Ad Valvas 1983 - 1984 - pagina 100
AD VALVAS — 14 OKTOBER 1983
12
w*
~
'
•^'^.fj
RendezVU
^ i ; >
^:.>''*' $,.
Na het ouderlijk nest te hebben verlaten begint voor menigeen een trektocht langs verschillende huizen. In je eerste kamer woon je vaak verre van ideaal. Het blijft moeilijk om überhaupt wat te vinden laat staan iets waar je gelijk weg van bent. In de loop van de tijd ontwikkelen zich vaak ideeën en idealen over hoe je eigenlijk zou willen wonen: in een woongroep, helemaal alleen of samen met je partner, in de stad of juist erbuiten. Drie studentes over hun huidige woonsituatie, hun ervaringen en hun idealen.
s t u d e n t e n wonen vaak in speciaal voor hen vervaardigde flats. De meeste universiteits en hogeschoolsteden hebben dan ook één of meerdere studentencomplexen. Eén daarvan is het overbekende Uilenstede. Eenvormige hoogbouw, afgewisseld met groen en hier en daar een gebouwtje met maar twee woonlagen. Eigen ideeën over wonen en woonvormen worden beperkt door de bouw van de ruimtes en de financiële situatie van de student.
Studentenflat Marion Chaar woont sinds drie maanden in Amsterdam. Ze heeft een kamer in de laagbouw van Uilenstede, die ze binnen één dag via de Stichting Studenten Huisvesting op de kop tikte. Haar kamer ligt op de benedenverdieping, is ongeveer drie by vier, douche, toilet en keuken deelt ze met nog zestien anderen. Samen met Anja van Ingen is ze nog druk bezig met schilderen, alle meubels in het midden van de kamer en de terpentinelucht is nog vers. Ook Anja woont nog maar kort in Amsterdam. Zij heeft een kamer in de verpleegkundigenflat, een noodoplossing want ze had zich eigenlijk opgegeven voor oudUilenstede op het Spui en de Herengracht. Die waren vol dus heeft ze voorlopig tot half 1984 van de SSH een kamer op de verpleegkundigenflat gekregen. Haar kamer is iets kleiner dan die van Marion, ongeveer 2V^ bij vier, en ook zij deelt douche, toilet en keuken, samen met anderen. Marion: „Dit is het eerste jaar dat ik zelfstandig woon, daarvoor heb ik altijd bü m'n ouders gewoond. Het was wel even wennen in het begin, de hele nieuwe manier van wonen en ook de stad natuurlijk. Ik kom zelf uit Axel in Zeeland, daar was het heel rustig en stil. Het was een enorme overgang n a a r al die drukte hier. Ik zou toch het liefste op het platteland wonen, daar ken je elkaar, iedereen kent iedereen, hier is dat anders." ,,Ik betaal voor deze kamer /194, per maand, daar komen nog wat kosten bij voor de krant, de telefoon en de schoonmaakpot, maar dat is niet zoveel. We hebben een soort roostertje waar ieders schoonmaakbeurt op staat. We doen hier wel eens wat gemeenschappelijk, tenminste met een paar van de afdeling. We gaan wel eens samen de stad in, naar de film ofzo, soms eten we samen, maar ik eet ook wel eens alleen of in de mensa. Het bevalt mij wel zo, er is wel wat gemeenschappelijkheid, je kent elkaar, als er wat is k u n je aankloppen bij mensen." Anja: „Het bevalt mij best hoor, zelfstandig wonen. Mijn kamer is iets kleiner dan deze, maar hij voldoet hè, als je m a a r een kamer hebt. Ik woonde zelf in Limburg en wilde gaan studeren in Amsterdam, dus moest ik wel een kamer hebben en je hebt dan weinig keus." ,,De verpleegkundigenflat is overdag wel erg leeg. Natuurlijk omdat er voornamelijk verpleegkundigen zitten die overdag werken. Het is dan soms best beklemmend al die lege gangen die je eerst door moet. Samen met studenten lijkt me wel leuker. Ik probeer iedereen mee te krijgen om in een herenhuis te gaan wonen, lekker aan zo'n vies stinkend grachtje, een soort woongroep eigenlijk. Ik denk dan aan een soort verdieping met verschillende kamers erop met een paar leuke lui, dat lijkt me wel wat. Als je dan thuiskomt dan weet je dat er iemand is. Het zijn dan mensen die je goed kent en dan krijg je misschien een soort familieband tussen die mensen. Het is natuurlijk altijd anders dan
