Ad Valvas 1974-1975 - pagina 132
AD VALVAS — 8 NOVEMBER 1974
8
KORTE BERICHTEN EVENVEEL GEREFORMEERDEN ALS VORIG JAAR Uit een onlangs gepubliceerde jaarstatistiek van de Gereformeerde Kerken bleek dat in 1973 het aantal gereformeerden in Nederland gelijk is gebleven. In getal uitgedrukt is dit 874.566, waarvan ruim de helft belijdenis heeft gedaan, en de overigen doopleden zijn. De officiële onkerkelijkheid is snel toegenomen de laatste jaren, er hebben zich dit jaar 2.174 kerkleden laten afschrijven, waarop geen herinschrijving bij een andere kerk volgde. De kerkelijke huwelijksbevestigingen zijn met bijna 600 gedaald tot 6.095. Het aantal kinderen dat gedoopt werd is eveneens gedaald. De financiële situatie is niet verontlustend. In 1973 betaalde iedere gereformeerde, ook kinderen, ruim 140 gulden aan de kerk. NEDERLANDS STUDENTEN KAMER ORKEST Een kleine aanvulling op een bericht van het NESKO, dat in Ad Valvas van 25 oktober stond. Er zal dit jaar ook een auditie plaats vinden in Amsterdam. De audities worden nu als volgt gehouden: Amsterdam ma 18 nov 19-22 uur, Obrechthuys, Jac. Obrechtstraat 26, Utrecht, di 19 nov 19-22 uur, Cantoraat, Begijnekade 6, Groningen, wo 20 nov 19-22 uur. Instituut voor Muziekwetenschappen, Oude Boteringenstraat 52.
•
OCCULTISME Het „Gezelschap ter bestudering van het occultisme" houdt zich bezig met het hele scala van zaken, die men in de wandeling occult noemt. Zij gaan niet uit van een bepaalde religieuze stroming, doch trachten alles zo objectief mogelijk
te benaderen. Op dit moment functioneren enige kringen, die zich bezig houden met toegepast occultisme, astrologie of historie der magie. Interesse is belangrijker dan kennis. Belangstelling? Inl.: D. P. Ooyevaar Uilenstede 27/12 of J. R. de Vust Haringvlietstraat 13. Uiterste datum voor opgave is 20 november. CHARISMATISCHE WERKGEMEENSCHAP NEDERLAND Op dinsdag 19 november zal in Utrecht de 7e theologisch charismatische conferentie worden gehouden onder het motto „Aanbidden in geest en waarheid (Joh. 4 : 23)". Inleiding in de voormiddag door dr. K. J. Kraan en W. Vos uit Rotterdam, getiteld: „De bijbelse grondslag van lofprijzing en aanbidding". In gespreksgroepen kan men zich daarna theoretisch breder oriënteren over dit onderwerp. In de namiddag zal deze aanbidding en lofprijzing in eigentijdse stijl gepraktiseerd worden. Plaats van samenkomst, Marcuscentrum, Wijnesteinlaan 2 (hoek Goylaan) Utrecht-zuid (Hooggraven). Nadere inl. en opgave bij mevr. C. Buitenhuis, Kerstant van de Bergelaan 55, Rottendam tel. 181755. VERENIGING KONINKLIJKE NEDERLANDSE HEIDE MAATSCHAPPIJ Ter gelegenh'eid van het 50-jarig bestaan van de ruilverkavelingswet organiseert deze vereniging op dinsdag 3 december in het jaarbeursgebouw te Utrecht een studiedag „Landinrichting". Er zal ondermeer gesproken worden door ir. J. A. Eshuis en prof. mr. P. de Haan. Tevens is er ter gelegenheid van dit jubileum een prijsvraag uitgeschreven met de bedoeling een aantal nieuwe ideeën naar boven te bren-
AKTIEKOMITEE GOED ONDERWIJS ORGANISEERT:
gen, nu er een nieuwe wet op de landinrichting wordt voorbereid. Tijdens deze studiedag zal het juryrapport van deze prijsvraag gepresenteerd worden door prof. dr. ir. R. H. A. van Duin, adjunct-directeur rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en buitengewoon hoogleraar cultuurtechniek te Wageningen. Daarna zal een tentoonstelling van de bekroonde inzendingen worden geopend. De kosten voor deelname bedragen ƒ 5,00 p.p. over te maken op giro 2604301 t.n.v. KNHM-Arnhem, onder vermelding van „studiedag" en opgave van naam en adres, voor toezending van de congresbescheiden. Deelnemers kunnen gebruikmaken van en gezamenlijke lunch tegen overmaking van ƒ 12,00 p.p. Overschrijvingen dienen vóór 15 november plaats te hebben. Nadere inl. bij het verenigingsbureau van de KNHM in Arnhem tel. 085-430711.
