Ad Valvas 1979-1980 - pagina 91
AD VALVAS — 5 OKTOBER 1979
11
Twee-fasenstruktuur op 1 september 1980 invoeren, vindt Onderwijsraad De Onderwijsraad is tamelijk tevreden over het voornemen van minister Pais om het wetenschappelijk onderwijs in de toekomst te structureren volgens een tweefasenmodel. Dit blijkt uit een door het ministerie van O W vrijgegeven advies van de Raad, waarin hij zich uitspreekt over Pais' voorontwerp van Wet tweefasenstructuur. Zoals bekend wil de minister een eerste fase van vier jaar en een — slechts voor 40% van de studenten toegankelijke — tweede fase van maximaal twee jaar. Als het aan de Onderwijsraad ligt (die een belangrijke adviserende functie heeft en onder voorzitterschap staat van ex-onderwijsminister prof. I. A. Diepenhorst), kan de huidige bewindsman aan de slag. Sterker nog: de Onderwijsraad acht de plannen van de minister onderwijskundig verantwoord en in vele gevallen een verbetering. Bovendien dringt de Raad erop aan ieder verder uitstel van de invoering van de tweefasenstructuur te vermijden en de oorspronkelijke ingangsdatum van 1 september 1980 als uitgangspunt bij de realisatie van de nieuwe opzet te blijven handhaven. Bij enkele niet onbelangrijke details in het voorontwerp plaatst de Raad hier en daar een vraagteken. Omdat in de ogen van de Onderwijsraad de her programmering als een mislukking moet worden beschouwd, is hij bhj met de herstructurering nieuwe stijl zoals Pais die met zijn twee-fasenmodel wil bewerkstelligen. Op de veelvuldig te beluisteren kritiek, dat invoering van dat model onderwijskundige verslechteringen met zich mee zou brengen, stelt de onderwijsraad in zijn advies het een onbewezen stelling te achten dat de voorgestelde structuur zonder meer tot vermindering van de kwaliteit van het onderwijs zou leiden. Belangrijk punt van kritiek in het advies is dat de Raad zich afvraagt of in de nieuwe structuur — bij een opleiding tot doctorandus in vier jaar — het
Prof. Diepenhorst, voorzitter van de Onderwijsraad eigen karakter van het wetenschappelijk onderwijs wel te handhaven valt. Daarbij wordt vooral gedoeld op de in de huidige wet op het wetenschappelijk onderwijs omschreven plicht van het w.o. om studenten tot zelfstandige beoefening van de wetenschap te brengen, hen voor te bereiden tot het bekleden van maatschappelijke betrekkingen waarvoor een wetenschappelijke opleiding vereist is en tevens inzicht te bevorderen in de samenhang der wetenschappen. Volgens de Onderwijsraad nu, hoeft de voorgestelde twee-fasenstructuur niet in strijd te zijn met deze bepalingen, maar waakzaamheid op dit vlak is niettemin geboden.
Eigen aard Ook elders in het advies maakt de Onderwijsraad zich zorgen Advertentie
DIKS Autoverhuur bv V. Ostadestraat 278, Amsterdam-(Z). Telefoon 714754 en 723366 Fil.W. de Zwijgerlaan 101 Telefoon 183767 400 nieuwe luxe- en bestelwagens waaronder: " FORD - VW - SIMCA - OPEL NIEUWE
MERCEDES VRACHTWAGENS TOT 26 M3 EN 5 TON (groot en klein riji Lage prijzen en studenten 10 procent korting:.
Ton Elias Jr over de eigen aard van het wetenschappelijk onderwijs. En wel daar waar men zich afvraagt of — vierjarig — Hoger Beroepsonderwijs en de — eveneens vierjarige — doctoraalopleiding niet al te sterk op elkaar zullen gaan lijken in de toekomst. Dit laatste dan vooral in het licht van de door minister Pais geopperde mogelijkheid om afgestudeerden uit het HBO een directe toelatingskans te gunnen tot de tweede fase van het wetenschappeUjk onderwijs nieuwe stijl. Dat overigens de eerste fase slechts vier jaar mag beslaan kan de Raad volstrekt billijken: in zijn optiek heeft het herprogrammeringsproces bewezen dat afwijkingen van die cursusduur op grond van het eigen karakter dan wel de zwaarte van de studierichting niet kunnen worden toegestaan. Maar wel blijft het de vraag, aldus de Onderwijsraad of de na vier jaar studie behaalde diploma's op dezelfde maatschappelijke erkenning en waardering zullen kunnen rekenen als voor de huidige doctoraalbul geldt. Wordt de twee-fasenstructuur werkelijkheid, dan komt er een propedeuse van één jaar, die oriënterend, selectief en verwijzend moet zijn. Met het laatste wordt een nieuw gegeven geïntroduceerd: studenten die niet zo best mee komen kan worden geadviseerd om het nog eens in een andere faculteit of zelfs bij het HBO te proberen. In zijn advies stelt de Raad dat, wil het verwijzende karakter van de propedeuse enigszins uit de verf komen, er absoluut extra voorzieningen voor studiebegeleiding noodzakelijk zijn, waarbij met name gedacht wordt aan studentendecanen, studieadviseurs, contactorganen tussen HBO en Wetenschappelijk Onderwijs et cetera. Daar komt nog bij dat men ook moet ki'mnen verwijzen; vooral voor het HBO zou frequente verwijzing een verhoging van de opnamecapaciteit vergen.
