Ad Valvas 2001-2002 - pagina 294
AD VALVAS 17 JANUARI 2002
PAGINA 6
Conducteurs zijn 'vol lof over fraudevaardigheden van studenten
'Als de kaart achter een gaasje zit, zie ik geen verscliil' 'Gratis' dagreisjes door het land zitten er na de studie niet meer in. Of toch wel? Voor de handige student is het niet moeilijk om de ov-kaart te vervalsen. Ook studenten die alleen een weekkaart hebben, kunnen met de 'fraudetips' aan de gang. Een weekendkaart is immers zo gemaakt en dan kan er de hele week gratis worden gereisd. Een oud-studente van de Utrechtse lerarenopleiding aardrijkskunde reisde na haar opleiding nog een tijdje met de studentenkaart naar Utrecht. "De kaart zat achter een zwart gaasje in mijn portemonnee. De conducteur heeft nooit gevraagd of ik de pas eruit wilde halen", vertelt ze. "Ik probeerde de kaartjescontroleur niet tegen te komen. Stapte hij voor in, ging ik naar achteren en andersom," Erg vaak is de oud-studente overigens niet met de verlopen kaart op stap geweest. "Ik vond het te spannend. De treinreis van tien minuten leek uren te duren." "Studenten zijn te slim geworden", zegt conducteur Atilla Karacoskun. "Ze verzinnen telkens wat anders. Vooral de kleurenkopie met daarover
Hoe kom ik aan een gratis OV-kaart? Stap één: kopieer een kaart en plak je eigen foto erop. Twee: leer alle gegevens van de kaarthouder uit je hoofd. En drie: reis nooit samen met deze persoon. Een kleine greep uit de (handige) tips om (gratis) te reizen met een valse OV-studentenkaart. Manie van Kortenhof en Peter Hanff/HOP een eigen pasfoto is erg hot. Als de student zo'n vervalste ov-studentenkaart achter een gaasje in de portemonnee stopt, lijkt ie net echt."
Laserpen Een student fiscale economie uit Eindhoven had een jaar lang een valse kaart. Samen met een vriend vond hij een weekendkaart en die hadden de twee studenten niet. "Met de juiste hardware hebben we de kaart gescand, uitgeprint en onze eigen foto erop geplakt", vertelt hij. "Op mijn werk konden we de kaarten plastificeren. Net echt, alleen de golfjes in het
plastic ontbraken." Vooral in de bus gebruikte de student uit Eindhoven zijn nepkaart. "Chauffeurs kijken nooit naar de pas. In de trein wordt beter gecontroleerd, maar lang niet goed genoeg. De conducteur moet de kaart vasthouden om te merken dat deze vervalst is." En daar heeft de NS tijd noch personeel voor. "Het is mijn taak om reizigers te vervoeren van A naar B. De kaartjes controleren op echtheid is bijzaak", zegt Karacoskun. Dat was bij de invoering van de ovkaart in 1991 wel anders. Soms stapten er hele teams op de trein voor grootscheepse controles. Ze haalden
dan een speciale laserpen langs de streepjescode van de kaart. Op een schermpje konden de controleurs aflezen of de pas al dan niet was vervalst. Tegenwoordig worden deze apparaten zelden tot nooit gebruikt. "Over welk apparaatje heb je het in godsnaam", zegt een collega tegen Karacoskun. Jan van de Woestijne van de spoorwegpolitie ziet geen nut in de laserapparaten. "Als je een coupé inloopt voor lasercontrole, heeft opeens niemand meer een kaartje." Een andere veelgebruikte truc is aangifte doen van diefstal. Je stuurt een kopie van het proces-verbaal naar de Informatie Beheer Groep en binnen tien dagen kun je voor 31,76 een nieuwe ophalen. Na een tijdje lever je de nieuwe pas netjes m en reis je het verdere jaar gratis op de 'vermiste' kaart.
Zenuwachtiger Een andere hit is het lenen van een kaart. Karacoskun: "Met kaarten met zwartwitpasfoto's kun je gemakkelijk frauderen. De foto's zijn vaak onduidelijk en studenten wisselen de kaar-
Peter Strelitski
Martijn Munniksma en Kars Karsen
Samen stappen? K a r s K a r s e n (54) en M a r t i j n M u n n i k s m a (17) zijn r e s p e c tievelijk d e o u d s t e en de jongste eerstejaars o p d e VU. Z e studeren beiden rechten.
Lideweij Bosman
ten onderling uit." Ns-conducteur Mohamed Ismiel ziet regelmatig oude kaarten in de trein opduiken. "De studenten doen net alsof ze zich hebben vergist. Ik weet het met zeker. Dus neem ik de kaart in en laat ze een duur kaartje kopen." Ismiel kwam ook eens een jongen tegen die op de kaart van een ander zijn pasfoto had geplakt met tape. "Niet erg professioneel, maar als de kaart achter een gaasje zit, zie ik geen verschil. Een fraudeur is wel zenuwachtiger en laat de kaart sneller zien " Studenten die toch tegen de lamp lopen, worden overgedragen aan de spoorwegpolitie. "De kwaliteit van de vervalsingen is behoorlijk", stelt Van de Woestijne van de spoorwegpolitie. "Studenten plakken op de echte foto hun eigen portret en doen daar weer een stukje folie overheen." Het aantal fraudeurs is de afgelopen jaren wel gedaald, stelt Van de Woestijne. "Het is moeilijker geworden om de kaart na te maken door speciale kenmerken. Waarover ik niets ga vertellen." De student is immers slim genoeg.
Karsen: "Ik heb altijd al verder willen studeren. Doordat mijn hand is beschadigd bij een val, kan ik mijn beroep van tandarts met meer fulltime uitvoeren. Ik laat me nu dus omscholen." Munniksma: "Ik heb eerst nog gedacht om een jaar te gaan reizen. Maar het gevaar daarvan is dat je daarna misschien geen zin meer hebt om nog aan een studie te beginnen." Karsen: "Als ik hem was, zou ik wel eerst zijn gaan reizen. Zoiets moet je doen als je jong bent, dan neem je veel sneller nieuwe indrukken in je op. Maar je studeert natuurlijk ook makkelijker als je nog jong bent. Ikzelf merk bijvoorbeeld dat mijn geheugen in de loop der jaren achteruit is gegaan. Ik vind studeren moeilijker dan vroeger. Soms weet ik maar voor de helft waar het over gaat." Munniksma: "Tot nu toe bevalt de studie me uitstekend. Ik volg lang met alle colleges. De hoorcolleges sla ik meestal over, want alles wat besproken wordt, staat ook op internet."
Karsen: "Ik ben in de collegezaal misschien een vreemde eend in de bijt tussen al die jonge mensen, die tot diep in de nacht uitgaan. Maar ik zou best eens met Martijn en andere studiegenoten op stap willen in Amsterdam." Munniksma: "Ik kom helaas nergens binnen, omdat ik nog geen achttien ben. Ik zou natuurlijk wel mijn identiteitskaart kunnen laten vervalsen - dat is heel makkelijk -, maar dat heeft geen zin Ik zie er gewoon jong uit. Jong zijn is trouwens ook in mijn studie wel eens lastig. Ik vind het soms moeilijk om naar een docent toe te stappen. Dan ben ik bang dat ik iets onbenulligs ga zeggen." Karsen: "Dat is wel het voordeel van wat ouder zijn. Ik zie de docenten gewoon als mensen die hun werk doen. Ik loop zonder problemen hun kamer binnen. Meestal denken ze dan dat ik ook docent ben, in plaats van student, haha."
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 23 augustus 2001
Ad Valvas | 596 Pagina's