Ad Valvas 1978-1979 - pagina 116
12
Veiligheidskunde wetenschap
AD VALVAS — 20 OKTOBER 1978
als
Er moet in het middelbaar- en hoger onderwijs meer aandacht worden besteed aan het begrip veiligheid als onderwerp van studie. Daarnaast moet er op universitair niveau een opleiding in de veiligheidskunde komen, waarbij de verschillende richtingen in het wetenschappelijk onderwijs nauw met elkaar samenwerken, ook in europees verband. Dat zijn de meest concrete conclusies, die de deelnemers van het tweedaags symposium „Universitair onderwijs en onderzoek in veiligheid" van de Technische Hogeschool Delft vorige week op de slotbijeenkomst hebben geformuleerd. De gevolgtrekkingen zullen in de vorm van een advies aan de Academische Kaad worden overgebracht. Van het nieuwe vak veiligheidskunde moet volgens de deelnemers aan het symposium ook een preventieve werking uitgaan, onder andere door de opgedane kennis te gebruiken bij het ontwerpen van machines en gebruiksvoorwerpen. De machine moet worden aangepast aan de mens die ermee moet werken, aldus de deelnemers, die vinden dat dat op het ogenblik nog andersom is. Bij het- opstellen van bedieningsvoorschriften voor allerhande apparatuur overheerst momenteel de inbreng van de technicus. In de toekomst moeten hierbij ook artsen en gedragswetenschappers worden ingeschakeld, vond men op het symposium. De nieuwe studierichting veiligheidskunde zou elementen moeten bevatten van de sociale en niedische wetenschappen, algemene kennis van de technische wetenschappen en van rechten en systeenjómde.
Kongres over de sociale positie van de student De Landelijke Kamer van Verenigingen organiseert op 10 en 11 november in Utrecht een congres over de sociale positie van de student. Het congres wil informatie ver-
Recqrtenmn ifomBert DESSERT HELENE (voor 2 personen) Nodig: 1 ons pruimen (i zakje), ± 10 ä 15 amandelen zonder vlies, 2 eetlepels suiker, wat amandelschaafsel, li eetlepel bloem, 2 eetlepels bruine suiker, yogurt, 1 ons kwark. Dit is een nagerecht van pruimen overgoten met een zoete amandelsaus. Maak de saus een dag van te voren zodat ze een duidelijke amandelsmaak krijgt. Doe het als volgt: Roer één ons kwark glad met wat yoghurt. Voeg hieraan de 2 eetlepels bruine suiker toe en een half ons amandelschaafsel. Zet dit op een koele plaats weg. Zet op dezelfde dag de pruimen in de week (24 nur). De volgende dag deze vruchten in ± 20 minuten gaarkoken met 2 eetlepels suiker en dan af laten koelen. Haal de pit uit de pruimen en vervang hem door een amandel. Tracht hierbij de pruimen heel te laten. Leg de pruimen op een bordje en schep hierover de saus. Garneren met wat amandelschaafsel. Dit goddelijke nagerecht komt op ± f 1,25 per persoon. Oom Bert
schaffen om inzicht te geven in de situatie van de student en een standpuntbepaling mogelijk maken. Kernvragen zijn: Hoe kan men de ideale sociale positie van de student omschrijven en wat is gezien de huidige situatie voor beleid nodig om dat de realiseren. En: Wat doet de overheid m.b.t. de sociale positie van de student binnen de bestaande beperkingen? Vrijdag opent om 19.45 uur prof. dr. A. Verhoeff, rector magnificus van de RU Utrecht het congres, waarna referaten volgen van prof. H. A. Becker en drs. J. W. Foppen. Op zaterdag houden om 10.00 uur dr. G. Klein en twee andere onderwijsdeskundigen referaten. Na de lunch een open forumdiskussie met de sprekers van die ochtend, het LOG en het ISO. Aansluitend een borrel en disko. De prijs van het congres, inclusief lunch en feest is ƒ 7,50. Voor opgave belle men: 030-312962 of bij het bestuurslid externe zaken van de studentenverenigingen. Wie geïnteresseerd is moet zich zo spoedig mogelijk aanmelden. Deelnemers krijgen tevoren een informatieboekje met o.a. de meningen van de sprekers. Het congres vindt plaats in collegezaal 24 achter de Dom in Utrecht. Ook niet-verenigingsleden zijn welkom.