Bijprojektgroep
Onduidelijk Voor wat de toelating tot de tweede fase betreft (die Pais wil regelen door een jaarlijks vast te stellen aantal studenten individueel uit te selecteren) wijst de Onderwijsraad er tenslotte op, dat zo'n tweede numerus fixus niet alleen een geheel nieuw element vormt in de herstructurering van het w.o., maar dat zo'n maatregel voor studenten ook bijzonder hard kan aankomen. Bovendien is nog onduidelijk wat er gebeurt wanneer er te veel geschikte kandidaten voor toelating zijn. Komt er dan een loting? Pas wanneer de bewindsman antwoord heeft gegeven op dergelijke vragen, mag volgens de Raad worden overgegaan tot de instelling van een ,.stop" voor de tweede fase. (GUPD, Folia
Civitatis)
Sport voor studentes
Zijn er sportievelingen onder de studentes die maar een uurtje kunnen vrijmaken om even lekker te trainen of te volleyen? Dat kan: elke woensdagavond van 20.30 tot 21.30 uur. Prijs: ƒ 15,— voor het gehele jaar. Graag zo snel mogelijk opgeven bij Studentenhuis Aenstal. J a n Luykenstraat 41, Amsterdam. Tel. 720664.
• De Amsterdamse Gesprekskring is weer van start gegaan. Op vrijdagavond 5 oktober spreekt Gerard Adams over „Reïncarnatie onwaarschijnlijk of waar?!" Plaats en aanvang: Amsteldijk 58 om 20.15 uur. • Zondag 7 oktober om 15.00 uur: Les Musiciens du Nil, traditionele volksmuziek en dans uit Zuid-Egypte. Plaats: Tropeninstituut, Mauritskade 63, Amsterdam. Voor inlichtingen en plaatsbespreken, tel. 923189, op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur. • Op maandag 8 oktober organiseert de jongerenvereniging SSRA een thema-avond over kraken. Er zal een inleiding worden gehouden over de woonsituatie in Amsterdam. Ook zullen dia's worden vertoond. Verder veel praktische informatie over het kraken en een film over kraakakties in de Indische buurt in 1978. Aanvang: 20.00 uur. Adres: Leidsegracht 108, Amsterdam. • In the British Council, Keizersgracht 343, wordt dinsdag 9 oktober om 20.00 uur de film „Ohello" vertoond. • Op donderdag 11 oktober spreekt Koos Zwart, bekend van de beursberichten over verdovende middelen in VARA'S De Rooie Haan, voor de liberale jongeren (JOVD). Deze informele bijeenkomst begint om ongeveer 20.00 uur in café De Libertijn (onder in het Stikkerhuis, N.Z. Voorburgwal 288). • Donderdag 11 oktober organiseert het Contact Christelijke Studiegemeenschap VU (geneeskunde) een ontmoetingsbijeenkomst rondom het thema „Christenarts in deze tijd". Twee sprekers, J. N. Breetveld (arts en verbonden aan het zendingscentrum in Oegstgeest en Bedrich Cernohorsky (zesdejaars student geneeskunde) geven dan hun visie over hoe een arts zijn christen-zijn in de praktijk naar voren kan brengen. Na de pauze is er een discussie, waaraan ook enkele artsen meedoen. Ieder die dit onderwerp aanspreekt, is van harte welkom om 19.30 uur in het gebouw van de faculteit der geneeskunde (eerste etage). • Donderdag 11 oktober: Open Tafel bij het Quakercentrum, Vossiusstraat 20 om 18.00 uur. Aansluitend discussie over „Leven op een puinhoop — we hebben de brokstukken voor het oprapen, wat doen we ermee?" Aanvang discussie: 19.30 uur. • Op vrijdag 12 oktober spreekt mevrouw G. Exmann voor de Amsterdamse Gesprekskring over „De rechten van een dier". Aanvang: 20.15 uur.
