Ad Valvas 1993-1994 - pagina 53
1993
WEEKBLAD
V A N DE V R I J E
Moleculair bioloog Ronald lasterk denkt dat het zo'n raart niet zal lopen met het misbruik van DNAtechnieken.
De triatlon lijkt een erg uitputtende bezigheid. IVIaar de studenten Wieke Hoogzaad en Chris Brands voelen zich er lekker bij.
U N I V E RS I T E I T
Inspanningsfysiologe Anita Beelen had op feestjes moeite om uit te leggen waar ze nu eigenlijk mee bezig was.
16september 1993
8 Promovenda Jogien Bakker verdiende ruim drie mille door zichzelf drie maanden op te sluiten in een eenzaam huisje.
Jrg. 41 nr. 4
16
De liften aan de VU barsten uit hun voegen. Het chagrijn van de liftgebruiker neemt met de dag toe.
Karin moet VU-ziekenhuis voortijdig verlaten Liesbeth Klumper Medewerkers van het vuzie kenhuis zullen het voortaan zonder de avonturen van arts assistent Karin van D a m moe ten doen. De doktersroman die als feuilleton in het personeels blad Op de Hoogte verscheen, is op last van de redactieraad ge stopt omdat er negatieve reac ties van het personeel kwamen.
Het wormpje caenoriiabditis elegans, dat uit slechts 959 cellen bestaat, dient als proefdier bij erfeiijkheidsonderzoek
A. Broeks
Onderzoeken naar klachten studenten lActieprogramma na enquête studentenvoorzieningen Ben Rogmans De studentenvoorzieningen aan de vu moeten klantgerichter worden. De studenten moeten regelmatig worden ondervraagd over hun me ning over de kwaliteit van de stu dentenvoorzieningen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de studen tenpsychologen en decanen, de studiebegeleiding en sport en cul turele activiteiten. Daarom wordt er onder meer een onderzoek gedaan naar de vele klachten onder deeltijd studenten over de voorzieningen. Dat schrijft de projectgroep studen tenvoorzieningen in haar eindrap port. Het college van bestuur is gevraagd de manier waarop de studentenvoorzienin gen nu zijn georganiseerd, opnieuw te bekijken. Leidraad is de bijdrage die de voorzieningen leveren aan een stimule
rend studieklimaat. Verder moet er meer samenhang komen tussen de fa culteiten en de centrale diensten. Het eindrapport is gebaseerd op een enquête onder studenten en leidingge vend vupersoneel. Het college van be stuur heeft in overleg met de project groep 'Dienstverlening aan studenten' nu een programma opgesteld met 28 ac ties, waaronder veel onderzoeken, in ventarisaties en dergelijke. De belangrijkste actie is dat de vu een nader onderzoek gaat instellen naar de klachten onder deeltijdstudenten over de beschikbaarheid en toegankelijkheid van studentenvoorzieningen. Ook de kwaliteit van het onderwijs zelf wordt onderzocht. Dit staat in het actiepro gramma dat dit studiejaar wordt uitge voerd. De deeltijdstudenten vinden dat de onderwijsorganisatie en de docenten niet of onvoldoende zijn ingesteld op avondstudenten. Ze zijn verder ontevre den over de openingstijden van de bibli
otheek, het onderwijs voorlichtingscen trum en van de winkels in het hoofdge bouw. Ook treffen zij vaak lege Ad Val i;a5bakken aan. Behalve de deeltijdstudenten hebben ook de ACTAstudenten (tandheelkun de) moeilijk toegang tot de voorzienin gen: ze zijn elders in de stad gehuisvest en voelen zich meer ACTA dan vustu dent. Verder komt er een onderzoek naar de mogelijkheden om informatie over de studie, tentamens, roosters, col legezalen en studieresultaten toeganke lijker te maken, bijvoorbeeld met behulp van computerterminals die her en der in de vugebouwen kunnen worden neer gezet. Uit de enquête blijkt verder dat veel studenten ontevreden zijn over de stu diebegeleiding. Ze zeggen dat de bege leiders makkeUjk te bereiken zijn, maar dat ze weinig hulp kunnen bieden. Bij de grote faculteiten, Economie, Genees kunde en Tandheelkunde, blijkt een groot deel van de studenten niet eens te
weten dat er een studiebegeleider be staat. De studenten aan de bètafacultei ten en die bij Wijsbegeerte zijn daaren tegen erg tevreden. In het actieprogramma staat dat er on derzoeken komen naar de introductie, de studiegidsen, de activiteiten op het gebied van de arbeidsmarktoriëntatie, de huisvesting van eerstejaars, de vor mingsactiviteiten en de studentenpsy chologen. Op het ogenblik is er een reeks ontwik kelingen gaande op het terrein van de studentenvoorzieningen. Op Uilenstede komt mogelijk verbouwing of uitbrei ding van het cultureel centrum ACC en de sporthal van de Asvu. Het college van bestuur wil 'de samenhang tussen de studentenvoorzieningen versterken' en de bijdrage van de voorzieningen aan een stimulerend studieklimaat voorop stellen. In die zin maken de acties deel uit van 'N oblesse oblige', een vupro gramma dat is gericht op de kwaliteits verbetering van het onderwijs.
