Ad Valvas 2002-2003 - pagina 79
AD VALVAS 26 SEPTEMBER 2002
PAGINA 3
Bewegingswetenschappen scoort opnieuw lioog Niets dan lof in het visitatierapport van Bewegingswetenschappen dat afgelopen week verscheen. Zowel de VU als Nijmegen leveren p r i m a onderwijs en onderzoek af. Het was de derde keer dat Bewegingswetenschappen door een externe commissie onder de loep werd genomen. Ook de twee eerdere
keren kwam het onderzoek en onderwijs van de faculteit er goed af. "Alleen hechten we er deze keer veel meer waarde aan", zegt decaan Peter Hollander. "Het is voor het eerst dat ons programma in zijn geheel door een internationale commissie met uitsluitend bewegingswetenschappers is onderzocht. Voorheen viel onze visitatie samen met geneeskun-
de, psychologie en natuurkunde." Het onderzoek aan zowel de vu als in Nijmegen wordt als 'excellent' beoordeeld; het is maatschappelijk relevant en theoretisch goed onderbouwd. Zo staat het vu-onderzoek naar schaatsen, zwemmen en rolstoelrijden mondiaal hoog aangeschreven. Ondanks alle lof deed de commis-
sie ook enkele aanbevelingen. Zo zou het onderwijsprogramma, dat nu sterk gericht is op de wetenschappelijke training van studenten, breder van opzet moeten worden. Ook is het soms te moeilijk voor studenten die geen technische vooropleiding hebben gehad. (YN)
Vervolg van pagina 1, e-mait
'De spullen I zijn van de baas' Volgens hoogleraar recht en informatica Rik Kaspersen heeft de werkgever in principe recht om het internetverkeer te controleren. "De spullen zijn van de baas en staan er om je werk te doen. Doe je er andere dingen mee dan waarvoor ze zijn bedoeld zijn, dan mag de werkgever je daarop aanspreken." Daarbij moet volgens Kasperen wel evenwicht bestaan tussen privacy en de controle door de werkgever. "De hele dag alles monitoren wat iemand achter de computer doet, gaat te ver. Maar vastleggen in een reglement wat wel en niet mag, lijkt me verstandig. D a n weet iedereen waaraan die zich te houden heeft." Dat leidinggevenden in computers mogen kijken is niet helemaal nieuw. Zo werd alweer jaren geleden de eerste hacker in Nederland gearresteerd nadat systeembeheerders van de vu de jongen elektronisch hadden betrapt in een computerruimte voor studenten. Het reglement zal nog voor advies worden voorgelegd aan de universitaire studenten- en ondernemingsraad. (DdH)
Tegenvallend WK-resultaat voor Okeanosroe isters Toproeisters Helen Tanger (VU) en Froukje W e g m a n (UvA) zijn op de WK in Sevilla als veertiende geëindigd in hun klasse, de twee-zonder.
'
Het was een teleurstellend resultaat voor de twee Okeanos-roeisters, die in de afvaardiging van de Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) de enige damesboordroeiploeg vormden. D e geneeskundestudentes waren goed in vorm en hadden vooraf hoge verwachtingen van de WK. Maar op de dag vóór het toernooi raakte Tanger geblesseerd aan haar ribben. "Het is nog steeds niet duidelijk wat er precies aan de hand is", vertelt de roeister. Mogelijk was het een zogenaamde stressfractuur, een blessure die kan ontstaan door overbelasting. Tanger: "Mijn ribben zijn mi)n zwakke plek, ik had er eerder dit jaar ook al last van." Door de blessure moesten de twee studentes hun eerste wedstrijd op de WK afbreken. De tweede keer dat ze aantraden was Tanger door de medische staf 'ingetaped'. "Dat gaf wel ondersteuning", vertelt Tanger. Desondanks waren zij en Wegman net niet snel genoeg om door te stromen naar de halve finale. In de Cfinale, waarin de verliezers tegen elkaar uitkwamen, werden ze tweede, waarmee ze van de zeventien deelnemers in de twee-zonder op de veertiende plaats eindigden. De komende weken laat Tanger uitzoeken wat er nu precies met haar aan de hand was. Toch maakt ze zich niet heel erge zorgen. "Als je aan topsport doet, balanceer je altijd op het randje van je kunnen", relativeert ze. "Blessures horen daar nu eenmaal bij." (MP)
Mn Afrika wennelt het van de wonderen'
KORTE BERICHTEN
VUMC slechtste Het VU Medisch Centrum is het slechtste academische ziekenhuis van Nederland, blijkt uit een onderzoek van het weekblad Elsevier. In het onderzoek scoren de Nederlandse academische ziekenhuizen geen van alle erg goed. Op de ranglijst staat het eerste academische ziekenhuis, het Leidse LUMC, op de 25e plaats. Als rapportcijfer kreeg Leiden een 7,2, de VU een 6,7. Academische ziekenhuizen worden in het onderzoek geroemd om h u n medische deskundigheid, maar schieten tekort op het gebied van patiëntvriendelijkheid. Het personeelsverloop en het ziekteverzuim zijn groter dan elders en artsen en specialisten zijn minder gemotiveerd. De wachtlijsten zijn er het langst en het risico om door die wachtlijsten te overlijden is het grootst, concludeert Elsevier. Het beste ziekenhuis van Nederland is het Antonius ziekenhuis in Sneek. (PB)