•
NCRV-50 In het kader van dit jubileum zendt de N.C.R.V. een radioserie uit over „Ziek zijn - ieter worden". Deze uitzendingen zijn o.a. gericht op verpleegkundigen en medici. De eerste uitzending met als onderwerp „krisis (vei-werking)" vond 7 november plaats. De volgende uitzendingen zijn: 14 november, „patiënt zijn - wat is dat?; 21 november, „Patiëntenrecht"; 28 november, „De hulpverleners"; 12 december, „Stervensbegeleiding", 19 december, algemene afronding.
•
VERMIST Wil degene die op vr 25 okt tussen 10 en 14 uur mijn portefeuille uit de computerruimte, 4A-14, of kollegezaal 2A-05, beide hoofdgebouw, heeft weggenomen, tenminste mijn kentekenbewijs en rijbewijs terugsturen? Henk Noothout, dr. de Visserlaan 14, Amstelveen tel. 414639.
VERSLAG U.R. 5 NOV.
U.R. keurt begroting internationale samenwerlcing goed BU het agendapunt correspondentie merkte Gcrt-Jan SchuUlng over de brief van Van Rienen c.s. op dat het onaanvaardbaar was dat de afd ling dldaktiek van de peda- en andragogische wetenschappen afbrokkelde door vertrek van studenten en stafleden en wilde hU ervoor pleiten dat na één half jaar problemen een oplossing gevonden moest worden die de garantie gaf aan de studenten om een opleiding onderwijskunde te volgen. Van deze bezorgdheid heeft de raad en het college van bestuur notie genomen. T^dens de bespreking over de overschotten uit het Jaar '73 bleek wat onduidelijkheid te zijn over verschillende bedragen, die de heer De Niet oploste door te vertellen dat de begrotingen van het ziekenhuis en de universiteit geschelden werden. Het uiteindelijk overschot zal worden besteed door de kommissie apparatuur. INTERNATIONALE SAMENWERKING Op aandringen van het moderamen en van verschillende universiteitsraadsleden trok Van Boon zUn orde-voorstel om de begroting internationale samenwerking pas
VIETNARA VU VOOR Globaal financieel overzicht per 1 november 1974. kaartverkoop ƒ 13.750,00 boekjesverkoop 1.200,00 rommelmarkt 2.000,00 brillenverkoop 800,00 planten en stekjes 1.000,00 konsumpties 6.500,00 giften kontant 500,00 giro 4.500,00 totaal ƒ 30.250,00 uitgaven ƒ 6.500,00 (geraamde kosten drank, glasbreuk en maaltijdingrediënten)
te behandelen op de volgende vergadering, in. De motivering hiervoor was dat door uitstel de belangen van buitenlandse beursalen geschaad konden worden. Wel werd van enkele zijden betoogd dat in het vervolg bij bespreking van deze begroting ook een diskussie gevoerd dient te worden over de uitgangspunten van de buitenlandse betrekkingen. Onduidelijkheid bleek tevens te bestaan over de post Zuidelyk Afrika. Het betreft hier echter een nog te ontwikkelen beleid, waarvoor een garantie-bedrag gevraagd werd. Nadat de rektor magnlfikus uitgebreid een betoog over internationale samenwerking, waarin ook een plaats werd gereserveerd voor de kwestie politiekhumane hulp, had afgesloten, merkte de heer Planta snedig op of de opmerking over spreektijd tn de raadsvergadering ook gold voor de leden van het College. Namens het College van Bestuur vroeg de heer Brinkman aan de raad haar antwoord te geven op enkele problemen over de doelformulermgsproblematiek en probeerde Barend Middelkoop te provoceren tot een uitspraak over de
