Ad Valvas 1982 - 1983 - pagina 25
4
r •
3 SEPTEMBER 1982
30e JAARGANG — NUMMER 2
AZVU akkoord met crèche
\A/EEKBLAD VRIJE UNIVERSITEIT
De ondernemingsraad van het Academisch Ziekenhuis (AZVU) is dinsdag alsnog akkoord gegaan met een nieuw exploitatievoorstel voor een op te richten kinderdagverblijf met de VU en de Nederlandse Middenstandsbank. In een eerder stadium strandde het kinderdagverblijfplan op de bezwaren van de AZVU ondernemingsraad, die de crèche onder andere te duur en te klein vond. De VU en de NMB hadden inmiddels echter het exploitatie tekort omlaag weten te schroeven door onder meer inplaats van zes, vijf medewerkers de crèche te laten draaien, terwijl het aantal kinderen (dertig) ongewijzigd bleef. De ondernemingsraad wil met de goedkopere oplossing wel akkoord gaan, omdat een eigen crèche voor het ziekenhuispersoneel met aangepaste tijden voorlopig helemaal niet te realiseren valt. Binnenkort zal nu het stichtingsbestuur van de crèche, die de naam het olifantje krijgt, opgericht worden. Het enige beletsel voor de crèche is nu nog dat de informele toezegging van de NMB ook officieel gedaan wordt.
Fakulteiten hebben geen geld voor polemologie
VU garandeert voor vier ^jaar vredesonderzoek De werkgroep polemologie wil de komende jaren regelmatig coUegecycli over vredesvraagstukken blijven organiseren, die voor alle belangstellenden toegankelijk zijn. Met deze, en andere aktiviteiten, wil de werkgroep de interesse en betrokkenheid van zoveel mogelijk VU-medewerkers en studenten wekken voor het vredesonderzoek. De werkgroep wü namelijk het vredesonderzoek niet tot haar eksklusieve taak maken. Men wil juist de deskundigheid van andere wetenschappers gaan benutten voor het uitvoeren van (delen) van onderzoek, zodat het vredesonderzoek zich als een inktvlek over de universiteit gaat uitbreiden. Eén van de ideeën die daarvoor bestaan is het in de toekomst uitgeven van cahiers, waarin resultaten van vredesonderzoek gepubliceerd worden. Daarvoor zouden onder andere kontrakt-onderzoekers aangetrokken kunnen worden. Met dat geld en de personeels Een belangrijke nieuwe aktiviteit plaatsen, die geoormerkt toege van de werkgroep polemologie is wezen worden aan de vakgroep het gaan uitgeven van een jaarInternationale Betrekkingen bij boek Vrede en Veiligheid. In dit de subfakulteit politikologie, wil jaarboek zou op wetenschappede werkgroep een aantal ideeën lijk verantwoorde wijze de regiuit de beleidsnota „Uitbreiding stratie van alle ontwikkelingen en consolidatie van het vredes op het gebied van defensie, vrede onderzoek, aan de Vrije Universi en veiligheid in Nederland moeteit" gaan uitvoeren. Een halve ten plaatsvinden. Op den duur formatieplaats zal aangewend worden voor het aanstellen van een gasthoogleraar. Verwacht mag worden dat door het be schikbaar komen van deze finan ciële middelen VUeredoctor Frank Barnaby, die in 1981 voor twee jaar gasthoogleraar werd, nog enige tijd aan de VU verbon den zal blijven. Barnaby is samen met de VUnatuurkundige Boe ker bezig met een onderzoek naar alternatieven voor een de fensie zonder kernwapens. Ook heeft Barnaby het afgelopen aca denusche jaar een suksesvoUe se rie colleges gegeven over de kem wapenwedloop. Overigens streeft de werkgroep ernaar in de toe komst verschillende bekende vredesonderzoekers tijdelijk naar de VU te halen.
. Ondanks de weigering van t de meeste fakulteiten die : betrokken zijn bij de werk groep polemologie extra * financiële en personele middelen beschikbaar te stellen, kan de werkgroep de komende vier jaar haar y werkzaamheden voortzet ^' ten en zelfs uitbreiden met ' nieuwe Projekten. Op i voordacht van het College ' van Bestuur heeft de uni ' versiteitsraad voor vier jaar anderhalve perso neelsplaats en een exploi ' tatiekrediet van 46 dui 1' zend gulden beschikbaar t gesteld voor vredesonder s zoek aan de VU.
„. ,| J %l M
moet het VU-jaarboek een naslagwerk worden voor alle geïnteresseerden, waarin officiële uitspraken en analyses te vinden zijn van allerlei maatschappelijke en pohtieke organisaties en personen. Voor dit projekt krijgt de werkgroep één formatieplaats. Ook bij de VU-Vereniging zal gepoogd worden financiële middelen los te krijgen. Ter voorbereiding van het jaarboek zijn al twee student-assistenten aan het werk, maar het eerste exemplaar wordt pas tegen 1984 verwacht.