Meer verhuurders op kamermarkt Geert-Jan Bron Het aantal mensen dat een kamer aanbiedt via bemiddeling van de Amsterdamse nietcommerciële ka merbureaus neemt toe. Zowel de SRVU als de ASVA melden een stij ging van het aantal verhuurders over de maanden juli en augustus. De SRVU kreeg in de eerste twee maan den van dit studiejaar van verhuurders 54 kamers ter bemiddeling aangeboden, tegen 23 kamers in deze periode vorig jaar. Met dit aantal zet de SRVU de stij gende trend in het aantal verhuurders voort. Vorig jaar deed het kamerbureau 198 bemiddelingen, tegen 168 in het jaar'91'92. Bij de ASVA meldden zich in juli en au gusms 'een a twee' verhuurders meer per dag vergeleken met deze periode vorig jaar. Exacte aantallen heeft de ASVA nog niet, maar het kamerbureau verwacht dit jaar meer dan 300 bemid delingen te doen, tegen 250 vorig jaar.
Het Amsterdams Steunpunt Wonen zegt als enige van een toeloop van ver huurders niets te merken. De stijging van het aantal verhuurders is ook landelijk waar te nemen. De meeste nietcommerciële kamerbureaus zagen het aantal verhuurders in juli en augustus stijgen. Onduidelijk is of de stijging wordt ver oorzaakt door de maatregelen die het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu onlangs trof Per 1 juli van dit jaar mogen particulie ren tot ƒ 5300,- belastingvrij verhuren. Daarnaast heeft de huurder een proeftijd van negen maanden. Gedurende deze periode kan de verhuurder zonder opgaaf van redenen de huurder de deur wijzen, zij het met een opzegtermijn van drie maanden. De kamerbureaus zeggen niet te kunnen achterhalen of de stijging door de maatregelen komt of door hun eigen wervingscampagnes. De Woonbond en de landelijke huurdersvereniging voor jongeren VBS verwachten weinig heil van de maatregelen.
Zij wijzen erop dat voor mensen met bijstand of huursubsidie de belastingmaatregel niet opgaat. Zij worden gekort op hun uitkering of subsidie bij verhuur van een kamer. Agaath Schut van de Woon-
bond: "Wij pleiten voor verruiming van de maatregel. Juist de groep met lage inkomens is gevoelig voor de huidige financiële prikkels."
Karin van Dam is een geesteskind van eindredacteur Stef van Delft en vormgever Ronald Wigman die de eerste aflevering van het verhaal schreven voor het julinummer van het personeelsblad, In augustus, de maand dat Op de hoogte gewoonlijk niet verschijnt, was het blad vrijwel geheel gewijd aan de avonturen van de donkerharige Karin. Zij heeft het septembernummer echter niet meer gehaald. De echte fans kun nen deel drie nog wel ophalen bij het secretariaat van de dienst pu blic relations en voorlichting van het ziekenhuis. Veel lezers zagen Kann krijgt erva ring, zoals het feuilleton heette, als een sleutelroman. Auteur Van Delft ontkent echter dat dat de be doeling was. Toevallig is wel dat Karins baas op de afdeling anesthe siologie De Korte heet ('de grijzen de professor'). In het vuziekenhuis is prof dr J.J. de Lange, ook al grij zend, hoofd van de anesthesiolo gen. Bovendien zou de naam van romanfiguur Adriaan Distelman een verwijzing kunnen zijn naar vu endocrtnoloog dr J.C. N etelenbos. "Puur toeval", zegt Van Delft. "Als we inderdaad een sleutelroman hadden willen schrijven, waren we bij voorbeeld wel wat origineler ge weest in het bedenken van de namen." Er kwamen bij de redactie van Op de Hoogte tien negatieve brieven binnen. Maar andere lezers gaven aan te genieten van de doktersro man: "Eindelijk eens een beetje ontspanning in dat blad, hartstikke leuk." De redactieraad bereikte vooral kritiek op het feuilleton en is er een beetje door overvallen. "Wij heb ben ons van te voren misschien een beetje laks opgesteld", zegt Gerard Westendorp, ziekenhuispastor en lid van de raad. "Wij wisten wel dat er een soort doktersroman zou komen, maar hebben het onvol doende doorgesproken. Dat is het probleem van een redactieraad: je moet de vinger aan de pols houden, maar niet censureren." De beide auteurs spelen nu met het idee een boekje uit te geven met de volledige versie van Karins lot gevallen, inclusief happyend. Van Delft: "Het viel ons nog niet eens mee dat doktersromannetje te schrijven. Wij hadden al vijftig pa gina's af en mikten op een totaal van tachtig, dus we zijn een eind op weg." Anesthesioloog De Lange heeft de schrijvers inmiddels een brief gestuurd. Hij schrijft het wel amu sant te vinden dat hij een rol speel de in het werk en vindt het jammer dat hij nu niet weet hoe het afloopt met 'de collega'.
Ingezonden Mededeling
We laten talent toch niet lopen? Weer 71 vluchtelingen afgestudeerd! Donateurs hartelijk dank. Sticliting voorVluchteling-Studenten UAF Utreclif GJrO 76300
Ingezonden Mededeling
VU Boekhandel dr. J. Willems (red.) Handboek wetenschapsen technologievoorlichting M. Nijhoff geb. ƒ 75,00
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 16 augustus 1993
Ad Valvas | 552 Pagina's