Ad Valvas 1994-1995 - pagina 51
IVALVAS 8 SEPTEMBER 1994
)wanghandelingen ;oed te genezen Cognitieve therapie, het rationeel beftxijden van nutteloze en lastige gevoe:ns, blijkt een belangrijke methode bij et behandelen van dw^angneuroses en iigststoomissen. Op 2 september promoveerden de psycholoog Patricia van Oppen en de psychiater Ton van Balkom op onderzoeken waarbij ze het effect van cognitieve therapie vergeleken net respectievelijk gedragstherapie en nedicinale therapie.
t
Dwanghandelingen zijn rituelen die Iemand moet uitvoeren om angstgeloelens te bezvi^eren. ledere vijf minuen je handen wassen, uit angst voor lacteriën. Tien keer terug gaan naar luis om te kijken of je echt de knopÈs van het fornuis wel uit had ge|raaid. Promotor Van Dyck (de prolovendi zijn direct na hun promotie Vertrokken om hun resultaten op een longres te presenteren): "Een keer lijken of je het gas wel hebt uitgeBraaid, dat kan erg nuttig zijn, maar fien keer terug moeten, dat wordt linderiijk." ïedragstherapie houdt in dat de patent stap voor stap zo'n ritueel moet oslaten. Om te beginnen mag hij een balf uur lang zijn handen niet wassen, in dat gaat zo door tot hij bijvoorbeeld zijn handen over de vloer moet pegen en dan zonder ze te wassen een boterham moet eten. Dat deze vorm
Veel aanvragen Onderwijs-kwaliteitsfonds
van therapie werkt was al bekend. Nieuws is dat cognitieve therapie nog beter werkt. Dat was de conclusie van het onderzoek van Van Oppen. Cognitieve therapie houdt in dat de therapeut door middel van vragen de patiënt het irreële van zijn angst wil laten inzien. Hoe groot schat je de kans dat er ziekmakende bacteriën aan je handen zitten? Is het waarschijnlijk dat het gas nog aan staat, terwijl je het al hebt gecontroleerd? Cognitieve therapie is bij uitstek geschikt als iemand niet zo zeer lijdt aan dwanghandelingen, maar meer aan dwanggedachten. Van Dyck: "Als steeds dezelfde agressieve, scabreuze of noodlottige gedachten zich opdringen, waar iemand geen controle over lijkt te hebben, kan het helpen om die gedachten met neutrale gedachten te bestrijden, die je dan ook bijvoorbeeld twintig keer achter elkaar herhaalt." Het onderzoek van Van Balkom leverde op dat agorafobie, pleinvrees, het effectiefst behandeld kan worden met een combinatie van medicijnen, het nieuwe anti-depressieve middel Fevarin, gedragstherapie en cognitieve therapie. Dus iedere dag een stukje verder wandelen en tegelijkertijd leren inzien dat de kans op ongelukken erg klein is, als je je aan de verkeersregels houdt. (RB)
In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn er meer aanvragen bij het onderwijskwaliteitsfonds birmengekomen dan de financiële middelen toelaten. Desondanks kunnen alle goedgekeurde projecten van start. Maar daardoor is volgend jaar op voorhand een ton minder beschikbaar voor onderwijsvemieuwende projecten. In totaal kwamen meer dan twintig aanvragen binnen voor projecten om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. De aanvragen variëren van het maken van een studiegids met alle mogelijke keuzevakken aan de vu tot en met de produktie van een complete interactieve speelfilm als instructiemateriaal voor rechtenstudenten. De toetsingscommissie oordeelde dat elf aanvragen goed genoeg waren om voor subsidie in aanmerking te komen. Maar daarmee zou het beschikbare bedrag van vijf ton worden overschreden met ruim honderddui-' zend gulden. In het verleden kwamen minder honorabele aanvragen binnen dan de beschikbare middelen. Daardoor bleef structureel geld over. Het college van bestuur wilde daarom het fonds verkleinen, maar daar stak de raad een stokje voor. Onder aanvoering van de studentenfractie PKV werden daarna de faculteiten actief benaderd om voorstellen in te dienen. Die aansporing had blijkbaar succes. De universiteitsraad wilde het enthousiasme van de indieners niet temperen en besloot alle goedgekeurde projecten toe te kermen. Daarmee is echter wel al een ton uitgegeven van geld dat pas volgend jaar beschikbaar is voor het verbeteren van de onderwijskwaliteit. (DdH)
het Auditonum.
igenda
Mw. L.L van Duren, Psychologie en Pedagogiek: 'Signal processing dunng eye fixations and Saccades'. Promotor: prof dr A.F. Sanders. Maandag 12 september om 13.45 uur in het Auditorium.
^Promoties: jMw. Ch.W. Anbeek, Godgeleerdiheid: 'Denken over de dood. De |boedhist K. Nishitani en de chrisjten W. Pannenborg vergeleken', promotoren: prof.dr H.M. Vroom 'en prof.dr T.E. Vetter. Donderdag >8 september om 13.45 uur in het .uditorium.