Reli-centrum
Christiaan Krouwels
Marie-Fleur van der Steeg en H y m e Stoffels: 'Waarom verschijnt Maria niet aan protestanten?' Vervolg van pagina 1 "Of een wonder wel of niet echt is gebeurd, interesseert me niet", legt Stoffels uit. "Het gaat erom wat wonderbaarlijke gebeurtenissen in het leven van mensen verandert." De twintig aanwezigen luisteren aandachtig. Geen van allen blijkt zelf een wonder meegemaakt te hebben, maar sommigen kennen wel verhalen uit de tweede hand. "Een vriendin van mij kreeg een ernstig ongeluk", vertelt Vera. "Ze ging bijna dood en zag iets dat op de hemel leek, met veel licht en zo. Daarna is ze totaal veranderd, veel emotioneler geworden." Theodoor stelt zich sceptisch op. "Zo'n beeld van de hemel kan heel goed komen door chemische reacties in je hersenen." Stoffels vindt vooral de vraag interessant waarom de
aandacht voor wonderen weer toeneemt. Meer dan de helft van ondervraagde jongeren gelooft in wonderen, vrouwen meer dan mannen, protestanten meer dan katholieken en opleiding maakt niks uit. "Hoe komt het dat na drie eeuwen verlichting en oprukkend rationalisme jongeren zich steeds meer met spiritualiteit bezig houden?", vraagt de wonderprof zich af "Misschien komt het wel doordat steeds meer jongeren drugs gebruiken", oppert Katja. Gelach is haar deel, maar ze laat zich niet uit het veld slaan. "Als wonderen echt bestaan, zouden miljoenen mensen die toch gezien moeten hebben?" Stoffels vindt het vreemd dat mensen in het Westen zo ingewikkeld doen over wonderen. "In Afrikaanse en andere culturen wemelt het van de wonderen. Daar hangt het leven van geesten en demonen aan elkaar." (DdH)
TU Delft vermoordt Nederlandse taal' D e Technische Universiteit Delft pleegt een 'moord-op-termijn' op de Nederlandse taal. D a t beweert de S t i c h t i n g Natuurlijk N e d e r l a n d s , die daarover e e n klacht heeft ingediend bij de nationale ombudsman. "Het gevaar is dat het Nederlands als volwaardige cultuurtaal verdwijnt", zegt interim-voorzitter Arno Schrauwers. "Universiteiten gedra-
gen zich steeds meer als bedrijven. We vinden het vreselijk om buitenlanders met onze taal te besmetten, maar buitenlandse studenten leveren geld op. Dus praten we Engels. Delft had vroeger een goed taleninstituut waar buitenlandse studenten snel Nederlands konden leren." Karen Collet, woordvoerder van de TU, reageert laconiek. "We moeten wel. Engels is de internationale voertaal. Het bachelor/masterstelsel is
erop gericht dat studenten uit de hele wereld gemakkelijk in kunnen stromen en bovendien doen we aan internationale peer reviews mee. De regel is dat het onderwijs in principe in het Nederlands wordt gegeven, tenzij er een gedragscode is die uitlegt waarom je daarvan afwijkt. Wij hebben zo'n gedragscode." (BB/HOP)
Artsenopleiding onder vuur D e eerste plannen voor een nieuwe invulling van de opleiding g e n e e s kunde stuiten op kritiek. Studenten vrezen een overvol p r o g r a m m a . D o c e n t e n m i s s e n een w e t e n s c h a p pelijke inslag. Het vu Medisch Centrum wil haar geneeskundeopleiding in september 2004 volledig herzien. Het huidige programma is verouderd en lijkt aankomende studenten niet genoeg aan te spreken. Meer dan eens is de vu tweede keus. Afgelopen week werden de ambitieuze plannen voor de bachelorfase van het nieuwe curriculum gepresenteerd. Het onderwijs moet vanaf het eerste jaar meer gericht zijn op
de praktijk. Het aantal hoorcolleges wordt flink teruggebracht en de docenten gaan werken met kleinschaliger coUegevormen. Ook gaan studenten een adoptiestage lopen: drie maanden lang een dagdeel in de week met een huisarts of specialist. De plannen klinken mooi, daar zijn de betrokkenen het wel over eens. Maar geneeskunde heeft er de afgelopen twee jaar al meer dan tachtig extra studenten bij gekregen en met 324 eerstejaars kost het de docenten nu al de grootste moeite om het onderwijs goed te verzorgen. De collegezalen en practicumruimtes zitten overvol. Meer goede docenten in vooral het klinische onderwijs zijn niet zomaar voorhanden.
