Ad Valvas 1977-1978 - pagina 336
AD VALVAS — 7 APRIL 1978
20
Symposium, over systeem leer
NedHongaars Filmsymposium Van 2 t/m 5 mei zal, ten tflde van de hongaarse filmweek door het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht een iiederlandshongaars symposium over sociologische en sociografi sche films gehouden worden. Onderwerpen die op het sympo sium besproken zullen worden, zijn o.a. de sociologische en sociale funkties van de 'gedramatiseerde' dokumentaires. Daarnaast het vastleggen van so ciale processen middels film, de rol van de films by het vei^elijken van specifieke sociale problemen die zich in de hongaarse en ne derlandse samenleving voordoen. Er zullen afwisselend hongaarse en nederlandse films vertoond worden, waarbij het er om gaat om overeenkomsten en verschil len in probleemstelling en werk wijze, alsmede wijze van visuali sering tussen ijederlandse en hon gaarse films te bespreken. Voor inlichtingen, inschrijfformu
Recepten van Oom Ben TOMATENSOEP OOM BEN Water, zes flinke tomaten een halve theelepel tijm een halve theelepel bascüicum een halve eetlepel suiker een klein uitje een teentje knoflook wat olie, en bij voorkeur lombokolie een ge klutst eitje peper en zout. Pel de tomaten door ze enige tijd in gloeiend heet water te leggen en daarna de vellen er vanaf te trekken. Sny de tomaten in grove stukken, haaj de harde stukken er een beetje uit. Brei^ twee decili ter water aan de kook, mik de to maten erby en kruid het met wat peper, bascilicum, tijm (niet te veel, ongeveer een halve theelepel is voldoende), zout en suiker (een halve eetlepel is prima). Vervolgens hakke men een kleine ui in mootjes na hem eerst zorg vuldig gepeld te hebben, overigens waarna w;j deze ui zonder pardon in de hete olie mikken. Als wij in ventief zijn doen wij hetzelfde met een teentje knof. Zelf gebruikte ik lombokolie bij het maken van deze soep. Ik raad je aan om hetzelfde te doen. De soep krijgt dan een lichtscherpe smaak van de witte peper met daardoorheen 'een don kerbruin vermoeden van lomboks'. Prima! De uitjes protesteren inmiddels luide in de hete olie. De knoflook ook. Laat ze dit enige tyd doen en beëindig deze samenzang van de loken der knof en ui als ze licht aangebrand geraken, bruin dus, zijn. Dan hup het zaakje in de soep, het gas laag, eventueel nog een half kopje water toevoegen en alles nog gedurende tien minuten laten sudderen. Bak intussen in lombokoUe een zo dun mogelijk omeletje. SiUj dit omeletje in smalle reepjes ter lengte van een sigaret en doe ook dezen door de soep heen. Klaar is kees. En als Je het eenmaal op je bordje hebt op geschept, overweeg dan eens om er een brood by te eten en een eetlepel geraspte kaas erdoorheen te roeren. Oom Ben
Onze kok oom Ben (Bogmans) is uitgekookt. De redaktie zoekt een andere inventieve kok. Bel 5484330 of kom langs.
lier en programma kunt u zich wenden tot L. Henny en Frank Hamers, Sociolc^sch Instituut, Heidelberglaan 2, Utrecht, tel. (030531971.
Suriname
Bulletin
In de afgelopen maanden heeft het Suriname Bulletin (uitgave van het Suriname Comité) in drie achtereenvolgende nummers uit gebreid aandacht besteed aan de landbouw in Suriname. Er wordt ingegaan op de ontstaansgeschie denis van de kleinschalige land bouw en op het proces van mo dernisering en de gevolgen daar van voor de kleine boeren. Daar naast wordt een schets gegeven van de recente snelle ontwikke ling van de grootschalige land bouw, die een bedreiging vormt voor het kleinbedrijf. In het laatste bulletin tevens een analyse van de gerezen konfUcten tussen Nederland en Suriname over de besteding van ontwikke lingsgelden en een standpuntbe paling t.a.v. dlskriminerende maatregelen in Amsterdam. De drie nummers zün te bestellen door overmaking van ƒ 5,— (incl. portokosten) op giro 2768888 t.n.v. penningmeester Suriname Bulletin, postbus 5327, Amsterdam. Een jaarabonnement op het Suriname Bulletin kost ƒ 17,50.