Advertentie
DIKS Autoverhuur bv Genefaa! Vetterstraat 55 (aan de Coentunnelweg) Tel. 178505 V Ostadestraat278,Amsterdam-(Z). Telefoon 714754 en 723366 Fil.W. de Zwijgerlaan 101 f Telefoon 183767 400 nieuwe luxe- en bestelwagens waaronder: FORD - VW - DATSUN - OPEL NIEUWE (MERCEDES VRACHTWAGENS TOT 42 mS EN 9 TON {groot en klein rijbewijs)
>
Lage prijzen en studenten • 10 procent korting
\^
Foto Bram de Hollander
met een familie maar met een m a n of vier, vijf lijkt het me echt ideaal. Kijk, hier op zo'n flat is het allemaal zo massaal. J e moet eerst alle gangen door, allemaal deuren en je bent met een heleboel mensen, sommigen ken je niet eens, het is zo onpersoonlijk, met een groepje lijkt dat me minder, misschien valt het wel heel erg tegen hoor." „Ik heb er wel veel geld voor over om goed te wonen, ik hecht veel waarde aan een gezellige leefruimte. Als je thuiskomt uit de VU dan moetje een gezellig knus hoekje hebben wat voor jezelf is en daar wil ik best veel geld voor uitgeven, niet zoveel dat ik niet meer kan eten natuurlijk, maar toch flink wat. Een eigen keuken zou ik ook wel prettig vinden ja. We hebben n u vier pitten voor 15 mensen, dat is vrij weinig. Je moet bijna altijd wachten en je schaamt je gewoon als je toevallig drie pitten nodig hebt. Een eigen douche en toilet vind Ut niet zo nodig, ik loop even de gang door en dan ben ik in de douche, die is ook nooit bezet als ik er onder wil." „Het maakt mij niet zoveel uit of ik nou in een stad of in een dorp woon, als het maar gesiellig is. Dat kan ook in een dorpje zijn. Dat dorp waar wij in Limburg woonden dan toevallig niet, maar ik heb ook kleine plaatsjes gezien die echt heel gezellig waren. Echt knus, dat kan in een stad ook, het ligt er maar aan watje er van maakt."
Studentenhuis Christel van Romunde woont al bijna vijfjaar in hetzelfde studentenhuis. Ze heeft bijna alle kamers van het huisüe) gehad en woont er sinds twee jaar samen met h a a r vriend. „De term samenwonen gebruik ik niet zo graag omdat dat bij mensen een bepaald beeld oproept, terwijl dat voor iedereen anders is. Ik zie dan altijd het sparen voor een wasmachine voor me en dat doen wij helemaal niet, vandaar." Veel studentenhuizen en „units" in studentenflats hebben h u n eigen geschiedenis waar je bijna een boek over zou kunnen schrijven. Zo ook dit huis. Christel: „Er is hier al heel wat doorstroming geweest. Kijk het is een klein huis en je zit boven op elkaar. Daar komt nog bij dat de keuken in iemands kamer zit zodat je bijna verplicht bent om met alle bewoners samen te eten. In het begin ging dat gewoon spontaan, iedereen was bevriend met elkaar, het groeide langzaam uit tot een soort woongroep. We deden heel veel samen, elke dag met 2'n allen eten, met z'n allen stappen, n a a r de bioscoop en noem maar op. Het huis stond vaak bol van de mensen het was natuurlijk wel gezellig maar op den duur hou je het niet vol. Op een gegeven moment begon de kliekvorming, mensen voelden zich buitengesloten en dan heb je de poppen aan het dansen. Dan vertrok er weer iemand, niet zomaar tussen de bedrijven door maar met veel emotionele en heftige toestanden. Dan kwam de volgende (of twee), dat bleek dan ook niet te gaan dus weer problemen. Iedereen bemoeide zich ook met elkaar en op een gegeven moment leek het net of we met z'n allen getrouwd waren. Nu is iedereen van de oude garde weg, behalve m'n vriend en ik, en n u is het geen groep meer, we eten niet meer samen iedereen leidt z'n eigen leven min of meer, en dat bevalt me eigenlijk wel, ik wil het in ieder geval niet zo intensief meer als vroeger. Het contact met de andere huisgenoten zou ik wel weer iets anders willen zien, wat meer samen doen en af en toe eens een kletspraatje houden.
