werkstrukturering enig entoesiasme van de arbeiders kreeg, het was een duidelijk 'plan-van-boven-af'). Al deze maatregelen zijn erop gericht de arbeider te maken tot een kleine ondernemer, hem meer in bedrijfstermen te laten denken, hem tot medewerker te promoveren en ,,het idee te geven dat het bedrijf van hem is", door zijn verantwoordelijkheid te vergroten. schijndecentralisatie Het is natuurlijk waar, dat de arbeiders meer vrijheid en zelfstandigheid krijgen (vergeleken met 5 jaar geleden), maar toch al leen voorzover dat funktioneel is voor het bedrijf. De grenzen van deze vrijheid worden niet door de arbeiders zelf bepaald, maar door de direktie. Zelfs het feit dat arbeiders vrijheid krijgen, bepaalt de direktie. Daarbij is die vrijheid beperkt tot de eigen werkplaats. De algemene aspekten van het bedrijfsbeleid (wat wordt er geproduceerd en waarom?) blijve volledig buiten de gezichtskring van de arbeiders. Ontlast van routinewerkzaamheden kan het management zich intensief wijden aan het werkoverleg waar de wederzijdse verwachtingen over aantallen, tempo en kwaliteit op elkaar worden afgestemd. De arbeiders kontroleren immers zelf of zij aan de gemaakte afspraken voldoen. Tijdens het werkoverleg worden allerlei ideeën over verbetering van organisatie en produktie door de arbeiders ter tafel gebracht.
cdtwikkelingsAngola, Cuba, Indonesië, Nigeria, Suriname en Viet-Nam worden dagelijks onder onze aandacht gebracht, w i j ontkomen niet aan de vraagstukken van arme tegenover rijke, van zuidelijke tegenover noordelijke landen. De tegenstellingen daartussen worden steeds groter, de kansen op een oplossing kleiner. Hoe komt dat en wat kunnen w i j er aan doen? Om hierop een antwoord te vinden is studie nodig, een zich inleven in de problemen. Voor het bepalen van uw mening en uw houding willen de Leergangen Ontwikkelingsproblematiek materiaal leveren. Voor deze Universitaire Leergangen Ontwikkelingsproblematiek, die sinds het academische jaar 1961-1962 elk jaar worden georganiseerd door de NUFFIC (Stichting der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen voor Internationale Samenwerking), heeft steeds een grote belangstelling bestaan, t o t nu toe hebben er ruim 5000 personen aan deelgenomen. In het academische jaar 1969-1970 worden vier leergangen gehouden, respectievelijk in
Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen. De colleges worden gegeven op zaterdagochtenden' in Rotterdam van 4 oktober 1969 tot en met 21 maart 1970; in Amsterdam van 11 oktober 1969 tot en met 21 maart 1970, in Utrecht van 10 januari 1970 tot en met 9 mei 1970, in Nijmegen van 10 januari 1970 tot en met 9 mei 1970; met een onderbreking in de Kerst- en Paasvakantie. De leergangen zijn toegankelijk voor studenten van alle studierichtingen en voor andere belangstellenden, die tenminste volledig voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, of daaraan gelijkwaardig onderwijs, hebben genoten. Het inschrijfgeld bedraagt f 10,— voor studenten en f 25,— voor niet-studenten. Nadere inlichtingen en aanmeldingskaarten zijn verkrijgbaar bij de N U F F I C , Molenstraat 27, 's-Gravenhage, tel. 070-630550. •
ovep Ci6l cinenistogpsfies gezelschap
gevolgen Enorme toename van de produktie, stijging van de kwaliteit, planning gemakkerlijker. Het niet meer scheiden van uitvoering en verantwoordelijkheid op het werknivo schept de mogelijkheid dat de arbeider zich steeds meer met zijn arbeid gaat identificeren en dus met het bedrijf. Samen met het aanwakkeren van 'gezonde rivaliteit' tussen de gescheiden groepen arbeiders, doorkruist men de solidariteit tussen de arbeiders. De inhoud van het werk doet met meer zo ter zake. ,,De organisatie van het werk, zelfstandigheid, leiding en de sfeer blijken plaatselijk en wellicht op veel meer plaatsen belangrijker te worden gevonden dan de feitelijke inhoud van het werk (p. 4 0 ) " . Ook het management verandert van karakter. Het is niet meer de goede oude A n t o n Philips die als een aartsvader het bedrijf reguleert en bestuurt, maar een staf van wetenschappelijke specialisten (gesteund door sociologen, psychologen en ekonomen, die gezamenlijk arbeiders en organisatie 'm kaart brengen' en naar mogelijkheden tot verhoging van de produktiviteit zoeken) voert een onpersoonlijk technokraties bewind. De onderdrukking kan niet meer gelokaliseerd worden. Zij verliest haar persoonlijk autoritair karakter, waardoor bestrijding moeilijker wordt. Steeds meer worden het de abstrakte wetten van de kapital istiese produktiewijze (marktbeheersing, stabiliteit en groei) die — als een zakelijk gegeven geaksepteerd — alle ontwikkelingen rechtstreeks bepalen. Het management speelt daarbij al overleggend en stimulerend de intermediërende rol. Volgende week komt dan het beloofde stuk over de nota-VerInga, dat wegens ruimtegebrek nu niet kon worden geplaatst. voorSRVU, KV (wordt vervolgd)
Werkopname van „ A s you like it baby". De 16 mm Paillard-Bolex. Vorig jaar kwam het cinematograf les gezelschap als nieuwe kring bij het ACC. De weinige leden ontplooiden een grote aktiviteit. Echter meer in het plannen maken voor films, dan in het maken van films. Geen wonder; Er was geen materiaal, er was weinig geld, men moest werken met eigen kamera's, Projektoren etc. Dit jaar is dat anders. Het cinematograf les gezelschap krijgt de hoognodige financiële steun van het ACC. Er zijn nu al een 8 mm kamera, een 8 mm geluidsprojektor,een 16 mm kamera, een 16 mm vieuwer, er is montage-apparatuur, er is geld voor subsidies. Er komt zelfs volgend jaar een eigen studio.
Hiermee is het filmgezelschap aan het werk en het (Vlaakt Films, geholpen door 2 mensen uit de beroepswereld. Urin Verstappen en J. van Struyvenberg (hoofd van de filmdienst van de V U ) . Kom zelf kijken naar het Filmmakers-gezelschap op maandagavond 13 oktober in het Provisorium. (Nader bericht over hoe laat en waar precies volgt nog). De 6 t o t nu toe gemaakte films worden dan vertoond. Toegang voor alle belangstellenden. Voor wie op 8 oktober in de buurt van Arnhem is- de ACC—VU f i l m . ,,As you like it baby" (20 minuten zwart-wit, geluid, 16 mm), draait daar dan in de f ilmweek Arnhem. 0
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 29 augustus 1969
Ad Valvas | 502 Pagina's