Ad Valvas 1975-1976 - pagina 216
AD VALVAS — 30 JANUARI 1976
12
Slechts drie
plmttsingskommissies
UR besluit tot twee stops
Schaakkampioenschap De Universitaire Sportvereniging te Amsterdam organiseert van zondag 18 april (Ie paasdag) t/m vrijdag 23 april, evenals in 1975, het Nederlands Studenten Schaakkampioenschap. Er wordt gespeeld in twee groepen, de winnaar van de Ie groep is Studentenkampioen 1976, zeven ronden Zwitsers; bedenktijd 2 uur voor 40 zetten. Hoofdprijs Ie groep ƒ 350,—, hoofdprijs 2e groep ƒ 150,—. Totaal prijzengeld 8 ä 900 gulden. Inschrijfgeld Ie groep (KNSBpeil, max. 24 mensen) ƒ 16,50, 2e groep ƒ 10,—. Inschrijving uitsluitend door storting van het inschrijfgeld op giro 3548750 t.n.v. H. Kuijpers te Diemen, met ver melding van speelsterkte, tot uiter lijk 20 maart. Nadere informatie wordt omstreeks 1 april aan de deelnemers toegezonden. Inlichtingen en correspondentie: A. Groen, Rode Kruislaan 865 te Die men, tel.: 020906202.
Lustrum
Eindhoven
De Technische Hogeschool Eind hoven viert dit jaar haar vierde lustrum. In de week van 25 april tot 2 mei a.s. zal dit feit feeste lijk worden herdacht met tal van activiteiten. Het programma voor de feestweek vermeldt onder meer een sympo sium met als thema 'Terugblik op onderzoek'; een zg. afgestudeer dendag; een open dag voor de burgerij en een groot lustrumfeest. Voorts stelt de Technische Hoge school Eindhoven in het kader van de viering van het lustrum leer lingen 5 en/of 6 v.w.o. uit het land in de gelegenheid om in de periode van 22 maart tot 23 april zaken op de T.H. Eindhoven te bekijken waarbij ze gebruik mogen maken van T.H.apparatuur.
Festived Jazzzolder "Hot House" organi seert op zaterdag 31 januari in het hele gebouw van de Leidse Ver eniging Van Studerenden "Augus tinus", Rapenburg 24, een bene fietfestival, ten bate van het club huis „In de vrolijcke arke". De „Arke" is een club en buurthuis in het hart van Leiden, in de Pieters kerkchoorsteeg. Kaarten voor het festival, dat om acht uur zal begin nen, zijn in de voorverkoop ä raison van zeven gulden te verkrijgen bij coffeeshop Het Gonk in de Pieters kerkchoorsteeg, „In de Vrolijcke Arke", eveneens in de Pieterskerk choorsteeg, en de V.V.V. Leiden op de Stationsweg.
Groot Uur Iets In de Poplier, Nieuwe Herengracht 93, is zondag 1 februari om 15 uur weer een Groot Uur Iets. Het caba ret Don Quishocking geeft een try out van hun nieuwe programma.
Humanistisch
Verhond
In de maand februari organiseert het Humanistisch Verbond in Am sterdam voor alle belangstellenden de volgende evenementen: Op dinsdag 10 februari zal een le zing gehouden worden over „On derwijs en Humanisme" 'door de heer J. Meltzer. Men gaat uit van het humanistisch beginsel, nl. de erkening van de persoonlijkheid van het kind. De lezing begint om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur.
lil
Adjes TE KOOP: Handgesponnen schapenwol ƒ 6,— per 100 gram. Tempelaar. Tel. 19.48.20. Ik wil graag Noors leren, liefst van iemand van Noorse nationaliteit, zyn die er aan de VU? Tel. 11.87.66.
Plaats van handeling is de Keizersgracht 453. Voor nadere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met mevr. Hatzmann, tel.nr. 446627 en Pam Hobbelman, Jozef Israëlskade 16II, Amsterdam. Om technische redenen komt zaterdag 21 februari helaas te vervallen.
