Ad Valvas 1998-1999 - pagina 681
AD VALVAS 24 JUNI 1999
PAGINA 13
INFORMATIE VAN DE CFO
CFO-regiomedewerker onderwijs Aart van de Brink over tiet nut van zijn wekelijkse spreekuur
'Ik ben al langer ziek. Wat zijn de gevolgen?'
Heeft liet zin om naar de vakbond te stappen met je vragen over bijvoorbeeld salaris of werkomstandigheden? Nog te veel VU-medewerkers weten niet dat CFO-regiomedewerker onderwijs Aart van den Brink wekelijks spreekuur houdt op de VU. En dat, terwijl hij er toch voor hen zit! Wat gebeurt er op zo'n CFO-spreekuur? Aart van den Brink geeft een praktijkvoorbeeld. "Ja, mevrouw Daalbeke, het Is Inderdaad heel vervelend. U bent in feite ziek geworden als gevolg van uw werksituatie en al een maand jammer genoeg niet meer aan de slag. U wilt graag van mij als CFO-regiomedewerker onderwijs weten wat de gevolgen kunnen zijn. Heel verstandig, want het is aardig ingewikkeld." IVlevrouw Daalbeke (43) knikt verwachtingsvol. Zij wil graag 'alles' weten. "Goed, dan geef ik u eerst een globale schets. Na 1996 is er veel veranderd in de regels bij ziek zijn. U valt als ABPambtenaar sindsdien onder de werking van de WAO en aan zowel de werkgever als de werknemer zijn allerlei verplichtingen opgelegd om de ziekte of arbeidsongeschiktheid zo kort mogelijk te laten duren." "Na zes weken ziekte is de werkgever verplicht een terugkeerplan op te stellen. Dit plan moet in overleg met de BGD en de zieke werknemer door de leidinggevende worden opgesteld. Na dertien weken ziekte is de werkgever verplicht om een volledig reïntegratieplan naar de uitvoeringsorganisatie USZO op te sturen. Dit reïntegratieplan is erop gericht om de zieke medewerker weer zo snel mogelijk aan het werk te krijgen." Mevrouw Daalbeke onderbreekt me; "Alles goed en wel, maar ik ben ziek door mijn werk!" Ik: "Dat ben ik niet vergeten. Daarom moeten er in uw geval ook speciale afspraken worden gemaakt om de nare werksituatie te verbeteren. De VU en u
zullen zich daar samen voor moeten inspannen. Wij kunnen u daar als vakbond bij helpen." "Ik maak het verhaal voor goed begrip nog even af. Als u, wat niet te hopen is, langer dan tien maanden ziek zou zijn, wordt u door USZO opgeroepen voor een WAO-keuring bij een keuringsarts, die niet van de BGD is. Het kan zijn dat u dan geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt wordt verklaard. Is dat gedeeltelijk dan geeft USZO er een indicatie voor herplaatsing bij."
Salaris "Hoe zit het met mijn salaris?", vraagt mevrouw Daalbeke. Ik antwoord: "Wel, het WAO-geld wordt rechtstreeks aan de werkgever overgemaakt. De werkgever vergoedt de werknemer in ieder geval tot en met de achttiende maand na de eerste ziektedag het volledige loon. Daarna wordt het salaris naar 80% teruggebracht." Mevrouw Daalbeke: "Hoelang duurt dat?" Ik: "Tja, na twee jaar kan de werkgever overgaan tot ontslag. Ik zeg 'kan', want dan moet er wel aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. De VU moet bij USZO een functieongeschiktheidsadvies aanvragen. USZO toetst of de werknemer daadwerkelijk ziek is en ook op termijn het werk niet kan hervatten. Verder of de werkgever de voorgeschreven procedures bij ziekte en arbeidsongeschiktheid zorgvuldig heeft doorlopen."
