Ad Valvas 1981-1982 - pagina 232
AD VALVAS — 29 JANUAR11982
8 terdam het komende studiejaar vijftienhonderdveertien eerstejaars studenten verwachten.
Inkrimpen
Afneimnd De belangstellli^ voor het wetenschappeUjk onderwas is de laatste jaren in Nederland sterk afgenomen. V o ^ n s cijfermateriaal, verzameld door het Rotterdamse imiversiteitsblad Quod Novum, heeft deze dalende tendens in de vooraanmelding van studenten zich voor het studiejaar 1982-1983 versterkt doorgezet. Zo blUkt de animo voor een studie geneeskunde landelijk gezien gehalveerd te ztjn. Waren er twee jaar geleden nog bjjna vijfduizend liefhebbers in de vooraanmelding, voor het komende jaar zijn het er nog maar 2355. Voor Rotterdam betekent dat een daling van 468 naar 264. Aan de Erasmusuniversiteit zou op basis van deze cijfers bijna niet meer hoeven te worden geloot voor een plaatje in de opleiding, want de medische faculteit heeft plaats voor 260 eerstejaars. Scherpe dalingen doen zich verder voor bij de studierichtingen geschiedenis (van 1125 aanmeldingen in 19801982 naar 493 volgend jaar) en bij sociologie (van 487 naar 168). Een dieptepunt bereikt de animo voor de studie wijsbegeerte, aldus Quod Novum. Landelflk is de belangstelling teruggegaan van 186 vooraanmeldingen naar 82 voor komend jasir. De Rotterdamse centrale interfaculteit mag zich volgend jaar in de belangstelling van zes wijsbegeertestudenten verheugen, de helft van het aantal aanmeldingen van twee jaar geleden. Ten opzichte vsm vorig jaar betekent dit aantal echter een vooruitgang: toen namen zich slechts vier studenten voor om wijsbegeerte uj Rotterdam te komen studeren. De belangsteUing voor Rotterdams allernieuwste studierichting, de algemene gezondheidszorg, blijft achter bij de verwachtingen. Voor deze studierichting, die volgend jaar van start gaat, hebben zich slechts tweeënveertig studenten aangemeld. Er was plaats ingeruimd voor vijfenzeventig kandidaten. De studierichtingen economie en rechten weten zich blijkens de cijfers van het Rotterdamse imiversiteitsblad aardig te handhaven. Vergeleken met twee jaar geleden is er een lichte daling, maar ten opzichte van vorig jaar neemt het aantal vooraanmeldingen weer toe. Economie boekte er ruim zevenhonderd (landelijk 1703) en voor de juridische faculteit worden 338 studenten verwacht. De belangstelling voor politicologie blijft opmerkelijk stabiel. Al drie jaar achtereen meldden zich voor de Rotterdamse opleiding vierendertig kandidaten. Op grond van de vooraanmelding mag de Erasmus-universiteit in Rot-
Vluchten kan niet meer
Avond over leven vanbejaarden Op maandag 15 februari om 20.00 uur is er een informatie-avond over het leven in bejaarden- en verpleeghuizen en de mogelijkheid mee te doen aan vrijwilligerswerk. Plaats: Van Eeghenstraat 90. Deze avond staat de groep bejaarden in onze samenleving centraal. Bejaarden kunnen soms om verschillende redenen (van medische, psychogeriatrische, psycho-sociale aard) niet meer thuisblijven en worden gehuisvest in bejaarden- of verpleeghuis. Hoe ziet zo'n hutó er van binnen uit? Valt erin te leveri? Wat kunnen familie, buurt maar ook studenten aan die situatie voor hen doen? We draaien een film van het Werktheater over het leven in een bejaardenhuis. Vervolgens vertellen enkelen van ons wat er vanuit het studentendiakonaat ondernomen wordt op het gebied van bejaardenzorg. Er is een mogelijkheid je aan te sluiten bij dit vrijwilligerswerk, of nieuwe aküviteiten op te zetten. Iedereen is van harte welkom!
