Ad Valvas 2001-2002 - pagina 413
VALVAS
WEEKBLAD
VAN
DE
VRIJE
2 1 MAART 2002 nr. 27 Nieuwe VU-website pas volgend studiejaar gereed
'Ook openbare school moet aan religieuze opvoeding doen'
UNIVERSITEIT
Proefschrift: niet angst, maar vreugde is basis van geloof
11
Quakers: een uur lang zwijgen aan het Vondelpark
12
Uitslag van de Melle-schrijfwed-
strijd
Matthaus Passion versterkt VU-gevoel O n d e r a a n v o e r i n g van rector Taede Sminia werd afgelopen dinsdagavond langdurig geklapt na een uitvoering van de Matthaus P a s sion in de A m s t e r d a m s e Noorderkerk. H e t V U - K a m e r k o o r , h e t orkest V U - C a m e r a t a e n solisten gaven daar een besloten voorstelling voor r u i m 250 VU-hoogleraren en hun partners.
Manjn Alders
Het VU-Kamerkoor repeteert voor ambitieuze Passie (zie hiernaast)
Universiteit gaat banden aan met orthodoxe Turken
Islamitische VU-plannen zijn weer springlevend De VU overweegt s a m e n m e t de omstreden Turkse organisatie Milli Görüs e e n islamopleiding te beginnen. Ook wil de universiteit de verplichte inburgeringscursus voor Turkse i m a m s in A m s t e r d a m gaan verzorgen. Verder krijgt de islamitische o p l e i d i n g v a n d e Hogeschool H o l l a n d , w a a r m e e besprekingen vorig jaar op niets uidiepen, aan de V U mogelijk toch een masteropleiding. Bij het Milli Görüs-project gaat het om een islamitische variant binnen de opleiding religie en levensbeschouwing aan de theologische faculteit, gericht op vwo-studenten.
Besprekingen daarover zijn volgens Theologiedecaan Martien Brinkman nog in een 'aftastende' fase. Milli Görüs gaat de benodigde docenten leveren en betalen, maar kan volgens Brinkman niet garanderen dat die docenten college kunnen geven in een taal die voor Nederlandse studenten te begrijpen is. "De openbaarheid van de colleges is voor ons een belangrijk criterium. Ook Nederlandse studenten moeten de colleges kunnen volgen", zegt de decaan. Hij hoopt over deze kwestie nog overeenstemming te bereiken met Milli Görüs. Milli G ö r ü s is omstreden. In Duitsland heeft de regering overwo-
gen de orthodoxe organisatie te verbieden. Vu-islamoloog Anton Wessels is er volgens Brinkman echter van overtuigd dat de Nederlandse tak democratisch is. De faculteiten Godgeleerdheid en Letteren hebben daarnaast bij de gemeente Amsterdam gezamenlijk een offerte uitgebracht voor het verzorgen van de verplichte inburgeringscursus voor Turkse imams. Het gaat om een cursus van tachtig a 120 uur voor een minimumaantal van vijftien imams, die worden bijgespijkerd in zaken als de relatie tussen religie en onderwijs en religie en democratie in Nederland. Tenslotte is de vu ook weer ge-
Kamer wil onafhankelijk fraudeonderzoek Een ruime K a m e r m e e r d e r h e i d wil dat de A l g e m e n e R e k e n k a m e r onafhankelijk o n d e r z o e k instelt naar gesjoemel m e t inschrijvingen van studenten. M e t het 'zelfreinigende' o n d e r z o e k dat m i n i s t e r Hermans s a m e n n i e t V S N U e n HBO-Raad heeft gestart, n e e m t de Kamer geen genoegen. Zowel PvdA, D 6 6 als CDA vindt dat minister Hermans in de kwestie van de hbo-fraude veel alerter had moeten zijn. Dat bleek afgelopen dinsdag bij een spoeddebat in de Tweede Kamer. Er was veel te bespreken met de Onderwijsminister. Want eind lanuari was er voor het laatst over dit onderwerp gedebatteerd. Sindsdien is er veel gebeurd: het onderzoeksrapport naar fraude bij zes hogescholen is gepresenteerd, het onderzoek is uitgebreid naar mbo en wo, compleet met een 'opbiecht-operatie'. En intussen zijn meerdere brieven en rapporten uitgelekt, waaruit moet blijken dat de minister al zeker twee jaar geleden voor gesjoemel is gewaarschuwd.
