Ad Valvas 1971-1972 - pagina 230
AD VALVAS
10 MAART WA
KOMITEE DEMOKRATISERING KONKLUDEERT UIT DISKUSSIE AAN DE BASIS:
Fakulteiten voor verdergaande bestuursstruktuur <Van onze korrespondenten) In de 'diskussie a a n de basis,' zoals die vorige week met grote intensiteit op de universiteit werd gevoerd, is gebleken d a t de overgrote meerderheid van de participanten een verdergaande demokratisering van de universitaire bestuursstruktuur wenst dan h e t konsept-reglement van de UR '71 toelaat. Bijna alle vergaderingen in de verschillende geledingen hebben zich geheel of gedeeltelijk verenigd met de door h e t Komitee Demokratisering voorgestelde amendementen. Het Komitee heeft uit de resultaten van deze vergaderingen de essenties gedestilleerd, en gekonkretiseerd in dertien definitieve amendementen, die welke bij UR en direktenren zijn ingediend. Vele duizenden leden van de VUbevolking hebben deelgenomen a a n de fakulteitsgew'ijs georganiseerde vergaderingen. Daarbij funktioneerde de informatiekrant van h e t Komitee als diskussiebasis, De algemene uitgangspun,ten werden meestal ondersteund De amenderingen betroffen vaak verfijningen van de voorstellen; minder vaak wijzigingen daarop. Hieronder volgt een kort verslag van de gebeurtenissen in de verschillend- fakulteiten d n willekeurige volgorde).
LICHAMELIJKE OPVOEDING Van de 46 leden van deze Interfakulteit waren 25 in vergadering bijeen. Zij schaarden zich u n a niem achter de amendementen van het komitee. Bij eventuele afwijzing van de voorstellen werd voor een hernieuwde bezetting gepleit, en voor een boykot van de verkiezingen, wanneer de verhouding tussen besturen en raden in het reglement ongewijzigd zou blijven.
GENEESKUNDE Hier is een diskussie-komitee opgericht, met leden uit alle geledingen, dat twee vergaderingen organiseerde, bezocht door resp. 250 en 75 geïnteresseerden. Over het algemeen bleek men zich te kunnen verenigen met de voorstellen. Men wenste echter nog wat verder in te g a a n op de benoeming van Verenigingsleden in de UR ('op voordracht van de UR'), en mbt d t grondslagkwestie (loyaliteit voor wetenschappelijke staf in tijdeUike dienst, studenten en TAS voldoende). Tevens wil men h e t Kollege van Toezicht omgezet zien in een objektieve a r bitragekommissie.
EKONOMIE In een door ongeveer 200 studenten bezochte vergadering werden de amendementen met grote meerderheid aangenomen; alleen in plaats van het Kollege van Toezicht wenste een minderheid een meer reële beroepsinstantie Het amendement betreffende de vakgroepen werd gewijzigd. Men wenste de organisatie van deze groepen te reserveren voor het bestuur van de universiteit. De wetenschappelijke staf bleek
het eveneens min of meer met het Komitee Demokratisering eens te zijn, m a a r m e n wenste binnen de Wet Universitaire Bestuurshervormtng te blijven. Alleen mbt de samenstelling van de UR was de staf een van de weinige groepen, die zich voor handhaving van het oorspronkelijke 5-maal-8-systeem uitsprak. Bij inwilliging van de eisen der studenten zouden volgens hen teveel TAS-leden in de UR komen. Overigens h a d de staf de reeds gestelde kandidaten voor de UR weer teruggetrokken, a a n gezien men eerst een positieve r e aktie van direkteuren op de voorstellen wenste te horen. Op een d a a r n a gehouden bijzondere fakulteitsvergadering, bleek men te verdeeld om een eenduidige uitspraak over de voorstellen te vei'krijgen: met n a m e de hoogleraren keerden zich hiertegen.