Amnesty start Argentinie-aktie Op 31 maart j.l. is Amnesty In-
In aansluitii^ op het nummer over systeemleer, van het tweemaandelijks blad 'Wysgerig perspectief op maatschappy en wetenschap', zal op 15 april a.s. in de Gorlaeus-laboratoria, Wassenaarseweg 76, Leiden een symposium over systeemleer worden gehouden. ternational een internationale Het programma begint om 10.00 kampagne t ^ e n de voortdurende uur met koffie en eindigt om 16.30 schendingen van de mensenrech- uur. ten in Argentinië gestart. Als aan- De kosten van deelneming bedravulling op het vorig jaar versehe- - gen ƒ 10,—. Opgave djn.v. briefnen verslag van een kommissie van onderzoek van Amnesty heeft Amnesty nu de brochure ' A i ^ n tinië 1978' gepubliceerd. Hieruit bUjkt dat de situatie op het gebied van mensenrechten in Argentinië de laatste jaren slechter is geworden. —, Amnesty stelt in deze brochure dat er 8.000 ä 10.000 politieke gevangenen zyn, in tegenstelling tot faculteit der geneeskunde, vakhet officiële aantal van 2699 poligroep farmacologie tieke gevangenen. Daarnaast worANALIST (M/V) (vac.nr. 215-418) den er zeker 15.000 mensen vertaak: ontwikkelen en uitvoeren van mist. chemische, radio-immunologische In de brochure worden ook veren biokigische hormoonbepalingen. scheidene staaltjes van martelingevraagd: biochemisch of klinisch analist HBO-B niveau) met goede gen en mishandelingen, waaraan technische kwaliteiten en ervaring het Argentynse bewind zich schulmet biologisch en radioactief matedig maakt, genoemd. riaal Juist nu, meent Amnesty, is een instituut voor pedag<^isch-didacgrootscheepse aktie meer dan noUsche vonning van a.s. leraren. dig, nu de autoriteiten een omONDERWIJSKUNDIGE vangryke publiciteitskampagne (vac.nr. 753-428) taak: verzorgen van ondenwijs in alter rechtvaardiging van hun begemene onderwijskunde aan studenwind zyn begonnen. ten die zfch voorbereiden op het Voor aktiemateriaal en informaleraarschap in de vakken scheikunde tie kan men terecht by Amnesty en natuuf1<unde. ook ondenwijs geInternational, 3e Hugo de Grootven in de onderwijstechnologie aan straat 7, Amsterdam, tel. 847905. heterogene groepen studenten, par-
Adjes FISCALE KIESPIJN? Het Academisch Belasting Consnltbnreau 'Zuid' (nabij de Vrge Universiteit) helpt ook stndenten, 'tegen pijnstillende prijzen. Telefoon 426618, b.g.K. 440484, Wedderborg 5-9, Buitenveldert.
Woensdag 12 april om 20.00 uur organiseert "kunst en politiek' een avondje over 'John Heartfield, fotomontenr' in 5A-05: John Heartfield, fotomonteur, maker dus van fotomontages. In tegenstelling tot wat zqn Engelse naam doet vermoeden is hq een Duitser, in 1891 geboren als Hellmuth Herzfelde. Zijn belangrgkste werk maakte hÜ in de 20-er en 30-er jaren, voor een blad dat Arbeiter Illustrierte Zeitung (AIZ) heette. Dit blad vervulde een funktie in de toen natuurlek uiterst belangrqke anti-fascistiese strijd in Duitsland.
De film 'John Heartfield: fotomonteur' die over zyn werk gemaakt is laat Heartfield aan het werk zien, hoe hy van het ruwe materiaal veelzeggende montages maakt. De film gaat op een aantal aspekten in: allereerst een politieke schets van het toenmalige Duitsland, het kader als het ware waarin alles geplaatst moet worden. Tevens kan dit gezien worden als opvatting van de maker van de film (Helmut Herbst) dat niet Heartfield als mens een hoop persooniyke data centraal staat, maar juist zyn werk en de politieke betekenis daarvan. De film gaat daarnaast in op de Dada-beweging waarin Heartfield aanvankelyk gewerkt heeft, op de techniek van de koperets, de wyze waarop montages gemaakt wer-
Indonesië Het Commitee Indonesië organiseert een lezii^en-cyclus. Dinsdag 11 april te 19.30 uur spreekt Prof. Wertheim over de huidige situatie in Indonesië. Aansluitend diavoorstelling. Plaats: Mina Hassastraat 1 by Muiderpoortstation). Iedereen is van harte welkom!
