Ad Valvas 1993-1994 - pagina 375
WRT 199,
10 VALVAS 1 7 MAART 1 9 9 4
PAGINA 3
Bedrijvendag voor bèta's
UR blij met studentenstatuut
Ondernemers lopen niet warm meer voor informatiemarkten commissie die de dag organiseert. "Laatst kreeg een softwarebedrijf vijf De vijf bètafaculteiten aan de v u tienhonderd sollicitanten voor één baan. organiseren woensdag 23 maart een Dat is toch wel tekenend voor de situ dag waarop studenten kunnen ken atie," zegt Van Eek. Het kostte de organisatoren moeite om nismaken met potentiële werkge bedrijven te interesseren voor de voor vers. D e dag is ook toegankelijk lichtingsdag, volgens Montsma. "Ge voor bètastudemen van de Univer lukkig belde Gist Brocades begin van de siteit van Amsterdam. O m elkaar week op dat het toch wilde komen. An niet te beconcurreren hebben de ders hadden we met name biologiestu beide universiteiten afgesproken om denten niet zoveel te bieden gehad." beurten jaarlijks zo'n bedrijvendag Naast Brocades komen nog negen an dere bedrijven. Daar zijn de grote onder, te organiseren. zoals Shell met 140.000 werknemers en De dag is nodig omdat ook voor bèta Akzo met 62.000 personeelsleden. Maar studenten de arbeidsmarkt niet echt flo ook kleinere ondernemingen als Exact nssant is, vinden de studenten Hilde software met 520 werknemers geven gard Montsma_ en Pascal van Eek van de acte de presence. Dirk de Hoog
Programmeerders vijfde op WK
"Bedrijven lopen niet zo hard meer om op dit soort dagen te komen. Ze denken zonder die markten ook makkelijk aan personeel te komen. Bovendien zijn er landelijk vreselijk veel bedrijvendagen, waarvoor die bedrijven worden ge vraagd. Bijna elke bètafaculteit organi seert zoiets. Alleen de hele grote onder nemingen hebben speciaal mensen in dienst om al die dagen af te lopen. Maar die zijn vooral op zoek naar echt talent en komen niet zozeer om vacatures bezet te krijgen. De middelgrote en klei nere bedrijven zijn heel kieskeurig wat het bezoeken van banenmarkten be treft", zegt Montsma. Dat is ook de reden dat twee jaar geleden het deca nenoverleg van de bètafaculteiten het initiatief nam om niet meer afzonderlijk,
maar gezamenlijk de bedrijven te vra gen. Bovendien is de afspraak gemaakt dat de vtJ het ene jaar de dag organiseert en de tJvA het andere jaar. Op de vorige dag aan de vu waren er zo'n 250 belangstellende studenten, vooral derde en vierdejaars. De organi satoren verwachten er dit jaar meer van wege de samenwerking met de UVA. Na de informatiedag met inleidingen, pre sentaties en een forum kunnen geïnte resseerden zich opgeven voor een nader gesprek met een van de deelnemende bedrijven op 20 april.
Mediazaal in gebruik genomen
Drie studenten van de v u zijn vijfde geworden op het wereldkampioen schap programmeren. Zij bleven woensdag 9 maart in Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona dertig andere teams voor en werden daar mee de beste Europeanen. Alleen in 1991, toen de v u zilver haalde, ging het nog beter. Bij de Europese kampioenschappen eind vorig jaar werd het team tweede. Op basis van die prestatie werden zij uitgezonden naar de eindronde in de Verenigde Staten. Tijdens het EK moes ten de drie vustudenten het team van de Rijksuniversiteit Groningen voor zich dulden. Nu hield het team alle an dere Europese kandidaten achter zich. Bovendien werden programmeerteams van bekende universiteiten als Berkeley, Harvard en CarnegieMellon verslagen. De jaarlijks terugkerende wereldkam pioenschappen zijn georganiseerd door ACM, de association for computing ma chinery, dé internationale organisatie voor informatici. Tijdens het WK krijgen teams van drie studenten de beschik king over slechts één computer en een toetsenbord. Daardoor speelt naast kennis ook coördinatievermogen een rol. De wedstrijd duurt vijf uur, waarin zoveel mogelijk van acht gegeven pro blemen dienen te worden opgelost. Deze zijn zo opgesteld dat in principe niemand ze binnen de tijd kan oplos sen. Ingeleverde opdrachten worden door een deskundige jury getest en bij de geringste fout geheel afgekeurd. Voor de vu kwamen Jeroen Moe lands, Seppo Pieterse en Sjoerd Schreu der aan de start. Ze wisten vijf opgaven op te lossen, evenveel als nummer twee. Alleen de uiteindelijke wirmaar, de Ca nadese universiteit van Waterloo, deed het wat het aantal oplossingen betreft beter. Zij leverden zes goede antwoor den in. De onderlinge volgorde van de nummers twee tot en met zes werd ver volgens bepaald door de snelheid waar mee de teams erin geslaagd waren de vijf opdrachten te maken. De drie vu studenten houden aan hun vijfde plaats elk vijfhonderd dollar over. (PB)