Herplaatsing "Nog iets over herplaatsing. Als werkgever moet de VU ondertussen binnen de hele universiteit de mogelijkheden daarvoor onderzoeken. Dit kan ook de eigen functie in deeltijd zijn met dienovereenkomstig salaris, wat onder bepaalde voorwaarden kan worden aangevuld tot 100 procent. Pas als herplaatsing niet mogelijk blijkt te zijn en USZO de werkgever een positief advies geeft over het ontslagvoornemen, kan de werkgever na twee jaar tot ontslag overgaan. Maar daar is beroep tegen mogelijk. Hopelijk komt het allemaal bij u niet zover, mevrouw Daalbeke. Blijft u met ons in contact, dan raakt u het spoor niet bijster. De regeling is nu eenmaal gecompliceerd." (De naam Daalbeke is gefingeerd).
Meer weten? Wilt u meer weten over de gevolgen van langdurig ziek zijn aan de VU? CFO-regiomedewerker onderwijs Aart van den Brink staat voor u klaar. Hij houdt spreekuur op woensdag van 9.00 tot 10.00 uur op kamer KA-22, Hoofdgebouw. U kunt een afspraak met hem maken per telefoon 4 9426, per email a.van_den_brink@dienst.vu.nl of door het CFO-regiokantoor in Hilversum te bellen 035 - 672 9131. Hij ontvangt u graag voor een gesprek onder vier ogen. Omdat de CFO zo dicht mogelijk bij u wil staan! I Info-pagina's kunnen door VU-instanI ties tegen betaling worden benut I voor publicatie van informatie die I wegens uitvoerigheid en I gedetailleerdheid niet thuishoort in I de Mededelingenrubriek. Aanvragen voor Info-pagina's richten I aan: Bureau Voorlichting en Externe I Betrekkingen, Hoofdgebouw, kamer 1 10-04. Telefoon: 45660.
4e Cf O sr\e\ d^p^eteM! 4^n r^^k je str^ksje M^n niet kwtjf...
INFORMATIE VAN DE DIENST FINANCIEEL-ECONOMISCHE ZAKEN (FEZ)
Prijsaanduidingen in guldens én euro's met ingang van 2000?
VU bereidt zich goed voor op de euro november ontvangen de eenheden dan een brief met informatie over de invoeringsdatum van de euro op de VU plus een toelichting over hoe de invoenng het beste kan worden aangepakt.
'De euro is van iedereen'. Die slogan kent iedereen langzamerhand. Hoe zit het ook alweer met die euro? Hoe ver is de VU eigenlijk met de voorbereidingen voor de invoering ervan? De Dienst Financieel-Economische Zaken (FEZ) geeft u graag alle informatie daarover in dit Info-deel. Vooraf even het tijdschema voor de invoering van de euro: 1 januari 1999 De koers van de euro ten opzichte van de gulden is definitief vastgesteld: 1 EUR is ƒ 2,20371. Voorlopig bestaat de euro alleen nog maar giraal: vanaf 1 januari 1999 is het mogelijk om het betalingsverkeer via bank en giro in euro's plaats te laten vinden. Banken, bedrijven en de overheid beginnen met het geven van dubbele prijsinformatie: op ondermeer salarisstroken en bankafschriften worden guldens én euro's vermeld. Vanaf 4 januari 1999 worden ook de AEX-koersen en de AEXindex in euro's genoteerd. Bedrijven kunnen er ook voor kiezen om vanaf 1 januari 1999 al zoveel mogelijk over te gaan op de euro, dit betekent dat alle correspondentie (brochures, facturen, contracten) en de boekhouding al overgaat op de euro. Alleen het contante geldverkeer zal pas later (per 1 januari 2002) overgaan op de euro. De meeste overheidsinstanties kiezen ervoor om pas per 1 januari 2002 volledig over te schakelen op de euro. 1 januari 2002 Vanaf 1 januari 2002 krijgt u de euro echt in handen: in alle lidstaten worden de eurobankbiljetten en -munten m omloop gebracht. Deze dag wordt ook wel aangeduid als 'E-day'. De volgende euromunten zullen in de omloop komen: 1, 2, 5, 10, 20 en 50 eurocent en 1 en 2 euro. Daarnaast komen er zeven eurobankbiljetten: van 5, 10, 20, 50, 100, 200 en 500 euro. Gedurende een korte periode kan ook nog met guldens worden betaald. Daarnaast worden alle bank- en girorekeningen nu omgezet in euro's. Ook alle pin-, chipcard- en creditcardbetalingen vinden voortaan plaats In euro's. Uiterlijk in juli 2002 is
Dubbele weergave
het dan echt afgelopen met de gulden: deze is dan niet langer een wettig betaalmiddel.