idcatures
'Kunst en Politiek' vertoont 'Jolin Heartfield, fotomonteur'
Via de Dada-beweging, die een opstand was tegen de bourgeoiskultuur kwam Heartfield in kontakt met de tekenaar/schilder George Grosz en samen besloten zy lid te worden van de kommunistische party, de toenmalige KPD. Van daaruit is duideiyk zyn keuze om voor de AIZ te werken te begrypen. Behalve voor de AIZ maakte hy materiaal voor de KPD en voor het blad Rote Fahne. Het materiaal dat hy maakte bestond uit fotomontages, waarvoor hy als ruw materiaal enerzyds bestaande foto's uit kranten etc. haalde, anderzyds door hemzelf gemaakte foto's in de studio.
kaart aan de redactiesecretaris, dr. H. J. Adrlaanse, Jacob Mosselstraat 38, Den Haag onder overmaking van de deelnemingskosten op zy'n postgironr. 691412. Tel. 070-859919.
den, en op het doortrekken van de lyn naar het hedendaagse fascisme en hoe de techniek van fotomontage in de huidige stryd een rol zou moeten/kunnen vervullen. In dit verband wekt het trouwens wel verbazing dat Herbst dit hedendaagse fascisme ver weg zoekt in plaats van de vinger te leggen op de rotte plekken in het hedendaagse Duitsland. Wat is nu de bedoeUng van Kunst Politiek? Al vaker heeft deze werkgroep (van ACC en SRVU) avonden georganiseerd waar gediskussieerd werd over de politieke betekenis van bepaalde kunstuitingen, of over de manier waarop naar bepaalde kunstuitingen gekeken moest/kon worden. Voor deze film willen we een paar aanwyzingen geven waardoor wat meer van de film kan worden vastgehouden: de veelheid van informatie en de snelle opeenvolging ervan bemoeilyken dit nl. enigszins. Daarna willen we er zo over praten als de film eigenlyk al aangeeft: wat was en is de betekenis van het werk van Heartfield en kunnen we er nu iets mee of met de t e c h n i ^ van de fotomontage, juist ook gezien In het licht van de huidige anti-fascisme stryd. In de dagen rondom deze avond is een tentoonstelling van het werk van Heartfield te zien in het hoofdgebouw. Tevens wordt er materiaal verkocht: affiches, ansichtkaarten en zelfs hele boekwerken. De toegang is één piek.
ticiperen aan een onderzoek en deelneming aan organisatorische werkzaamheden. gevraagd: doctoraal examen sociale wetenschappen, affiniteit met onderwijs in de natuurwetenschappen, belangstelling en/of ervaring met onderwijstechnologische vraagstukken en onderwijservaring bij het voortgezet oriderwijs.
facultett der letteren, subfacultei! kunstgeschiedenis en archeologie WETENSCHAPPEUJK (HOOFO)MEDEWERKER voor beeldende kunst, bij voorkeur gespecialiseerd voor de periode van 1500-1700. (vac.nr. 452-448) gevraagd: afgestudeerd kunsthistoricus met didactische ervaring, bekendhek] met studiebegeleiding en kennis van de methodiek der kunstgeschiedenis strekken tot aant>eveling. stichting studentenliuisvesting SANITAIR MONTEUR (vac.nr. 907-458) taak: opheffen van verstopping, repareren van kranen, afsluiters, reservoirs, onderhoud aan waterleidingen, keuken en koelinstallaties, hulpveriening aan collega's en waar nodig aan huismeesters. gevraagd: lts (kxxlgieter) met 5 jaar ervaring en bekendheid met autogeen- en electrisch lassen. interfaculteit der lichamelijke opvoeding, vakgroep bewegingsagogiek WETENSCHAPPEUJK (HOOFD)MEDEWERKER (M/V) (vacnr. 731-468) taak: het in teamverband ontwikkelen van een onderwijsprogramma voor een professionele variant in de doctoraalstudie speciale be¥regingsagogiek. tevens leidinggeven aan werkgroeponderwijs, begeleiden van doctoraalstages- en scripties, leveren van een bijdrage aan speciaal bewegingsagogisch onderzoek en deelnemen aan bestuurlijke taken in de vakgroep. gevraagd: a f s t u d e e r d e in de sociale wetensdiappen of van de interfaculteit der lichamelijke opvoeding, ervaring met een kennis van lictiaamsgeoriënteerde technieken in de liewegingstherapie en psychotherapie. interfaculteit der lichamelijke opvoeding, vakgroep funictioneie anatomie HTS'er (E) (vacnr. 731-478) taak: verzamelen van gegevens tb.v. een onderzoek naar spierwerking bij verschillende vormen van beweging, tiet assisteren bij het ontwerp van wiskundige modellen en bij de bouw en het onderhoud van de apparatuur die gebruikt wordt bij het onderzoek. gevraagd; affiniteit tot wiskunde en mechanica.
