Ad Valvas 1997-1998 - pagina 636
AD VALVAS 28 MEI 1998
PAGINA 2
'Eisen aan studenten zijn onduidelijic' ledere week bladert Bladluis de kranten en de vele aan de universiteit verschijnende periodieken door op zoek naar bijzonderheden over de VU.
Universiteiten en hogescholen lichten h u n studenten niet goed voor over wat er van hen gevraagd wordt in het onderwijs en bij tentam e n s . D a t zegt de Inspectie van het Onderwijs.
Hooligans "Strafrecht helpt niet tegen hooligans", laat vu- hoogleraar strafrecht T o m Schalken in grote letters weten in de Volkskrant. " N a de rellen rond de bekerfinale Ajax-psv is de rituele dans om meer politiebevoegdheden weer begonnen", aldus Schalken. D e hoogleraar vindt dat wetenschappers mee moeten denken over de vraag hoe het voetbalgeweld kan worden beteugeld. Dat het recht op bewegingsvrijheid van de hooligans niet opweegt tegen het recht van de samenleving om van h u n gewelddadig gedrag verschoond te blijven, lijkt daarbij een voor de hand liggend uitgangspunt. "Toch is het oppassen geblazen", schrijft Schalken. "Het belangrijkste advies van juristen zou moeten luiden: hou het hoofd koel. Het middel zou wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. Het strafrecht moet langer mee dan een onrustige voetbalzondagmiddag. Dat in de voetbalwereld normen en waarden overboord zijn gezet, betekent nog niet dat dit in het strafrecht ook moet gebeuren." Schalken stelt dat het openbreken van het recht om preventieve arrestaties van relbeluste supporters mogelijk te maken, onwenseüjk en onnodig is. Bovendien gaat er een principiële vraag aan vooraf. "Nemen we af en toe groepsrellen op de koop toe, of vinden we dat er in ons rechtssysteem een vorm van preventieve internering moet worden geïntroduceerd? Bij het beantwoorden van die vraag dient men zich te realiseren dat geen enkel stelsel waterdicht is. H o e rigoureuzer de regeling, des te groter de nadelige effecten. Elk rechtssysteem zal een mate van machteloosheid moeten accepteren." T o c h wil Schalken niet bij de pakken neer zitten. Hij ziet een andere oplossing. "De overheid, die tegenwoordig niet vies is van een marktgerichte aanpak, zou van elke voetbalclub een gevoelige borgsom moeten eisen. Van dat bedrag kunnen dan de kosten van extra politie-inzet worden afgetrokken. E n de schade aan de binnenstad. Als de champagne in de skyboxen onbetaalbaar wordt, komen de oplossingen vanzelf." BLADLUIS
D e eisen die aan studenten gesteld worden, moeten per opleiding zijn vastgelegd in een zogeheten 'onderwijs- en examenreglement' (OER). De Onderwijsinspectie onderzocht 177 van zulke, reglementen, 112 van hbo-studies en 65 van universitaire studies. Geen enkel OER voldoet aan alle vereisten die de wet eraan stelt, ont-
dekte de inspectie. Uit sommige reglementen wordt niet duidelijk hoeveel uur er voor elk vak moet worden uitgetrokken. In andere ontbreekt informatie over de methode van tentamens afnemen. Weer andere leggen niet precies vast wat er van een scriptie verwacht wordt. D e hogescholen krijgen van de inspectie te horen dat ze een rommeltje maken van hun reglementen. Vaak zijn er zelfs binnen één hogeschool al grote verschillen. De universiteiten hebben dat beter gedaan: die hebben gezamenlijk een modelreglement opgesteld dat per opleiding uitgewerkt kan worden.
