Ad Valvas 2004-2005 - pagina 123
AD VALVAS 28 OKTOBER 2 0 0 4
N I E U W S
PAGINA 3
Nieuwe bijbelvertaling is ook VU-prestatie
Krol eredoctor Jezus ligt nu in een voederbali D e schrijver Gerrit Krol wordt é é n v a n d e vijf n i e u w e e r e d o c tores v a n d e V U . Hij krijgt d e z e o n d e r s c h e i d i n g o m d a t hij i n zijn boeken literatuur en wetenschap m e t elkaar c o m bineert.
D e nieuwe bijbelvertaling van het Nederlands Bijbelgenoots c h a p w e r d 27 o k t o b e r in Rotterdam gepresenteerd. VUwetenschapper Geer Booij zat in de commissie die de vertaling begeleidde.
Krol is de enige echt bekende eredoctor van dit jaar. Werkelijk grote namen ontbreken op het lijstje. Geen Mandela of Kofi Annan. "Een bewuste keuze van de VU", vertelt Peter Brasik, lid van de bestuursstaf; "wij geven alleen eredoctoraten op basis van de inhoud, niet op basis van beroemdheid. Bovendien doen we niet aan stapeling van eredoctoraten." Dat houdt in dat iemand alleen eredoctor van de V U kan worden als dat zijn eerste eredoctoraat is. "Kofi Annan heeft er waarschijnlijk wel dertig, dat is volstrekt niet onderscheidend", vindt Brasik. Dat weinig mensen de kersverse eredoctores kennen, vindt hij geen probleem. "Je doet zoiets niet voor de pr." Naast Krol krijgen Joke WallerHunter, Adriaan Bos, Joanne Martin en John Martin Huil een eredoctoraat. Waller-Hunter is uitgekozen vanwege haar verdiensten als hoofd van het klimaatbureau van de Verenigde Naties. Ze heeft uitzonderlijke resultaten geboekt op het gebied van internationale klimaatverdragen. Bos heeft zich ingezet voor de totstandkoming van het statuut van het permanente Internationaal Strafhof in D e n Haag. Martin krijgt haar eredoctoraat voor haar bijdrage aan de organisatiewetenschappen, in het bijzonder haar werk op het gebied van gender en emiciteit in organisaties. Huil wordt onderscheiden voor zijn onderwijsmethode voor interreligieus onderwijs op openbare scholen. (WV)
"Een nieuwe poging" noemt taalwetenschapper Geer Booij de nieuwe bijbelvertaling. Booij zat in de begeleidingscommissie van taalkundigen en deskundigen op het gebied van het Oude en Nieuwe Testament, die het werk van de vertalers kritisch tegen het licht hielden en die waar nodig knopen doorhakten. "Bijvoorbeeld in de kwestie rond de vertaling van het Griekse woord Christos in het Nieuwe Testament. Moest dat letterlijk worden vertaald als 'de gezalfde'? Als 'de Christus' of als 'de messias', wat naar het Oude Testament verwijst? Maar
dat is dan weer een interpretatie en daar moet je als vertaler altijd voor oppassen." Andere knopen die moesten worden doorgehakt waren de vertaling van het bijbelboek Jesaja, waarin de geboorte van Jezus wordt voorspeld. Moest het nu een maagd zijn die het kind zal baren of toch 'een jonge vrouw'? En de naam van God, in de thora aangeduid als J H W H , leidde tot een heel debat. "Daar zijn wel honderd meningen over." Uiteindelijk is gekozen voor 'HEER', de vertaling van het Hebreeuwse Adonai. D e nieuwe vertaling heeft al felle kritiek uitgelokt. Voornamelijk uit de hoek van de Amsterdamse School, meent Booij. "Dat is een groep theologen die de grondtaal extreem in het Nederlands wil laten doorklinken." Daartegenover staan weer mensen die juist vinden dat bepaalde omstreden passages, zoals het verbod op homo-