Onderzoeli huisvesting eerstejaars
D e universiteit kan zich prima vin den in een voorstel van college van bestuur voor een universitair stu dentenstatuut. In de commissie personele en studentenzaken wer den alleen een aantal technische wijzigingen voorgesteld. Studenten kunnen aan het studenten statuut geen rechten ontlenen. Het is een bundeling van artikelen in de wet op het hoger onderwijs en wetenschappe lijk onderzoek (WHW) en het statuut van de universiteit, die studenten een hand zaam overzichtje moet geven van hun rechten en plichten. Felle discussies van het type 'wij eisen een fatsoenlijk auditorenfonds' kon de raadscommissie er dan ook niet over voeren. Wel stelden de studenten van de vuso een aantal wijzigingen voor, voornamelijk ter bevordering van de be grijpelijkheid van een en ander. Verder drongen alle fiacties aan op een goede verspreiding van het statuut. Wat heb ben studenten immers aan een overzicht dat ze niet kunnen krijgen? Het college beloofde bij monde van J. Dormer over de verspreiding na te zullen denken. Veel opmerkelijks bevat het statuut niet, zo bleek tijdens de bespreking. De vu mag, als bijzondere universiteit, stu denten verwijderen die afbreuk doen aan de doelstelling. Niemand kon pre cies duidelijk maken wanneer dat het geval is. Het is in het verleden ook maar één keer voorgekomen: bij psychologie studenten die vrouwen lastig vielen. Verder hebben studenten, in weerwil van Ritzens vroegere opvattingen over internationaal onderwijs, blijkens het statuut recht op onderwijs in het Neder lands. (JJH)
Dieven gepakt Twee fietsendieven zijn in de nacht van 24 februari op heterdaad be trapt toen zij voor de v u h u n slag wilden slaan. "Politie in burger volgde de twee jon gens al geruime tijd", vertelt brigadier A. Slof. "Toen zij midden in de nacht voor het bordes twee fietsen openbra ken werden ze aangehouden. De fietsen zijn veilig gesteld." De eigenaars kun nen hun ijzeren ros bij bureau Van Ley enberghlaan ophalen. De dieven zijn na verhoor naar huis gestuurd. (EE)
Op dinsdag 1 5 maart is in zaal 2AOS een reeks ultra moderne hulpmiddelen voor docenten officieel in gebruik gesteld. De zaal gaat voorlopig door het leven als 'moderne mediazaal'. Over de naam bestaat nog onzekerheid: tenzij Arjan van Rijn van het Onderwijsadviesbureau binnen een maand betere suggesties krijgt, wordt het 'Rostrum', wat 'snavel' betekent. Volgens rector magnificus prof. dr E. Boeker verwijst snavel naar de vugriffioen en waren er vroeger in het houtsnijwerk rondom katheders altijd veel snavels verwerkt. Boeker gaf het eerste minicollege, over 'de docent als kunstenaar of als piloot' en over het broeikaseffect. Hij maakte gebruik van de visualizer (een soort videocamera), de video, de overheadprojector en de
computer. Alles wat de docent op de visualizer legt, op zijn beeldscherm te voorschijn tovert of in de video stopt, wordt vertoond op een scherm achter hem. Mits goed voorbereid, kan een hoorcollege met de nieuwe hulpmiddelen stukken aantrekkelijker worden gemaakt. De zaal biedt plaats aan een kleine honderd studenten. Het initiatief wordt gedragen door het Audiovisueel Centrum, het Onderwijsadviesbureau en de dienst Coördinatie Computeraangelegenheden. Ook de gebouwendienst heeft meegewerkt. De zaal is vanaf deze week door alle docenten te reserveren. (BR)
Veel meer aanvragen voor onderwijsJcwaliteitsfonds
kwaliteit. "Het zijn er veel meer dan in het verleden. De oproep van de PK V Dit jaar hebben de faculteiten en fractie om plannen in te dienen heeft Alle eerstejaars studenten van de v u diensten van de universiteit 27 aan duidelijk resultaat gehad. Bovendien is krijgen volgende week een enquête vragen ingediend voor het Onder de kwaliteit van de aanvragen hoger. In in de b u s met daarin vragen over wijskwaliteitsfonds ( O K F ) , 18 meer het verleden kwam het geregeld voor dat plannen moesten worden afgewezen, hun huisvestingssituatie en ervarin dan vorig jaar. Een actie van de stu omdat ze te vaag waren en niet duidelijk dentenfractie PK V in de universi was wat de aanvragers precies wilden. gen tijdens de introductieweek. Het onderzoek vindt plaats op verzoek teitsraad, die opgeroepen heeft om Dat is dit jaar veel minder het geval." van het Vormingscentrum. Volgens be aanvragen in te dienen, is daarmee Vijf