De hom kan harsten Onder deze titel heeft Aktiegroep Verdom de bom een nieuwe brochure uitgegeven. Onderwerp van de brochure is het vraagstuk hoe het toch mogelijk kan zijn dat tegenwoordig op allerlei niveau's over ontwapening wordt gesproken, terwijl de uitgaven voor bewapening elk jaar weer schrikbarend stijgen. Het probleem speelt ook in Nederland. In 1976 geven wij zo'n 7,6 miljard uit aan de defensie, dat is 10,7% van de totale overheidsuitgaven! In 'De Bom kan Barsten' wordt de laatste ontwapeningsnota van de Nederlandse regering kritisch behandeld en wordt bovenstaande vraag beantwoord. Konklusie van de brochure kan zijn dat er op grote schaal aan Ontwapenings-Bedrog wordt gedaan. Een bedrog dat nog steeds goed verborgen is gebleven. De bom kan barsten Is te bestellen door het gireren van ƒ 2,90 op postgiro 3.185.125 t.n.v. Verdom de bom - Eteisseltlaan 425 - Delft.
Infantilisering Over de infantilisering van de wetenschapsbeoefening en van het onderricht aan de universiteit zal spreken pater J. van Kilsdonk S.J. in de Amstelkerk-Amstelveld zondag 8 februari te 12 uur. Vrije toegang.
Studium
Generale
dat belangrijker dan de ontdekkmg van de atoomsplitsing. „Song of Asia" brengt ware gebeurtenissen ten tonele waarin haat genezen werd." De opvoering is in het Cultureel Centrum, Plein 1960, te Amstelveen, op 2 februari a.s. en begint om 20.15 uur. Entree ƒ 6,50, ƒ 8,50 en ƒ 10,50. CJP-reductie geldig. Vanaf 26 januari kaartverkoop bij de VVV in het Cultureel Centrum en voor plaatsbespreken 020-458444. Nadere inlichtingen: Morele Herbewapening, Amaliastraat 10, Den Haag, tel. 070-643591.
Amsterdamse Gesprekskring Het programma van de Amsterdamse Gesprekskring voor de eerste drie maanden ziet er als volgt uit: 30-1-76 B. S. Postma: Solidarisme. 6-2-76 Henk J. Bakker: De rol vau de publiciteitsmedia. 13-2-76 T. Rienks: Hoe ligt het geestelijk contact in Amsterdam en Cultuur. 20-2-76 Prof. Karel van 't Reve: Verhouding Rusland-Het Westen. 27-2-76 Mr. J. D. v. d. Meulen: Terrorisme - Gijzeling - Akties. 5-3-J6 Mw. M. Foster: Concentratie - Meditatie - Zelfkeimis. De avonden beginnen om 20.15 uur op de Amsteldijk 58, toegang gratis. Iedereen die zich voor deze onderwerpen interesseert is welkom.
„Song of Asia", de musical die op 2 februari in het Cultureel Cèötrum van Amstelveen opgevoerd wordt, is het geesteskind van enkel tientallen Aziaten uit verschillende landen en'is gebaseerd op ervaringen. De jonge spelers, die uit bijna heel Azië komen, geven de realiteit van hun werelddeel weer en durven tegelijkertijd een weg aan te duiden die hoop geeft, namelijk de weg van geweldloze verandering. De regisseur, Suresh Chandra uit Fidji zegt: „Haat kan verdwijnen. Dat is een van de belangrijkste ontdekkingen in de wereld. Als mensen die alle reden zouden hebben om te haten, besluiten te vergeven, is
De PKV-fraktie stelde bij monde van V. d. Weijde dat onderwijs in principe open moet staan voor iedereen. DaaiToor zal de regering dan ook ruimere middelen beschikbaar moeten stellen. In de verdediging van het voorstel van het kollege van bestuur zei de heer Ros, dat bij de voorstellen tot instelling van een numerus fixus voor tandheelkimde het geen kwestie'is van personeelstekort, maar van ruimte. Voor wat betreft geneeskunde, waarvoor ook een numerus fixus moet worderj. aangevraagd, stelde hü dat de moeilijkheden voornamelijk ontstaan in de klinische fase, waar een duidelijk gebrek heerst aan plaatsen voor co-assistenten. Je zou dit euvel te lijf kuimen gaan door een uitbreiding van de ASVU, die dan toch niet eerder dan in 1982 verwezeniykt zou kunnen zyn. Daar komt nog bij dat uit een onderzoek is gebleken dat in 1974 in de academische ziekenhuizen 10 tot 15 procent lege bedden waren. Je zou dus ktumen
Docenten gevraagd voor Lourengo Marques In juni 1975 is Mozambique onafhankelijk geworden. Het bezit één universitaire instelling in de Iioofdstad Louren^o Marques waar 2600 studenten studeren. De Frellmo-regering wil de universiteit gebruiken als middel om een nieuwe rechtvaardige maatsehappQ op te bonwen. Studierichtingen worden herzien, curricula worden gew^zigd en so ver mogelijk aangepast aan de behoeften van de rurale Iwvolkinr.
