Ad Valvas 2001-2002 - pagina 43
AD VALVAS 30 AUGUSTUS 2001
PAGINA 7
Plan voor studentenkamers in huis van bewaring lijkt niet haalbaar
Bij ons in de bajes studentenkamers in de Bijlmerbajes. Bijna iedereen liad de afgelopen weken wel een mening over dit plan van de plaatselijke PvdA om iets te doen aan de kamernood in Amsterdam. IVIaar hoe ziet het er binnen in de bajes eigenlijk uit? Is het daar een beetje goed wonen? Ad Valvas ging er kijken en sprak met bewakers en gedetineerden. Martine Postma Het kamertje is ongeveer 2,5 bij 3,5 meter groot. Links in de hoek staat een ijzeren bed. In de rechterhoek, onder het enige raam, hangt een driehoekige schrijftafel aan de muur. Verder zijn er twee stoelen en een piepklein houten kastje, daarmee is de ruimte wel vol. Helemaal voorin is nog een piepklem badkamertje van een vierkante meter groot. In het hokje - met muren, zonder deur - passen precies een wc en een wastafel. Op een plankje staan de zeep, aftershave en tandpasta van de bewoner. Dat je niet in een gewone kamer bent, /,ie je eigenlijk alleen aan de tralies voor de ramen. En aan de deur, een loodzwaar stalen geval met van buiten een luikje erin, waardoor je naar binnen kunt kijken. Aan de buitenkant van de deur zit een bordje met de gegevens van de bewoner: naam, registratienummer, datum van aankomst. Ook informatie over het eetgedrag staat erop. Achter het woordje 'eet:' staat op sommige deuren 'mondjesmaat' of 'mohammedaans', maar hier en daar is ook 'ja!' ingevuld en een keer 'wie niet?'.
Clubhuis We zijn op een afdeling in de Bijlmerbajes. Hier zitten jongens en mannen van wie het proces nog loopt, van fietsendief tot moordenaar. Dit paviljoen 4 telt, net als alle andere paviljoens in het complex, 24 cellen. Twaalf beneden (zes links, zes rechts) en boven nog twaalf, te bereiken via een brede, mteme trap. Het klinkt misschien vreemd, maar ongezellig is het eigenlijk niet. Er is veel licht en de sfeer doet denken aan een clubhuis of een jeugdherberg. Bij het biljart en het tafelvoetbalspel in de open ruimte in het midden hangen wat gedetineerden rond. In een telefooncelletje zit iemand te bellen en door de ruimte schalt muziek van U B 40. Als het aan de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad ligt, komen hier straks studenten te wonen. Over een paar jaar wil de bajes namelijk verhuizen naar een nieuw pand in Zaanstad. Dan komen de zes torens mogelijk leeg te staan. In een notitie opperde PvdA-raadslid Egbert de Vries onlangs het plan om in elk geval één, maar mogelijk meer van deze torens in te nchten als studentenhuis. Hij wil zo iets doen aan de nijpende kamemood onder studenten in Amsterdam. Hoewel het natuurlijk maar een druppel op de gloeiende plaat zou zijn (in één toren kuimen 120 studenten wonen, terwijl vele duizenden op zoek zijn naar een kamer), moet je al het mogelijke doen om woonruimte te creëren, is de redenering achter het plan. En waar anders vind je een kant en klaar gebouwencomplex vol functionele, kleine kamertjes met eigen wc en stromend water? Verder is de Bijlmerbajes uitstekend bereikbaar met het openbaar vervoer, erg belangrijk voor studenten. Metrostation Spakler*eg ligt op loopafstand en daarvandaan is het bijvoorbeeld maar drie haltes naar de vu. Ook wat betreft de faciliteiten binnen h)kt het plan helemaal zo gek nog niet. Behalve 24 cellen heeft elk paviljoen ook een aantal gemeenschappelijke ruimtes. Zo zijn er meerdere huis•^^mers, redelijk ruime kamers van
Het klinkt misschien vreemd maar ongezellig is het eigenlijk niet in de Bijlmerbajes ongeveer vijf bij vijf meter, waar nu computers staan en grote tafels met stoelen. Verder heeft paviljoen 4 als een van de eerste afdelingen kort geleden een eigen keuken gekregen, met een grote hoeveelheid opbergkastjes en genoeg plaats voor fornuizen en koelkasten. Volgens penitentiair inrichtingswerker (piw'er) Huib Melchers krijgen alle paviljoens binnenkort zo'n eigen keuken. Een nieuwe doucheruimte is er ook; een fris betegeld zaaltje met een aantal douchehokjes en achter een muurtje plaats voor een wasmachine en droger. Als de deuren 's nachts niet meer op slot gaan, moet een student het hier best uit kunnen houden.
Ventilatie T o c h zien de huidige bewoners en de mensen die in de bajes werken, weinig
in het plan. Sergio, een van de gedetineerden in paviljoen 4, kan het gebouw niet aan studenten aanbevelen omdat de ventilatie zo slecht is. "De lucht is heel droog hier. En als het heet is, dan flip je gewoon." Uiteraard kan er in de cellen geen raampje open. Maar goeie airconditioning is er ook niet. Gedetineerden kunnen in hun cel wel een knop omdraaien waardoor via gaatjes in de vensterbank lucht naar birmen kan stromen. Die lucht komt echter niet rechtstreeks van buiten, maar van beneden uit de toren. H o e hoger je zit in het twaalf verdiepingen tellende gebouw, hoe warmer de lucht in het circuit is, want warme lucht stijgt op. Op hete dagen, als de zon op de ramen brandt, biedt de airconditioning dus geen enkele verkoeling. Dat soort fundamentele dingen zou allemaal veranderd moeten worden.
aldus Piw'er Melchers. "De verbouwing zou miljoenen en miljoenen gaan kosten", rekent hij voor in het glazen kantoortje bij de ingang van het paviljoen. "Ga maar na: de ramen moeten open kunnen. De tralies moeten weg. Er moet een nieuwe airco in. En andere liften, die je van binnenuit kunt bedienen en niet vanuit een soort controlekamer, zoals nu. Alle deuren moeten worden vervangen. Je moet iets doen tegen geluidsoverlast. Je kunt je afvragen of dat het allemaal wel waard is. Kun je dan niet beter ergens anders nieuwe flats neerzetten?"