Met deze nieuwe aktiviteiten lijkt de opbloei van de aandacht voor polemologie doorgezet te worden. Zo'n vijf jaar geleden (december 1977) schreef Ad Valvas dat de belangstelling voor het vredesonderzoek en -onderwijs op de universiteiten aan het afnemen was. Maar door de sterke opleving van de vredesbeweging aan het eind van de zeventiger jaren, kreeg ook de werkgroep polemologie aan de VU nieuwe impulsen. Deze werkgroep ontstond in 1973 door samenwerking van een paar vakgroepen. Naast een bescheiden
Vervolg op pag. 2
3 september 1982
Kritiek politicologen stemadvies Idenburg Promotie op nippertje niet doorgegaan Ook op VU gedwongen ontslagen Werkgroep gehandicapten stap vooruit Collegegeld drastisch omhoog
Met deze meetopstelling (op maquette-schaal) van het nationaal instituut voor kernfysica en hoge energiefysica (vroeger het IKO) is het mogelijk om kernen van atomen te „bekijken". In een 200 meter lange buis wordt een electronenbundel versneld en gericht op het te onderzoeken doel. De hier afgebeelde spectrometers worden gebruikt om de verstrooide electronen en vrijgekomen kemdeeltjes te detecteren. Uit deze gegevens kan informatie over het inwendige van atoomkernen worden verkregen. Dit apparaat was te bezichtigen op de VU ter gelegenheid van de internationale conferentie over de strukturen van atoomkernen die hier afgelopen week werd gehouden.
2 3 3 5 11
Plan: 3 ä 4000 WO banen extra
AbvaKabo: salaris hoogleraar halveren De topzware ondemokratische struktuur van het WO moet worden aangepakt. Het individueel hoogleraarschap ä 150.000 gulden of meer per jaar moet worden afgeschaft. Het is te zot dat er van elke zeven wetenschappers drie een zogenaamde leidende (dure) funktie hebben. Dat zal de ABVA / KADO maandag bij monde van bondsbestuurder Louis Verrier voorstellen bij de opening van het 'academisch vakbondsjaar' in de vergaderzaal van het ministerie van O en W, een novum in de lange academische traditie.
Individuele hoogleraren zullen volgens de bond plaats moeten maken voor gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de vakgroepen. Daarbinnen hoeven maar twee categorieën personeel te worden onderscheiden. Tweederde van het WP geeft onderwijs en doet onderzoek. Eenderde heeft de leiding over de specifieke onderdelen van een vakgebied. Voor de eerste groep is een maximum-salaris van 70.000 gulden genoeg. De tweede groep is voldoende beloond met 80.000. Deze opzet levert volgens Verrier ruimte om 3 tot 4000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. De ABVA / KABO wil daarover met de regering gaan praten. Als het departement niet ingaat op de voorstellen zullen universiteiten en hogescholen niet anders kunnen dan mensen gedwongen ontslaan. De vakbond duldt geen verdere
Vervolg op pag. 2 Advertentie
AUTOVERHUUR
Huur 'm ook bij Plantinga v d Madeweg 1 5 A dam Tel 924755 Naast metrostation Duivendrecht
Deze week
Opbloei
Advertentie
Middenweg 175, Amsterdam Tel. 938790 Bestelwagens 5 m3 20 m3 Ford Transit ƒ 39 — p d Personenbus ƒ 64 — p d Personenwagens v a / 36,— p d Alleincl 100 km p dag Excl BTW en verzekering STUDENTEN 20% KORTING Ook onbeperkt njden v a ƒ 50 — p d netto
Gehandicapten komen op de VU campus heel wat obstakels en problemen tegen waarmee men destijds bij de bouw niet heeft gerekend. Eindelijk is men daar nu wat aan gaan doen. Een speciale werkgroep is enthousiast bezig. In dit nummer (pag. 5) kunt u lezen hoe. Verder in dit nummer:
Opening acad. jaar v U Boekhandel CvB-voorzitter H. J. Brinkman opent maandag om 15.30 uur in de aula het Academisch Jaar met het Bestuursverslag. Rector H. Verheul houdt vervolgens een rede onder de titel 'Tolerantie blijft geboden'. Voorafgaand aan de toespraken vindt om 14.30 uur de traditionele gebedsdienst plaats waarin ds. Boonstra zal voorgaan.
TOM ELIAS 30 jaar onderwijs zwart op wit. Uitgeverij Wolters Noordhoff.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 27 augustus 1982
Ad Valvas | 490 Pagina's