Ad Valvas 1984 - 1985 - pagina 301
AD VALVAS — 8 FEBRUAR11985
5
Deeltijders sparen bij kortere werkweek probleem voor vakbond Herbezetting, de 38-urlge werkweek en het pro deowerk waren de hot-items op het vierjaarlijkse congres van de ABVA/KABO-groep „wetenschappelijk onderwijs en academische ziekenhuizen". Vakbondsbonzen uit de universitaire wereld kwamen bij elkaar in het conferentieoord van de grootste ambtenarenbond. De bond vergaderde over een actieprogramma. Top en basis speelden elkaar de bal toe bij de vraag wie de kastanjes uit het vuur moet halen om de wensen van georganiseerd ambtenarenland tot werkelijkheid te maken. Een krap uur voor het einde van de vergadering, verlaat al een deel van de gedelegeerden het ABVA/KABO-conferentieoord „Avegoor" in De Steeg. Ze zijn blijkbaar de moeizame behandeling beu van de 170 amendementen op het actieprogramma"van de bond voor de sector wetenschappelijk onderwijs en academische ziekenhuizen. Binnen rest slechts een uitgedunde vergadering van zo'n 25 vertegenwoordigers uit de verschillende universitaire steden. Het bestuur had zich in de kwestie van de herbezetting van de ingeleverde prijscompensatie „in de luren laten leggen", zo probeert Ruud Bosman, lid van de plaatselijke vakbondsgroep aan de Rijksuniversiteit Groningen de kritiek uit de plaatselijke groepen samen te vatten. Bij vele thema's komt hetzelfde verhaal terug: de basis wil het bestuur aan het werk zetten en het bestuur wil alles aan de plaatselijke groep overlaten. Decentralisatie "met een mooi woord. Met Wiemer Salverda en Ruud Bosman uit Groningen, Frans Kok uit Delft, die net in het landelijk groepsbestuur is verkozen, en met de secretaris van dit bestuur Jaap Bartéls, bespreken wij de hoofdthema's van hun vakbondspolitiek nog eens in kort bestek. De kater van de TVC-operatie, waartegen de bond zich te vuur en te zwaard had gekeerd, is nog merkbaar als daarover gesproken wordt. Men troost zich met de gedachte dat door toepassing van de uittredingsregeling voor 55-plussers een groot deel van de gedwongen ontslagen in de komende jaren kunnen worden voorkomen. Bartels: „Als er keiharde gedwongen ontslagen zullen vallen, dan vallen die in 1986. De rek door uittreding en het normale verloop heb je eind 1985 waarschijnlijk opgebruikt. De steden Delft, Amsterdam en Utrecht, waar naar het inzicht van de regering overcompleet personeel zit, zullen dan de harde clausules van het ambtenarenreglement ontmoeten: bikkelharde gedwongen ontslagen."
