Ad Valvas 1976-1977 - pagina 295
AD VALVAS — 18 MAART 1977
7
Aan het Europa college te Brugge
Een jaar lang je verdiepen in liet proces van de europese integratie In Brugge is sind s 1949 het Europa College gevestigd . Het College, opgericht in een tijd waarin het id eaal van een Verenigd Europa springlevend was, is d e nestor ond er d e Europese instituten. Het instituut geeft aan afgestud eerd e „stud enten" d e mogelijkheid zich een jaar lang te verd iepen in het proces van d e Europese integratie. De samenstelling van het stud entenbestand geeft een miniatuur te zien van d e nationale en culturele d iversiteit d ie Europa rijk is.
Hier zitten ze dan, bij elkaar gezet, apart weggestopt het bruisende leven. binnen het kader van de welzijns zorg of het vindt plaats op een lo caal vlak In welke vorm van deze twee het werk wordt gegoten is sterk afhankelijk van het overheids beleid. „Omtrent het beleid f zijn al d iverse onderzoekingen ged aan. Maar er blijft een grote kloof bestaan tussen onderzoek en beleid . Met and ere woorden het beleid is niet afge stemd op d e resultaten van d e on derzoeken. Zod oend e blijft het be jaardenbeleid natte vingerweric", vindt d rs. Willems. „Een heel belangrijk aspect van de Nota Bejaarden Beleid is het terug dringen van het percentage bejaar den in bejaardenhuizen tot onge veer 1%. Dit is nu nog ruim zo'n 10%. Dat proces moet de komende jaren worden afgeremd. Dat veron derstelt voorzieningen. Deze moe ten drastisch worden uitgebreid en daar ziet het niet naar uit. De positie van de instanties ziet er zeker niet rooskleurig uit, want de overheidskraan voor deze hulpor ganen gaat steeds verder dicht. Dat kan niet! J e kunt toch niet aan de ene kant gaan afremmen en streven naar een zolang mogelijk zelfstan dig blijven van de bejaarden, ter wijl je aan de andere kant het mes gaat zetten in die voorzieningen, welke het mogelijk maken deze zelfstandige positie van de bejaar den te begeleiden. Dat maakt het beleid ongeloofwaardig". Tal van deze organisaties staan nu op de tocht. Maar niet alleen van hen zijn de bejaarden in sterke ma te afhankelijk. Hebben ze nog een zelfstandige woning of iets in die richting, dan zijn er vele moeilijk heden en obstakels in hun direkte omgeving er de oorzaak van dat ze die zelfstandige positie niet ten vol le kunnen „uitbuiten". Om een voorbeeld te noemen. In, met name de grote steden, is het openbaar vervoer niet goed inge steld o p het vervoer van bejaarden. De op en afstap van de ingang van tram en bus zijn veel te hoog. Vaak
en verstoken
van
kunnen ze niet tijdig een plaats vinden voordat tram of bus weer gaan rijden. Dan spreken we nog niet eens over de lange wachttijden bij de haltes die vaak op tochtige hoeken van de straten gelegen zijn. Of zich bevinden o p een eng smal vluchtheuveltje midden in een drukke verkeersader. Terecht voor velen van hen een „vlücht"heuvel tje. En zo zou er nog een hele lange lijst te maken zijn van al deze kleine noden van de bejaarden die zelfstandig trachten te blijven.
'Wel accrdig' Al deze problemen zitten de schrij vers van de scriptie ook erg hoog. „Het beleid ziet er in grote trekken best aardig uit, maar dan moet dat natuurlijk wel in al z'n facetten worden uitgewerkt, anders gaat het ten koste van diegenen die er van afhankelijk zijn. In dit geval de be jaarden." „Wij zijn d an ook niet zo optimis tisch over d e eerstkomend e jaren. Er heerst nog te veel ond uid elijk heid in het beleid . Diverse voorzie ningen d raaien niet vold oend e. D e 65+pas bijvoorbeeld . Het kan nog vele jaren d uren voor zoiets func tioneel werkt. De bejaard e van nu is opgegroeid in een tijd d at d e zo genaamde cultuur een aangelegen heid was van d e gegoed en. Daar moeten ze nu eerst allemaal aan wennen." Uit de vele gegevens die de scrip tie ons verder geeft blijkt wel heel duidelijk dat er de komende jaren meer aandacht gegeven moet wor den aan de situatie van de bejaar den, want zo langzamerhand is voor hen de maat vol, en klinkt steeds duidelijker hun roep: „komt d'r nog wat van . . . ? " * Voor geïnteresseerden: descriptie is in te zien in de bibliotheek van de Vakgroep Sociologie van de Hulpverlening, p/a Van Eeghen straat. Ook het informatiecentrum van de VU heeft enkele exempla ren beschikbaar (k.lD03).