Innovatie
(I)
Minister drs. M. W. J. M. Peijnenburg van Wetenschapsbeleid vindt één der belanjgrijkste knelpunten in het innovatieproces de kloof tussen de onderzoekers en het bedrijfsleven. „Er is een gebrekkige koppeling tussen enerzijds het onderzoeks- en ontwikkelingspotentieel dat mede door de overheid wordt gefinancierd — zoals technische hogescholen, TNO, enz. — en anderzijds de technische problemen waarmee het bedrijfsleven te kampen heeft. Een veelgehoorde klacht
Adjes
TE KOOP Enige zeer fqne handgeknoopte Kashmir tapijten van wol en zgde met o.a. levensboom en jachtmotief. Inlichtingen hg A. Korse, tel. na 19.00 UUR 020-195633. DRINGEND GEVRAAGD Vierde of vgfde jaars student(e) medicynen die wil milen met studente uit Groningen. Elsenoor Tekenbroek, H. W. Mesdagstraat 14, Groningen, tel.: 050136925. TE KOOP Amstelveen-Centrum, zeer luxueus 3-kamerappartement. Panoramatisch uitzicht op Plein 1960. Eiken keuken met apparatuur, exclusieve badkamer met ligbad, gekleurd sanitair. Aparte kantoorruimte 20 m2. Koopsom / 209.500 k.k., tel. 419266. VI ARM LOPEN VOOR I.AJ*. De studentenver. I.A.N. organiseert 2e kennismakingstyd van 30-10 f m 10-ll-'78. Opgeven bij stand in hoofdgebouw V.U., van 23 t/m 28-10 óf op Soc. LANX, Herengracht 384a; telefoon 264587/242620. GEZOCHT Doctoraal student medicijnen om student natuurgeneeskunde tegen betaling te coachen i.v.m. voorbereiding examen fysiologie en pathologie. Liesbeth Perdeck, tel. 020-125786.
is dat men eikaars taal niet spreekt." De minister zei dit in een toespraak woensdag in Utrecht voor de Nederlandse Ingenieursvereniging NIRIA, welke vereniging het 50jarig bestaan viert. Hij deed een beroep op zijn gehoor, bestaande uit mensen die technisch of agrarisch hoger beroepsonderwijs hebben gevolgd, zich op te werpen als „technologische tolk" Om de communicatiekloof te helpen dichten. Leden van een ingenieursvereniging als NIRIA, voornamelijk mensen met een h.t.s.-opleiding, zijn daarvoor volgens hem erg geschikt omdat zij zowel wetenschappelijk-technisch als praktisch zijn geschoold. ,.De h.b.o.-ingenieur in wie een hoog kennisniveau zich combineert met een praktische gerichtheid, kan een essentiële schakel vormen bij het vertalen van praktische problemen naar de technische hogescholen toe en eveneens bij het terugvertalen van onderzoekresultaten naar de onderneming", aldus minister Peijnenburg.
