Ad Valvas 1982 - 1983 - pagina 240
AD VALVAS — 2 1 JANUAR11983
Boeken hoeven niet duur te zijn. Wetenschappelijke werken of belletterie, studieboeken of gedichtenbundels, bij de Siegte vind je alle mogelijke gebruikte en ongebruikte boeken tegen uitzonderlijk lage prijzen. Behalve datje bij de Siegte je boeken voordelig kan aanschaffen, kan je daar watje aan boeken niet meer nodig hebt, tegen een prettige prijs weer verkopen. Mits de boeken natuurlijk nog in goede staat verkeren. ^ Zo houdt de Siegte een ge-/l"i zonde recycling in stand. Die voor->ilv deel biedt aan alle partijen. vi^'
De §legte IS een goeie voor een Studentenbudget»
S I G W G makeia^i's albrechtlaan 26-bussum tel. 02159-40444* Bel voor informatie en/of woninggids mevr. C. J. van Eikema Hommes-Bavinck.
Vervolg vanpag. 3 gulden. Omdat het kabinet Van Agt in ajn nadagen verkeerde, was al van meet af aan duidelijk dat het niet tot een nieuwe wet zou komen onder het bewind van Pais. Met het aantreden van de Partij van de Arbeid, in de persoon van Van Kemenade, in het tweede kabinet Van Agt, mocht verwacht worden dat het tot snelle invoering van een nieuw stelsel zou komen. De vroegtijdige val van het kabinet verhinderde dit, zodat het toen aan de tot minister opgeklommen Deetman was, de knopen door te hakken. Immers, een herziening wordt nu'al meer dan tien jaar in het vooruitzicht gesteld. Aan menige ingreep in het Hoger Onderwijs is de voorwaarde van herziening van het stelsel van studiefinanciering gesteld, maar nog altijd wachten studenten op uitsluitsel over him toekomst. Het feit dat de nieuwste voorstellen een reeks van wettelijke maatregelen vereisen, die buiten de verantwoordelijkheden van de minister van onderwijs liggen, doet vermoeden dat de huidige studiebeurzen nog wel een aantal jaren gehandhaafd zullen worden
Budgetonderzoek Een andere kwestie is de hoogte van de studiebeurzen. De Academische Raad, die de minister adviseert in dergelijke gevallen ver-
zocht in december 1981 de commissie studentenvoorzieningen uit te zoeken of de huidige hoogte van de maximale rijksstudiebeurs (MRST) studenten een aanvaardbaar inkomensniveau verschaft. Eind vorig jaar bracht de commissie verslag uit. Uit de in de loop der tijd verrichte budgetonderzoeken onder studenten kon de commissie geen conclusies trekken, enerzijds omdat deze onderzoekingen onderling nogal uiteen lopen, anderzijds omdat er grote verschillen zijn tussen de behoeften van individuele studenten. Daarom koos men een andere weg en vergeleek de MRST (die op het ogenblik exclusief inschrijvingsen collegegeld ƒ 11.230,— bedraagt) met de uitkeringen in het kader van de Bijstandswet en de RWW. Na aftrek van studiekosten en geld voor een particuliere ziektekostenverzekering blijkt het bedrag dat als MRST wordt uitgekeerd, ongeveer gelijk te zijn aan een bijstandsuitkering voor een 21jarige alleenstaande. De commissie concludeerde dat dit niveau, gezien de instemming die de hoogte van de sociale uitkeringen van de kant van de StatenGeneraal heeft, maatschappelijk aanvaardbaar is. Eén kanttekening dient gemaakt te worden. De MRST is indertijd waardevast gemaakt (houdt gelijke tred met de prijsstijgingen), de uitkeringen zijn welvaartsvast (koppeling met lonen). Of deze garanties veel voorstellen voor de toekomst, valt uiteraard nog te be-
De Clercqstraat 66-68, tel. 128647 Sarphatipark44,tel 729986 AMSTERDAM Zeilinstituut TQP EN TWELL vraagt voor aankomend seizoen
ERVAREN ZEILERS
HI-FI stereo — Kleuren t v — Wasautomaten — Koelkasten — Videorecorders — enz , enz. Ruime sortering — Prima service
10% studentenkorting op Hi-Fi apparatuur
Onze zeilschool is gelegen aan het Snekermeer in Friesland. Heb je interesse? Graag zo spoedig mogelijk bellen 05150-19192 b.g.g. 030-935859.