"We zijn bezig de hbo-bekostiging aan te passen. En waar verbouwd wordt, ligt stof op de vloer", was het verweer van Hermans. " D a n had u de bezem moeten pakken", verwoordde Mariëtte Hamer (pvdA)de mening van een Kamermeerderheid. Al voor het debat werd duidelijk dat de meeste fracties geen genoegen zouden nemen met het 'zelfreinigend onderzoek' alleen. Alle universiteiten, hogescholen en mbo-instellingen krijgen daarin zes weken om 'onduidelijkheden' of gesjoemel op te biechten met studententellingen of examens. Onafhankelijk onderzoek is volgens alle grote fracties behalve de W D de enige manier om de problemen snel en adequaat op te lossen. Want de sector heeft de schijn al tegen. "Als straks na het zelfreinigend onderzoek blijkt dat er nog meer mis is, moet er alsnog een onafhankelijk onderzoek komen. Dan duurt het allemaal nog veel langer", zei Camiel Eurlings (CDA).
Hermans' idee om de resultaten van dat zelfonderzoek door de
onderwijsinstellingen te laten toetsen door de eigen accountantsdienst en de Algemene Rekenkamer, kon niet op warm onthaal rekenen. PvdA, CDA en D 6 6 vroegen zich zelfs hardop af of de aanpak van de minister er niet op gericht is om al te grondig onderzoek te voorkomen. De Kamer wil een onafhankelijk onderzoek ook niet beperken tot de onderwijsinstellingen. Ook op het ministerie van Onderwijs zou de Rekenkamer aan de slag moeten. Voor de meeste Kamerfracties blijft het de vraag waarom het ministerie zo traag heeft gereageerd op alle aanwijzingen van fraude. Hermans hield dinsdagavond vol dat er het ministerie hard werkt aan oplossingen. "Instellingen die willen frauderen, doen dat op zo'n manier dat je gesjoemel er bij een standaard accountantsonderzoek niet uit haalt." Het debat kreeg woensdag een vervolg dat eindigde na de deadline van Ad Valvas.(TdO/HOP) Zie ook pagina 4
sprekken begonnen met de islamopleiding van de Hogeschool Holland. Vorig jaar ging een voorgenomen samenwerking met deze opleiding uiteindelijk niet door, maar nu zijn er plannen om een masterprogramma aan de v u te brengen. Dat zou moeten beginnen als mogelijke invulling van de vrije keuzeruimte voor studenten, later zou de opleiding kunnen uitgroeien tot een volwaardige master. Ook bij deze plannen moet er eerst duidelijkheid komen over het draagvlak van de opleiding, de kwaliteit van de docenten en de financiering. (PB)
Oud-rector Pieter Drenth verbaasde zich over het applaus, dat voor veel mensen niet gebruikelijk is na een Matthaus-uitvoering. "Ik heb wat besmuikt meegeklapt", liet hij weten. Sminia en zijn echtgenote daarentegen toonden zich voorstanders van applaus. "Na afloop is er eerst een lang moment van stilte. Daarna mag je best je waardering voor de musici laten blijken", zei de rector, wat zijn vrouw beaamde. Collegevoorzitter Wim N o o m e n prees het hoge niveau van de musici, veelal studenten. Hij haalde in de pauze herinneringen op aan Matthaus-uitvoeringen in zijn jeugd. "Toen ik een jaar of elf was en de Matthaus bezocht, vroeg ik na de pauze aan mijn vader: 'Gaan we nu naar de tweede helft?' Dat kwam me op een stevige reprimande te staan het was toch geen voetbal!" Sminia wees tijdens de afsluitende borrel op de grote waarde van de avond voor het gezamenlijke vugevoel. Hij was zo enthousiast dat hij de Matthaus-uitvoering direct tot jaarlijks terugkerend vu-evenement wilde verheffen, al realiseerde hij zich dat het misschien lastig zou worden om elk jaar hét vu-Kamerkoor te boeken. (MP) Zie ook pagina 11
FOKKÊ StXKKB e e t . A S T I M C.P'OtZN\U n 6 R
Ê^4 Hl e » f A o e r j e .^^ ^ , tr>iVCJULEisi WAT JE ^ H * ' ^ ö A A T ve^PiEiMP MgT?<? TOCH N I E M A N D WAT AAf^?i?e
k
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 23 augustus 2001
Ad Valvas | 596 Pagina's