RECHTSGELEERDHEID De vergadering van de fakulteitsvereniging werd door 82 geïnteresseerden bezocht. I n principe sprak men uit dat alle voorstellen tot wijziging binnen het WUB (Wet-Veringa) moesten vallen. Een aantal amendementen werd daarom niet overgenomen. Men achtte nl. een keuze tussen h ( t bestuur van de Vereniging en de universitaire gemeenischap niet reëel, zodat die nu tussen de Vereniging en de minister gemaakt moest worden, waarbij men voor de eerste koos. Desondanks werd er op vele punten voor een verzachting van het konsept-reglement gepleit: de bezwaren tegen de voorstellen van h e t komitee waren vaak van Juridische aard. Voor de samenstelling van de UR schaarde men zich achter het voorstel 7 plus driemaal 11), met het voorbehoud, d a t men 5 ä 6 plaatsen van het wetenschappelijk korps a a n personeel in vaste dienst toegewezen wenste te zien.
WISKUNDE Een algemene vergadering van de sektie wiskunde deed vier voorstellen tot wijziging van h e t konsept-reglement: voor benoeming van verenigingsleden in de UR; de grondslag-ondertekening; verhouding bestuiir-raad en de samenstelling van de UR. Moties werden aangenomen die een eind in de richting van de voorstellen v a n het komitee gingen.
BIOLOGIE Bij biologie h a d de fakulteitsvereniging eveneens een studentenvergadering georganiseerd, waar men zich, behoudens enkele detailpunten, achter het komitee kon scharen. Men beschouwde de amendementen als 'een poging, binnen het kader van de WUB nog zoveel mogelijk van de demokratisering van de VU te redden.' Overigens vond men de wijzigingsvoorstellen van het Komitee Demokratisering wel 'het absolute minimum.' —
AARDRIJKSKUNDE EN PREHISTORIE BIJ aardwetenschappen n a m een studentcnvergadering praktisch alle voorstellen aan.
AKTUARIAAT EN •EKONOMÉTRIE Bij ekonometrie werden elf h a n d tekeningen voor het komitee verzameld.
CENTRALE INTERFAKULTÉIT I n de centrale interfakulteit (filosofie) schaarde een studentenvergadering zich grotendeels a c h ter de voorstellen, de staf daarentegen wenste een matiging van deze amendementen.
LETTEREN Er werd een plenaire-vergadering voor de hele fakulteit gehouden, voorbereid in een drietal afdelingen. Door meer dan 200 studenten, staf- en TAS-leden werden een aantal amendementen a a n g e nomen, die later gedeeltelijk door het Komitee Demokratisering werden opgenomen in definitieve voorstellen. Het betrof vooral de vervanging van het Kollege van Toezicht door een Kollege van Geschillen, waarvan de t a k e n nauwkeuriger bepaald zijn. De in deze vergadering aangenomen voorstellen werden later overgenomeii door de afdellngsraad Nederlands.
TANDHEELKUNDE Uit deze werkeenheid kwam nav de bezettmg een brief van de fakulteitsverenigmg, waarin enigszins verontwaardigd werd gereageerd op een tijdens de bezetting gevallen opmerking over de zg. konservatieve instelling van deze subfakulteit tandheelkunde. Het gebrek a a n participatie was eerder gelegen in het zeer bezette studieprogramma, waardoor men zeer weinig tijd overhield voor akties en diskussie Desondanks werd er bij het komitee een handtekeningenlijst rfgelcverd, waarin de ondertekenaars zich solidair verklaarden met de doelstellingen van de bezetters en een verdere demokratisering van de VU: van het totaal van 165 studenten h a d den 110 ondertekend.
GODGELEERDHEID De amenderingen gingen over het algemeen iets minder ver dan h e t oorspronkelijk voorstel van h e t komitee, m a a r waren min of meer In overeenstemming met de definitieve amenderingen. Op een a a n t a l pimten (Kollege van Geschillen, aftreden lid van Kollege van Bestuur bij motie van wantrouwen in de UR) was men verder gegaan.