Gevecht
Frans Kok vertelt over de THDelft dat er vanuit de bond een voortdurend gevecht wordt geleverd om een maximale benutting te bewerkstelligen van de mogelijkheden die het Sociaal Plan TVC biedt. In 1986 zullen er bij civiele techniek en bouwkunde 40 personeelsplaatsen vallen. Maar de TH zit met een overschot op de personeelsbegroting van zeven miljoen die volgens Kok voldoende is om de 40 mensen aan het werk te houden, als het geld tenminste niet aan iets anders wordt uitgegeven. Minder rooskleurig is het aan de Universiteit van Amsterdam, waar in 1985 325 mensen eruit moeten, en daar staan ze rood. Ze kunnen in december niet eens meer de salarissen betalen van de mensen die aan het werk zijn. Bartels enigszins wanhopig: „De vakbonden moeten dan maar zien wat ze doen op zo'n moment in het plaatselijk overleg. De ver-
Frank Heybroek/UP schillen tussen de steden zijn heel groot. Twente heeft helemaal geen problemen, Maastricht was op het congres niet eens aanwezig - daar heeft men nog 180 plaatsen te verdelen." Een decentrale aanpak dus, vindt de full-time bondsbestuurder. En dat geldt ook voor de invulling van de aanstaande arbeidstijdverkorting. Bartels: „Als straks per 1 augustus 1985 de 38-urige werkweek komt, schieten wij er als vakbond niks mee op als we 12 minuten per
Die nieuwe banen zullen betaald moeten worden uit de herbezettingsgelden: het deel van het inkomensoffer van de ambtenaren dat terugvloeit naar de instellingen. Maar de colleges van bestuur willen dat geld liever gebruiken om 'mooi weer' te spelen met biotechnologie, informatica of een nieuw hartcentrum, klagen de vakbondsmensen. Door 'de tent' gewoon een tijd te sluiten wordt de arbeidstijdverkorting gerealiseerd zonder dat er veel knelpunten ontstaan in de gewone activiteiten, en is er meer speelruimte voor dergelijke vernieuwingen. „Dat is iets waar we absoluut niet op in kunnen gaan," zegt Wiemer Salverda uit Groningen resoluut.
Modieus
De ervaringen met de herbezetting van de inkomensoffers van 1983 en 1984 zit hen nog steeds hoog. Bosman: „De minister heeft met het overgrote deel van onze herbezettingsgelden zijn eigen beleid gefinancierd met modieuze informatica-activiteiten. Daarvoor zijn moeilijk mensen te krijgen. Die moeten dan zo nodig meer betaald krijgen. Er blijven vacatures open staan.waardoor ze geld overhouden, dat ze op slinkse wijze proberen over te boeken naar materieelcrediej«n."
zegt hij. „Vanaf augustus zijn er meer aangrijpingspunten voor het plaatselijk overleg van de bonden met de colleges van bestuur om daar inzicht in te krijgen, ideeën over te ontwikkelen en iets aan te doen." Volgens secretaris Bartels ligt nu al vast dat er voor het Wetenschappelijk Onderwijs 28 miljoen te verdelen is in 1985 en 17 miljoen voor de Academische Ziekenhuizen. Dat is op basis van een herbezettingspercentage van 85 voor het WO, 2,5 procent minder dan voor het onderwijs in het algemeen. Een geste van de ABVA/KABO-groep WO aan de onderwijzersbond ABOP, „die daarmee meer mensen binnenboord kan houden dan wij met die 2,5 procent kunnen" in de woorden van Jaap Bartels. De structureel doorlopende oogst aan herbezettingsgelden van de inkomensoffers in 1983 en 1984 is niet inbegrepen in de genoemde bedragen.
Deeltijd
Frans Kok stelt dat herbezetting steeds samen bekijkt met de invoering van de 38-urige werkweek. Met de herbezettingsgelden moeten immers de nieuwe banen worden geschapen die door de arbeidstijdverkorting extra nodig zullen zijn.
namens de deeltijdwerkers een standpunt in te nemen. Bartels: „Wij vragen heel vriendelijk hierover na te denken." Zelfs op het plaatselijk niveau, zoals in Groningen aan de universiteit, is de ABVA/KABO-groep blijkbaar ook niet van plan om met het college van bestuur een gezamenlijke regeling te treffen.