Over de inhoud van het universitaire model is de inspectie minder te spreken. Daarin wordt in veel te vage termen vastgelegd wat studenten aan het eind van h u n opleiding moeten weten en kunnen, schrijft de inspectie. De inspectie klaagt ook over de ontoegankelijkheid van de reglementen. Studenten moeten vaak onnodig veel moeite doen om een exemplaar te pakken te krijgen. Het zou beter zijn om ze gewoon volledig in de studiegids af te drukken, vindt de inspectie. (HOP)
Inspectie: nog weinig effect 'kwaliteit en studeerbaarheid' D e kwaliteit van het hoger onderwijs w a s in 1997 over het a l g e m e e n 'redelijk', schrijft de Onderwdjsinspectie in haar jaarverslag. T o c h maken nog veel studenten hun opleiding niet af. E n wie zijn diplom a wel haalt, doet er m e e s t a l l a n ger over dan de vier jaar die er voor staan. Minister Ritzen stelde de afgelopen jaren een half miljard gulden beschikbaar om de kwaliteit van het hoger onderwijs te verbeteren. Die investering moest ertoe leiden dat meer studenten h u n diploma halen
en ook korter over h u n studie doen. Maar die droom is vooralsnog niet uitgekomen, blijkt uit de bevindingen van de inspectie. Universiteiten en hogescholen hebben een flink deel van de 500 miljoen gulden uitgegeven aan didactiekcursussen voor docenten, computeronderwijs en de opzet van nieuwe vakken. Maar veel resultaat leveren die inspanningen nog niet op, zegt de inspectie. Want studenten zijn door h u n schamele beurs meer tijd kwijt aan een bijbaantje. Bovendien is bij veel opleidingen de 'kleine kwaliteit' nog altijd niet in
orde. Studenten ondervinden daar veel hinder van. Zo zijn de roosters vaak niet op tijd bekend, is de aanwezigheid van docenten onduidelijk, worden tentamens te laat nagekeken en zijn laboratoria of andere werkruimten en studieplekken nogal eens niet beschikbaar. Vorige week werd bekend dat studenten zelf ook maar matig tevreden zijn over de kwaliteit van het onderwijs. In een landelijke enquête van het Leidse onderzoeksbureau Research voor Beleid gaven zij er zelfs een iets lager rapportcijfer voor dan vorig jaar. (HOP)
Brieven I
Houd uw reactie kort. Over bijdragen langer dan 3 0 0 woorden is contact met de redactie nodig. De redactie kan bijdragen inkorten. Anonieme brieven worden niet geplaatst. E-mail: redactie@advalvas.vu.nl
Professor Pavlov Waar haalt-ie het toch vandaan, die Lorenz?! (Zie Ad Valvas van 14 mei 1998). Razend knap, zoals hij zich meteen al in zijn eerste bijdrage aan het 'Colijn-debat' aan het ordinaire strijdgewoel van het historische voetvolk weet te ontworstelen en de hele discussie in één superieure beweging naar een hoger analyseniveau stuwt. Onlustgevoelens, standaardreacties en classificatiemodellen, het vereist werkelijk een professor Pavlov om uit te leggen welk voorspelbaar gedrag de hondjes daar beneden vertonen. En dat met betrekking tot een materie waarin hij zich niet merkbaar heeft verdiept! Des te knapper is het dat Lorenz niet alleen de omstanders, maar ook de theoretisch minder bedeelde col-
lega's en passant enige geheel nieuwe inzichten verschaft. Zo leren wij van professor Pavlov dat het Nederlandse koloniale leger in 1894 streed tegen 'Lombokkers' (en niet, zoals tot nu toe door generaties verblinde historici verondersteld, tegen Balinezen), en dat zich onder de geschokte tijdgenoten van Colijn ook Multatuli (overleden in 1887) moet hebben bevonden. Geheel nieuw voor mij persoonlijk is de scherpzinnige analyse dat mijn lezing tijdens de officiële aanbieding van Langevelds Colijn-biografie moet worden geclassificeerd als 'debunking avant la lettre'. Ik wist niet dat ik het in mij had! Dat kunstje zou ik gaarne hebben uitgehaald, maar helaas is het verschijnsel 'debunking' ouder dan ik ben, dus ik zie mij gedwongen te bedanken voor de eer.
BAS VAN DER SCHOT
I>iEKSTM TooKT 5ER.0UW
Dat laatste geldt evenzeer, moet ik ruiterlijk bekennen, voor de door professor Pavlov gewekte indruk als zou ik mij, al dan niet hard boiled, hebben opgeworpen als "tegenstander van Langeveld". Voor de zekerheid heb ik de tekst van mijn lezing (tevens gepubliceerd in Trouw van 25 april jl.) er nog even op nagelezen, maar daar trof ik toch werkelijk de volgende conclusie aan: "Langevelds onthullingen ondermijnen dus niet het beeld van de militair Colijn, ze bevestigen en versterken het." Hoezo tegenstander? Waar haalt-ie het toch vandaan, die Lorenz?! Martin Bossenbroek historicus Zie ook pagina
8
Verkiezingen Vervolg
