Ad Valvas 1978-1979 - pagina 323
AD VALVAS — 16 MAART 1979
Uit definitieve
eindrapport
Kie-Polak
blijkt:
Universiteitsraad mag toch meer bevoegdheden houden
name aan het rekruteren van die leden uit beroepsverenigingen. In het eindrapport valt te lezen dat het fakulteitsbestuur de aanwijzing van de bestuursleden van de vakgroep regelt. In het voorgaande koncept stond nog dat het fakulteitsbestuur „de verkiezing" van deze leden regelt.
Getrapt De rolverdeling tussen de universiteitsraad en het college van bestuur is bij de kommlssie-PoIak nog eens door de molen gegaan. Dat blijkt uit het zo juist verschenen eindrapport „Gewubd en gewogen" over de evaluatie van de Wet Universitaire Bestuurshervorming. Ten aanzien van het koncept waarover wij vorige week berichtten, heeft de kommissie 'n duidelijke ommezwaai gemaakt. Zij adviseert nu tóch om de bevoegdheden voor het vaststellen van het ontwikkelingsplan, de begroting en het financieel schema aan de universteitsraad voor te behouden. Daarmee worden zün bevoegdheden, die zich in het koncept beperken tot het vaststellen van het bestuursreglement en het idesreglement, uitgebreid. Onder het gras wemelt het evenwel van de adders. De kommissie-Polak blijft erop hameren dat de universiteitsraad slechts de hoofdlijnen zal mogen aangeven. De nadere invulling is een recht van het college van bestuur. Voor de terreinen begroting, ontwikkelingsplan en financieel schema moet de universiteitsraad ernstig rekening houden met de landelijke planningsprocedure op het bovenuniversitair niveau. Ook de zogenaamde fakulteiten „nieuwe stijl" moeten voldoende bewegingsvrijheid houden (op het gebied van onderwijs en onderzoek). Om al deze belangen in de hand te kunnen houden neemt volgens Polak het CvB bij de beslissingsprocedures over bovengenoemde drie terreinen toch de centrale plaats in en het behoeft daarbij voldoende armslag.
kennen. „De wijze waarop universiteitsraden veelal hebben gefunktioneerd heeft daartoe aanleiding gegeven". Twee overwegingen hebben er toe geleid dat de kommissie-Polak haar eerder ingenomen standpunt herzag. In de eerste plaats heeft de minister al een aantal bevoegdheden ten aanzien van deze onderwerpen (zodat hij kan ingrijpen als het nodig mocht blijken). Bovendien wil de kommissie gezien de uitslag van het meningenonderzoek op dit punt, adviseren „deze ongetwijfeld belangrijke bevoegdheid van de universiteitsraad onverlet te laten". De minister heeft van de kommissie voldoende materiaal aangedragen gekregen, om nu te weten dat je daarover van mening kunt verschillen.
Begrotingsrecht
WP-meerderheid
Om elk mogelijk misverstand bij voorbaat uit de weg te helpen, legt de kommissie uit wat de universiteitsraad onder het recht op het vaststellen van de begroting dient te verstaan. De kommissie Polak omschrijft het „begrotingsrecht" als het vaststellen door de universiteitsraad van maximumbedragen, één maal per jaar, voor bepaalde doelen. Het „budgetrecht" daarentegen is het recht van het CvB om naar eigen inzicht over de besteding van die gelden tot in de details te beslissen. In het rapport geeft de kommissie toe dat ze heeft overwogen de bevoegdheden met betrekking tot ontwikkelingsplan, financieel schema en begroting aan het CvB toe te
Behalve het punt van de rolverdeling tussen CvB en universiteitsraad bevat het eindrapport van de kommissie nog een aantal wijzigingen en toevoegingen die niet stonden in het eerder gepubliceerde koncept. De wens van de kommissie om op alle niveaus de raden, besturen en kommissies een meerderheid van het wetenschappelijk personeel in vaste dienst, mee te geven, is wat betreft de universiteitsraad gewijzigd. Nu stelt de kommissie voor om tenminste een zesde van de raad te laten bestaan uit buiten-universitaire leden, terwijl het wetenschappelijk personeel in vaste dienst dan de meerderheid „van de overige zetels" moet hebben.