In, met name de grote steden, is het openbaar vervoer niet goed op het vervoer van bejaarden.
ingesteld
Niet alleen de lidstaten van de Ge meenschap zijn vertegenwoordigd. Zelfs zijn er studenten aanwezig uit nietEuropese landen die geïnteres seerd zijn in de Europese proble matiek. Opvallend is het dat de grootste contingenten afkomstig zijn uit landen die kandidaat staan voor een lidmaatschap van de Ge meenschap. Hoe bevalt het leven na enige maanden in dit Verenigd Europa, al is het dan een miniEuropa? Alvorens hierop in te gaan eerst iets over het Europa College. Iede re student kiest de studierichting die het meest aansluit bij zijn voor afgaande universitaire opleiding. Hij heeft de keuze uit verschillende 'dominantes': de juridische, de economische en de administratieve. In de juridische dominante zijn de rechtsbescherming voor het Hof van J ustitie in Luxemburg en de harmonisatie van wetgeving naast een 'institutionele' inleiding ver plichte vakken. Vooral wordt ook aandacht besteed aan het europese concurrentierecht — zowel in de publieke als in de private sector (de bekende artikelen 85 en 86 van het Verdrag van Rome). De economen bestuderen na een algemene inleiding verschillende bijzondere economische aspecten van de europese integratie, zoals bij voorbeeld de landbouwpolitiek, de industriële en de regionale po litiek en de problemen die zich voordoen op de weg naar een Eco nomische Monetaire Unie. De stu denten van de administratieve do
Door Thomas van Mierlo, juridisch student minante worden na een inleiding onder meer onderricht in de be stuursproblemen en de sociologie van de instellingen van de Gemeen schap en die van de lidstaten, ledere student van de genoemde studierichtingen doet naast de hier vermelde programma's een aantal ' keuzevakken. Hierdoor komt hij in aanraking met verschillende aspec ten van de europese samenwerking buiten zijn eigen vakgebied. Een scala van bij voorbeeld politieke, historische en economische vakken staat ervoor tot zijn beschikking. Van europees belastingrecht en multinationale ondernemingen tot milieubeheer en de relatie van de Gemeenschap met de Derde We reld. Tenslotte worden er regelma tig gastcolleges gegeven door pro 'minente europeanen, zoals onlangs door onze landgenoot Henri Brug mans die lange tijd rector is ge weest van het College en door Etienne Davignon, huidig lid van de Europese Commissie.
EEGspecialisten geven het onderwijs Naast dit alles is sinds het begin van dit studiejaar binnen het Col lege het Centre sur la conservation du patrimoine architectural et ur bain gevestigd. In het Centre bui
Themaweek over Berufsverbote in de Oudemanhuispoort De JFAS — d e fakulteitsvereniging van d e jurid ische fakulteit van d e Universiteit van Amsterd am — organiseert ond er auspiciën van het fakul teitsbestuur een themaweek over d e Berufsverbote in Duitsland . Deze themaweek zal word en gehoud en van 21 tot 25 maart. De week is bed oeld om voorlichting te geven over d e achtergrond en en vooral d e gevolgen van de Berufsverbote. Het programma omvat een aantal lezingen waarin van beide zijden de Berufsverbote besproken zullen worden door sprekers uit binnen en buitenland. Sprekers zullen zijn prof. dr. Rena te Bartsch, mr. P. H. BakkerSchut, een Berufsverboteslachtoffer uit Duitsland, en een duitse spreker die de Berufsverbote van officiële zij de zal toelichten. De namen van de laatste twee sprekers staan op dit moment nog niet geheel vast. Verder zullen films worden ver toond, en de week zal worden be sloten met een forum waarin voor en tegenstanders, alsmede vertegen woordigers van verschillende ne derlandse politieke partijen zitting zullen hebben. Er zal een tentoon stelling van foto's van de fotograaf Oscar van Alphen worden opge steld. Het gehele programma zal plaats vinden in het Oudemanhuispoort complex aan de O.Z. Achterburg wal in Amsterdam. Een Informatie m a p is verkrijgbaar bij de J FAS, of is telefonisch te bestellen bij JFAS, tel.nr. 525 34 50. Op maandag 21 maart om 16.15 uur begint de themaweek met een korte documentaire, om 16.15 uur spreekt een Berufs nate Bartsch; op dinsdag 22 maart om 16.15 uur: spreekt een Berufs verboteslachtoffer uit Duitsland; op woensdag 23 maart om 16.15 uur: mr. P. H. BakkerSchut, ad vocaat en docent en om 20.00 uur: de film „Vera Romaico".
