Ad Valvas 1974-1975 - pagina 253
AD VALVAS — 14 FEBRUARI 1975
Gesprek met Bartie Thijs (SRVU)
Manifestatie LOG tegen lierstrul(turering Door Harm van Zuthetn A.V, Vorige week presenteerde het Landelijk Overleg van Grondraden zijn aktieplannen tegen het Wetsontwerp Herstrukturering aan de nederlandse pers. Het belangr^kste moment wordt een grote manifestatie met als hoofdeis: 'Intrekking van het Wetsontwerp Herstrukturering'. Die manifestatie zal worden gehouden op 22 maart in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Daar hoopt het LOG samen met een groot aantal andere universitaire organisaties duidelijk te maken dat herstrukturering van het Wetenschappelijk Onderwijs een rampzalige en onaanvaardbare « maatregel is. Over de akties, hun opzet en de kans van slagen die zij hebben spraken we met Bartie Thijs, sekretaresse onderwijs van de SRVU.
A.V.: Welke mogelijkheden jullie dat er zijn om het werp tegen te houden?
denken wetsont-
Bartie: Als je op dit moment kijkt naar de politieke verhoudingen in Nederland, dan zijn er duidelijke perspektieven. Niet dat het op dit moment zo is dat alle politieke partijen van mening zijn dat het wetsontwerp niet mag worden aangenomen, wel blijkt uit het eindverslag van de vaste kamerkommissie voor onderwijs, dat alle politieke partijen een zekere scepsis vertonen. Bij de PvdA is nu zelfs duidelijk sprake van kritiek op de fundamenten van het wetsontwerp. De PPR heeft enorm veel bezwaren tegen de uniforme verkorting van de cursusduur tot vier jaar. De CPN zegt al heel duidelijk dat het wetsontwerp moet worden ingetrokken, waarbij ze zich baseren op de kritiek die leeft op de universiteiten. Het grappige is, dat je nu ziet dat ook bij de konfessionele partijen kritiek merkbaar is. Enerzijds hebben ze procedurele kritiek, maar opvallend is dat ze ook erg bang zijn voor het ontstaan van onrust op de universiteiten wanneer het wetsontwerp zou worden aangenomen. A.V.: Ah je zo het hele scala van meningen én de ontwikkeling die daar in zit bekijkt, dan kom je dus eigenlijk tot de konklusie dat alle mogelijkheden nog open zijn. Hoe denk je nu dat de manifestatie van de grondraden binnen dat geheel zal funktioneren? Bartie: Of de politieke partijen inderdaad het wetsontwerp zullen gaan afwijzen, is in grote mate afhankelijk van het massaal laten blijken van de kritiek die er aan de univeisiteiten leeft op het wetsontwerp. Kolthof (onderwijsdeskundige van de PvdA fraktie) heeft eens tegen mij gezegd: „Wij hebben als fraktie van de PvdA zwaarwegende kritiek, maar wij kunnen daarmee erg weinig beginnen als wij niet hele duidelijke reakties horen van de universiteiten". Ook het standpunt van de konfessionelen lijkt erg afhankelijk te gaan worden van het in beweging komen van de universiteiten. .Tuist daaiom is die manifestatie zo belangrijk. Als däär de kritiek van alle universitaire groepelingen massaal geuit gaat worden, dan zal dat voor de politieke partijen een zwaarwegend punt wor-
Centrale aanmelding HBO Kandidaat-eerstejaars voor zes hogere beroepsopleidingen in de sociaal-pedagogische sector moeten zich voor de cursus '75—-'76 centraal aanmelden bij het centraal bureau voor aanmelding en plaatsing in Groningen. Het gaat hier om een proef, die van de kant van de scholen op basis van vrijwilligheid zal verlopen. De bedoeling van de proef is om zo vroeg mogelijk concrete gegevens te verkrijgen over de belangstelling voor de opleidingen. De pedagogische academisch zijn buiten de proef gelaten en van de sociale academies doet maar een deel mee. Staatssecretaris Klein heeft medegedeeld dat het de bedoeling is voor het gehele HBO een centrale aanmelding in het leven te roepen, zo mogelijk met ingang van het cursusjaar 1976—1977. J.V.
den. Het zal ook haid nodig zijn dat er aan de universiteiten beweging ontstaat om een tegenwicht te bieden aan de druk die de ministers op dit moment uitoefenen om hun wetsontwei-p geaccepteerd te krijgen. Juist op het moment dat de manifestatie plaatsvindt verwachten wij dat binnen de politieke partijen de beslissende meningsvorming plaats zal vinden.