Studentenhuis Leidenhoven R. Visscherstraat 46 te Amsterdam, heeft een
KAMER VRIJ Tel.:020-16 58 46.
PROGRAIMIMEUR
tbv statistisch en econometrisch onderzoek (eventueel parttime) ervaring met PASCAL vereist. Inl.P. Tolk tel. 5842314
Postglro zoekt PARTTIMER voor enquêteverwerking en statistische analyse, met kandidaatsexamen sociale wetenschappen.^ Inl.B. Wolf tel. 5842196.
Studiefinancieringsplannen
2402 VP Alphen a/d Rijn Pallasstraat 16 01720-31705
VU-Vacatures
Postglro zoekt
DATAVEaWERKER
op nog geen 30 min. auto-afstand. Ruim aanbod l<oopwoningen in alle prijsklassen.
wetenschappelijk typewerk
PROGRAMMEUR
Boekhandel J. de Siegte BV, Kalverstraat 48-52, 1012 PE Amsterdam. Tel. 020-22 59 33 en in Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Utrecht, Arnhem, Groningen, Haarlem, Leiden, Enschede, Zwolle, Maastricht, Antwerpen, Gent.
Werken aan de V.U. wonen in 't Gooi
QUALITYPE SERVICES
AdverterenJn Ad Valvas is adverteren voor een herkenbare groep en dus gericht adverteren Advertenties opgeven bij-
Bureau Van Vliet B.V. Tel.:02507-14745
zien. De commissie adviseert bovendien de MRST leeftijdsafhankelijk te maken.
Studentettvoorzienittgett De commissie doet nog enkele uitspraken over het in de toekomst te verwachten beleid. Zij waarschuwt voor de nadelige effecten die bezuinigingen op studentenvoorzieningen kurmen hebben. De commissie is van mening dat die voorzieningen niet alleen bestaan om studenten financieel tegemoet te komen, maar ook om de cultural shock die het buitenshuis gaan studeren nu eenmaal met zich meebrengt, op te vangen. Opheffen van bepaalde voorzieningen (artsen, psychologen etc.) zou als het enigszins mogeUjk is, vermeden moeten worden Verder waarschuwt de commissie voor de nadeUge efi'ecten die rentedragende leningen op studenten kurmen hebben. Zij vreest dat het in sommige gevallen niet ondenkbaar geacht moet worden dat studenten ter voorkoming van een oplopende schuld van een te klein budget zullen proberen rond te komen. Dit zou een nadelige invloed op de gezondheid ktmnen hebben. Niet omdat wy niet zonder schuld kuimen leven, maar omdat de kans bestaat dat studenten zullen bezuinigen op elementaire levensbehoeften, zoals voedsel en kleding, of, zoals nu al gesignaleerd wordt, nalaten een goede verzekering voor ziektekosten te sluiten. Wouter van Raamsdonk, studentendecaan en uit hoofde van die functie ooit Ud van de commissie Van Dück, die de Academische
Op deze vacatures kan alleen door VU-medewerkers gereageerd worden. Vacatures voorzien van een *, worden gelijktijdig in externe media geplaatst. Hierop kunnen ook andere belangstellenden reageren. Bij Personeelszaken en het Informatiecentrum ligt een overzicht van alle vacatures bij de VU ter inzage. De Afdeling Begrotingen en Functie-eisen: bij voorkeur kenBudgetanalyses, dienst Finan- nis van en ervaring met gebruik cieel Economische Zaken. informatica; kunnen samenwerBEDRUFSECONOOM OF ECO- ken met medewerkers van andeNOMETBIST (V/M) re diensten; contacten binnen en (vak.no. 110-0103) buiten de imiversiteit kunnen zy/hij zal in de beleldssfeer opbouwen en onderhouden; goewerkzaam zyn t.b.v. financiële de uitdrukkingsvaardigheid