van de ingediende plannen zijn be geleidster Nels Groot is de afgelopen een succes geworden. doeld om verbeteringen in propaedeuses jaren niet eerder onderzoek gedaan naar Het OKF, in 1988 ingesteld om projec aan te brengen. Acht andere hebben be de huisvestingssituatie van eerstejaars. ten voor verbetering van de kwaliteit van trekking op het gebruik van nieuwe "Iedereen verwacht dat er veel proble het onderwijs te financieren, bevat dit media en computers in het onderwijs. men zijn met het vinden van een goede jaar in totaal 741.000 gulden: vijf ton uit De aparte voorziening voor internatio kamer, maar harde cijfers daarover ont de begroting en 241.000 gulden over nalisering heeft zeven aanvragen opgele breken." schot van vorig jaar. Daarnaast is een verd. De rest van de plannen loopt uit Ze beaamt dat het andere deel van het ton speciaal voor internationalisering een van alumnibeleid tot betere tentami nering. onderzoek, de ervaringen met de intro beschikbaar. ductieweek, wat aan de late kant is. "De De aanvragen worden nu ter beoorde Vijftien faculteiten en diensten hebben studenten zullen niet alles meer precies voor in totaal 2,5 miljoen aangevraagd. ling voorgelegd aan de toetsingscom herinneren, maar het gaat om de globa "Niet iedereen kan dus tevreden worden missie, die verslag uitbrengt aan het col le indruk. K omend jaar willen we gelijk gesteld", aldus D. Schinkelshoek van lege van bestuur. Dat formuleert vervol tijdens de introductieweek een evaluatie het bureau bestuursondersteuning en gens een voorstel, waarna uiteindelijk de houden." secretaris van de commissie die de aan universiteitsraad in juni besluit welke plannen gehonoreerd worden. Om de respons te verhogen krijgt iede vragen beoordeelt. re dertigste inzender een boekenbon. Schinkelshoek is zeer content over {DdH) ' ' - ' '
' < . zowel de hoeveelheid aanvragen als de JanJaap Heij
NICO Boink AVC/VU
Vooraanmeldingen aan vu verminderd Het aantal vooraanmeldingen aan de v u is licht gedaald met 4 pro cent. Tot 12 maart telde het Centraal Bu reau Aanmelding en Plaatsing in Gro ningen bij alle universiteiten samen in totaal 32.175 aanmeldingen voor een voltijdse studie. Dat is ruim acht pro cent minder dan een jaar eerder op de zelfde datum. De achterstand op de aanmeldingen van vorig jaar is daarmee nog iets verder opgelopen dan in januari en februari. Sinds januari stagneren vooral de aan meldingen voor Tilburg. Het aantal vooraanmelders ligt er ruim een kwart lager dan in 1993. Twente is nog steeds de enige universiteit die op groei kan re kenen. De dalende animo voor bedrijfskunde en economie komt hard aan in Rotter dam (22 %). Maar in Tilburg, dat de afgelopen maanden zeer weinig nieuwe aanmelders telde, is de stagnatie intus sen nog sterker (28 %). Verder krijgen vooral Groningen en Eindhoven een flinke daling in het aantal eerstejaars te verwerken. (FS, HOP)
Manifestatie voor Sarajevo op til De werkgroep Vusus organi seert woensdag 30 maart aan staande een manifestatie ten be hoeve van de universiteit van Sarajevo. Het programma begint om drie uur 's middags met een schaaksi multaan van Predrag Nikolic. Deze schaakgrootmeester, zelf afkomstig uit voormalig Joegoslavië, zal het die middag onder andere opnemen tegen de secretaris van de universi teit drs D.M. Schut en de voorzitter van de universiteitsraad, prof. dr R.P. Zuidema. Ook zal hij de stu dentkampioenen Jeroen Bosch en Sander Los tegenover zich aan tafel vinden. Wie ook tegen Nikolic wil spelen, kan zich nog opgeven. Ook begint om drie uur in de foyer op de eerste etage een informatie markt. Hier kunnen geïnteresseer den kennismaken met allerlei orga nisaties die zich inzetten voor de slachtoffers van de oorlog. Ook zijn er videofilms te zien, die zullen wor den begeleid door Lajla Hadzialic, een uit Sarajevo afkomstige studen te. Vanaf half vijf zijn er speciale Joe goslavische hapjes,' drankjes en mu ziek op de markt te verkrijgen. Ook in de mensa wordt er die dag een speciaal menu geserveerd, afge stemd op de Joegoslavische keuken. 's Avonds om half zeven geeft de Leidse deskundige dr Willem Ver meer in het Auditorium een lezing onder de titel 'ExJoegoslavië ach tergronden. Dr Nenad Fiser van de Universiteit van Utrecht zal reage ren op de lezing. Daarna is er nog mogelijkheid tot discussie. (PB) Opgeven voor sohaaksimultaan bij J Schuurman, tel 5482663
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 16 augustus 1993
Ad Valvas | 552 Pagina's