Multinational Maar het voornaamste probleem is de grond. Gelegen binnen de ringweg AIO is die volgens iedereen die je spreekt in de bajes, veel te duur om
Zeecontainers en prefabwoningen H e t plan o m studenten te huisvesten in de Bijlmerbajes is niet het enige scenario w a a r m e e de A m s t e r d a m s e politiek de k a m e m o o d onder s t u denten en andere jongeren te lijf wil gaan. O p een discussieavond vorige week donderdag, georganiseerd door de drie n i e t - c o m m e r c i ë l e k a m e r b u reaus (SRVU, ASVA en het A m s t e r d a m s Steunpunt Wonen) opperde Jupijn Haffinans van A m s t e r d a m Anders/De Groenen het plan o m woningzoekende studenten tijdelijk onder te brengen in z e e c o n t a i ners bij station Sloterdijk. "Die containers kimnen worden o m g e b o u w d tot kleine woninkjes, m e t r a m e n erin en een afvoer e n z o " , pareerde Haffitnans kritiek van de landelijke studentenvakbond LSVb ("een student hoort niet in e e n tent") en de PvdA ("studenten zijn ook m e n s e n " ) . H e t grote voordeel van de zeecontainers ten opzichte van het plan m e t de Bijlmerbajes is volgens Hafibians dat de containers binnen enkele m a a n d e n bewoonbaar zijn als er e e n m a a l overeenstenuning is over een geschikte locatie, terwijl n u al zeker is dat het nog jaren duurt voordat de e e r -
ste student m i s s c h i e n zijn spullen kan verhuizen naar de bajes. Ook GroenLinks k w a m tijdens de d i s c u s s i e a v o n d m e t e e n n o o d p l a n t e g e n de k a m e r s c h a a r s t e . G e m e e n t e r a a d s l i d Frank Kohier stelde v o o r t i j delijk vijfhonderd p r e f a b - n o o d w o n i n g e n n e e r te z e t t e n op h e t Z e e b u r g e r e i l a n d . "Als je v o o r a s i e l zoekers snel w o o n r u i m t e uit de grond kunt s t a m p e n , dan kan dat voor s t u d e n t e n ook", aldus Kohier. Alle partijen leken doordrongen van de noodzaak o m op korte termijn iets aan het kamerprobleem te d o e n . Al m a a n d e gemeenteraadslid John Goring, vice-voorzitter van de WD-fractie, studenten ook tot flexibiliteit. "Studenten m o e t e n net als andere groepen pendelaars bereid zijn o m uit te wijken naar bijvoorbeeld Z a a n d a m o f A m s t e l v e e n . Niet iedereen kan in het centrum w o n e n . " Verder sprak hij het v e r m o e d e n uit dat de student van n u wel erg makkelijk op een wachtlijst gaat staan. "Ze gaan in elk geval niet tot het uiterste o m een k a m e r te v i n d e n . " (MP)
Peter Strelitski
studentenwoningen rendabel te maken. "Want wat leveren die nou aan huur op?", aldus Melchers. Daarom weet hij het zeker: als justitie straks is vertrokken, gaat het hele complex tegen de vlakte en komt hier het kapitale kantoor van een of andere rijke multinational. Dat is ook de mening van vu-docent penitentiair recht Cor Petiet, die een dag per week in de Bijlmerbajes werkt. Volgens hem is het complex veel te ruim opgezet om in de huidige vorm op de huidige plaats te kurmen blijven bestaan. "Moet je zien wat een ruimte er tussen die zes torens ligt", vertelt hij terwijl hij op een luchtfoto van de Penitentiaire Inrichting Overamstel - de officiële naam van de bajes - wijst. Inderdaad is er op de plek waar nu de luchtplaatsen en sportvelden van het huis van bewaring liggen, plaats voor nog minstens zes andere flats. "Ik denk dat een projectontwikkelaar die ruimte heel graag vol wil bouwen", aldus Petiet. John van der Geest van de Rijksgebouwendienst, de eigenaar van de panden, beaamt dat. Hij vindt het een leuk plan om studenten in de bajes te vestigen, maar "iedereen die een rekensommetje maakt, moet wel inzien dat het niet haalbaar is." Hij acht het waarschijnlijker dat de grond voor grof geld wordt verkocht. "Als je daar vlakbij hoge gebouwen zoals de Rembrandttoren kimt neerzetten, dan kun je wel nagaan hoeveel die grond waard is." Bijna niemand buiten de politiek ziet het er dus van komen dat studenten straks feestjes organiseren op de plek waar nu gedetineerden lopen te luchten, of tentamens leren terwijl ze uitkijken over de brede gracht die het gevangenisterrein omsluit. "Het zijn maar loze kreten omdat de verkiezingen eraan komen", doet Melchers de zaak af. Ondertussen zouden veel studenten een moord doen voor een kamer in de Bijlmerbajes, zoals Het Parool vorige week schreef. Hoewel het natuurlijk twijfelachtig is of dat laatste zo bevorderlijk is voor de studie.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 23 augustus 2001
Ad Valvas | 596 Pagina's