Innovatie
(II)
Peijnenburg wees in zijn toespraak voor de ingenieurs met name ook op de problemen van het middenen kleinbedrijf, dat de voordelen van grootschaligheid ontbeert — waardoor het bijvoorbeeld niet zelf dure onderzoekers in dienst kan nemen —, maar dat steeds meer is aangewezen op specialisatie en inventiviteit. Deze sector van het bedrijfsleven en de onderzoeks- en ontwikkelingswereld hebben de mogelijkheden die een goed functionerende communicatie kan bieden, nog volstrekt onvoldoende benut, aldus minister Peijnenburg. In de verbetering van dat proces kan de h.b.o.-ingenieur een belangrijke rol vervullen, die een onderdeel kan zijn van de algemene inzet ten behoeve van vernieuwingsprocessen waartoe hij de h.b.o.-ingenieurs opriep. Peijnenburg merkte voorts nog op dat z.i. in de afgelopen decennia de nadruk te zeer heeft gelegen op het verbeteren van bestaande Produkten en procédés en veel te weinig op de totstandkoming van werkelijke vernieuwingen. Voor Nederland zal in de toekomst bepalend zijn of het volledige profijt kan worden getrokken uit het hoge opleidingsniveau. Om economisch mee te kunnen blijven doen, zal men zich in Nederland moeten toeleggen
Poolse film in
Op woensdag 25 oktober vertoont het A.C.C. om 12«30 uur in zaal 2A-00, VU-hoofdgebouw weer een Poolse film. Dit in het kader van de Poolse film-maand, die nog tot eind oktober in de Amsterdamse filmhuizen doorloopt. De titel van de film is: „De laatste zomerdag" en hij is in 1958 door Tadeusz Konwicki gemaakt. Het verhaal speelt zich af op het strand. Een vrouw en een man raken met elkaar in gesprek en vertellen over hun oorlogservaringen. Zij hield van een man die tijdens de oorlog uil Polen vluchtte en piloot van de RAF werd; zij wacht nog steeds op hem. De man leeft, als gevolg van de oorlog, in een shocktoestand. Zijn leven wordt beheerst door angst en eenzaamheid. Hij smeekt de vrouw, voor wie het de laatste dag van de zomervakantie is, bij hem te blijven. Aanvankelijk weigeert zij, maar tenslotte breekt toch het moment aan, waarop zij elkaar liefhebben. Wanneer de vrouw wakker wordt, is de man verdwenen. Zij gaat hem zoeken en vindt zijn voetstappen die naar zee leiden.
op de vervaardiging van Produkten en produktiemethoden die een technologisch hoogwaardige inhoud hebben, maar hierop niet alleen. In een land als Nederland is een op vernieuwing gerichte aanpak ook nodig voor ontwikkelingen ten aanzien van het milieu, de gezondheidszorg, ruimtelijke ordening, humanisering van de arbeid, energie- en grondstoffenvoorziening, enzovoort. De minister had tenslotte nog enkele cijfers: uit een steekproef van enkele jaren terug is gebleken dat 10% van de afgestudeerde h.t.s.-ers werkzaam was in researchprojecten. Voor het natuurwetenschappelijk, technisch en medisch onderzoek tezamen nemen h.b.o.-ingenieurs ongeveer 25% van het aantal manjaren onderzoek verricht bij TNO en ondernemingen voor hun rekening. Dit terwijl dat percentage voor academici tussen de 15 en 20% ligt. Aan de universiteiten en hogescholen wordt 60% van het aantal manjaren onderzoek door niet-academici uitgevoerd. Aangenomen mag worden dat een behoorlijk deel van die capaciteit betrekking heeft op h.b.o.-ingenieurs, aldus minister Peijnenburg.
Opinieblad ter ziele
TH
Twente
Het onafhankelijk opinieblad aan de TH van Twente ,4)wekker" is ter ziele. De oorzaken liggen deels in het verdwijnen van een aantal redaktieleden, deels in een groeiend
besef, dat de tijd rijp is voor iets anders dan Dwekker, zo schrijft exhoofdredakteur M. Geerts. Deze gelooft overigens wel degelijk in mogelijkheden om een nieuw blad te beginnen. Hij is ervan overtuigd, dat er genoeg geschikte mensen zijn om iets nieuws te beginnen. Ook zijn er genoeg nog niet aangeroerde onderwerpen, die de moeite waard zijn om erover te schrijven. De laatste daad van de redaktie was dan cok het organiseren van een oprichtingsvergadering voor iets nieuws. In Wageningen is nog niet zo lang geleden het onafhankelijk studentenblad „Belhamel" opgeheven en gefuseerd met het Hogeschoolblad.
MAIC zoekt weer vrijwilligers Zoals ieder, jaar is er weer veel belangstelling om in de vakantiemaanden — onbetaald — te gaan helpen in een vakantiecentrum voor kinderen, bejaarden of gehandicapte mensen. Wij hebben daarom — net zoals vorig jaar — een boekje samengesteld, waarin al deze mogelijkheden zijn samen gebracht. Mensen die nog meer informatie willen hebben of zo'n boekje willen hebben, kunnen kontakt opnemen (het boekje is gratis te krijgen) met het Maatschappelijk Advira- en Informatiecentrum Amsterdam, Jan Willem Brouwersplein 9 Amsterdam, tel. 020-799368.