In samenweilcing met de commissie voor Internationale Ontwikkelings- Maar colleges en practica moeten samenwerking (C.I.C.A.) organiseert doorgaan. Inmiddels is 2/3 van het Studium Generale dit semester het oorspronkelijke aantal Porop de Technische Hogeschool tugese docenten uit het land verEindhoven een cursus 'Aangepaste . trokken, zodat de universiteit een technologie en ontwikkelingslan- dramatisch personeelsgebrek den'. Deze cursus is ook voor ge- heeft. interesseerden van buiten de T.H. Daarom heeft de rector van de toegankelijk. universiteit via de NUFFIC aan Op de T.H. Eindhoven staat 'aan- de Nederlandse universiteiten en gepaste technologie' volop in de be- hogescholen om assistentie gelangstelling. Er lopen veel projec- vraagd bij het werven van staften in ontwikkelingslanden. medewerkers ten behoeve van het Daarna bestaat sinds kort binnen de onderwijs in de volgende discipliafdeling der Bedrijfskunde de vak- nes: medische wetenschappen, groep Aangepaste technologie. On- biologie, diergeneeskunde, geoloderwijs op dit gebied aan een tech- gie, economie, landbouwwetennische hogeschool is nieuw voor schappen, civiele techniek, geoons land. grafie^ electrotechniek, werkDe cursus bestaat uit twee delen. In tuigbouwkunde, chemie, wis- en het eerste gedeelte wordt het con- natuurkimde, scheikundige techcept 'Aangepaste technologie' be- nologie, archeologie, geschiedenis, sproken, in het tweede deel spreken antropologie, pedagogiek, sociolowerkers in het veld over hun prak- gie, moderne taal- en letterkunde, tijkervaringen. Daarnaast worden Arabische taal- en letterkunde, werkgroepen gevormd voor het en Griekse en Latijnse taal- en zelfstandig bestuderen van onder- letterkunde. De voorwaarden zijn: werpen. Het eerste college wordt op vrijdag afgeronde akademische opleiding 30 januari gegven. Alle daarop vol- (drs., ir., dr.) bij voorkeur met gende colleges worden eveneens op onderwijservaring. De universiteit vrijdag gehouden, op 11 juni wordt van Lourenïo Marques biedt contracten van twee jaar. Het Nede cursus afgesloten. Het bureau Studium Generale van derlandse ministerie van Buitende T.H. (tel. 472070) verstrekt ge- landse Zaken zal aan geschikte interesseerderi nadere informatie. kandidaten een suppletie verAan deelname zijn geen kosten verbonden.
Musiccd
Een motie van de PKV-fraktie in de V.K. by de behandeling van de machtigingswet, waarin werd uitgesproken dat het toepassen van numeri fixi principieel onjuist is, is dinsdagavond met 18 stemmen tegen, 8 voor en 3 onthoudingen door de U-raad verworpen. Vrywel algemeen was men in de raad weliswaar van mening dat een numerus fixus geen goede zaak is, maar soms als een noodzakelijk kwaad moet worden toegepast ais de omstandigheden daartoe dwingen.
WAT GEBEURT ER IN 0 de Universiteitsraad, 0 de Academische Raad, 0 het parlement? Kom eens langs bij het
lllnformatiecenfruiti-
;;vu. , I Openingsuren 8.30-17 uur, ('Hoofdgebouw 1 D-03, (•Telefoon (020) 548 3711,
strekken. Kennis van de Portugese taal is noodzakelijk; kandidaten worden in de gelegenheid gesteld, het Portugees In een talenpracticum in Mozambique te leren. Voor schrifteiyke Informatie: NXJPPIC, Molenstraat 27, Den Haag - 2003.
