Ad Valvas 2004-2005 - pagina 591
AD VALVAS 3 0 JUNI 2005
C U L T U U R
PAGINA 15
Thuisblijftoppers MAUFlICt BLESSING i F t M K t DCEN 1 M A R i l K i : l'RINiS
-5
rvE IS GID S VOOR DE TWEEDE WERELDOORLOG
UITGEVERII BtRT BAKKtR
ZOMERBOEKEN De zomer is toch gekomen, je hoeft het land niet meer uit voor vakantiegevoel. Mis je dan de toeristensensatie? Met deze 'vakantieboeken' zie je Amsterdam van een heel nieuwe kant. Shirley Haasnoot Oud-Ajacied Sjakie Swart leerde voetballen tussen de viskramen van het Dapperplein. En kaasboer Fred Koster wilde vliegtuigbouwer worden voordat hij in 1950 op de Dappermarkt gmg staan. Het vrolijke boek Dappermarkt: Parel van Amsterdam is een vakantieboek voor volwassen Amsterdammers die de stad deze zomer niet willen verlaten. Zoals het een vakantieboek
betaamt, word je flink beziggehouden: leesverhalen, spelletjes, tips, recepten en speurtochten en die laatste zijn niet makkelijk. "Wat is de voornaam van de poelier op Dapperstraat n u m mer 26?" Hoewel aan de prijzige kant, is het boek toch geschikt voor mensen met een smalle beurs. Je vmdt er bijvoorbeeld hoe je van overgebleven vissenkoppen een heerlijke zalmsaus voor over de pasta maakt. En met de bonnen achterin krijg je vijf of tien procent korting op een stukje Kaas van Klaas of een croissantje van Bakkerij Hilal. Dappermarkt. Parel van Amsterdam. Hoofdredactie Jolande Valkenburg. Uitg. Allegro Boomerang en Local World in Amsterdann € 19,95 Verkoopadressen, o a. Linnaeusboekhandel, Middenweg 29; Orlando, Oosterpark 88; Scheltema, Koningsplein 20; Nieuwscentrum Athenaeum, Spui 14-16.
"Ben jij een halsbandparkiet, een boer uit Brabant of een Turkse nieuwkomer, je zult altijd een plek vinden in het Vondelpark." Heel
Kippenvel in the Lime Light Zaterdagavond stonden de workshoppresentaties van Nowhere op mijn programma. Dit was niet nergens, maar op de Madurastraat 40 in Amsterdam-Oost. Een prachtig pand met werkelijk plek voor alles (met een berg gemeentelijke subsidie tot stand gebracht). Hier werden de afgelopen weken workshops gegeven door topdocenten. Allen zeer bekwaam en bekend op hun lesgebied. Je kon er leren streetdancen, dj'en en rappen maar ook Turks volksdansen, kleding ontwerpen en films maken. De avond, genaamd TTie Lime Light, werd gehost door comédienne Soundos. Zij was al een act op zich. De
anders dan het drukke Dappermarktboek is het dromerige Publiek geheim: Met het Vondelpark als decor. Het staat vol portretten van Amsterdammers die iets zeggen over h u n park. Want het Vondelpark is van iedereen. Ook als je geen halsbandparkiet bent, maar een student op Uilenstede. Studenten, bruidsparen, oud-burgemeesters, immigranten, skaters en buurtbewoners komen aan het woord. En er valt weinig tegen in te brengen dat het Vondelpark 's zomers een prettige plek IS om rond te hangen met je studieboeken en een fles wijn. H e t boek is zeer inspirerend. Probeer deze zomer ook eens een aardbeienbrunch, haal je skatebord uit het vet of maak een praatje met de psychiatrische patiënten van de Valeriusklmiek om de hoek, die hier therapeutisch wandelen. Publiek geheim: Met het Vondelpark als decor. Hoofdredactie Theo van Oeffelt Uitgeverij Fnssewind visuele communicatie € 27,50. O a. te koop bij Nieuwscentrum Athenaeum, Spui 1416.