van pagina
1
Ook Linda C o e n e n van de lijst Progressieve Studenten/SRVU is tevreden. "Ik had eerlijk gezegd een zetel minder verwacht. We zijn tenslotte een nieuwe lijst nu de progressieve kiesvereniging PKV zich officieel heeft opgeheven. We zijn minder bekend onder studenten en we hebben ook minder campagne gevoerd dan de jaren ervoor."-Ook Coenen vindt dat de polarisatie tussen de twee kieslijsten afneemt. "We hadden dit jaar bijvoorbeeld afgesproken niet over eikaars affiches heen te plakken. Je ziet ook dat studenten vooral stemmen op iemand die ze kennen. Zo had onze kandidaat op de medische faculteit heel veel voorkeurstemmen. Die samenwerking moet in de nieuwe raad doorgaan, want het tegen elkaar opboksen is niet in het belang van de studenten." Marjolijn van Goethem, die tweede stond op de lijst van de progressieve studenten, zal haar zetel om persoonlijke redenen niet bezetten. In haar plaats komt Joost Schalken. Bij de verkiezingen voor de studentenraden op de faculteiten deden zich geen verrassingen voor. Alle kandidaten op verkiesbare plaatsen zijn gekozen. D e opkomst varieerde van 41,75 procent bij Aardwetenschappen tot 26,05 bij Sociaal-Culturele Wetenschappen. Voor de campagnevoerende studenten zat er nog een staartje aan de verkiezingen. Ze moesten van de Gebouwendienst de affiches weghalen die her en der op de campus waren geplakt. Anders zouden ze de rekening van het schoonmaken moeten betalen. Drie uur lang zaten de kandidaten van beide kieslijsten gebroederlijk de tegels schoon te krabben in de brandend hete zon. Vorig jaar kreeg de PKV een rekening van 160 gulden gepresenteerd voor schoonmaakkosten. Die hebben ze keurig betaald. (DdH)
BIJ NADER INZIEN In Ad Valvas n u m m e r 33 is ten onrechte gemeld dat de fractie Progressief Bestuur uit de studentenraad van ACTA (tandheelkunde) is gestapt. Wel hebben ze besloten om elk overleg en verdere samenwerking met de fractie ACTA-studentenraad te staken.
Ad Valvas per post Wie Ad Valvas per post wil ontvangen, kan een abonnement aanvragen bij: Abonnementen-administratie Ad Valvas, De Boelelaan 1105, Hoofdgebouvif, kamer 15b15, 1081 HV Amsterdam, tel. 020 4445630. Een abonnement kost f! 58,= per jaargang. Wie zich later in het jaar abonneert betaalt per gemiste editie fl. 1,= minder.
Ad Valvas is nei icüdCLiuneci onaintiiiKciijne weekblad van de Vrije Universiteit Redactie-adres: De Boelelaan 1105 {bezoek en post) 1081 HV Amsterdam, tel (020) 4445630 Fax-nummer: (020) 4445639 E-mail adres: redactie@advalvas vu nl Oplossingen cryptogram en mededelingen naar: mededelingen@advalvas vu nl Redactiekamer: 15B 15, Hoofdgebouw VU Redactie: Frank van Kolfschooten (hoofdredacteur, tel 4445632, e-mail fvankolfschooten@advalvas vu.nl}. Peter Boerman (personeelskatern, 4445631, pboerman@advalvas vu nl), Dirk de Hoog (4445637 ddehoog@advalvas.vu nl), Sheila Kamerman (4445634, skamerman@advalvas vu nl), Ben Koster (vormgeving, 4445633, bkoster@advalvas vu nl), Frieda Pruim (eindredacteur, 4445640, fpruim@ advalvas vu nl) Secretariaat: Harmke van Rossen {4445630, hvanrossen@advalvas vu nl) Medewerkers: Hadewych Hazelzet, Marianne Hoek van Dijke, Theodor Holman, Yvette Nelen, Dick Roodenburg, Selma Schepel Fotografen: Nico Boink, Sidney Vervuurt, Peter Wolters (allen AVC VU), Bram de Hollander Stichting Hoger Onderwijs Persbureau (samenwerkende universiteitsbladen): Hanne Obbink, Frank Steenkamp, Matthé ten Wolde, tel (071) 5236151 Tekenaars: Aad Meijer, Bas van der Schot, Berend Vonk, John Reid, Bastiaan Geleijnse, Jean-Marc van Tol Ontwerp lay-out: Hollandse Hoogte Adviescommissie: drs W Heersink (secretaris), prof dr J HJ van den Heuvel, H Invernizzi, A. Jongbloed, mw dr A A van Ruler, mw ir C M . Veenstra Strijland, dr J TJ M. Willems Advertenties: opgeven bij Bureau Van Vliet, Postbus 20, 2040 AA Zandvoort, tel (023) 5714745, fax (023) 5717680 Ook voor 'Adjes commercieel (zie pagina 4) Overige Adjes redactie adres, advertenties van VU instanties opgeven op lD-04, Hoofdgebouw, tel 4445660 (mr J L K van der Veen) Productie: Dijkman Offset bv, Diemen Abonnement: per jaargang fl 58,= Later in het jaar per gemiste editie fl 1,= minder Betaling uitsluitend per acceptgirokaart, aan te vragen bij de redactie. Int.Standaard Serie Nummer: 0166 0098 Overname van artikelen: is alleen toegestaan na verkregen toestemming van de redactie
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 25 augustus 1997
Ad Valvas | 726 Pagina's