seksualiteit, juist hadden moeten worden geschrapt. "Wetenschappelijk gezien is dat natuurlijk absurde onzin", zegt Booij. De nieuwe vertaling rekent af met de archaïsmen in de veelgebruikte vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap uit 1951. Voor veel mensen geven die archaïsmen de bijbel echter een bepaalde verhevenheid die ze in de nieuwe vertaling zullen missen. Het woord 'kribbe' is bijvoorbeeld 'voederbak' geworden, wat voor Nederlanders een stuk prozaïscher is. "Vlamingen gebruikten het woord 'kribbe' altijd al als 'voederbak'", legt Booij uit, "dus het is nogal relatief." Behalve Booij werkten vier andere VUmensen aan de nieuwe vertaling. Taalwetenschappers Lourens de Vries en Janet Dyk zaten in de begeleidingscommissie en Neerlandicus T h e o Jansen fungeerde als meelezer van de conceptteksten. (PB)
godin in osdorp
De Vrije Universiteit heeft een lange en bewogen relatie met Zuid-Afrika. Tijdens het apartheidsregime had de universiteit relaties met zowel blanke als zwarte instellingen. Sinds enige tijd bestaat de South Africa-Vrije Universiteit Strategie Alliances (Savusa), en die organiseert samen met de faculteit Letteren donderdag 28 en vrijdag 29 oktober een grote conferentie over het verleden en de hedendaagse mogelijkheden, de uitdagingen en beperkingen van deze samenwerking. Plaats: het wis- en natuurkundegebouw. (DdH)
Jeugdpsychiatrie Na de rede van kinder- en jeugdpsychiater Theo Doreleijers tijdens de dies, kondigde rector Sminia aan dat er op de VU een speciale leerstoel komt voor forensische jeugdpsychiatrie. De leerstoel is de eerste in Nederland op dit gebied. Doreleijers zal in de benoemingscommissie zitten. (FB)
Promovendi
Pauiien van Gijn Gekleed in e e n zogeheten gharara k o m e n hindoe-studentes op het Navratri-gala, dat het Hindoe Studentenforum Nederland ( H S F N ) op 24 oktober in A m s t e r d a m Osdorp organiseerde. D e m a n n e n dragen e e n Nehru-pak, boordloos en g e n o e m d naar de Indiase politicus. O p het Navratri-feest, dat negen (nav) nachten (ratri) duurt, wordt de Indiase godin D u r g a Mata vereerd. "Dat is de m o e d e r g o d i n , die staat voor de oerkrachten. Ook de donkere krachten in jezelf, zoals jaloezie en lust", legt Sandia Kalloe van H S F N uit. "Zij wordt vereerd m e t gebed en offers." H e t Navratri-gala was de afsluiting van het feest. Er k w a m e n z o ' n driehonderd studenten uit heel Nederland op af. (WV)
Numerus fixus bij studie Psychologie
Doordat Leiden en de VU de instroom beperkten, weken veel studenten uit naar Utrecht en de UvA. Ruim zeshonderd studenten meldden zich aan beide universiteiten bij Psychologie, waardoor de collegezalen daar nu uitpuilen. De decaan van de VU-faculteit Psychologie en Pedagogiek, Siebren Miedema, verwacht dat er nu een landelijke stop komt voor psychologie. "Geen enkele opleiding wil natuurlijk dat haar hetzelfde overkomt als Utrecht en de UvA. Dus een landelijke numerus fixus ligt voor de hand." Aan de VU is plaats voor 320 begin-
Zuid-Afrika
Volgende week verschijnt het eerste deel van de bibliografie van Nederlandse Protestantse Periodieken. Het is een lijst van vierhonderd tijdschriften en kranten die zijn uitgegeven door protestants-christelijke instanties. Er komen hierna nog acht of negen delen. "Met deze uitgave kun je het old boy network binnen de Protestantse zuil perfect in kaart brengen", vertelt Hans Seijlhouwer van het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme van de VU. "Je kunt op naam zoeken, dus Je kunt zien waarvoor iemand allemaal geschreven heeft." (WV)
Tentamens leren en snoepen h o r e n bij elkaar. M a a r d e z e tentamenperiode gaat dat niet op voor moslimstudenten. Voor hen is het n u vastenmaand.
Waarschijnlijk k o m t er v o l g e n d studiejaar e e n landelijke n u m e r u s fixus v o o r d e o p l e i d i n g P s y chologie. D i t jaar b e s t o n d er al een stop in Leiden en aan de VU.