Beter onderwijs A.V.: Wat gaat er allemaal gebeuren op die manifestatie: welk karakter zal die dragen? Bartie: Het belangrijkste punt zal zijn, dat alle kritiek die er de afgelopen zeven jaar intern op de universiteiten is ontstaan tegen de herstrukturering, op zo massaal mogelijke wijze naar buiten wordt gebracht. Daarom is het ook de bedoeling dat er zoveel mogelijk groeperingen aanwezig zijn. In de eerste plaats denken we daarbij aan de studentenvakbonden en aan de fakulteitsgroepen daaivan. In standjes zullen deze laten zien wat er in de afgelopen jaren aan verbeteringen in het onderwijs tot stand is gebracht. Want beter onderwijs, daar gaat het tenslotte om. En de realisering daarvan zal door invoering van de wet zeer moeilijk worden. De akties in de fakulteiten die de afgelopen jaren gevoerd zijn vóór verbetering van ondei wijsprogramma's en tegen selektieve tendenzen zijn een belemmering geweest voor de sluipende heistrukturering onder invloed van de bezuinigingen. Juist dit soort akties zal ook in de toekomst erg belangrijk zijn. Als de wet in zijn geheel of gedeeltelijk wordt verworpen dan zullen we op die manier door moeten gaan met het verbeteren van het ondei'wijs. Wordt de wet aangenomen dan zal in de fakulteiten moeten worden voorkomen dat hij niet kan worden ingevoerd. Naast de studentenvakbonden zullen we de organisaties van het wetenschappelijk en niet-wetenschappelijk peisoneel vragen om aan de manifestatie mee te doen. We denken daarbij aan de ambtenaren bonden. Verder is belangrijk de aanwezigheid van allerlei onderzoeksgroepen die de laatste jaien een maatschappelijk relevante wetenschapsbeoefening hebben ontwikkeld. A.V.: Hoe zie je de relatie tussen het werk van die groepen en het Wetsontwerp Herstrukturering? Bartie: Die relatie is vrij duidelijk. Ook aan de VU zijn er een aantal groepen bezig een progressieve een maatschappelijk relevante studie te realiseren. Dat soort aktiviteiten zijn, zo blijkt, alleen mogelijk wanneer onderwijs en onderzoek in de fakulteiten geïntegreerd kunnen worden. Juist die integratie zal door de invoering van de herstrukturering volledig onmogelijk gemaakt worden.
Komité
Van de ambtenarenbonden heeft de ABVA al toegezegd om deel te gaan nemen aan het universitair komité tegen de herstructurering aan de VU. De NCBO heeft landelijk gewezen op de nadelige konsekwenties van de herstructurering voor de rechtspositie van het personeel, en overweegt eveneens deelname aan het komité.
Geen wegwerpacadeniicus A.V.: Welke akties zullen er naast de manifestatie'i nog meer plaats vinden m.b.t. de herstrukturering? Baitie: We gaan volgende weck samen met de ASVA in Amsterdam een diskussieavond organiseien over werkloosheid en herstructurering. Enerzijds willen we daarmee ook onder studenten de problematiek van de werkloosheid aan de orde stellen (in dezelfde tijd vindt de grote NVV-demonstratie plaats) en daarnaast vinden we het belangrijk om te bediskussiëren wat de gevolgen van de heistrukturering voor onze toekomstige positie op de arbeidsmarkt zijn. Een bestuurslid van de ABVA en het Amsterdams komité van werkloze akademici hebben al toegezegd om mee te doen aan de diskussie bijeenkomst. In dit verband zal de SRVU als een van de leuzen tegen de herstrukturering voeren: „Geen Wegwerpacademicus". De vereniging van de opleiding en de ver doorgevoerde specialisatie, die het gevolg zullen zijn van de herstrukturering, maken de toekomstige akademici veel meer dan nu het geval is afhankelijk van de fluktuaties op de arbeidsmarkt en leveren dus een groter gevaar voor weikloosheid op.
Bartie Thijs, sekretaresse onderwijs van de SRVU.