SOCIAAL-KULTURELE WETENSCHAPPEN Over het algemeen gingen de hier aangenomen voorstellen verder. I n de sektievergaderingen van sociologie, politikologie, methoden en technieken, en niet-westerse sociologie en kulturele antropologie werden de voorstellen met overgrote meerderheid a a n v a a r d ; een plenaii-e studentcnvergadering sprak zich eveneens zodanig uit. Do. T A S - v a n deze subfakulteit sprak zich (apart) positief uit over het advies van de 'Kommissie van Zuthem' (waarvan de voorstellen van dezelfde a a r d waren als die van het Komitee Demokratisering), en uitte verder kritiek op de gang van zaken mbt de huidege UR. Zo heeft één TASvertegenwoordigster in de UR zitting n a m e n s 17 verschillende instellingen, die in minstens 10 verschillende gebouwen zijn gehuisvest.
PSYCHOLOGIE NATUURKUNDE I n de sektie natuui'kunde werd een door plm. 50 leden bezochte vergadering gehouden, waar men zich op een a a n t a l p u n t e n (hoewel de opstelling der geledingen vaak verschilde) kon verenigen met de voorstellen. Over het algemeen was m e n geneigd de Vereniging veel bevoegdheden t e laten (ipv de minister) en tevens h e t Kollege van Toezicht meer autonomie te geven.
SCHEIKUNDE Bij scheikvmde bleek een studentenvergadering alle onderdelen van de voorstellen te willen ondersteunen.
MIDDAGGEBED IN DAKKAPEL NU ELKE WEEK Het middaggebed dinsdags in de dakkapel op h e t hoofdgebouw (l()de verdieping) wordt voortaan elke week gehouden. Met ingang van 8 februari kan men elke dinsdagmiddag om 13.15 uur deze ongeveer 30 minuten durende dienst büwonen. Deze meditaties blijven zolang er kolleges zijn op de theologische fakulteit; dwz dinsdag 9 mei wordt de laatste van dit semester gehouden. Ivm de paasvakantie vallen de diensten op 28 m a a r t en 4 april uit. De plannen voor het houden van een middaggebed zijn o n t s t a a n op een in september 1970 gehouden 'kongres' binnen de theologische fakulteit. 'Es werd een kommissie 'Praxis Pietatis' opgericht, en van begin af a a n werd h e t middaggebed vooral ook voor niet-theologen opengesteld en k a n ledereen suggesties doen en medewerking verlenen. Bij h e t koffie-uitschenkp u n t op de 14de verdieping staat een bus w ä a i i n die suggesties, aanbiedingen voor verzorging van een dienst of (muzikale) medewerking d a a r a a n en gebedsintenties gedeponeerd kimnen worden. Ook k u n t u hiervoor terecht bij drs. N. A. S c h u m a n (hg 14A-36; tel, 4551). Elke donderdag om 13.35 komt er in de kapel ook een zanggroep bijeen. De kommissie 'Praxis Pietatis' zoekt nog n a a r een o p lossing voor de moeilijke tijd (13.15 u) van h e t dinsdagmiddaggebed voor de personeelsleden.
I n een door plm. ISD studenten bezochte vergadering werden de voorstellen van het komitee verdergaand uitgebouwd. De TAS bleek 'bijzonder gelukkig" met de instelling van het komitee, en wenste een herziening van het UR-reglement in de voorgestelde richting. Evenwel besloot men toch deel te nemen a a n de h u i dige verkiezingen, om in de toekomstige UR het reglement te gaan wijzigen. De wetenschappelijke staf bracht een aantal voorstellen in de Stafraad, welke aldaar als diskussiebasis funktioneerden (zie verslag staf-standpunt).