D e studentenraad is bovendien bang dat het programma te vol is. Ook vreest zij dat het bijhouden van het portfolio ontaardt in het verzamelen van handtekeningen van docenten. Docenten wijzen op het gebrek aan wetenschappelijke scholing. "We mogen het bijbrengen van de basiskennis niet uit het oog verliezen", aldus Sven Danner, hoogleraar interne geneeskunde. Herman van Rossum, die de plannen als hoogleraar medisch onderwijs ontwierp, is niet geschrokken van de kritiek. Hij verzekert dat de wetenschappelijke scholing niet verloren gaat. De komende maanden wil hij berekenen of de plannen haalbaar zijn. (YN)
De vu krijgt een nieuw centrum voor religiegeschiedenis. Relic. Het centrum wil het onderzoek naar de geschiedenis van godsdienst in Nederland stimuleren. Vu-historici Joris van Eijnatten en Fred van Lieburg zijn de oprichters. Volgens Van Eijnatten wil het centrum onderzoek over religie bundelen van de steentijd tot new age. "We maken een database waarin verschillende thema's te vinden zijn, zodat historici kunnen zien of er nog meer mensen met een vergelijkbaar onderzoek bezig zijn." Van Eijnatten benadrukt dat het centrum niet alleen het onderzoek in kaart brengt van historici aan de universiteiten, maar ook van amateurhistorici. "Want buiten de universiteit gebeurt veel meer interessant historisch onderzoek dan je denkt." (WV)
Statuut zoek Het leek een simpele zaak. Door de invoering van de bachelor/masterstructuur moesten de reglementen van de universiteit technisch worden aangepast. D e commissie juridische zaken van de ondernemingsraad had mandaat de kwestie af te handelen. Toen dook een probleemtje op. H e t enige exemplaar van de recentste versie van dit statuut ligt in de la van een ambtenaar die nog met vakantie is. Verbazing alom. "Hoe kan het dat zulke belangrijke stukken slechts in handen van een persoon zijn? Kunnen die stukken niet gewoon beschikbaar komen op het interne kantoornet?", vroeg OR-lid Jacques Spaapen zich af "Tja, dat is de macht van ambtenaren", antwoordde collegelid Saskia Groenewegen. Ze beloofde bij terugkomst van de betrokken persoon de zaak direct te regelen. (DdH)
Nieuwe master De VU begint deze maand samen met de Wageningen Universiteit en het Institute of Social Studies in Den Haag met een nieuwe masteropleiding ontwikkelingseconomie. De Engelstalige opleiding duurt één jaar en is bedoeld voor studenten met een afgeronde studie in de economie of een aanverwante discipline. Ze richt zich op actuele discussies over armoede in de wereld en de rol van de internationale gemeenschap. Bijzondere aandacht wordt besteed aan onderzoek op het niveau van bedrijven en huishoudens. Er hebben zich inmiddels zeven studenten ingeschreven, afkomstig uit diverse landen. Zij volgen zowel college in Den Haag als in Amsterdam en Wageningen. (YN)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 22 augustus 2002
Ad Valvas | 588 Pagina's