Ad Valvas 1996-1997 - pagina 64
AD VALVAS 19 SEPTEMBER 1996
PAGINA 6
Cultuur in de zandbak Bouwplaats dient als decor voor theaterstuk Ruyter, hoofd van het ACC, dit seizoen als een overgangsjaar: "Het is nu even pas op de plaats en dan barsten we volgend jaar echt los." Hij doelt op de popmusical De Gang en op de Mozart-opera Idomeneo, uitgevoerd door het vu-kamerorkest, waarmee de nieuwe zaal geopend gaat worden. Afgelopen zomer was D e Ruyter wat minder optimistisch over de nieuwbouw. Door een misrekening van opdrachtgever Intermezzo viel het tekort op de begroting forser uit dan aanvankelijk was aangenomen. "Op een gegeven moment stelde iemand zelfs voor om op de bouwrijp gemaakte grond maar weer gras in te zaaien.
Een dezer dagen springt het licht op groen, zodat de bouw kan beginnen. De plannen voor een nieuwe theater/ muziekzaal op Uilenstede liepen wegens financiële obstakels vertraging op, maar als alles meezit kan het Cultureel Centrum van de VU volgend najaar zijn nieuwe zaai in gebruik nemen. Tot die tijd zal nog heel wat bouwzand de huidige ingang ingelopen worden.
Cultuur
Dick Roodenburg "Moet meer moppen", verzucht Anthony, de Ghanese schoonmaker van het Cultureel Centrum v u (ACC). Zijn kennis van het Nederlands is beperkt, maar op schoonmaakgebied beschikt hij over een woordenschat waar Mien Dobbelsteen jaloers op zou zijn. 's Morgens gaat hij met veel water de trap naar het ACC-kantoor te lijf, maar 's avonds is deze alweer bedekt met een laagje zand. Uilenstede heeft tijdelijk het aanzien van een zandbak, vooral sinds begin deze week een gigantische graafinachine de weg heeft opgegeten. De bouwwerkzaamheden gaan natuurlijk voor enige overlast zorgen, maar tot nu toe heeft dat geen invloed gehad op de aanloop van cursisten. Ook dit seizoen zullen ruim duizend beoefenaars van muziek, dans, theater en beeldende kunst h u n weg naar het ACC weten te vinden. Het Filmhuis Uilenstede trekt het dubbele aantal bezoekers. T o c h beschouwt Ad de
Tijdens de ACC-cursus vormgeving is een stofbril soms geen overbodige luxe. Dick Roodenburg
omdat het zo'n kaal gezicht was", vertelt De RujTier. "Daar werd ik even heel moedeloos van." Voor extra geld moest bij de vu, de toekomstige huurder van het gebouw, aangeklopt worden. D e definitieve beslissing daarover valt binnenkort in het college van bestuur. T e n opzichte van vorig seizoen is er op het ACC - afgezien van een nieuw inschrijvingssysteem dat nog niet vlekkeloos functioneert - weinig veranderd. Nieuw is een workshop creatief schrijven, die op dinsdag 8 oktober begint. D e aangekondigde cursus stemexpressie gaat wegens ziekte van de docente niet door. Verder biedt het ACC het gebruikelijke aanbod aan activiteiten. Op beeldend gebied is met name bij edelsmeden en vormgeving nog voldoende plaats. Op dansgebied kunnen de deelnemers kiezen uit een breed scala aan mogelijkheden, van Indiase dans tot streetdance en van yoga tot salsa. De begmnerscursus 'videofilm maken' heeft nog wat weinig deelnemers, waardoor ook de vervolgcursussen van verse aanvoer verstoken blijven. Dat zou jammer zijn, want vorig seizoen zijn door de cursis-
ten drie heel aardige filmpjes gemaakt. Naast het Filmhuis Uilenstede, de bioscoop van de woonwijk, heeft het ACC ook een cursus 'filrh kijken', waarin uit de doeken wordt gedaan hoe een regisseur zijn droomwereld opbouwt. Wat de muziek betreft staat de v u bekend om haar klassieke gezelschappen: het orkest, het koor, het kamerorkest en het kamerkoor. De eerste uitvoering is van het vu-orkest, dat m november samen met het Rotterdams Toonkunstkoor onder meer het Stabat Mater van Francis Poulenc ten gehore brengt. Het ACC geeft cursussen Afrikaanse percussie en stemvorming, een gitaarworkshop en heeft een pop/jazzkoor en een bigband. T e r voorbereiding van de eerder genoemde popmusical De Gang starten m de loop van de komende maanden workshops acteren, zang, dans en popmuziek. D e musical speelt zich af op de gang van een studentenflat. Het komend seizoen staan bij het ACC twee toneelprodukties op het programma. Regisseuse Janine Veeren kreeg voor haar compilatie van vier eenakters van Anton Tsjechov zoveel aanmeldingen, dat ze met gemak ook een O o m Wanja en minstens D n e Zusters zou kunnen laten opdraven. De andere productie kan daarentegen nog wel wat spelers gebruiken. Docente Ingeborg de Lange kwam op het verrassende idee om de bouwplaats van de nieuwe zaal als decor te laten dienen voor het stuk Gered van de Engelse toneelschrijver Edward Bond. Zo maak je van de nood een deugd. Voor alle duidelijkheid: de repetities zijn komende winter gewoon binnen, in de ACC-ruimtes. Maar volgend voorjaar wordt het stuk, als alles volgens planning verloopt, opgevoerd in de open lucht, met de contouren van de nieuwe theater/muziekzaal al duidelijk op de achtergrond.