in planning en budgettering in sa- woord en geschrift; gevoel voor menwerking met andere beleids- de beleidsproblemen van een deafdelingen. mocratisch bestuurde organisaTaak: Opstellen van de persone- tie. le begroting; verder ontwikkelen Salariëring: maximaal ƒ 5.705,— van begrotingsbewaking en rap- afhankelijk van opleiding, leefportage; opstellen van beleids- tijd en ervaring. Vrouwen woradviezen aan College van Be- den nadrukkelijk verzocht te stuur en Universiteitsraad; ana- solliciteren. lyseren van kostengegevens en Nadere informatie wordt gaarne doen van aanbevelingen voor verstrekt door het hoofd van de kostenbeheersing; toepassen afdeling, drs. U.J. de Boer, tel. van automatisering in financiële 020-5482691 (e.V. 's avonds 02963planning en analyse. 3329). Schriftelijke sollicitaties kunt u, onder vermelding van vacaturenummer richten aan de Dienst Personeelszaken, De Boelelaan 1105, Postbus 7161 te Amsterdam-Buitenveldert, Voor telefonische informatie kunt u zich wenden tot de Dienst Personeelszaken, toestelnummer 020-5483672.
Raad vorig jaar adviseerde inzake herziening van het stelsel van studiefinanciering, kan in grote lijnen de eerste conclusie van het bovengenoemd rapport onderschrijven. Bij de decanen worden veel klachten en vragen over studiebeurzen en andere studentenvoorzieningen gedeponeerd, reden waarom zij als een van de weinigen biimen de imiversiteit op de hoogte zijn van de knelpunten in het studentenbudget. Van Raamsdonks ervaring leert dat een student gemiddeld altijd ongeveer 20% meer nodig meent te hebben dan het bedrag waarover hij beschikt. Op grond van deze waarneming acht ook Van Raamsdonk een schatting van aanvaardbaar budget een zinloze zaak. Wel is een minimum-behoefte te bepalen en een MRST ligt ongeveer honderd gulden per maand boven deze minimumgrens.
Advertenties voor Ad Valvas opgeven bij Bureau Van Vliet Postbus 20, 2040 AA Zandvoort
Tel. 02507-14745
Overdreven Wat het tweede deel van de conclusie van genoende commissie betreft, is Van Raamsdonk kritischer gestemd. Vooral de klacht over de rentedragende leningen lijkt hem overdreven. Nu al moet een renteloze schuld in maandelijks gelijkblijvende bedragen afgelost worden. Dat zal in de toekomst ook gelden voor een rentedragende schuld. Het verschil ligt uiteraard in de hoogte van de af te lossen bedragen, maar een principieel verschil is er niet. Dat aan de aflossing van de schuld een termijn wordt verbonden en dat bovendien aan de betalingsverplichten een binding met het te verdienen inkomen gelegd gaat worden, maakt het invoeren
van de rentedragende leningen in zijn ogen acceptabel. De te verwachten onafhankelijkheid van ouders is een bijkomend voordeel dat een aantal knelpunten waarmee de studentendecanen nu nog vaak geconfronteerd worden, zal kuimen wegnemen. Overigens overheerst ook bij Van Raamsdonk scepsis over de termijn waarin de invoering van het nieuwe stelsel gestalte moet krijgen. Een trieste zaak vindt hij: „Naarmate de tijd verstreken is, zijn de regelingen steeds slechter geworden. Voor de studenten wel te verstaan."
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 27 augustus 1982
Ad Valvas | 490 Pagina's