Ad Valvas 2003-2004 - pagina 175
AD VALVAS 20 NOVEMBER 2003 I
Ruim duizend studentenwoningen erbij 0 e g e m e e n t e A m s t e r d a m heeft de Stichting K e e t w o n e n opdracht gegeven 1100 studentenwoningen te bouwen. D e z e worden waarschijnlijk in het voorjaar van 2004 aan de H.J.E. Wenckebachweg neergezet. Met de bouw wordt het woningaanbod voor studenten tijdelijk met ruun vijftien procent uitgebreid. De woningnood onder studenten wordt hiermee aanzienlijk verlicht, meent wethouder Duco Stadig van Stedelijke Ontwikkeling. De woningen zullen vijf jaar lang staan op een strook grond bij metrostation Spaklerweg, in de buurt van de Bijlmerbajes. Daarna wordt er een andere plaats voor gezocht. De eenheden worden van zeecontainers gemaakt. Het voordeel hiervan is dat ze makkelijk uit elkaar te halen en verhuisbaar zi)n. Alle kamers zijn tussen de 22 en dertig vierkante meter en hebben een keuken, douche, toilet en cv. De kale huur wordt ongeveer 250 euro per maand. Het containercomplex krijgt permanente beheerders, een bewaakte fietsenstallmg en misschien een winkel of mensa. Woningcorporatie Intermezzo beheert de woningen. (FB)
PAGINA 3
'VU-site te ingewikkeld' Studenten kunnen moeilijk inform a t i e vinden op de website van de V U , zo is de ervaring van de universitaire studentenraad. Een g e b r u i k e r s p a n e l z o u daar m i s schien verbetering in kunnen b r e n gen. "Probeer ons maar eens op de site te vinden", suggereert Enne Wijga. Het valt inderdaad niet mee de pagina van de Progressieve Studentenfractie te vinden. Daar zijn zo'n zeven stappen voor nodig. D a n belanden we op de homepage van de studentenvakbond SRVU, die bij het aanklikken van 'fractie' te kennen geeft dat deze pagina binnenkort beschikbaar komt. Via de zoekfunctie lukt ook al niet. Het trefwoord
'progressieve studenten' levert nul zoekresultaten op. "De boomstructuur maakt de VU-site veel te ingewikkeld", zegt Wijga. "Eigenlijk kun je hem pas goed gebruiken als je een cursus hebt gevolgd." Wijga is lid van de universitaire studentenraad. Op verzoek van de dienst communicatie heeft de raad een advies opgesteld over het functioneren van de VU-site, die zo'n twee jaar geleden in gebruik is genomen. "We vinden hem behoorlijk slecht. Het is er moeUijk zoeken, er staat weinig bruikbare informatie op en alle faculteiten hebben weer een eigen systeem voor hun site gebruikt. Al met al is dat wemig gebruiksvriendelijk", vat het studentenraadslid samen.
Wijga denkt dat dit niet alleen nadelig werkt voor de huidige studenten, maar ook geïnteresseerde schoberen afschrikt. "Als je te lang moet zoeken naar informatie over een bepaalde opleidmg, ben je snel geneigd bij een andere universiteit te gaan surfen." Wijga is voor een versimpeling van de boomstructuur. "Je zou op de homepage al direct naar belangnjke functies moeten kunnen doorklikken, zoals naar de faculteiten en studentenorganisaties." D e universitaire studentenraad bepleit samen met de ondernemingsraad het instellen van een gebruikerspanel, dat kan adviseren over verbeteringen van de site. (DdH)
'Papa, kom 's kijken'
Volgens VU-gezondheidswetenschapster Bregje Onwuteaka-Philipsen, verantwoordelijk voor de evaluatie van het project, moet Seen (Steun en Consultatie bij Euthanasie m Nederland) dan ook worden voortgezet en uitgebreid naar ziekenhuizen en verpleeghuizen. Dit kan een grote bijdrage leveren aan het verhogen van het meldmgspercentage. Voordat ze euthanasie plegen moeten artsen een collega raadplegen. Om de zoektocht naar deze 'consulent' te vereenvoudigen, is m 1999 het Scen-project opgezet. Scen-artsen krijgen een driedaagse cursus met onder meer gesprekstrainingen, voorUchting op het gebied van palUatieve zorg en adviezen