Tenslotte op donderdag 24 maart om 16.15 uur: een duitse spreker van officiële zijde en om 20.00 uur: een politiek forum. Gedurende de gehele week zal in de hal van de Oudemanhuispoort een fototentoonstelling van Oscar van Alphen zijn opgesteld. Een informatiemap is verkrijgbaar bij de J FAS of is telefonisch te be stellen bij J FAS, tel. 525 34 50.
gen architecten en urbanologen zich op hun gebied over een toe komst voor het europese verleden. Een verleden dat overigens Brugge zelf zo sterk in stand heeft weten te houden Het onderwijs wordt — naast enige permanent aan het Europa College verbonden professoren — veelal gegeven door Brusselse EEGspe cialisten, waardoor ook een kijkje wordt gegund in de keuken van waaruit de europese integratie wordt opgediend. D e verwachting echter dat de stap van 100 _km naar de Europese Commissie in Brussel door een ver blijf aan het College mogelijk wordt gemaakt valt tegen. De stap lijkt — mede gezien het gesloten karakter van de Brusselse Burcht — voor velen te groot. Wel heeft de student in het schilderachtige en rustige Brugge de mogelijkheid veel kennis op te doen over de problemen van de europese integratie en hierovei van gedachten te wisselen. Het hechte communeautaire leven bui ten de studieuren biedt daarnaast de mogelijkheid kennis te maken met de verschillende europese ka rakteristieke eigenschappen van de mensen. Hierdoor worden de natio nale invalshoeken naar elkaar toe gebogen. Ook kan men hierdoor zijn kennis van de voertalen van het College, frans en engels, ver der verbeteren. Aan onderzoek komt de student tij dens het studiejaar nauwelijks toe. Het schrijven van een 'memoire' wordt wel aangeraden, maar is niet verplicht. Dit zelfstandig onderzoek van één van de aspecten van het europese éénwordingsproces kan ook in het jaar eropvolgend wor den verricht. Wat mijn eigen ervaringen aan het Europa College betreft: Ik geloof dat vooral de juridische dominan te — waarover ik het beste kan oordelen — door haar concrete ka rakter een waardevolle specialisatie oplevert. En ook voor hen die na afloop niet in een 'europese' baan terechtkomen is 'een jaartje Brug ge' een ervaring die ik iedereen die op het punt staat af te studeren kan aanbevelen, omdat de studie en het leven aan het College door het plurinationale karakter een zekere europese bewustwording meegeeft. Het samenleven van verschillende nationaliteiten blijkt uitstekend te kunnen gaan in een miniEuropa, maar komt dit alleen omdat bij de inschrijving aan het kollege geen brokje nationale souvereiniteit hoefde te worden ingeleverd? (Informatie over een studie aan het Europa College kan worden ver kregen op het secretariaat van de Europese Beweging, die ook de se lectie verzorgt. Adres: Alexander straat 2, Den Haag, telefoon 070 63 10 14. Voorwaarde is naast een afgeronde universitaire studie een redelijke beheersing van de franse en engelse taal. De nederlandse re gering stelt jaarlijks enige beurzen ter beschikking.)
"•; il'» 5 " ' •*»«
*•* ïïJï «it S» «SB « «
Het onderkomen
van het Europa college te Brugge.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 3 september 1976
Ad Valvas | 440 Pagina's