Galgaia WAT ^/a(J ftAUWÊKüt ? oiT 1 SEtSRiP ruS/EN auüEK': ^w , J k:iw5eREN DAT IS uiTsrek£Nb
lic A ZE r^U OPESLLEsl EN ZEdé-BN DAT lic UAN ZE HOU. M r WAD IK fit JAREN I
j \
GeUEbBN MoETEM Daew .
)
„Toen m'n vriend hier in de stad kwam studeren hebben we eerst ieder een eigen kamer gehad in dit huis, maar op een gegeven moment zijn we één kamer als slaapkamer en één als huiskamer gaan gebruiken. Ik wil mezelf niet in het hokje van samenwonenden plaatsen. Dat klinkt net of je al klaar bent vind ik, of er geen ontwikkeling meer in zit. Voor mij is het veel meer een situatie die zich nog in allerlei richtingen kan ontwikkelen. Het hoeft niet per se te betekenen dat dit uitgebouwd wordt, ik kan me goed voorstellen dat ik nog eens ergens anders ga wonen, zonder dat er dan een eind komt aan de relatie." „We betalen op dit moment ƒ 465,- per maand, dat is niet veel, gezien de financiën zitten we dus wel goed, maar wat meer ruimte zou toch wel fijn zijn, bij voorbeeld allebei een eigen kamer waar we ons terug kunnen trekken."
Een thuis
„Ik wil wel dat mijn huis een thuis is, dat ik me lekker voel tussen m'n eigen spulletjes. Niet dat ik de inrichting nou zo belangrijk vind maar ik hecht toch wel aan spullen en aan kamers. Ik ben een paar keer in dit huis verhuisd, en zelfs in hetzelfde huis moest ik dan weer wennen." „Mijn ideaal van wonen is ergens een oud huis met heel veel kamers en hoekjes en met elke kamer z'n eigen functie. Wel in een stedelijke omgeving trouwens, ik wil niet ergens afgelegen op het platteland zitten, onbereikbaar voor iedereen. Het liefste zou ik in m'n huis ook m'n werk willen hebben. De scheiding tussen die twee dingen wil ik een'beetje doorbreken. J e voelt je volgens mij veel lekkerder als je wonen en werken k u n t integreren, dus wil ik meer mogelijkheden in mijn huis maken dan alleen wonen. Bij voorbeeld een opvanggedeelte voor weggelopen kinderen of een grote schuur bij het huis waar je allerlei werk kunt verrichten, en waar anderen ook gebruik van kunnen maken." ,,Zoals ik al zei hoef ik niet per se met m'n vriend te wonen maar het hoeft ook niet per se samen met anderen. Dat ligt aan het huis en aan de mensen. Voorlopig bevalt het me zo prima." Naast deze twee woonvormen bestaan er nog legio mogelijkheden. De integratie van wonen en werken bij voorbeeld of de woongroep. Daarover volgende week.
-^l
1
Foto Bram de Hollander
i
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 2 september 1983
Ad Valvas | 510 Pagina's