over de criteria van ondraaglijk lijden. Inmiddels zijn er circa vijfhonderd Scen-artsen (zes per honderd huisartsen), die gemiddeld vier consultaties per jaar doen. Van de huisartsen die sinds de start van Seen een uitdrukkelijk verzoek om euthanasie hebben gehad, heeft '1 procent Seen ooit geraadpleegd voor informatie en advies. Ook de kwaliteit van consultatie is beter wanneer de consulent een Scen-arts is. Consultaties door Scen-artsen voldoen in 79 procent aan zes of zeven van de zeven criteria voor goede consultatie, terwijl consultaties door andere artsen hieraan in 48 procent van de gevallen voldoen. (PB)
D e Financiële Studievereniging Amsterdam (PSA) organiseert samen met SOS-kinderdorpen in de eerste week van februari Consuttition. Dertig topstudenten van verschillende studierichtingen onderzoeken dan een week lang hoe SOS-Kinderdorpen haar fondswerving kan verbeteren. De organisatie is geheel afhankelijk van giften. D e studenten zullen bij vijf gerenommeerde consultancykantoren een workshop krijgen over een aspect van consultancy. Met deze kennis presenteren ze aan het eind van de week hun oplossingen aan de directie van de kinderdorpen en diverse consultants. Op deze manier wordt de paiticuhere hulporganisatie geholpen én kunnen de deelnemers ontdekken of ze een carrière bij een adviesbureau zien zitten. Voor meer informatie: www.consultition.nl. (FB)
Tien jaar geleden lanceerde de toenmalige rector Egbert Boeker het project 'Van waarden weten'. De bedoeling was op een nietbelerende en -moraliserende manier aandacht te vragen voor normatieve en levensbeschouwelijke vragen binnen het universitaire onderwijs. Inmiddels experimenteren verschillende faculteiten met vormen van dergelijk onderwijs. 'Reflectief leren' heet dat tegenwoordig. Op dinsdag 25 november wordt op een studiemiddag de balans opgemaakt van het project. Wat is de bedoeling, wat zijn de problemen en wat stelt reflectief leren in praktijk voor? Dat staat die middag ter discussie. Na verschillende inleiders en workshops is er om vier uur een panel waaraan ook studenten deelnemen. De organisatie hoopt overigens sowieso dat er veel studenten aan de bijeenkomst deelnemen. Om hun ervaringen gaat het tenslotte. Informatie: www.vu.nl/studiedag_ academischevorming. (DdH)
Een groep van twintig studenten gaat in juli voor onderzoek naar Chili. D e Marketing Associatie Amsterdam (MAA), studievereniging voor marketingstudenten aan VU en UvA, organiseert het project. Er gaan tien VU- en tien UvA-studenten mee. In Chili zullen zij marktonderzoek doen voor Nederlandse bedrijven. O m de studenten te helpen, reizen er twee professoren mee. Ook gaan er Spaanstalige tolken mee. Een deel van de kosten van de reis (ongeveer 1100 euro per persoon) betalen de studenten zelf Een ander deel komt van het geld dat de bednjven betalen om onderzoek te laten doen. Het is de bedoeling dat de studenten zelf ook opdrachten werven bi) bedrijven. In december worden uit de aanmeldingen twintig studenten geselecteerd op hun kennis van marktonderzoek en hun culturele kennis. Ook h u n taalvaardigheid in het Spaans is een selectiepunt. (FB)
SCEN, een project o m huisartsen te ondersteunen bij euthanasie, is een succes. D i e conclusie trekken het Emgo-instituut van de V U en de landelijke artsenorganisatie KNMG.
Goedbedoeld advies
Reflectief leren
Studiereis Chili
Euthanasieproject succesvol
KORT
Huurverhoging Chnstiaan Krouwels
Geneeskundestudenten en h u n ouders bekijken in de anatomiezaal van de V U een aantal volledig verkalkte slagaders. Ondertussen vertelt een arts over de gevaren van vet eten en roken. Dit alles ter gelegenheid van de Ouderdag die de faculteit zaterdag 15 n o v e m b e r organiseerde. (AP)
fefS ÄÄ1^X'''#'I?