Vervolg van pagina 1 gens de letteren-dekaan nauwe historische banden met het relatief gereformeerde noorden. „Er studeren nogal wat Friezen en Groningers aan de VU" zeg hij. „Het Fries is eigenlijk het enige leuke wat we hebben". De fakulteit heeft veel moeite gedaan om ook een hoofdvakrichting Spaans te krijgen, maar dat is mislukt. Spaans zal in de toekomst wel als bijvak aan de VU gevolgd kunnen worden, wat al een aanwinst is. De letterenfakulteiten zijn opmerkelijk eensgezind in hun voorstellen, behalve Leiden dat haar verlies van de leerstoel Italiaans niet wenst te pruimen, maar hoe de uitvoering van de plannen moet geschieden is nog een heel probleem. Transformatie van hoofdvakken is een hachelijke onderneming zoals volgens Boersma blijkt uit de overbrenging van het Portugees van Amsterdam naar Nijmegen, wat met veel strubbelingen gepaard zou gaan. Hij is zelf voorstander van de geleidelijke weg, d.w.z. veranderingen bereiken door het opvullen van ontstane vakatures in het licht van het struktuurplan. Hierbij zod tevens een begeleidingsgroep met vertegenwoordigers van de CBL, de CvB's en eventueel het departement aktief moeten zijn, zoals ook de CBL voorstelt. De geleidelijke weg kan echter lang duren en het is de vraag of het ministerie zolang geduld heeft. Zij komt wellicht met hardere voorstellen. Maar eerst moet het CBLplan nog door de CvB's en de minister overgenomen worden. Zo niet dan begint de hele diskussie over de herverdeling van taken opnieuw en is er voor niets gevochten, vreest Boersma.
De zittingstermijn voor het geheel door de Kroon benoemd CvB is veranderd van minimaal vier jaar in minimaal zes jaar. De kommissie stelt voor om ook op het middenniveau, in de fakulteitsraden, buiten-universitaire leden te benoemen. Dit met het oog alvast op het invoeren van „een tweede fase", zoals geformuleerd in minister Pais' nota „Hoger onderwijs voor velen". De kommissie denkt met Advertentie
Over het basisniveau zegt het rapport: „De kommissie ziet dat veeleer als direkt „werkniveau" voor onderwijs- en onderzoeksaktiviteiten, en niet in de eerste plaats als een aparte bestuurslaag". Voor de verkiezing van het wetenschappelijk personeel in vaste dienst in de verschillende raden kiest de kommissie nu uitdrukkelijk voor getrapte verkiezingen waarbij de vakgroepbesturen de leden van de fakulteitsraad vaststellen en de leden van de fakulteitsraad de leden van de universiteitsraad benoemen. De kommissie Polak vindt dat een aantal zaken zoals een betere regeling voor de examens, alvast wettelijk geregeld moeten worden, vooruitlopend op de algemene wetswijziging in 1982. Polak is tenslotte een voorstander van een wettelijke grondslag voor het instituut van vertrouwensman. (Utrechts universiteitsblad GUPD)
Uilenstedenaren willen stoplicht Vorige week woensdag bezette een honderdtal Uilenstedebewoners gedurende een half uur in de avondspits een weghelft van de BuitenveU dertselaan ter hoogte van de Kalfjeslaan om te protesteren tegen de gevaarlijke verkeerssituatie ter plaatse. Zij vinden dat de oversteek voor fietsers levensgevaarlijk is en dat het een wonder is dat er nog geen doden zijn gevallen. Verkeerslichten op dit punt zijn dan ook geboden. Er ontstond een lange file en een enkele wachtende automobilist toonde zich agressief. Anderen konden wel waardering opbrengen voor de aktie die georganiseerd was door de verkeerscommissie van de Uilenraad, de bewonersvertegenwoordiging van Uilenstede. De politie keek lijdzaam toe. Er is een onderhoud aangevraagd met de Amsterdamse wethouder voor Verkeer Vnn der Vt'st. (B.M.)
PKV-kritiek op 'seksistische vakaturebeleid' VU Ruerd Ruben schrijft ons namens de PKV het volgende: „De aanduiding „M/V" wordt bij personeels-advertenties van de Vrije Universiteit met grote willekeur geplaatst of weggelaten. Met name bij de „hogere" funkties (hoogleraar, lektor) en bij de „lagere" funkties (typiste, sekretaresse) blijkt een opvallend vaak weglaten van de aanduiding „M/\" in advertenties van de VU. Hierover stelde de Progressieve Kiesvereniging (PKV) tijdens de universiteitsraad-vergadering van 13 februari j.l. een aantal scherpe vragen aan het College van Bestuur. Het kan toch nauwelijks aan „toeval" worden geweten, dat de aanduiding zo vaak achterwege blijft. Een klein onderzoek naar de — in Ad Valvas verschenen — advertenties (de nummers van 10 november, 1 december, 8 december en 10 januari werden bekeken) leverde het volgende beeld op: — in totaal 12 gevallen ontbreekt de aanduiding „MA'" (van de ongeveer 35 vakatures); — de aanduiding ontbreekt m.n. bij advertenties voor lektor, hoogleraar en typiste, sekretaresse; — het beleid is niet uniform; soms wordt gevraagd om een „medewerkster", elders om een „medewerker MA'"; meestal wordt gevraagd naar een „secretaresse" maar in 1 geval naar een „secretaris/secretaresse". Wat zegt de dienst