Edien Bartels heeft de VU-wetenschapscommunicatieprijs gewonnen. Tijdens de viering van de dies op 20 oktober kreeg ze vijfduizend euro plus een glassculptuur van rector Sminia. De prijs is ingesteld voor wetenschappers die het grote publiek goed weten te bereiken. Bartels was genomineerd vanwege haar verhelderende antropologische bijdragen aan het debat over vrouwenbesnijdenis. (FB)
Old boys
Studeren met honger
Van zonsopgang tot zonsondergang niet eten, drinken of roken. Dat zijn de regels van de ramadan. Toch zien de meeste moslimstudenten aan de VU het niet als een grote opgave. "Als je je honderd procent inzet, kun je gewoon je tentamens maken", meent Ali Bagsevem (22), tweedejaars Bedrijfswetenschappen. Afgelopen woensdagochtend had hij er een. "Je hebt af en toe wel moeite met concentreren of je voelt je moe, maar dan maak je even een rondje of ga je wat met vrienden praten. Ik heb trouwens normaal ook nooit zin om te leren." Filiz Alkan (21), vierdejaars Rechten, ziet zelfs voordelen in de ramadan. "Ik ga dan minder vaak weg omdat ik geen zin heb, je kunt toch niet eten. D a n kun je meer leren." (PB)
Groot publiek
nende psychologen. Dit jaar kwamen er maar net 240 inschrijvingen binnen. Blijkbaar kozen veel studenten in spe voor de zekerheid van een plek elders boven het risico aan de VU uitgeloot te worden. Bovendien heeft volgens Miedema de Informatie Beheergroep in Groningen studenten verkeerd voorgelicht over de mogelijkheden aan de VU. Als er landelijk een stop komt, verwacht Aliedema dat de instroom aan de VU weer zal aantrekken. Utrecht en Amsterdam willen maximaal vijfhonderd eerstejaars toelaten, met als gevolg dat zo'n driehonderd studenten elders moeten gaan studeren. Aan de VU start volgend jaar bij Psychologie en Pedagogiek ook een experiment met een bindend studieadvies. Eerstejaars die onvoldoende presteren moeten dan h u n heil elders zoeken. (DdH)
VU trekt meer scholieren D i t jaar h e b b e n vijf p r o c e n t m e e r scholieren d a n vorig jaar voor een studie aan de V U gekozen. D a t is opmerkelijk, o m d a t het totale aantal eerstejaars aan de V U juist is gedaald. Het aantal directe schoolverlaters dat naar de VU komt is sinds 2000 gestaag gestegen. T o e n waren het er 1183, tegen 1546 nu - een stijging van dertig procent. Ze vormen dit jaar voor het eerst meer dan de helft van de studenten die aan een bachelor beginnen. Vorig jaar was dat nog 43 procent. Erik Boer, hoofd van de dienst Communicatie die ook verantwoordelijk is voor de werving van studenten, is blij met deze ontwikkeling. "We willen graag meer vwo'ers om de bacheloropleidingen te versterken. De VU is de afgelopen jaren namelijk vooral gegroeid door een enorme toename van het aantal studenten met een hbo-
diploma. Dat heeft hier en daar voor scheefgroei gezorgd." Boer geeft toe dat dit jaar wel minder hbo'ers naar de VU zijn gekomen dan verwacht. "Door de invoering van de bama-structuur is de concurrentie met andere universiteiten nu groter. Vroeger was de VU sterk in aangepaste opleidingen voor hbo'ers. N u kunnen ze bijna overal terecht voor een master." Boer benadrukt dat de instroomcijfers per opleiding bekeken moeten worden. "Bij sommige opleidingen bij Sociale Wetenschappen hebben we bewust gekozen de instroom af te remmen door selectieve assessments in te voeren. Ongeveer de helft van de instromende hbo'ers viel namelijk al in het eerste jaar af Die afvallers proberen we zo veel mogelijk vooraf te weren." Boer vindt wel dat bij sommige faculteiten, zoals Economie, Letteren en Exacte Wetenschappen, de instroom te veel achterblijft bij wat is gewenst. (DdH)
Jonge onderzoekers komen moeilijk aan het werk. Daarom moet de overheid investeren in vervolgfuncties voor gepromoveerde onderzoekers. Ook moet zij afspraken maken over promotierendementen. Die wensen van het Promovendi Netwerk Nederland (PNN) staan in een brief aan minister Van der Hoeven, staatssecretaris Rutte en de onderwijscommissies van de Eerste en Tweede Kamer. De organisatie rept van een paradox, omdat ervaren onderzoekers in de nabije toekomst hard nodig zijn om de verwachte tekorten op de arbeidsmarkt op te vullen. (HOP)
Vrouwen de baas In de Studentensport zijn vrouwelijke bestuursvoorzitters ruim in de meerderheid. Maar liefst zestig procent van de lokale sportraadbesturen is vrouw, meldt koepelorganisatie Studentensport Nederland. (HOP)
HES en HvA De fusie tussen de HES en de Hogeschool van Amsterdam is rond. De rechtbank gaf de HES toestemming om twee dwarsliggende leden uit de raad van toezicht te schorsen. Het besluit moest door een volledige rvt worden gesteund. Voor de HES was de fusie een halszaak, omdat de instelling alleen op deze manier kon deelnemen aan de Amsterdam School of Economics and Business. De geschorste raadsleden verdedigden de stellingname van de medezeggenschapsraad. Die zag zijn verzet al eerder gebroken, nadat een geschillencommissie de bezwaren tegen de fusie ongegrond verklaarde. (HOP)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 26 augustus 2004
Ad Valvas | 592 Pagina's