-48illa^f«rit«t>Ti>äfeKt^ß'
Onderzoeksmaster vervangt promotiejaar D e Universiteit van Tilburg overweegt voor 'excellente studenten' e e n tweejarige onderzoeksmaster te laten volgen door een driejarig promotietraject. Het Tinbergen Instituut kent deze mogelijkheid al. T o c h zegt staatssecretaris Nijs geen concrete aanwijzingen te hebben voor een 'indalmg' van het promotietraject in de onderzoeksmaster. Nijs reageert hiermee in een brief aan de Tweede Kamer op een notitie van het landelijk aio-overleg Laioo over de gevolgen van de invoering van het bama-stelsel voor
promovendi. Zij vindt wel dat de onderzoeksmaster 'm nauwe samenwerking' moet worden aangeboden met de promotieopleiding en/of de onderzoeksschool. Het Laioo waarschuwde deze zomer voor de trend dat universiteiten bij de alfa- en gammawetenschappen het tweede jaar van de onderzoeksmaster zouden bestemmen voor de promotie. Daarop volgt dan een verkorte dnejarige promotie. "Deze verkapte bezuinigingsmaatregel zal promoveren onaantrekkelijker maken", stelde het Laioo. In plaats van een betaald promotiejaar moet
de promovendus immers nog een jaar collegegeld betalen. Voorzitter Victor Spoormaker van Promovendi Netwerk Nederland ( P N N , voormalig Laioo) reageert verbaasd op de ontkenning van Nijs. Zo vermeldt het Tmbergen Instituut de 'indaling' zonder omhaal op zijn website. En de universiteitsraad van de Universiteit van Tilburg bespreekt deze week een voorstel om 'excellente studenten' na hun bachelors een tweejarige onderzoeksmaster te laten volgen, die gevolgd kan worden door een dnejarig voltijds PHd-traject. (OvB/HOP)
'Te veel keizersnedes in Nederland' H e t aantal k e i z e r s n e d e s i s in Nederland sinds de jaren vijftig g e s t e g e n v a n twee n a a r twintig procent van de geboortes. E n daar staat niet tegenover dat het aantal d o o d g e b o r e n e n of kinderen m e t een handicap dramatisch daalde. D e gepensioneerde gynaecoloog Oscar van Hemel meent dat verloskundigen te vaak h u n toevlucht nemen tot een keizersnede. D e toename heeft niet te maken met bijvoorbeeld het feit dat vrouwen op steeds hogere leeftijd zwanger worden. Van Hemel: "Als je bepaalde
groepen onder de loep neemt waarvan je verwacht dat daar een groot aantal keizersnedes zal voorkomen, blijkt dat niet zo te zijn, terwijl onder de groep vrouwen die voor de tweede of derde keer bevallen en onder wie een keizersnede dus niet voor de hand ligt, juist wel vaker wordt ingegrepen." De ontwikkeling van de medische techniek is mede debet aan de stijging. "Het is tegenwoordig bijvoorbeeld heel makkelijk om het vruchtwater te controleren. Heeft dat een groene kleur, dan ontstaat al gauw de verdenking dat het kind in moei-
lijkheden verkeert en is de neiging om in te grijpen groot." Ook dringen ouders zelf steeds vaker aan op een keizersnede, vertelt Van Hemel. "Maar men realiseert zich niet dat de sterfkans van de moeder bij een keizersnede vier tot acht keer zo hoog is." Van Hemel en een dertigtal andere gepensioneerde gynaecologen uit heel Nederland komen vnjdag 21 november samen in het VU-ziekenhuis om hun ervaringen te vergelijken. De bedoeling is het vastleggen van de naoorlogse geschiedenis van de verloskunde. (PB)
Het plan van minister Dekker van Vrom om grotere huurstijgingen mogelijk te maken, kan negatieve gevolgen voor studenten hebben. De minister hoopt dat het door haar plan aantrekkelijker wordt voor woningcorporaties en andere verhuurders om te investeren in nieuwbouw voor middenen hoge inkomens. Dit zou dan de doorstroom moeten bevorderen, zodat er meer betaalbare woningen voor mensen met lage inkomens vrijkomen. Voor mensen die niet voldoende verdienen om de huurverhoging te betalen, zou de huursubsidie het gat kunnen opvullen. Vervelend is echter dat huurders van woningen zonder eigen ingang geen huursubsidie ontvangen. Vaak zijn dat studenten. Kortom: hun huur stijgt terwijl ze geen vergoeding in de vorm van huursubsidie krijgen. (PB)
Peperbus Het heeft een tijdje geduurd, maar nu zijn ze er. Maandag heeft rector Sminia drie afiichezuilen 'geopend'. Hier mogen studenten posters en advertenties ophangen. Sinds een paar maanden stonden er al twee noodzuilen in de centrale hal van het hoofdgebouw. Deze zijn nu vervangen door drie gelikte zuilen, de zogenaamde peperbussen. Een derde bus staat op het bordes naast de hoofdingang. Nadeel van deze bus is dat opgehangen oproepen nat kunnen regenen. (FB)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 28 augustus 2003
Ad Valvas | 580 Pagina's