Ad Valvas 2003-2004 - pagina 151
AD VALVAS 6 NOVEMBER 2003
Functieherwaardering wordt duur voor VU De personeelskosten van de VU zullen door de huidige fiinctieherwaarderingen aan de Nederlandse universiteiten aanzienlijk forser stijgen dan verwacht. Wim Noomen, voorzitter van het college van bestuur, voorziet een structurele toename van 1,2 procent in plaats van de halve procent die de samenwerkende universiteiten V S N U hadden ingeschat. Op de korte termijn, tussen nu en vijf jaar, zal die stijging volgens personeel-en-organisatiemedewerker Ger van der Zee zelfs rond de tweeëneenhalf procent liggen. Al speelt daar een zekere vertekening bij mee, voegt hij toe: "Er wordt met het bevorderen van medewerkers gewacht op de uitkomst van die herwaardering." Zonder die uitgestelde bevorderingen zou de lastenstijging aanzienhjk dichter bij de V S N U voorspelling liggen. Over vijf jaar zal de herwaardering een structurele stijging van één procent tot gevolg hebben. De herwaardering in het kader van de Universitaire Functie Ordening betekent dat de twintigduizend functietitels die tot voor kort aan de gezamenlijke universiteiten werden gehanteerd, zijn teruggebracht tot het veel overzichtelijker aantal van honderd. Zeventig tot tachtig procent van die functies blijft gelijk, de rest wordt ofwel gedevalueerd - in welk geval het salaris niet verandert ofwel opgewaardeerd, wat een salarisstijging impliceert. (PB)
PAGINA 3
Barna geeft deeltijders pedagogiek problemen D e invoering van het b a m a - s y s t e e m heeft deeltijdstudenten p e d a gogiek in problemen gebracht. Zij vallen tussen het oude en het n i e u we s t u d i e p r o g r a m m a en m o e t e n veel m e e r collegegeld betalen. De deeltijdvariant van de studie pedagogiek is met ingang van dit studiejaar afgeschaft. Dat houdt in dat deeltijdstudenten die al begonnen waren, jaarlijks hetzelfde collegegeld moeten betalen als voltijdsstudenten. "Dat kost hun veel meer geld, omdat ze vaak twee keer zo lang over hun studie doen als gewone studenten", legt Nicoline Her-
mans van de studentenraad van de faculteit Psychologie en Pedagogiek uit. Daarnaast hebben de deeltijdstudenten die h u n doctoraal willen afmaken de pech dat voor hen dezelfde eisen gelden als voor gewone studenten. D e faculteit wil alleen nog het oude studieprogramma aanbieden aan studenten die vorig jaar ten minste 28 studiepunten hebben gehaald. Wie mmder haalde, moet mee in het nieuwe bachelorprogramma. Hermans vindt de 28-puntengrens voor gewone studenten wel redelijk, maar voor deeltijdstudenten ligt deze norm te hoog. Bovendien is
er veel onduidelijkheid over het studieprogramma: "Het bachelorprogramma in het derde jaar staat nog niet vast, terwijl deeltijdstudenten het oude programma niet meer kunnen volgen. Maar wat ze wel moeten doen is onduidelijk", aldus Hermans. IVlarieke Spoeltman, voorzitter van de universitaire studentenraad, meldde woensdag 5 november op de Hoger Onderwijsdag dat het op de VU klachten regent van studenten die tussen de bachelor en het oude doctoraalprogramma vallen. Ze kon desgevraagd echter geen concrete voorbeelden noemen. (WV)
Wachten op klanten
De aanvragen voor een tweejarige masteropleiding zijn alleen voor alfaen gamma-opleidingen gedaan. D e bètamasters duren namelijk al twee jaar. Het gaat nu om oudheidkunde, sociale psychologie, theologie en bewegingswetenschappen. D e onderzoeksmasters zijn toegankelijk voor een beperkt aantal studenten, die via een strenge selectieprocedure worden uitgekozen. De andere studenten kunnen een éénjange doorstroommaster op hun vakgebied volgen. Deze zomer kreeg de universiteit al erkenning voor zes andere onderzoeksmasters, te weten economie, architectuurgeschiedenis, geschiedenis van de beeldende kunst, linguïstiek, letterkunde en geschiedenis. Voor de faculteit Sociale Wetenschappen is een aanvraag nog in de maak. Een aantal van de onderzoeksmasters knjgt samen met sommige bètamasters de status van topmaster. Het onderwijs zal in het Engels worden gegeven. Het is de bedoeling veel buitenlandse studenten te trekken. Daar zijn ook een beperkt aantal studiebeurzen van vijfduizend euro voor beschikbaar. Daarnaast komen er nog meer Engelstalige masters, vooral bij de bèta's, waar in principe alle masters EngelstaHg zijn. Vorig jaar heeft de VU van het mmistene voor vijf topmasters een startsubsidie gekregen van in totaal bi)na dne ton. Het gaat om oncologie, neurowetenschappen, biomoleculaire wetenschappen, linguïstiek en sociale psychologie. Deze topmasters sluiten aan bij belangrijke speerpunten m het onderzoek van de VU en moeten helpen de universiteit verder te profileren. Het college van bestuur wil dat iedere faculteit minstens één top- of onderzoeksmaster krijgt. Wat dat betreft is het nog wachten op plannen van Rechten en Wijsbegeerte. ;ye faculteiten Geneeskunde en i andheelkunde vormen een uitzon^enng, omdat daar de bama-structuur nog niet is ingevoerd. (DdH)