Vrije hand
De deeltijders moeten individueel maar aangeven of ze wel of niet vrijwillig terug willen, bij voorbeeld van 20 uur naar 19 uur. Zo niet dan moeten ze er een extra uur by krygen, betaald uit de herbezettingsgelden. „We streven ernaar dat hen die vraag ook inderdaad wordt voorgelegd," aldus Salverda. Inmiddels heeft het college van bestuur van Nymegen al laten weten dat het wel op de Katholieke Universiteit alle deeltydwerkers wil compenseren by de aanstaande arbeidstydverkorting. De minister geeft de instellingen daartoe de vrije hand. Een ander nieuwtje is dat het college van bestuur in Delft „om" is wat betreft de invoering van dienstcommissles-nieuwe-styi. In mei zyn er verkiezingen. In dit geval is het de plaatseiyke groep die de eer toekomt deze „bres te hebben geslagen in die gesloten muur van de colleges van bestuur op dit punt", zegt een aanwezige Delftenaar. Frans Kok: „Daar hebben we jaren aan gewerkt. We moesten vooral ook by onze eigen mensen in gedachten een scheiding van bestuur en beheer maken, als het om democratisering gaat. We hebben by het WO de WUB voor de bestuurslyn, maar voor die beheersiyn hadden we eigenlyk niets. Dat is ons altyd een doom in het oog geweest. De mogeiykheid van dienstcommissies-nieuwe-styi, die hebben we aangegrepen en we hebben nu een vrij uniek reglement dat specifiek geldig is voor het wetenschappelyk onderwys. We hebben straks by alle beheerseenheden een dienstcommissie die tevens de overlegtaken uitvoeren van de nieuwe arbeidsomstandigheden(ABBO)-wet."
Geen jubel
Het congres bleek de Delftse doorbraak niet echt te bejubelen. Volgens Frans Kok werd ook op het congres de scheiding tussen bestuur en beheer en democratisering van de beheerslyn niet helemaal begrepen. Groningen toont zich wel belangstellend om het Delftse voorbeeld na te volgen, maar „dat hangt sterk samen met de beheersstructuur," zegt Salverda. „By ons zyn De gesprekspartners van de ABVA/KABO. V.l.n.r. Frans Kok, Jaap Bartels, Wiemer Salverda en Ruud Bosman. er 88 beheerseenheden. Ik moet er niet aan denken dat je 88 diens(Foto Guy Ackermans). tcommissies zal krijgen." Door de dag korter werken. Dat vind je In Wageningen gaan stemmen op Daarbij komt een belangrijk dis- bezuinigingen staat er druk op de niet meer terug. Als je even gaat om een deel van de benodigde ap- cussiepunt boven tafel. „In Gro- beheersstructuur, aldus Salverplassen is het al weg. Als je daar- paratuur waarmee de aan te stel- ningen," zegt Wiemer Salverda, da. Die worden binnenkort heleentegen zegt: ik neem een halve len computerdeskundigen moe- „speelt de vraag wat je met de maal overhoop gehaald en verdag vrij om de andere week, dan ten werken ook uit de herbezet- deeltijders doet." Daar is „de ten- sterkt. In Groningen wil men van moeten er taken worden overge- tingsgelden te financieren. dens", formuleert hij heel voor- die gelegenheid gebruik maken heveld naar een ander." Bij de Frans Kok uit Delft vult aan: zichtig, „dat deeltijders hun oude om daar de dienstcommissiesarbeidstijdverkorting gaat het ,,Die herbezettingsgelden werden werktijd kunnen houden. Als je nieuwe-styl tegenover te stellen. immers om het maken van nieu- uitgekeerd op basis van ingedien- dat doet heb je meteen een deel Het congres bleef het oude vakwe banen. De wijze waarop de 38 de projecten, en de minister zou van je herbezetting geregeld op bondsstandpunt volhouden dat uur wordt georganiseerd heeft dan wel zeggen wat hij zou goed- een flexibele manier. Daar is na- pro-deo-werk uit den boze is. Barzijn invloed op het aantal en de keuren en wat niet. Later bleek tuurUjk ook alle reden voor, als je tels: „Mensen binnenlaten met soort arbeidsplaatsen dat daar- dat er een aantal universiteiten ziet wat deeltijders