Ad Valvas 2004-2005 - pagina 360
M E N S E N
PAGINA 4
AD VALVAS 10 MAART 2005
Ondertussen bij het theologiedebat...
Try-out In de Griffioen zijn vaak try-outs. De artiest wil de voorstelling uitproberen In een middelgrote zaal. De Griffioen en het publiel< betalen wat minder. Cabaretiers als Lebbis, Eric van Sauers en Najib Amhall vinden het bovendien zo leut< op Uilenstede dat ze graag nog een keer terugkomen als hun programma af is. Wanneer een voorstelling publleksrijp Is, hangt af van de Inschatting van de artiest of het impresariaat. Hans Dorrestein heeft een keer depressief zijn grappen van blaadjes voorgelezen. Hij had de tekst ook bij de Ingang kunnen uitdelen. Andere cabaretiers komen met voorstellingen die eigenlijk al af zijn. Taaivirtuoos Kees Torn sleutelt maanden aan zijn liedjes voordat hij ze durft laten horen. Het Belgische theaterduo Kommll Foo brengt een overrompelend optreden, waar volgens de broers nóg meer vaart in moet. Een apart geval was de voorstelling van Cameretten-wlnnaar Ronald Goedemondt. Die stond als try-out aangekondigd, maar werd door het Impresanaat plots tot première gebombardeerd. Waarschijnlijk omdat hij de week erna in de Kleine Komedie zou optreden. Dan Is het wel handig eerst wat recensies in de krant te krijgen. Een paar weken terug was Lenette van Dongen met de allereerste tryout van een nieuw liedjesprogramma In de Griffioen. De eerste voorstelling was een ramp. Ze kondigde de nummers niet eens aan en de musici speelden er maar op los. Morrend publiek, een mokkende artiest. De tweede avond stond Van Dongen bij de Ingang van de zaal en gaf alle bezoekers een hand. Voor haar optreden vertelde ze dat de vorige dag alles misgegaan was, maar dat ze het nu anders aan zou pakken. Resultaat: mooie voorstelling, tevreden bezoekers. Daar doen we het voor. Binnenkort komt Dolf Jansen naar de Griffioen. Met een try-out, dus wees gewaarschuwd. Dick Roodenburg Is publiciteitsmedewerker bij het Cultuurcentrum VU, Griffioen.
Peter Strelitski
VInr, op de rug gezien: Jeroen van den B e i ^ , Jan Boersema en Wessel Stoker
... blijkt het voor sommigen moeilijk om de discussie zuiver te houden. Terwijl de vraag aan de orde is of outsiders het fenomeen geloven werkelijk kunnen begrijpen, worden de aanwezigen van achter uit de zaal getrakteerd op een verhandeling over de Cito-toets van iemands dochter, over het feit dat Latijn en Grieks leren alleen voor de slimsten is weggelegd en over de schandalige situatie dat niet-gelovigen eeuwenlang "met overheidssubsidie" hebben geprobeerd het geloof omver te werpen. "Laat de niet-gelovigen zich maar eens verantwoorden, in plaats van de gelovigen!", is na veel omhaal de conclusie van de spreker. De ongeveer 35 mensen in de zaal zijn dan al op een dwaalspoor gebracht door een theologiestudent die godgeleerdheid een "demarcatieve wetenschap" noemt, om vervolgens te verzanden in teksten als dat de beoefening van die wetenschap natuurlijk afhankelijk is van fmanciën en van de Europese markt. "Het kan aan mij liggen", valt discussieleider Jan Boersema de student na een paar minuten vriendelijk in de rede. "Maar ik kan je niet goed volgen." De bijeenkomst begon zo goed. Op initiatief van studievereniging Icarus (voor theologen en filosofen) hebben theoloog Wessel Stoker en milieueconoom Jeroen van den Bergh maandagavond achter een en dezelfde tafel plaatsge-
nomen. De bedoeling is om nu eens niet via Ad Valvas maar live te debatteren over hun meningsverschil. Dat komt neer op de vraag of theologie een echte wetenschap is die thuishoort aan de universiteit, of niet. Van den Bergh neemt ruim de tijd om te betogen waarom theologie géén echte wetenschap is.