Tram 16 Tramhjn 16 stopt met ingang van maandag 10 november voor het VUmc. Voorheen had de tram zijn eindpunt op het Stadionplein, voortaan rijdt hij door naar de Gustav Mahlerlaan in Amstelveen. Op deze manier hoopt het GVB de bereikbaarheid van het ziekenhuis en de Zuidas te vergroten. Zaterdag 8 november wordt de lijn feestelijk in gebruik genomen. O m 11.00 uur rijdt wethouder Jan Coen Hellendoom van stadsdeel Amsterdam Oud-Zuid de tram voor op het Stadionplein. Speciaal voor de gelegenheid is de hal van het medisch centrum versierd. (PB)
Alternatieve studiefinanciering D e Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) heeft afgelopen dinsdag samen met PvdA en Groen Links een alternatief plan voor het studiefinancieringsstelsel gepresenteerd. Met de uitgangspunten die ze hierin formuleren willen de drie partijen een aanzet geven tot discussie in de Tweede Kamer. Het plan bevat afschaffing van collegegelden, een toereikende beurs voor het levensonderhoud en afschaffing van de huidige prestatiebeurs. Oud-studenten zouden daarvoor elke maand een bedrag in een onderwijsfonds moeten storten. Daarnaast zou er ook een grote overheidsbijdrage blijven bestaan. De LSVb vindt het huidige stelsel niet flexibel genoeg. Bovendien moeten studenten nu veel werken naast hun studie om rond te komen. Ook zijn ze te veel afhankelijk van de gulheid van hun ouders. (PB)
Vier nieuwe onderzoeksmasters Deze week heeft de V U vier a a n vragen v o o r e r k e n n i n g v a n e e n onderzoeksmaster o p de bus gedaan. Bij toekenning van de a a n vragen krijgen de studenten die zo'n master volgen, twee in plaats van een jaar studiefinanciering.
KORT
Voor het geld Manjn Alders
D e nieuwe 'intemetstawerkplekken' in de hal van het hoofdgebouw liggen er, bijna e e n m a a n d na de ingebruikname, nog steeds het grootste deel van de dag verlaten bij. H e t idee achter deze werkplekken (en die in het WN-gebouw) is dat V U - s t u d e n t e n n u hier h u n e-mail kunnen checken, zodat de computerzalen ontlast worden. Helaas zijn veel studenten de speciale inlogcode die ze voor de staplekken toegestuurd kregen alweer kwijtgeraakt en kunnen ze er dus niet aan de slag. Wie er wel in komt, kan overigens m a a r twintig m i n u t e n achtereen internetten: daarna wordt het p r o g r a m m a afgesloten en kun je tijdelijk niet onder dezelfde n a a m inloggen. (FB)
Noomen: commissie-Schutte 'voistreict verkeerd' De VU is niet bereid mee te werken aan het onderzoek naar de besteding van haar financiële middelen door de commissie-Schutte. Inzage m de bekostigmg van onderzoek en onderwijs wil de VU wel geven. Dat zegt coUege-van-bestuurvoorzitter Wim Noomen. D e commissieSchutte onderzoekt mogelijke fraude bij Nederlandse hogescholen, universiteiten en het beroepsonderwijs. N o o m e n noemt het onderzoek "volstrekt verkeerd" en voorziet "ongelukken" waarbij scholen en universiteiten ten onrechte zullen worden beschuldigd. Over de inter-
pretatie van de regels ten aanzien van de bekostigmg bestaat namelijk geen eenduidigheid. Zo stuurde Ruud Louw, een voormalige hoge OCW-ambtenaar die een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming van de bekostigingsregels, vorige maand een brief naar de commissieSchutte waarin hij stelt dat een universiteit bijvoorbeeld zelf het collegegeld van een talentvolle buitenlandse student mag betalen. Schutte meent echter dat dat niet mag. Noomen roept onderwijsminister Maria van der Hoeven en staatssecretaris Annette Nijs op om "op hun