Zaterdagavond 12 februari zijn wiJ er geweest: bij de première van de 25e AMRO-revue 'De Vlag hl Top', in Krasnapolsky, om te zien wat u 25 m a a r t voorgeschoteld krijgt in Marcanti. Nou, d a t was niet gering. De vonken vlogen eraf. Wat een showl Een geweldige vaart zat erachter, met ietwat zwemelige liedjes tot keiharde tophits en van spitse sketches tot 'striptease'. Dat kunt u allemaal zien als de zo suksesvoUe AMRO-revueclub onder de zeer deskundige leiding van Berry Klevits, G e r a r d Walden en Nol Kievits 25 m a a r t komen spelen in Marcanti. Tussen haakjes, heeft u al een k a a r t b, ƒ 3 , — gekocht biJ de portier of uw kernbestuur? Wees er vlug bij, ze vliegen weg! Musch, Scheik. Lab. Keus, Scheik. Lab. Valkenburg, Nat. Lab. v. Leuffen, Nat. Lab. P.S. Neem ook uw familie mee!
Een vergadering van de wetenschappelijke staf n a m een groot a a h t a l amendementen van het Komitee-Demokratisering over. Mbt de samenstelling van vaste subfakulteitskommissies drong m e n er speciaal op aan de verplichte meerderheid van wetenschappelijk personeel 'in vaste dienst' te laten vallen, aangezien men vreesde dat anders de subfakulteit 'praktisch onbestuurbaar' zou worden. I n een studentcnvergadering werden de voorstellen praktisch geheel overgenomen, terwijl dit bij de TAS op een beperkt a a n t a l pimten het geval was. (Er was weerstand tegen diverse amendementen van h e t komitee, aangezien die niet goed te realiseren waren binnen de grenzen van het WUB).
Binitengekoitten ïii Informatiecentrum % Wijziging van de Wet op hel wetenschappelijk onderwijs;' een wetsontwerp waarin de toelatingsregeling tot de examens w^ordt herzien. % Overzicht internationale samenwerking, een maandelijks informatieblad van de universitaire bureaus buitenland en de NUFFIC. Het n u m m e r van februari bevat o.a. een artikel ^over het britse hoger onderwijs en een stuk over europese samenwerking op h e t gebied van tertiair onderwijs % De rijksoverheid vraagt. vakaturelijst samengesteld door h e t informatiecentruni van de rijkspsychologische dienst. In nr 9 van 3 m a a r t staan elf vakaturcs voor akademici. 9 I n de nota 'Op weg naar hoger onderwijs nieuwe stijl' regelen de ministers Van Veen, De Brauw en Lardinois de verhouding tussen hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs. Tegelijkertijd verscheen een n o t a van wijzigingen op de wet herstruktm'ering wetenschappelijk onderwijs (Posthumus) en de nota's 'Numerieke gevolgen van de voorgestelde herstrukturering van h e t w.o.' (rapport werkgroep-De Vries) en 'De kwantitatieve en financiële effekten van de herstrukturering w.o' (nota van het Centraal Planbureau) . % A. D. de Groot, 'Standpimf over onderwijs, demokratie en wetenschap,' een bmideling van artikelen en redevoeringen over o.a. selektie en onderwijsorganisatie voor voortgezet en wetenschappelijk onderwijs, studentenproblemen, beschouwingen over onderwijsresearch en onderwij.'sbeleid. % Gids van de centrale organisatie van de Universiteit van Amsterdam. Informatiecentrum Bureau en voorlichting, hg lD-03.
pers
GEE'T U EEK BORREL SEE^T t EEK FEEST UE ZALEN VAN DE SCTITEIT BEVALLEN Ü HET MEEST
p FEESTA VOND I Z l 2 5 maart in Marcanti
PEDAGOGIE EN ANDRAGOGIE
SOCETHT UILENSTEDE Te'.,
overoac 48'!52e, T e ! . Dar ^30585, T e l . oesTuu-- <30?3^
:l
l
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 27 augustus 1971
Ad Valvas | 330 Pagina's