De beta-faculteiten (exacte vakken) en de studierichtingen geneeskunde en psychologie aan de Universiteit van Amsterdam zullen op het punt van personeel in de komende vier jaar de grootste veer moeten laten. De vermindering van het personeelsbestand kan -oplopen tot maximaal 24 procent van het aantal arbeidsplaatsen, waar nodig zal de inkrimping door middel van gedwongen ontslagen worden doorgevoerd, zo meldt het weekblad van de UvA, Folia Civitatis. Het weekblad zegt deze informatie te hebben geput uit het concept^randvoorwaard^nrapport van het college van bestuur, dat eind deze week zal worden gepresenteerd. Een woordvoerder van de universiteit bevestigde de komst van het rapport, maar kende de inhoud nog niet. Het rapport geeft het algemene raamwerk aan waarbiimen de verschillende faculteiten zelf de reorganisatie van hun personeelsbestand ter hand moeten nemen. Over alle faculteiten zal het verlies aan arbeidsplaatsen tot 1986 gemiddeld 18,6 procent ten opzichte van 1980 moeten bedragen. Voor de centrale dienst zal dat percentage op 17,8 uitkomen, aldus Folia. Het gemiddelde verlies aan arbeidsplaatsen betekent dat er uitersten zijn: tegenover de forse daling in de beta-richtingen staat een groei van 9,8 procent voor andragogie. Verder is aUeen nog enige groei mogelijk bij rechten (2,4 procent). Maar ook op andere wijze wil het college komen tot een vermindering van de uitgaven in de personeelssfeer. Zo ligt het in de bedoeling het aantal tijdelijke aanstellingen uit te breiden ten opzichte van het a£intal vaste. Volgens Folia is een personeelslid in tydelijke dienst namelijk goedkoper dan een vaste kracht. Tot 8 april krijgen de faculteiten en studierichtingen zelf de gelegenheid
de „ingrijpende reorganisaties" door te voeren. Vóór genoemde datum moeten ziJ een plan indienen waarin de taken van de betrokken faculteit ziJn gekoppeld aan het daarvoor benodigde aantal personeelsleden, maar dat dan wel binnen de centraal gestelde „ randvoorwaarden" van het college.
Niet loyaal De universiteitsraad van de rijksuniversiteit Limburg heeft het vertrouwen in voorzitter R. Starmans opgezegd. Een minderheid in de raad was het daar niet mee eens. Deze minderheid (zeven studenten en een personeelsUd), heeft irmiiddels het raadslidmaatschap opgezegd. Starmans, die namens de studenten zitting had in dê raad, was behalve voorzitter van de raad ook lid van een werkgroep die zich kritisch opstelt jegens de opzet van het academisch ziekenhuis in Maastricht. Als lid van deze werkgroep heeft Starmans zich tot enkele Kamerleden gewend, die vervolgens Kamervragen hebben gesteld over de ziekenhuisplannen. De meerderheid van de universiteitsraad is van mening dat Starmans zijn twee bezigheden niet voldoende geschelden heeft gehouden. Zijn loyaüteit zou te wensen overlaten.
Keuze De nieuwe studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen moeten de eindrichting van him studie eenjaar eerder kiezen dan de ouderejaars. Dat gebeurt dan na het tweede trimester van het eerste jaar. Dit vloeit voort uit de invoering van een nieuw programma voor de tweefasenstructuur, die een verkorting van de studieduur inhoudt. Nu Is er op de Landbouwhogeschool ruimte om de studenten stapsgewijs uit de 22 studierichtingen te laten kiezen. Bij de aanvang werd tot nu toe gekozen uit drie propedeuseprogramma's: natuurwetenschappen, natuurmaatschappiJwetenschappen en biologie. Na eenjaar kon dan een richtin-
Onderwijs en Maatschappij Zoals ieder jaar organiseert de faculteit Wis- en Natuurkunde ook nu weer een studium generale voor de hele faculteit. Het thema deze keer is Onderwijs en Maatschappij. De lezingen worden gehouden in zaal Q112 en beginnen om 11.45 uur precies. Hier volgt het programma, zodat de agenda's alvast getrokken kunnen 'worden. 12-2-1982 De Middenschool. Spreker: drs. W.J. Deetman (staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen). 19-2-1982 Christelijk onderwijs. Spreker: drs. K. de Jong Ozn. (voorzitter Unie School en EvangeUe). 26-2-1982 Ideologische ftinktie van de exacte vakken in het onderwijs. Spreker: ir. W.E. Bijker („De Boerderij", T.H. Twente). 5-3-1982
genbimdel worden gekozen, om nai twee jaar daaruit de eindrichting te' kiezen. In de nieuwe situatie ziJn er vierr propedeuseprogramma's: de teeltkundige en technologische studies,!. gericht op landgebruik, maatschappijwetenschappen en biologie. In hett eerste Jaar wordt meer gedifferentieerd om de uiteindelijke keus na hett tweede trimester te kunnen maken.