personeelszaken ervan? Een vriendelijk medewerker verzekerde de P.K.V. er desgevraagd van, dat er geen sprake is van diskriminatie. Alle advertenties van de VU verschijnen met de aanduiding „MA'", behalve in gevallen waar dat wettelijk verboden is (b.v. voor portiers, die werken in ploegendiensten) en wanneer de fakulteit of dienst zelf vraagt om een man of vrouw. Verder leveren m.n. de funktieaanduidingen „sekretaris" en „sekretaresse" problemen op. Vreemd, maar waar is, dat deze aanduidingen twee geheel verschillende funkties dekken. Nog vreemder, als we in Ad Valvas van 10 januari een advertentie voor een „secretaris/ secretaresse" tegenkomen. Helaas, maar de praktijk blijkt toch wel wat anders dan men wil doen voorkomen. De P.K.V. keurt deze praktijk ten zeerste af en heeft zware kritiek op het huidige beleid, of beter: het ontbreken van enig gericht beleid. Het is ook niet de eerste keer dat de P.K.V. de aandacht voor dit soort misstanden vraagt. Vorig jaar nog, werd een rel veroorzaakt door een afkeurende motie in te dienen, toen de aandacht getrokken werd door een advertentie voor — alleen mannelijke — sekretaris voor de universiteitsraad. Ook toen al bekritiseerde de P.K.V. het seksistiese karakter van het vakature-beleid. De kleine steekproef van eind '78/
begin '79 Iaat nu evenwel op een pijnlijke wijze zien, dat er nog niet veel is veranderd. Een vrouw is van harte welkom om te komen typen of notuleren, maar in „hogere" funkties ziet men haar toch liever niet. En een man zal ontzettend veel moeite moeten doen om op de VU als typist aan het werk te raken. Is hier misschien sprake van een „erfenis" uit het strengcalvinisties verleden? Om deze misstanden nu eindelijk eens definitief uit het leven te helpen stelde de P.K.V. aan het C.v.B. de volgende eisen (waarop helaas in een maand nog geen reaktie kwam): 1. voortaan in a l l e VU-perso-
Universiteitsraad
neelsadvertenties de kwalifikatie „M/V" opnemen; 2. het ontwikkelen van een funktie-aanduiding systeem, waarin de mannelijke en vrouwelijke aanduiding van de funktie samenvallen en beide in de advertentie voorkomen, b.v. secretaris/secretaresse en administratief medewerker/medewerkster; 3. een aktief beleid vanuit het C.v.B. c.q. de dienst personeelszaken naar de fakulteiten en diensten, zodat bij een uitgesproken voorkeur voor een man of vrouw nagevraagd wordt waarop deze voorkeur berust en gestreeft wordt deze voorkeur weg te nemen." Advertentie
DIKS Autoverhuur bv V. Ostadestraat 278, Amsterdam-(Z), Telefoon 714754 en 723366 Fil. W. de Zwijgerlaan 101 Telefoon 183767 400 nieuwe luxe- en bestelwagens waaronder: ' FORD-VW-SIMCA-OPEL NIEUWE
MERCEDES VRACHTWAGENS TOT 26 M3 EN 5 TON (groot en klein rijbewijs) Lage prijzen en studenten 10 procent l<orting
neemt stelling tegen Pais
Evaluatie WUB ook gediend met gelijksoortige experimenten De universiteitsraad vindt, dat er rekening gehouden moet worden met de opvatting, dat de evaluatie van de WUB niet alleen is gediend met unieke, onvergelijkbare experimenten op die wet maar evenzeer met vergelijking van gelijksoortige experimenten. De raad heeft daarmee stelling genomen tegen de nieuwe beleidslijn van minister Pais, die inhoudt, dat de evaluatie van de WUB niet gediend zou zijn met het dupliceren van reeds goedgekeurde experimenten. Die nieuwe lijn betekent, dat gelijksoortige experimenten, een duplikatie dus van al goedgekeurde, bij voorbaat al niet door de minister worden geaccepteerd. De nieuwe beleidslijn verschilt trouwens van de memorie van toelichting bij de WUB van 1970. Waar de beleidslijn uitgaat van zo min mogelijk afwijken van de wet gaat de M.v.T. uit van de gedachtewisseling tussen de bij de universiteit betiokkenen. De PKV, die de raad het voorstel deed stelling te nemen, wees erop, dat de UR nog nooit een experiment bij het Verenigingsbestuur heeft voorgedragen terwijl er nogal wat experimenten door de faculteitsraden zijn voorgesteld. De rrieeste experimenteeraanvragen strandden in het vooroverleg met de UR-kommissie reglementen, die altijd met fotokopien van koninklijke besluiten aan komt zetten waarin gelijksoortige experimenten werden
algekeurd door de minister. Moeten er nu nog meer experimenten stranden in het vooroverleg, zo vroeg de fraktie zich af? Overigens bleek de kommissie het met de PKV eens te zijn, dat de beleidslijn van Pais niet van invloed mag zijn of de UR al dan niet experimenteeraanvragen voordraagt bij het Verenigingsbestuur. Ook de UR-klankbordkommissie Academische Raad, die de aanvragen behandelt blijkt zich niet te houden aan de beleidslijn van de minister. Niettemin vond de raad het zinvol er stelling tegen te nemen. De VUSO vond de „toegevoegde waarde van het UR-besluit van nu en generlei waarde" maar onthield zich van stemming. (J.K)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 1 september 1978
Ad Valvas | 504 Pagina's