de afgelopen een uitkering, ondanks de verzeuit de boot viel, of zeer minimaal jaren onderhand extra hebben kering dat het geen structureel mee wordt geschapen. werk mag zyn, dat moet niet geBartels: „Een aantal werkgevers bedeeld werd. Wij willen daar moeten inleveren." heeft bedacht dat je nu fijn kunt vanaf, wij zijn voor evenredige Deze kwestie schijnt een moeilijk beuren. Waar het ophoudt dat sluiten op vrijdagmiddag of tus- verdeling van de gelden over alle punt te zijn, want hoewel Bartels weet je niet. Op een dag werkt sen kerst en oud op nieuw, geen instellingen." beweert dat de bond de deeltijders iedereen met een uitkering bincolleges op maandagmorgen of De Delftenaar is echter minder niet voor de voeten moet lopen, nen en staan de mensen die het geen poli op vrijdagmidaag. Dat resoluut in zijn afwijzing van het vindt hij het toch een „hachelij- werk hadden moeten doen buiten is niet de bedoeling. De bedoeling gebruik van herbezettingsgelden ke" zaak. „Die deeltijders zijn ons (met een uitkering) en die komen is: de universiteit 40 uur open, de voor vernieuwende activiteiten, lief, maar we zitten in een won- ook weer binnen." werknemers maximaal 38 uur, en als de instellingen daar maar zelf derlijk parket. Als de deeltijders Heeft de bond dan geen enkele nieuwe mensen in deeltijd erin." over mogen beslissen. Het is voor blijven zitten op hun oude uren consideratie met de mensen die „Op 14 maart praten we daarover hem nog een vraag hoe er met dit dan kost dat geld van de herbezet- thuis zitten met hun ziel onder de arm? „wy moeten doorgaan op de met de minister, wy hebben al probleem moet wórden omge- tingsgelden." ' weg van de arbeidstydverkorting geroepen hoe we het hebben wil- gaan. Noch de minister noch de ABVA/ om nog meer nieuwe betaalde balen: decentraal, aan de basis moet tenslotte: „Naast die in- KABO blijkt ervoor te voelen om nen te scheppen," zegt Kok. En het geregeld worden, maar er Salverda waarbij je het centraal te regelen dat de deeltij- Bosman: „Het zyn dilemma's die moet een 38-urige werkweek ko- formaticaprojecten had, is er in Groningen ders beneden de 32 uur worden bewust gecreëerd worden. Aan de men per 1 augustus, bij gelijkblij- nakijken 45.000 uitgedeeld voor roosterge- gespaard. Dat was wel de wens ene kant gooit men de mensen vende, liefst grotere bedrijfstijd. bonden Daar kun je van de Tweede Kamer, die in 1983 eruit. Dan kan men niet aan de De minster zal wel met tegen- bij wijzeactiviteiten. spreken nauwelijks al een motie van die strekking andere kant een appèl doen op de voorstellen komen, maar eigen- een stoel van kopen." Maar vol- aannam. De bondsraad van de vakbond om die zelfde mensen op lijk hebben we daar helemaal gens hem van is er ook uitzicht van ABVA/KABO heeft een geza- te nemen, omdat ze zo zielig zyn. geen behoefte aan. Wü vinden verbetering de situatie van menlijke afspraak daarover gede- Dat gebeurt natuurlyk wel. Je dat we mans genoeg zijn om dat te willekeur en van aan beheers- legeerd naar een lager niveau: de kan het de bonden niet verwyten regelen." Een pluspunt voor de baarheid bij gebrek de herbezetting. groepen. Die moeten met de deel- dat ze daarin vrij categorisch afvakbonden is dat het plaatselijk straks de 38-urige werkweek is Als in- tijders discussiëren of ze bereid wyzend staan. Dat moet men de overleg van de bonden met de col- gevoerd, dan ligt het vrij vanzelfvrijwillig mee in te leveren. minister maar op zyn brood smeleges van bestuur instemming- sprekend vast, wat er naar alle zyn Maar de Groep WO-AZ bleek op ren." -j^""''" recht heeft op dit punt.-a instellingen wordt uitgedeeld. het congres ook niet bereid om
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 17 augustus 1984
Ad Valvas | 544 Pagina's