Ananas uit Vietnam, sinaasappelsap wijn uit Algerije
en
Nieuwe Produkten Wereldwinkel-VU Al zes jaar lang bestaat er aan de VU een Derde Wereldwinkel. Mensen die regelmatig het restaurant tussen 12 en 2 uur frequenteren, zal de Wereldwinkel wel eens opgegevallen zgn bQ de uitgang van de mensa. De WW-VU heeft in hoofdzaak twee funkties; het verschaft Produkten uit de Derde Wereld en geeft informatie over de Derde Wereld. De Produkten die vanouds verkocht worden zijn koffie uit Guatemala en Tanzania, thee nlt Sri Lanka en sojabonen. Wejbetrekken de Produkten via de Stichting Ideële Import en Stichting Ontwikkelings Samenwerking. Deze stichtingen werken zonder winstoogmerk. Om de tussenhandel te omzeilen kopen ze rechtstreeks bij de boerenkoöperaties zodat de opbrengst maximaal is voor de boer. Onze verkoopprijs aan de klant is gelijk aan onze inkoopsprijs bij de
stichtingen. Voor een half pond gemalen Tanzania of Guat koffie betaalt men ƒ 4,—, voor een pond bonen / 7,75. Voor de thee ƒ1,30, de sojabonen /1,25. Deze prijzen zijn vergelijkbaar met normale winkelprijzen. Nieuwe Produkten die we ingekocht hebben zijn ananas uit Vietnam (ƒ 2,—} en sinaasappelsap en wijn uit Algerije (ƒ 1,50 resp. ƒ 6,—). In deze socialistische landen wordt daadwerkelijk gewerkt aan inkomensverdeling en zijn medische zorg en onderwijs nagenoeg gratis. Wij als Wereldwinkel-VU vinden het de moeite waard deze initiatieven te ondersteunen. Bij al deze Produkten krijgt u een stencil met daarin onze motieven waarom we deze Produkten verkopen. Wereldwinkel VU
vacatures VACATURES AD VALVAS Subfaculteit Tandheelkunde, vakgroep Conserverende Tandheelkunde. TANDARTS HOOFDINSTRUCTEUR (M/V) (vacnr. "98-2378) Taak: geven van onderwijs in de kindertandheelkunde en behandelen van geestelijke- en licliamelljke gehandicapte kinderen. Tot het doen van onderzoek bestaat in de toekomst de mogelijkheid. Faculteit der Wiskunde en Natuui^ wetenschappen. Centrale Huishoudelijke Dienst. PORTIER (in continudienst) (vacnr. 303-2388) Gevraagd: iemand met goede kontaktuele eigenschappen. Instituut voor Toegepast Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek SOCIAAL WETENSCHAPPELUK ONDERZOEKER (m/v) (vacnr. 6402398) Taak: zelfstandig doen van onder-
zoek alsmede het ondeftKJuden van kontakten met opdrachtgevers. Gevraagd: gedegen kenne van mo^ deme methoden en technieken van sociaal wetenschappelijk onderzoek, goede kennis van organisatieleer, onderzoekservaring en goede kontaktuele eigenschappea Economische Faculteit, studiesecretariaat MEDEWERKER (m/v) (voor 0,5) (vacnr. 501 - 2406) Taak: organiseren van schriftelqke tentamens, uittikken en reproduceren van tentamenopgaven, verwerken van tentamenresultaten. Gevraagd: administratieve ervaring, type-ervaring, vooropiräfing op HAVO/MAVO niveau. Centrale Bibliotheek, afdeling Geschiedenis/Germanisfiek AOMINISTRATTEF MEOEWERKB) (m/v) (voor 0,5) (vac nr. 070-2418) Taak: werkzaamheden figgen vnl. op het terrein van uitleen en magazijntieheer.
schriftelijke sollicitaties kunt u, onder vermekting van vacaturenummer, richten aan de dienst personeelszaken, de boelelaan 1105, postbus 7161 te amsterdam-buitenveklert. voor telefonische iQformatie kunt u zich wenden tot de dienst personeelszaken toestelnummer 020-5483672.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 1 september 1978
Ad Valvas | 504 Pagina's