schreden terug te keren". "Het is toch niet te geloven dat die commissie start met een kostenraming van rond de drie miljoen euro en nu al op meer dan tien miljoen euro zit", zegt de VU-bestuurder, die het nog wel ziet gebeuren dat het onderzoek uiteindelijk vijftig miljoen zal blijken te kosten. "En dat m deze tijd van bezuinigingen." Noomen staat niet alleen met zijn kritiek. Vorige week opende ook de koepelorganisatie V S N U de aanval op de commissie-Schutte. Die zou zich met zaken bemoeien die haar mets aangaan. (PB)
'Onderwijs heeft te weinig prioriteit bij VUmc' D e visitatiecommissie geneeskunde rapporteerde afgelopen vrijdag stevige kritiek bij haar bezoek aan de opleiding van het V U M e d i s c h C e n t r u m . "Onderwijs heeft te w e i nig prioriteit", c o n c l u d e e r d e de commissievoorzitter. " D e visitatiecommissie heeft de indruk dat niet alle voor het onderwijs beschikbare formatieplaatsen daar ook werkelijk voor worden gebruikt", stelde professor H e n k Huisjes bij de voorlopige mondelinge rapportage over de onderwijsvisitatie. Misschien komt het onderwijs een beetje in de knel doordat dit veruit de kleinste poot binnen het VUmc is, veronderstelde hij. Voor het onderwijs is maar zo'n tien procent van de personeelsformatie beschikbaar. De rest is bestemd voor onderzoek en patiëntenzorg. In sommige gevallen leidt dat tot
matige onderwijsprestaties. Zo halen mmder VU-studenten dan het landelijke gemiddelde in één jaar de propedeuse. Volgens de commissie krijgen de studenten in de basisopleiding te veel hoorcolleges, namehjk zo'n veertig procent van het aantal contacturen. Ook wordt van de studenten te veel zelfstudie verwacht en zijn niet alle toetsen even deugdelijk. "Het bestuderen van oude tentamenvragen lijkt een doeltreffende manier om door de studie te komen", stelde de visitatiecommissie. "Het VUmc bestaat nog te veel uit gescheiden kolommen. Onderwijs moet er een integraal onderdeel van worden", reageert Ronnie van Diemen, directeur van het VUmc-onderwijsinstituut. Mede om dat te bereiken is een nieuw onderwijsprogramma in de maak. Dat zou aanstaande september al ingevoerd worden, maar vanwege praktische problemen als het
sterk gestegen aantal studenten zijn de plannen een jaar uitgesteld. Het nieuwe curriculum is opgebouwd rondom de vraag welke kennis, vaardigheden en attitudes een arts in de praktijk nodig heeft en gaat niet meer uit van de verschillende vakdisciplines. Concreet betekent dit dat de eerstejaars niet meer alle menselijke botjes uit het hoofd hoeven te leren, maar wel een verpleegkundige stage gaan lopen. Het onderwijs wordt voortaan grotendeels in groepjes van tien studenten gevolgd. Elk groepje heeft een vast team van begeleiders. De faculteit voert tegelijkertijd de bama-structuur in, namelijk een dnejarige bachelor, gevolgd door een driejarige master voor de artsopleiding. Ongeveer de helft van de medische opleidingen in Nederland stapt over op dit bama-stelsel. (DdH)
Omdat je ouders het zo'n degelijke studie vinden of omdat je er later zo veel geld mee gaat verdienen. Studenten hebben niet altijd nobele doelen wanneer ze hun studie kiezen. Dit blijkt uit het onderzoek van de Amsterdamse psycholoog Niels Smits. Hij ondervroeg meer dan elfhonderd studenten over hun studiekeuze en hun studieprestaties. Daaruit blijkt (zo meldt het Parool) dat economiestudenten helemaal niet geïnteresseerd zijn in h u n studie en zo snel mogelijk carrière wülen maken. Tandartsen, juristen en artsen verdienen veel geld, dat blijkt een belangrijke reden voor jongeren om voor deze richtingen te kiezen. Geschiedenis- en politicologiestudenten vinden de inhoud van hun studie juist weer belangrijker dan hun toekomstmogelijkheden. En studenten Engels en Spaans hebben volgens de psycholoog alleen een oppervlakkige mteresse in het land waarvan ze de taal bestuderen. Zij weten helemaal niet wat ze na hun studie wülen gaan doen. (FB)
Geldtekort Een derde van alle uitwonende studenten heeft een lening bij een bank, de Informatie Beheer Groep of hun ouders. Bijna zeventig procent van deze groep heeft ook nog een bijbaan voor ongeveer 24 uur in de week. Dit blijkt uit de Studentenmonitor, een online onderzoek dat studentenblad SUM onder achthonderd studenten hield. Het grootste deel van de leners, bijna tachtig procent, heeft een schuld bij de Informatie Beheer Groep. (FB)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 28 augustus 2003
Ad Valvas | 580 Pagina's