VIJF JAAR LATER Destijds vertelden vijf nieuwe eerstejaars in Ad Valvas over hun verwachtingen en aspiraties. We zijn nu vijf jaar verder. Hoe is het hen vergaan in het vijfde jaar van hun studie en wat moet er van ze terechtkomen?
I k ben helemaal gek op Zweden geworden' Dirk de Hoog "Ik vind het een uitdaging o m v o o r d e klas t e s t a a n " , zei Aleid B o s (24) vorig jaar. N u w e e t ze zeker d a t ze d o c e n t E n g e l s wil w o r d e n , m a a r h e t liefst in Z w e den. N a het halen van haar doctor a n d u s b u l volgt ze n u d e l e r a r e n opleiding. "Pem fingrar ska skydda dig. Ett ar manen", staat geschreven op een kastdeur in het huis van Aleid Bos. Rechtsboven is de zon getekend. "Vijf vingers zullen je beschermen. Eén is de maan. Eén is de zon. Eén is de poolster achter de wolken. Eén is hoop. Eén is geloof. Vijf vingers van de hand wiegen je tot rust", vertaalt Aleid het hele Zweedse liedje. "Het ontroert me", zegt ze. "Het geeft me het gevoel dat je een klein meisje mag zijn, en dat je omringd bent met dingen die je tot rust brengen en troosten." Het liedje roept bij Aleid Bos herinneringen op aan de afgelopen zomer, toen ze in Zweden onder meer op een biologisch-dynamische boerdenj werk-
te. "Ik ben helemaal gek op Zweden geworden. Mijn grote droom is ineens dat ik lerares in Zweden wil worden. D e natuur is er geweldig en de mensen zijn ontzettend aardig en vriendelijk. Ik word er zelfs een beetje egoïstisch van. Dat land wil ik voor mezelf houden als een plekje om later naar toe te kunnen gaan." Aleid kreeg de Zwedentus te pakken door een film van Ingmar Bergman. "Ik weet de titel niet meer. Het was een biografie over zijn ouders in een klein dorp m het hoge noorden. Wat me vooral opvalt m zijn films is dat mensen heel echt overkomen. En het filosofische, beschouwende. Dat spreekt me erg aan. D e films zijn wel somber, maar ik ben ook vrij makkelijk depressief te krijgen, dus wat dat betreft. Uiteindelijk ging het me vooral om de taal. Had ik vijf jaar geleden maar aan de mogelijkheid gedacht om Zweeds te gaan studeren. Dan was ik nu doctorandus in het Zweeds in plaats van in het Engels." Ze studeerde nog geen maand geleden af, "maar het lijkt alweer een eeuwigheid geleden". Ze moest het afgelopen jaar eigenlijk alleen nog haar scriptie
Aleid Bos: 'ik voel me echt niet anders nu ik doctorandus ben.'
schrijven. Omdat ze met de hele dag thuis wilde zitten, volgde ze d n e maanden colleges Zweeds aan de UVA. T o c h is haar liefde voor het Engels niet helemaal weggezakt. Vol enthousiasme vertelt ze over haar bezoek aan Cambridge waar ook de schrijver E.M. Forster, de hoofdpersoon in haar scriptie, studeerde. "Ik heb de vertrekken gezien waar hij werkte en woonde. Dat was een geweldige ervaring." Haar afstuderen vierde ze met een high tea. "Ik voel me echt met anders nu ik doctorandus ben. Al met al vond ik de studie boeiend, maar wel te kort. Je snuffelt overal een beetje aan. Het is een race tegen de klok. Weinig blijft echt hangen. Vraag me bijvoorbeeld niet waar King Lear precies over gaat." In Zweden had ze helemaal geen zin
om naar Nederland terug te gaan. "Hier is geen ongerepte natuur meer te vinden. Zelfs aan de bossen hebben de mensen met h u n vingers gezeten. Die geweldige natuur daar geeft me zoveel troost en innerlijk rust." Ze bleef niet bij de pakken neerzitten. "Ik heb eerst mijn kamer een Zweeds aanzien gegeven met een houten vloer en fel geel geverfde muren. Ze houden daar van opvallende kleuren in huis. Daarna ben ik aan de slag gegaan met mijn studie, want ik wilde verder met de lerarenopleiding." En dat doet ze nu een paar weken. "Ik loop stage op een geweldig leuke school in Amsterdam-zuid. Ik heb het gevoel dat mijn keuze om docent te worden echt de juiste is. Alleen met vijf dagen in de week. Er moet ook een leven buiten de school zijn."
Bram de Hollander
Na een jaar combinatie van stage lopen en studeren mag ze nog drie maanden naar het buitenland om zich te bekwamen m het vak. "Dat wordt Zweden natuurlijk, alleen heeft de v u er geen samenwerkingscontract mee. D u s moet ik het zelf regelen." En blijft ze daar dan ook meteen? "Ik wil met te ver vooruitkijken, want dan wordt het me allemaal wat veel. Ik weet het echt niet. Ik ben snel enthousiast, maar ik heb ook geleerd dat dingen dan zwaar kunnen tegenvallen. N u denk ik dat ik ook erg blij zou zijn als de school waar ik stage loop me een baan zou aanbieden, want ik vind het er echt fantastisch."
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 29 augustus 1996
Ad Valvas | 674 Pagina's