BIJ MENINGSPEILING BLIJKT:
UR in meerderheid voor een gewogen loting Als eerste universiteit in den lande heeft de Universiteitsraad afgelopen dinsdag beslissingen over de numeri fixi voor het studiejaar 1975-1976 genomen. Zulks op basis van een advies van het College van Bestuur, waarin werd voorgesteld acht numeri fixi aan te vragen. De beslissingen zullen aan staatssekretaris Klein worden voorgelegd. Voor wat betreft zes studierichtingen kon de raad met de adviezen van het Kollege meegaan. Deze zes studierichtingen zijn: Nederlands 50; Engels 36; G e schiedenis 75; Kunstgeschiedenis 25 (abtisievelijk op 30 gesteld in A.V. 7 febr.); Lieh Opvoedmg 40; Biologie 100. Voor twee studierichtingen, t.w. Geneeskunde en Tandheelkunde, besloot de Universiteitsraad h e t a a n t a l toe te laten studenten te verhogen. De voorgestelde 240 plaatsen voor Geneeskunde werden er 285, terwijl voor tandheel-
kunde het a a n t a l van 70 verhoogd werd tot 80. Dat de behandeling van dit agendapunt nogal wat tijd in beslag nam, was vooral te wijten a a n de opstelling van de PKV-fraktie. Ter tafel lag een koncept-besluit van B. v. d. Lagemaat, B . Middelkoop en E. Dijkstra, waarin werd uitgesproken, dat er geen a a n staande eerstejaarsstudenten uit de studierichting van h u n voorkeur zouden worden geweerd en
/Ivond over Volksverzekering
A.V.: Hoe verlopen de kontakten tnet de vakbonden op dit moment? Bartie: Uit een gesprek van het LOG met de drie vakcentrales kwam naar voren dat zij de inhoud van de wet, met name de scherpe selektie van studenten en de niveaudaling van de opleiding volstrekt afwijzen. Bekeken vanuit het gehele onderwijs stelden zij dat een grote doorstroming in het gehele onderwijs gewenst is. Omdat er ook al studentenstops zouden zijn, zouden — door een selektieve propedeuse — de kansen voor kinderen uit lagere inkomensgroepen om te gaan studeren nog kleiner worden.
Om meer bekendheid te geven aan de problematiek rond de volksverzekering tegen ziektekosten, de discussie op de fakulteit en universiteit op gang te brengen en om van gedachten te wisselen met deskundigen organiseert de Medische Fakulteitsvereniging op donderdag 20 februari om 19.30 uur in kollegezaal 1 van de Medische Fakulteit een discussie-avond.
Uitgenodigd zijn: Mr. J. J. van Rijn, direkteur van de Nationale Nederlanden en lid van de Commissie Struktuur Verzekeringskosten Geneeskundige Verzorging van de S.E.R. en mevr. Domela Nieuwenhuis, medewerkster van het N W belast met de volksgezondheid en de structuur ervan.
d a t niet zo worden overgegaan tot het aanvragen van numeri fixi of plaatsingskommissies. De r a a d verwierp h e t voorstel met a l leen de PKV-fraktie vóór by nul onthoudingen n a een debat t u s sen Peter P e n n e k a m p (VUSO) en V. d. Lagemaat. P e n n e k a m p h a d erop gewezen, d a t de PKV-fraktie in h e t verleden nooit h a d meegewerkt a a n de ontwikkeling van een doelbewust begrotingsbeleid, waardoor a a n de problemen tegemoet kon worden gekomen
Vier minder Vergeleken met vorig j a a r zün er door de Vrije Universiteit vier numeri fixi minder aangevraagd (t.w. voor psychologie, a n d r a g o gie en pedagogie, sociale geografen en fysische geografie ditmaal niet). Het a a n t a l studenten d a t ten opzichte van het studiejaar 1974/1975 méér wordt toegelaten op studierichtingen met een n u merus fixus bedraagt in h e t t o t a a l 111: 85 voor Geneeskimde, 20 voor Tandheelkunde en 6 voor Engels. Bij de betrokken studierichtingen is h e t geschatte a a n t a l verwachte studenten op basis van de vooraanmeldingen aanzienlijk hoger dan de vastgestelde numerus fixus: Nederlands 75, Engels 62, Geschiedenis 112, Kunstgeschiedenis 46, Lichamelijke Opvoeding 87, Biologie 122, Geneeskunde 593 en Tandheelktmde 104. Dit betekent dat 22% van alle aan de V.U. aangemelde studenten niet tot de studierichting van h t m 1ste keuze toegelaten kunnen worden.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 23 augustus 1974
Ad Valvas | 404 Pagina's