subfaculteit sociaal-culturele wetenschappen SECRETARESSE • (vacnr. 602-518) taak: zelfstandige verzorging van administratie t.b.v. het bestuurssecretariaat van het subfaculteitsbestuur. gevraagd: middelbare schoolopleiding, type-ervaring, bij voorkeur secretaresse-opleiding en leeftijd vanaf circa 25 jaar. faculteit der geneeskunde, vakgroep medische chemie 2e ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER (vac.nr. 217-528) gevraagd: type-ervaring en goede kennis van de engelse taal. opleiding op havo-niveau strekt tot aanbeveling. faculteit der geneeskunde, vakgroep kindergeneeskunde TWEEDE KINDERARTS (met volledige dagtaak) (vac.nr. 215-538) taak: poliklinische patiëntenzorg, begeleiding van assistent-geneeskundigen, onderwijs aan studenten en co-assistenten, bij toerbeurt kliniekdiensten en poliklinisch onderzoek gevraagd: ervaring in ondenwijs en/ of wetenschappelijk onderzoek, goede contactuele eigenschappen en belangstelling tonen voor samenwerking met klinische afdelingen van academisch ziekenhuis, huisartsen en specialisten van de regio. instituut voor praldische theologie ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (M/V) (part-time) ~ (vac.nr. 101-548) taak: verzorging van binnenkomende en uitgaande correspondentie, uitwerken van notulen voor vergadering, aannemen van telefoon en onderhouden van contacten met docenten, predikanten, studenten en derden, bijhouden van administratie en type-werkzaamheden. gevraagd: mavo-diploma, steno en typevaardigheid. dienst personeelszaken, typekamer TYPISTE (vac.nr. 020-558) taak: typen van brieven, verslagen en nota's voornamelijk op flexowriter gevraagd: mavo, typediploma en enige jaren ervaring. bèta-bibliotheek a) BiBUOTHEEK-ASSISTENT(E) b) BIBUOTHEEK-ASSISTENT(E) (28 uur per week) (vac.nr. 070-568) taak: maken van titelbeschrijvingen, verzorgen van deelcatalogi, uitleenadministratie, geven van inlichtingen, toezicht houden op leeszaal en diverse andere voorkomende werkzaamheden. gevraagd: middelbare schoolopleiding, go of txia zelfstandig kunnen werken met accuratesse. centrale bibliotheek a) BIBLIOTHEEK-ASSISTENT(E) (12 uur per week b) ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (M/V) (20 uur per week) (vac.nr. 070-578) taak: a) maken van titelbeschrijvingen, verzorgen van deelcatalogi, uitleenadministratie en geven van inlichtingen. b) uitlening en catalogusopbouw. gevraagd: a) middelbare school + go of bda b) mulo/mavo + typevaardigheid. faculteit der rechtsgeleerdheid GEWOON HOOGLERAAR/ LECTOR RECHTSSOCIOLOGIE (vac.nr. 111-588) de funktionaris zal tevens leeropdracht ontvangen in de subfaculteit sociaal-culturele wetenschappen. Kandidaten dienen zowel juridisch als sociologisch gekwalificeerd te zijn.
schriftelijke sollicitaties kunt u, onder vermelding van vacaturenummer, richten aan de dienst personeelszaken, de tioelelaan 1106, postbus 7161 te amsterdam-buitenveldert. voor telefonische informatie kunt u zich wenden tot de dienst personeelszaken toestelnummer 020-5483672.
I£l
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 2 september 1977
Ad Valvas | 468 Pagina's