relatie doel-middelen. Op voorstel van de heer Bijlenga werd de zaak voorgelegd aan de kommissie plaimmg. Barend Middelkoop merkte in eerste ronde op dat er wat betreft begroten een keuze gedaan diende te worden tussen begroten met de studentenstrafratio's in de hand dan wel door inhoudelijke argumentatie over de doelen van onderwijs-onderzoek. In de rondvraag vroeg de heer Van den Berg naar het waarom van een schriftelijke motivatie bij opzegging van de ziekteverzekering bij Delta-Lloyd — er bestaat immers de mogelykheid van een nieuw contract tussen de VU en Delta-Lloyd. De heer Van Nes antwoordde dat het om een vrijwillige verzekering ging, die men dan ook op kan zeggen wanneer men wil. Na overleg berichtte personeelszaken ons dat, mocht u uw verzekering willen beëindigen, dan dient u voor 17 november een schriftelük gemotiveerd verzoek aan personeelszaken te zenden red.
Gerard Beentjes A.V,
Vergadering over onderwijsbegroting Op 12,13 en 14 november wordt in de Tweede Kamer de Onderwijsbegroting voor bet kalenderjaar 1975 besproken. Vond de behandeling in voorgaande jaren pas omstreeks januari plaats, dit jaar is de Kamer er veel vroeger bij. En dat is niet voor niets. Men wil de Onderwijsbegroting dit jaar snel door het parlement hebben: immers staatssecretaris Klein en minister van Kemenade denken dan financieel gezien een vrg zekere basis te hebben voor de behandeling van een aantal andere agendastukken van de Kamer: het wetsontwerp tot verlenging van de Machtigingswet, het wetsontwerp Herstructurering en wellicht het wetsontwerp over de relatie tussen W.O. en H.B.O. Over genoemde wetsontwerpen hoeven we nu niet te praten: daaraan zullen de SRVU en de PKV de komende tijd meer dan genoeg aandacht besteden. Maar die onderwijsbegroting dus, is dat nou zo'n belangrijk stuk? De SRVU, en met haar de andere studentenvakbonden in ons land, vinden van wel. De begroting zegt een aantal positieve zaken toe voor het lager en buitengewoon onderwijs. T.a.v. het wetenschappelijk onderwijs echter is de toon zeer negatief. Ook trouwens t.a.v. hoger beroepsonderwijs. Er zal een restriktief beleid gevoerd worden d.w.z. de universiteiten krijgen geen geld om de nog steeds plaatsvindende groei op al haar terreinen bij te benen. De Memorie van Toelichting vertelt, dat zo'n restriktief beleid gerechtvaardigd is, omdat er voorlopig toch nog wel studentenstops blijven, omdat de studieduur verkort zal worden, en omdat er een efficiënte, centraal beheerste planning op komst is. Een konkreet voorbeeld van die planning zien we nu al. Voor 1975 worden 585 personeelsplaatsen beloofd aan de universiteiten en hogescholen( het is du8 niet zo, zoals wel eens geroepen wordt, dat de universiteiten er helemaal niets bij zullen krijgen!). Het grootste gedeelte van deze 585 wordt niet rechtstreeks aan de universiteiten toegekend, maar op „parkeerartikel" geplaatst, d.w.z. Klein zal bepalen welke universiteit, wanneer, hoeveel daarvan zal krijgen. We hebben kritiek op deze begroting: de universiteiten krijgen financieel niet de kans om de vele heersende problemen (kwalitatief slechte studies, selektie, ongunstige werkomstandigheden van het personeel) op te lossen; bovendien worden ze