Mw. E. Vugt, Geneeskunde: 'Peritioneal macrophages and dendritic ceils: ultrastructure and function'. Promotor: prof.dr E.C.IVl. Hoefsmit. Vrijdag 9 september om 13.45 uur in het Auditorium.
iJ.W. Kuhiman, Economische WeKenschappen en Econometrie: tAsylum or Aid? The economie infegration of Ethiopian and Eritre;^n refugees in the Sudan'. Promotor: prof.dr H. Linnemann. Vrij-
K. Schotanus, Geneeskunde: 'Rat interieukin-115: structure-activity analysis and its role in neuronal and endocrine responses'. Promotor: prof.dr F.J.H. Tilders. Vrijdag 9 September om 15.45 uur in
dag 9 september om 10.45 uur in het Auditorium.
disease. In vitro and in vivo studies focussed on the role of dopamine D-2 receptors and the nitric oxide-cGMP signal transduction pathway'. Promotor: prof.dr J.C. Stoof. Woensdag 14 september om 13.45 uur in de Aula.
A.J.W. Everts, Aardwetenschappen: 'Carbonate sequence stratigraphy of the vercors (French Alps) and its beanng on creataceous sea level'. Promotor: prof dr W. Schlager. Maandag 12 september om 15.45 uur in de Aula.
Mw. F.E. van Leeuwen, Geneeskunde: 'Second malignancy as a sequel to cancer treatment. An assessment of risk'. Promotor: prof.dr J.P. Vandenbroucke, prof.dr H.M. Pinedo. Woensdag 14 september om 15.45 uur in de Aula.
W.W.W. Beekman, Aardwetenschappen: 'Tectonic modelling of thick-skinned compressional intraplate deformation'. Promotor: profdrS.A.P.L. Cloetingh. Dinsdag 13 September om 15.45 uur in het Auditorium.
LC.PM. Schenkels, Tandheelkunde (ACTA): 'The salivary glycoprotein EP-GP: lts detection, identificaton and characteristics'. Promotor: prof dr A. van Nieuw Amerongen. Donderdag 15 september om 13.45 uur in de Aula.
F.L van Muiswinkel, Geneeskunde: 'Survival, outgrowth and function of fetal dopaminergic neurons in a rat model of Parkinson's
1
J
Enquête voor docenten
Alle tweeduizend onderwijsgevenden aan de vu ontvangen binnenkort een vragenlijst over onderwijskwaliteit. De antwoorden die de docenten geven zullen worden gebruikt om de kwaliteitsbewaking waar nodig aan te passen. Het is niet de bedoeling dat docenten de inhoud van de studieprogramma's betrekken bij hun antwoorden. Het gaat de opstellers van de enquête vooral om het signaleren van problemen en van zaken die juist goed lopen rond de kwaliteitsbewaking van het onderwijs. Docenten moeten de vragenlijsten uiterlijk 22 september terugsturen. Twee jaar geleden ging een vragenlijst rond over het financieel management, human resource management en de dienstverlening aan studenten. De resultaten ervan zijn intussen verwerkt en hier en daar zijn er aanpassingen gekomen. Nu zijn de onderwijsgevenden aan de beurt om hun hart te luchten. Rector magnificus prof dr E. Boeker hoopt op veel prof dr D. Lenstra. Vrijdag 16 september om 13.45 uur in het Auditorium. Inaugurele oraties: Dr C.P. Lewy, Economische Wetenschappen en Econometrie: 'Ondernemingsvoorwaarde en het bestuurlijke dashboard'. Donderdag 8 september om 15.45 uur m de Aula. DrG.T. Timmer, Economische Wetenschappen en Econometrie: 'Bedrijfseconometrie: tussen kunst en wetenschap'. Donderdag 15 september om 15.45 uur in de Aula. DrG. Kraal, Geneeskunde: 'Het immuunsysteem in beweging'. Vrijdag 16 september om 15.45 uur in de Aula.
Congressen/Symposia: Vrijdag 9 september om 09.00 uur in de aula en foyer: 'ManaG.H.M, van Tartwijk, Natuurkunde ging behind the numbers'. Opeen Sterrenkunde: 'Semiconductor ningssymposium Controllersopleilaser dynamics with optical injecding. Informatie: mw. Y. de Groot, tion and feedback'. Promotor: tel. 020-4446035.
Ingezonden Mededeling
i
t-m
PAGINA 15
kritiek. "Wij spreken alleen maar met de faculteitsbesturen en die zijn geneigd de zaken beter voor te stellen dan zij in de praktijk zijn. Ik weet hoe dat gaat, ik ben zelf decaan geweest. En zo'n enquête is de enige rechtstreekse communicatie met de basis die wij hebben." Na een algemeen deel, zijn er vragen over onder meer het onderwijsbeleid aan de vu, over de ondersteuning van onderwijsvernieuwing, over onderwijsvoorlichting en over aanstelling, beoordeling en scholing van docenten. De docenten mogen ook ergernissen uiten. Boeker, zelf nog altijd docent: "Ik moet altijd het bord nog schooimiaken voor ik college kan gaan geven. Of die ellende met krijtjes, die moet je zelf meenemen. Als ik die eens vergeten ben, kan ik het hele gebouw weer door op zoek naar krijtjes." (LK)
Zaterdag 10 september om 10.00 uur in het auditorium en foyer: Symposium 'Verpleegkundigen opleiden en ontwikkelingssamenwerking'. Informatie: Stichting Anna Poot, tel. 0206451386. Woensdag 14 september vanaf 8.00 uur t/m vrijdag 16 september in het auditonum en de foyer: 8th International symposium on Diagnostic Quantitative Pathology. Informatie: dr P.J. van Diest, tel. 020-4444016. Hortus Botanicus: Van der Boechorststraat 8 De Hortus Botanicus is vrij toegankelijk. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 -16.30 uur Groepen bij voorkeur na afspraak, tel. 020 - 4449390.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 15 augustus 1994
Ad Valvas | 638 Pagina's