Filmhuis Uilenstede gaat door met relatie-films Vandaag, 5 oktober, heeft Filmhuis Uilenstede twee voorstellingen (zie ook vorige Ad Valvas). Om 20.00 uur „A bigger Splash" van Jack Hazan over de Engelse schilder David Hockney. Om 22.30 uur „Le retour d'Afrique" van Alain Tanner. Op dinsdag 9 oktober (21.00 uur) kun je de eerste film van Peter Handke zien: „Die linkshandige Frau". Een ongeveer dertig-j arige vrouw wil dat haar man haar verlaat. Zij wil alleen met haar zoontje gaan leven. Ze wil op een andere manier haar leven gaan inrichten en haar man past hier niet meer in. Hoe ze dan wel verder wil, heeft ze nog niet helemaal voor ogen en kan dit niet duidelijk maken aan haar gewezen echtgenoot. Deze begrijpt haar niet, maar verdwijnt toch. In de nu komende tijd probeert de vrouw een geheel nieuw bestaan op te bouwen, waarin ze de nodige moeilijkheden ondervindt.
Op vrijdag 12 oktober (aanvang 20.00 uur) zullen we twee flikkerfilms vertonen. „Hoera, een homo", de Ikon-dokumentaire van Wouter van Praag over een homosexuele onderwijzer op een klein dorp.
Als de ouders van de leerlingen van hem hem samen met zijn vriend op een feest zien dansen, komen zij m opstand tegen zijn vaste aanstelling, die hij nog krijgen moet. Er volgt een ouderavond waarop Wiro ter verantwoording wordt geroepen. „Verdomde flikkers" gaat over een relatie over twee mannen. In een aantal korte scenes wordt een beeld gegeven van zaken als homo-identiteit, homoliefde, homo-praatgroepen, homo-aktivisme, verzet tegen traditionele mannenrollen. Dit laatste gebeurt in een kabaretachtige scene waarin een van de twee mannen zich het ene na het andere kostuum (rol) aanmeet. Deze korte film heeft meer van deze onderhoudende
gemeenschap te vormen. De groep speelt totaal-theater d.w.z. allerlei vormen van theater zijn met elkaar verweven. Dinsdag ben je in de gelegenheid om een keus te maken en misschien wel het goede alternatief te kiezen n.1. tegen betaling van een gulden zien wat 'Hare Majesteit'te bieden heeft.
'Fascisme'
Verontwaardiging over moord op Turl( In een verklaring aan de minister van Justitie naar aanleiding van het optreden van 'de Grijze Wolven' spreken studenten en stafleden van de projektgroep Fascisme van de subfaculteit sociologie aan de VU hun verontwaardiging en verontrusting uit over de moord op een Turk tijdens het symposium over de Grijze Wolven. 'Door het optreden van de fascistische organisatie de Grijze Wolven, en anderen, blijkt dat wij ook vandaag waakzaam moeten zijn en vechten tegen de onmenselijke leer en prak-
tijk van het fascisme. Een afwachtende en relativerende houding tegenover fascistische intimidatie leidt tot onherstelbaar leed en schade.
Met behoud van loon
'Hare majesteit'in
Dinsdag 9 oktober om half één is er weer een broodje cultuur. Ditmaal treedt het theatercollectief 'Hare Majesteit' in de voetlichten van onze aula met hun nieuwste produktie „MulVele organisaties, onder andere tiple Choise". de vakbeweging, hebben ge-, Hun programma gaat over het vraagd om een verbod van de maken van keuzen in het maatGrijze Wolven. Wij willen deze schappelijk leven maar ook, en eis ondersteunen, door bij de daar ligt bij hun de i^adruk op, Nederlandse regering aan te in persoonlijke relaties. dringen deze fascistische orgaHet sluit dus mooi aan bij het nisatie te verbieden en zijn Studium Generale. praktijken t e bestrijden', zo Het gegeven is ver'werkt in een schrijft Dirk de Hoog namens verhaal over 5 mensen die een de plenaire vergadering van de intensieve relatie met elkaar projektgroep. aangaan door samen een woon-
Marry mag thuis voeden De hoofdverpleegster Marry Dijkhuis mag van het AZVU voortaan tijdens werktijd haar zoontje Martin thuis voeden met behoud van loon. Dat heeft het AZVU na overleg met zijn advocaat mr, D. W. O. A. Grosheide besloten nadat het een kort geding over deze zaak vorige week had verloren. De Vereniging (waarvan het ziekenhuis uitgaat) werd toen veroordeeld om Marry toe te staan óf tijdens werktijd haar zoon thuis te voeden met behoud van loon óf Martin gedurende haar werktijd mee te nemen naar haar werk. De Vereniging overweegt overigens tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. (Red.)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 31 augustus 1979
Ad Valvas | 494 Pagina's