Het streven ligt er om binnen de VU met ingang van het jaar 2000 zoveel mogelijk dubbele prijsweergave in te voeren in brochures en informatiemateriaal (dus zowel in guldens als euro's). Op deze manier kan men alvast wennen aan de eurobedragen. Studenten aan de VU zullen de euro ook al tegenkomen in de (her)inschrijvingspakketten voor het komende collegejaar.
De euro en de VU Verschillende groepen binnen de VU werken aan de invoering van de euro. De belangrijkste is de stuurgroep, die besluiten neemt op basis van adviezen van een projectgroep. Daarnaast kan de stuurgroep richtlijnen verstrekken aan deze projectgroep. De projectgroep bereidt de besluitvorming in stuurgroep en College van Bestuur voor (onder meer door het verzamelen en analyseren van gegevens die relevant zijn voor de euro-invoering). De projectleider van de euro-invoering, Ilse Leurs van de Dienst Financieel Economische Zaken (FEZ), is voorzitter van de projectgroep. Daarnaast zijn er diverse werkgroepen actief: zowel op centraal gebied (onder meer werkgroepen voor betalingen, financiële zaken en personeelszaken) als decentraal gebied. Deze decentrale werkgroepen zijn verantwoordelijk voor de invoering van de euro binnen hun eenheid.
Invoering per 2001? Op dit moment moet nog een besluit genomen worden over de invoeringsdatum van de euro op de VU: 1 januari 2001 of 1 januari 2002. Als gekozen wordt voor een invoering per 2001, is er sprake van een gefaseerde invoering. Het girale verkeer zal dan overgaan op de euro per 1 januari 2001, maar het contante geldverkeer kan pas overgaan per 1 januari 2002. Invoering van de euro per 2001 heeft dan ook voornamelijk betrekking op de boekhouding (basisvaluta wordt euro, facturen in euro's, rapportages in euro's en in guldens), brochures en overige
Over het verdere verloop van de euroInvoering wordt u via Ad Valvas op de hoogte gehouden. Voor meer informatie kunt u ook • de euro-website raadplegen: www.euro.nl, • bellen naar de eurolijn telefoonnummer 0800-1521, • contact opnemen met de projectleider voor euro-invoering binnen de VU: Ilse Leurs van de Dienst Financieel Economische Zaken, kamer 2E-55 hoofdgebouw, telefoon (020) 444 5535, e-mail: it.leurs@dienst.vu.nl systemen waarin de euro een rol speelt. Als gekozen wordt voor een invoering per 2002, is er sprake van een Big Bang-scenario. Dit houdt in dat op 1 januari 2002 alle systemen en het contante geldverkeer in één keer overgaan op de euro.
Checklist De keuze voor een invoering van de euro per 1 Januari 2001 of 1 januari 2002 wordt onder meer gebaseerd op de uitkomsten van de 'checklist invoering euro'. Deze checklist is opgesteld door de projectgroep. Alle eenheden kunnen daarop aangeven welke kosten zij verwachten bij invoering van de euro
respectievelijk per 2001 én 2002. Bovendien dient de lijst als inventarisatie voor de verwachte gevolgen van de euro-invoering op het gebied van onder meer personele zaken, apparaten en rapportages. De streefdatum voor inlevering van de checklists was 10 juni. In de komende maanden analyseert de projectgroep de verzamelde checklists en gaan de centrale werkgroepen bepalen in welke mate zij ondersteuning kunnen bieden aan de verschillende eenheden bij de invoering. Vervolgens wordt een advies over de invoeringsdatum vastgesteld. Dit advies wordt in september besproken in het College van Bestuur. In oktober of
I Info-pagina's kunnen door VU-instanties tegen betaling worden benut voor publicatie van informatie die I wegens uitvoerigheid en I gedetailleerdheid niet thuishoort in de Mededelingenrubriek. Aanvragen voor info-pagina's richten I aan: Bureau Voorlichting en Externe Betrekkingen, Hoofdgebouw, kamer
I lD-04. Telefoon: 45660.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 24 augustus 1998
Ad Valvas | 704 Pagina's