Polen De universiteitsraad van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam heeft een1 motie aangenomen waarin ze van dei Poolse regering eist dat gevangen genomen studenten en docenten worden vrijgelaten en het verbod op dei
Ontwikkeling naar science-onderwijs en projekt-onderwijs. Spreker: dr. N.A. van der Cingel (vakdidaktiek biologie Rijksuniversiteit Groningen). 12-3-1982 Vrouwen en exacte vakken. Spreker: mevr. drs. A. van de Vusse (Studium Generale „De Wereld", L.H. Wageningen). 19-3-1982 De moderne school, een westerse instelling in de derde wereld. Spreker: prof. dr. J. van Baal (exgouverneur Nederlands Nieuw Guinea). 26-3-1982 Onderwijsproject in Botswana. Spreker: dr. G.D. Thijs (coördinator werkgroep „Basis Science Projects" VU). 2-4-1982 Punkties en vormen van onderwijs In de derde wereld. Spreker: dr. P.B. Renes (ex-staflld C.E.S.O.).
onafliankelijke studentenvakbond wordt opgeheven. Ook mogen geen studenten en docenten van universiteiten en hogescholen verwijderd worden, aldus de Rotterdamse universiteitsraad. De raad vindt dat het recht op vrije meningsuiting en de vrijheid van organisatie tot de meest elementaire mensenrechten behoren. Aan de Rot> terdamse universiteit is ook een Polen-komité opgericht, in navolging van andere Nederlandse universiteiten. Gezocht wordt naar mogelijkheden om steun te bieden aan al diegenen in Polen, die ijveren voor principiele vrijheden op de universiteit. Op de Erasmus-imiversiteit wordt van 25 tot en met 29 januari een Polen-week gehouden.
zoveel perspectieven voor de ontwikkeling van een progressieve psychologie. Toen is de Holzkampbeweging oorspronkelijke 'vraagstellingen, die gekomen en die heeft geprobeerd vanvaak wel interessaiit zijn, verdwijnen " uit de meer filosofische instellingen eigenlijk helemaal in de onderzoeks- van Marx een psychologie te ontwikkelen. Daar zijn ze in feite nu nog mee technische problemen. Maai- ik vind bezig. wel dat in de experimentele traditie Holzkamp is de afgelopen tien jaar ideeën zitten die zinvol zijn. Er worontzettend produktief geweest met den psychologische problemen behet op alle terreinen van de traditionoemd, die de moeite waard zijn om uit te werken. Alleen de methodologie nele psychologie, historische analyses is zo verarmend geweest dat daar te ontwikkelen en daarmee te proberen tot een hoger niveau van kennis te weinig van terechtgekomen is." komen omtrent het psychische. Hii pakt bijvoorbeeld de waarneming, of • In de IJsbreker treedt SOjanuari onder andere de Zanger Hector Numa Moares Is binnen de traditionele psychologie het eigen moment van het psychologi- de emotie en gaat dat bestuderen aan op uit Uruguay. Aanvang 21.00 uur. de hand van een natuur-historisch sche ook niet wat ondergesneeuwd? ontwikkelingsverloop. Daarbovenop • De Populier start een nieuwe lezingencyclus over Nederland en de koude analyseert luj hoe dat maatschappe- oorlog onder de titel Breuken en bruggen. 31 Januari is de eerste lezing door J.L. „Voor het behaviorisme was dat allelij k-historisch bemvloed wordt. Op Heldring, Arthur Lehning en Wouter Gortzak. maal niet zo duister. Die zeiden gehet kruispunt van die twee lijnen zou woon dat het menselijk gedrag het je dan individueel-historische analyse • De folgjende bylenkomst fan studinterünte Frisia resurgens is op moandei 1 Objekt van de psycholoog was. Er zijn kunnen voltrekken. Maar ik vind zijn febrew, de jüns om 8 oere op Olympiaplein 66 (Steenbeek). Lezing oer Natio ook wel een aantal stromingen, die de thema's die htj kiest om theorievor- Frisica en belle époque. Ynijochtings: Till. 250433 of 122929 (Duker, Frysk individuele beleving als het eigenlijke ming te bedrijven ontzettend acade- studintehüs). Objekt van studie zien. Maar die stromisch. Ik vind het academisch om „de mingen zaten in een nogal speculatiewaarneming" als objekt van analyse • Maandag 1 februari houdt Minke Schipper een lezing over Afrikaanse ve en fenomenologische hoek. Men te nemen, net zo goed als ik het Uteratuur om 20.00 uur in PH'31. Prins Hendriklaan 31 dus. dacht