Feminisme ook in de kerk •Het bewustwordingsproces van de vrouw houdt een vervreemding in van het christendom door de eeuwen heen', aldus Auke Jelsma in "Het Tijdschrift voor Theologie'. Het laatste kwartaalnummer van 1975 van dit tijdschrift is helemaal gewqd aan de feministische theologie, een nieuwe stroming, die zün oorsprong vindt in de Verenigde Staten. Deze stroming zou volgens het blad wel eens een aanzet kunnen zyn voor een revolutie, waarby de bevryding van de vrouw binnen de kerk centraal staat, en daarmee ook een bevryding van de kerk als zodanig. Een van de belangrykste woordvoerdsters van deze beweging is Mary Daly, doctor in de filosofie en theologie en hoogleraar aan de Boston College. Daly staat een filosofie voor, waarby uitg^aan wordt van de ervaring en beleving van de vrouw. Ze voert dit door op alle mogeiyke gebieden, het godsbeeld, ethiek, traditie en kerk, en volgt daarby de lyn van 'bevryding, castratie en exorcisme'. Dit betekent niet, dat er in de feministische theologie geen plaats Is voor een God, maar men gaat uit van een andere betekenis van het goddeiyke. Een vraag die uiteraard rijst is: 'In hoeverre is het mc^eiyk het evangelie te veranderen, in de richting zoals deze feministen het wlUen zien?' (R. B.J
zeggen dat er een gebrek aan patiënten is, aldus de heer Ros. By de stemming over de numerus fixi voor geneeskunde werd met 22 stemmen voor en 1 onthouding een getal van 285 studenten gekozen. De faculteit had 240 voorgesteld. Op een verzoek van het moderamen aan de faculteit om in de U.R. haar standpunt nader uiteen te zetten was de faculteit niet ingegaan. By de stemming over de numerus fixus voor tandheelkunde werd met 14 stemmen voor en 9 tegen gekozen voor een getal van 70. Voor de studierichtingen geschiedenis, kunstgeschiedenis, Nederlands, Engels, Duits en Frans werd besloten geen plaatsingskommissie aan te vragen al werd die in de laatste vijf gevallen wel voorgesteld. Wei zullen biologie, geologie en fysische geografie een plaatsingskommissie moeten krijgen overeenkomstig de voorstellen van de kommissie O en O. (P.E.)
Diskussieavond met
Amsterdams Stadsjournaal Op dinsdag 10 februari aanstaande organiseert de werkgroep *Kunst en politiek* een kyk- en diskussieavond met het Amsterdams Stadsjournaal. De werkgroep "Kunst en politiek' is een werkgroep van SRVU en AGO gezamenlijk, die in het tweede semester van dit jaar een cyklus avonden organiseert waarin steeds de gelegenheid wordt geboden kennis te nemen van het werk van zich progressief opvattende kunstenaars en te diskussiëren met die kunstenaars over hun werk. De op 10 februari georganiseerde avond met het Stadsjoumaal is de eerste van de cyklus. Na deze en een hierop vïlgende avond over films willen we in maart, april en mei aandacht besteden aan resp. beeldende kunst en . teater, muziek en literatuur. Let op de aankondigingen voor deze - avonden: Wat het Stadsjournaal betreft: laten wy filmers van het stadsjournaal zelf aan het woord: 'Het uitgangspunt voor de makers van het Stadsjournaal, voor het grootste deel progressieve filmers, was de vraag naar de meest effektieve vorm van progressieve 'tilmproduktie onder de huidige omstandig in de Nederlandse fUmindusstrie. Het antwoord op die vraag veronderstelt een bepaalde hoeveelheid kennis van de Nederlandse filmindustrie en een goed inzicht in de eisen van een progressieve filmproduktie (...) Voor alles dient een progressieve filmproduktie zich op te stellen aan de zyde van de arbeidersklasse in haar strüd voor emancipatie en zich krities te verhouden tot de kapitalistische filmprodiiktie (...) Het stadsjournaal omschryft zichzelf als een 'fllmgezelschap: 'Er is een aktieve en kollektieve werkwyze, er zyn vaste medewerkers, een kontinue produktie, met film gericht op bepaalde doelgroepen en begeleiding van de films door de makers.' Wil Je Je op de diskussie met de filmers van het Stadsjournaal voorbereiden, lees dan Skrien nr. 50, verkrygbaar by ACC en SRVU. Namens de werkgroep 'kunst en politiek', Bartie Thijs
Ad Valvas zoekt op korte termyn journalistieke medewerIters. Ii^resse voor universitaire zaken en enige Journalistieke eigenschappen zyn een vereiste. Een redeiyke vergoeding wordt in het vooruitzicht gesteld. Inlichtingen by de redaktie hoofdgebouw kamer ld-08 tel. 548 4330.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 22 augustus 1975
Ad Valvas | 396 Pagina's