onderworpen aan een steeds groter wordend centralisatie-streven van Klein. Met dit in het achterhoofd is het interessant om de (in Ad Valvas al veel besproken) meerjarennota nog eens door te lezen: dan merk je, dat bovengeschetst beleid niet alleen voor dit jaar wordt ontwikkeld, maar dat de bewindslieden voor de vier jaren die daarop volgen ('76-'80) niet veel beters in het vooruitzicht stellen. Wat doen we eraan? Het Aktiekomitee Goed Onderwijs voor Iedereen (zie Ad Valvas 18-10-'74) organiseert op dinsdag 12 november a.s. een informatieve bijeenkomst voor alle studenten en stafleden aan de VU. Juist ook voor stafleden dit keer, omdat het niet alléén over onderwijsbegroting en meerjarenplan zal gaan. Een lid van de organisatie „Staf-VU" komt hier n.l. de problematiek van de zgn. Flexibele Formatieverdeling aan de orde stellen (interne herverdeling van personeelsplaatsen), iets waarvan de gevolgen nog zeer weinig onder de aandacht zijn gebracht. Wil je meer weten over de genoemde nota's en maatregelen, kom dan het speciaal voor de bijeenkomst samengestelde informatiemapje h a len (op de barak of bij je fakulteitsvereniging). Dat mapje, getiteld „Het Onderwijsbeleid anno 1975 en interne herverdeling aan de VU", geeft je de gelegenheid om goed voorbereid aanstaande dinsdagmiddag mee te praten of mee te luisteren. Kom dan ook allemaal dinsdagmiddag, om dieper op genoemde zaken in te gaan, en te bekijken wat ons te doen staat, zowel nu als op langere termijn, om de problemen waarvoor studenten en staf staan, gezamenlijk op te lossen! namens het Aktiekomitee, BARTIE THIJS
informatiecentrum
Hoofdgebouw kamer lD-03, tel. 483711
Ter inzage: • Verslag van het mondeling overleg tussen de vaste kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen en de minister van onderwijs en wetenschappen over het wetsontwerp Herstructurering, ook wel genoemd Posthumus, 26 blz. (Kamerstuk 11 281; nr. 21). « • Samenvatting van de reacties op de voorlopige inzichten van de stuurgroep structuur wetenschappelijk corps. 41 blz. Dit zijn commentaren op het in 1972 verschenen rapport van de cie. Van Trier. * • Van het themanummer van Onderzoek van onderwijs gewijd aan selectie en loting (besproken door H.M. van Strien in Ad Valvas van 18 oktober) en van het oktobernummer van Universiteit en Hogeschool waarin o.a. een artikel staat van A. Lijphart getiteld Kiesstelsels voor universitaire verkiezingen: dimensies, varianten en beoordelingscriteria, zijn voor belangstellenden nog exemplaren verkrijgbaar.
HET ZIEKENHUIS IS OP WEG In de loop van maandag 4 november jl. zijn de kisten waarin de onderdelen van het holland-ziekenhuis van het MCNV zitten ingeladen in het oostduitse vrachtschip de „Gera". Ter gelegenheid daarvan waren een 'aantal officiële personen aaiJwezig. Het eerste gedeelte van de bijeenkomst speelde zich af in de kantine van Pakhoed, de firma die zich met de verzending van het ziekenhuis heeft belast. De bijeenkomst werd geleid door Prof de Haas, de voorzitter van het MCNV. Verder waren aanwezig: minister J. Pronk van ontwikkelingssamenwerking; vertegenwoordigers van de noordvietnamese regering, en de ambassadeur van de duitse demokratiese republiek, het land dat voor het vervoer het vrachtschip gratis ter beschikking heeft gesteld. Nadat verschillende aanwezigen het woord hadden gevoerd, en aan de vertegenwoordigers van de W R als simbool voor het ziekenhuis een maquette was aangeboden, werd de bijeenkomst buiten op de kade voortgezet waar onder het gejuig van de aanwezigen de eerste kist in het schip werd geladen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 23 augustus 1974
Ad Valvas | 404 Pagina's