avond begon met spoken word. D e drie dames die h u n stuk ten gehore brachten, hadden de avond ervoor nog in Paradiso gestaan. Ook andere cursisten hadden hun kunsten al op verschillende podia mogen vertonen. H e t niveau was dan ook heel hoog. Ik krijg bij een zanglespresentatie meestal de kriebels, maar dit keer was het eerder kippenvel. Mooie, zuivere liedjes van verschillende genres. Het publiek moest regelmatig verkassen want de acts waren m verschillende zalen. Zo werd er gerapt op het podium, geacteerd m de zaal, gedanst m de spiegelzaal en was er graffiti te bekijken op de binnenplaats. Na het laatste dansoptreden - in seventies-stijl - vertrokken we met een groep vanuit deze Lime Light-night naar het centrum waar we, heel toepasselijk, in het retro gestylde cafeetje Lime op de Zeedijk belandden. Verschillende tafeltjes, krukjes en banken maken Lime gezellig, bijna
Wie deze zomer niet wü luieren, kan op pad met de Reisgids voor de Tweede Wereldoorlog. Het is eigenlijk geen echte reisgids, maar een bladerboek vol achtergrondverhalen, reportages, wandelingen en korte anekdotes en interviews over de oorlog. Met routebeschrijvingen en adresgegevens van plaatselijke bezienswaardigheden kun je vervolgens zelf op stap. Je hoeft daarvoor niet ver van huis, want Amsterdam krijgt - zeker in de hoofdstukken over de jodenvervolging - veel aandacht. En passant leer je ook nog wat over de mores van studentenverenigingen. D a t de Leidse student Erik Hazelhoff Roelfzema zich in Londen wist op te werken tot hulpje van koningin Wilhelmina, kwam naar zijn eigen zeggen door zijn 'Leidse bek', oftewel de grote mond die hij had opgedaan bij het Leidsch Studenten Corps. Waarvoor een vereniging al niet goed kan zijn. Reisgids voorde Tweede Wereldoorlogüoor Maurice Blessing, Femke Deen en Maneke Prins € 15,- Te koop in de meeste boekwinkels.
huiselijk. Volgens mij is het het enige hippe café op de vooral door bruine kroegen gedomineerde Zeedijk. Het kan er zeker in het weekend erg druk zijn, maar dat viel nu mee. M e t de loungemuziek, de modetijdschriften en de cocktails voel ik me hier altijd direct op m ' n gemak iets waarvoor ik in veel cafés even tijd nodig heb. BCnjg je honger m Lime, dan kun je natuurlijk aan de overkant wat goedkope sushi naar binnen werken. Maar op weg naar het toilet passeer je ook een grappige Twix-automaat. Of was dat verbeelding door de heerlijke maar iets te overvloedige rode wijn? Ga zelf anders maar even kijken. Jumoke Vreden Lime Café. Zeedijk 104.
Hilde Fortuin op boekenjacht Elke week laat Ad Valvas iemand voor vijftig euro boeken uitzoeken in de vu-boekhandel. Deze week is het de beurt aan de organisator van de VU Summer School over veiligheid.
Fictie ion-fictie In de VU-boekhandel werden de volgende boeken de afgelopen maand het best verkocht: 1) Extreem luid en ongelooflijk dichtbij - Jonathan Safran Foer 2) De geschiedenis van de liefde Nicole Krauss 3) Innerlijke vaart, zomerdagboek - Robert Anker
We moed Visser "Mag ik die boeken dan echt houden?" Pas langzaam dringt het tot Hilde Fortuin door dat ze het stapeltje onder haar arm mag meenemen. "Ik dacht altijd dat mensen alleen boeken uitzochten en ze daarna weer moesten terugleggen." Fortuin houdt van Scandinavische schrijvers. "Misschien wel omdat mijn moeder Deens is. Ik herken veel in de sfeerbeschrijvingen", vertelt ze. We gaan eerst op zoek naar boeken van de Zweedse schrijver Hennmg Mankell. "Ik heb net Midzomernachtmoord van hem gelezen. Dat was een erg goed boek." De VU-boekhandel heeft twee boeken van Mankell liggen, waarvan Fortuin uiteindelijk De jonge Wallander ( € 24,90) kiest. Vervolgens gaat ze op zoek naar het boek Komt een vrouw bij de dokter van de reclametekstschrijver Kluun. "Een collega heeft het me aangeraden. Ze
vond het een moderne versie van Turks Fruit", vertelt Fortuin. Het boek is echter uit\'erkocht. Dan maar weer terug naar Zweden: Fortuin houdt ook erg van M a n a n n e Fredriksson. "Ik heb al veel boeken van haar gelezen, dus ik hoop dat ze hier eentje hebben die ik nog niet ken." D a t blijkt het geval. Norea, de dochter van Eva (€ 19,90) is het laatste deel van een trilogie waarvan Fortuin de andere delen al wel heeft gelezen. T o t slot gaan we op zoek naar een kookboek. Fortuin houdt erg van de Thaise keuken. Ze volgde zelfs een kookcursus in Thailand. "Ik ben nog steeds op zoek naar een goed recept voor Pad Thamoodles." Ze kiest een boekje dat binnen het budget valt: Koken op z'n Thats (€ 3,95). Er staan helaas geen Pad Thai-noodles in - recepten zijn zeer welkom, mail de redactie -, maar wel een heleboel andere Thaise recepten.
4) Licht in augustus - William Fauil<ner 5) Als zand door mijn vingers Tinel<e Beishuizen
IKCEZONDEN MEDEDELINC
Frida Vogels
Dagboek 1954-1957 Libris Literatuurpnis 1994
VU
€25,-
Boekhandel\^ms{erdam
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 26 augustus 2004
Ad Valvas | 592 Pagina's