eigenlijk dat wetenschappelijke academisch vind om dat met de emokennis over individuele beleving niet tie of motivatie als zodanig te doen. • Dr. Mallory spreekt over erotiek en affectie in joodse en christelijke ethiek op 2 mogelijk was, omdat er geen intersubDat is precies wat ik tegen heb op de februari om 20.00 uur in Krasnapolsky onder auspiciën, van de Amsterdamse jectieve overeenstemming over mogetraditionele psychologie, namelijk dat kring voor wijsbegeerte. lijk zou zijn. Dat dUemma houdt de het thema's zijn, die als je veel gestupsychologie nog steeds gevangen, deerd hebt misschien wel een beetje hoewel er nu ook wel tekenen zijn dat relevant gaan lijken, maar in de prak- • PH'31 organiseert dinsdag 2 februari voor mannen en vrouwen een avond over het doorbroken gaat worden. Het betijk, in de psychologie van het dage- verlarachting met onder andere de film „not a pretty picture". Aanvang 20.30 haviorisme wordt ook in traditionele lijkse leven niet relevant zijn. Het uur. kringen wel als overwonnen beboek nu bevat een reeks bijdragen die schouwd. In de onderwijspsychologie handelen over onderwerpen als se- • Woensdag 3 februari houdt het CDJA zijn ledenvergadering in Van Eeghenbijvoorbeeld is men er ai een tij(^e xuallteit, moederschap, de inrichting, straat 90. Thema is drugsverslaving. Aanvang 20.00 uur. achter dat het wel degelijk doenlijk is arbeidsbelasting, interkultureel onom uitspraken te doen over achterligderwijs etc. Konkrete maatschappe- • Ook in de Van Eeghenstraat 90 op 3 februari de toneelgroep Pepaver met De gende denkprocessen bij intellectuele lijke problemen dus, die aan de orde voeten van tafel, om 20.00 uur. prestaties, en je niet alleen te bepervan de dag ziJn en die grotendeels op ken tot gedrag. Daarbij heeft de inhun psychologische aspekten worden • En het studentenpastoraat organiseert op 4 februari om 20.30 uur een gesprek vloed van de Russische kultuur-histoonderzocht. Daarbij worden theoreti- met Albert van der Heuvel, voorzitter van de Vara. Van Eeghenstraat 90. rische school zeker een rol gespeeld. sche consepten gebruikt, die soms uit de traditionele psychologie komen, • De Go club start 4 februari om 20.00 uur op de Herengracht 88 een cursus voor soms uit de school van Holzkamp, beginners. De kosten bedragen ƒ40,—. Leen^ebuur soms uit de psycho-analyse. Het leentjebuur spelen is dus enigszins ver- • 5 februari spreken voor de Amsterdamse gesprekskring CE. Hofineister en C. Hoe is het gegaan met dat leentjebuur dwenen, alleen nog niet genoeg naar den Otter over profetieën en opkomst der wereldmachten tot in deze tijd. Van spelen by de Marxistische sociologen? onze smaak. Het leuke van het boek Gentstraat 23 om 20.15 uur. vind ik dat er nu eens geen eenheid in „Aan het eind van de zestiger jaren te ontdekken valt. Afhankelijk van de • De Algemene Nederlandse vereniging voor wijsbegeerte houdt een algemene had je heel praktische verbindingen. aard van de problemen in de praktijk, vergadering op 6 februari om 14.00 uur in de Poort van Kleef, Mariaplaats 7 te Projektgroepen gingen proberen psywordt de theorie ontwikkeld en wordt Utrecht. chologische kennis inzetbaar te maduidelijk wat progressief inhoudt." ken voor de arbeidersbeweging. Ze • Zondag 7 februari om 19.00 uur wordt er in de Kruiskerk, v.d. Veerelaan te gingen kontakten aan met de vakbeAmstelveen een cantatedienst gehouden. Dit interview werd gehouden naar aanleiweging om praktisch onderzoek te ding van het boek Progressieve ontwikkedoen, die ten goede moest komen aan lingen in de psychologie, dat Lot Wouda"' • Dinsdag 9 februari is er van 18.00 - 22.00 uur een info-avond over de orde in samen met Hans Boutellier redigeerde. Het de arbeiders binnen het bedrijf Maar Taizé in Van Eeghenstraat 90. Voor een maaltijd en info kan men zich boek is uitgegeven door de SUA en kost dat bood theoretisch natuurUjk niet ƒ24,50. aanmelden bij het studentenpastoraat, telefoon 548 2668.
Vervolg van pag. 5
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 28 augustus 1981
Ad Valvas | 434 Pagina's