'Kunt u mij theologische inzichten noennen die de wereld hebben veranderd?' "Het godsbegrip heeft geen empirische basis", legt hij uit. "Elke interpretatie is willekeurig, want het begrip is niet meetbaar." Dat zoveel studenten zijn uitgelopen om uitgerekend hém te horen spreken, is voor de hoogleraar Milieueconomie een teken aan de wand: "Ik ben geen theoloog, ik heb nooit over dit onderwerp gepubhceerd. Bij een andere wetenschap zou ik nooit worden gevraagd om hierover te debatteren. Men zou niet geïnteresseerd zijn in mijn mening." Waar het Van den Bergh om gaat, is het begrip kermisvermeerdering. "Een kenmerk van goede
wetenschap", betoogt hij, "is dat de wereld er zónder die wetenschap anders uit zou zien." Daar gaat het volgens hem in het geval van de theologie al mis. "Want zonder theologie zou de wereld er geen steek anders uitzien. Of kunt u mij inzichten noemen die de wereld hebben veranderd?" Dat kan zijn opponent Wessel Stoker niet. Maar daar is het de theoloog ook niet om te doen. Stoker gaat het om verklaren en begrijpen. "Religie is een autonoom verschijnsel in deze wereldwerkelijkheid, daar kun je niet omheen. De theologie probeert zo dicht mogelijk bij groepen gelovigen te komen en hen te begrijpen." Maar dan komt het insider-outsider-probleem aan de orde. Want kan een ongelovige werkelijk begrijpen wat geloof is, of is dat inzicht voorbehouden aan gelovigen? Met andere woorden: kun je alleen een goede theoloog zijn als je zelf ook gelooft? De avond is te kort om op alle vragen een antwoord te vinden. Om tien uur maakt Boersema een eind aan de discussie. "Er was geen enkele illusie dat hier vanavond iemand overreed zou worden", concludeert hij opgewekt. "Maar men heeft in redelijkheid naar elkaar geluisterd." Dat vindt hij al heel mooi. Martine Postma
De scriptie is de kroon op je studie. Een schitterend ding dus, maar ook een zware last. In de serie 'eindnoot' vertellen VU-studenten over hun meesterstuk. Deze week Loes van den Elzen, studente Culturele Antropologie. Panfluit "Het begon allemaal met een artikel in de NRC, over de indianen in Otavalo In Ecuador. Die zijn rijker dan de mestiezen, de bevolking van Spaanse afkomst. Dat vond Ik interessant, bijna overal Is het andersom. De Otavalo-indianen zijn zo rijk geworden doordat zij een monopolie hebben op de Europese markt In Indlanenmuzlek. Die muziekgroepjes met panfluiten en poncho's die je in Nederland ziet, komen bijna allemaal uit Otavalo. Mede daardoor trekt het stadje veel toeristen. De mestiezen zijn veel armer. Ze verdienen hun geld van oorsprong In de Industrie. Nu zijn ze vaak economisch afhankelijk van de indianen. Het leek mij interessant om te onderzoeken hoe de mestiezen daarmee omgaan."
Dichtklappen "ik ben op de bonnefooi naar Otavalo gegaan. De
eerste nacht sliep Ik In een hostel. Een handelaar daar bracht me in contact met een mestlezenfamllle. In hun huls kon ik een poosje wonen. Ik heb niet direct verteld dat ik onderzoek deed naar hun houding ten opzichte van de Indianen, dan waren ze dichtgeklapt. Hun politiek correcte verhaal Is dat de indianen goede en mooie mensen zijn die dicht bij de natuur leven. Hun werkelijke opvattingen zijn heel anders."
Bang "Ik kwam daar langzamerhand achter. Wij hadden een Indiaanse hulshoudster met twee kinderen In huls. Op een dag waren haar kinderen In paniek. Ze waren hun moeder kwijt, juist toen wij naar een feest zouden gaan. Voor mij was het duidelijk: je laat bange kinderen niet alleen. Maar mijn gastfamllle nam het me erg kwalijk dat Ik niet met hen naar dat feest ging. Ze vonden het absurd dat ik
die kinderen meenam naar mijn kamer om thee te drinken. Toen dacht Ik: wat doe Ik hier, tussen zulke mensen? Later kon Ik het beter relativeren."
Roddelen "Langzamerhand werden mestiezen opener tegen mij. Sommigen zelden letterlijk dat ze Indianen vies vonden. Later, thuis, vond ik het moeilijk hierover te schrijven. Het voelde als roddelen over mensen die er niet zijn. Maar aan de andere kant had Ik mijn onderzoek niet kunnen doen als Ik open was geweest. Ik heb het eerst een paar weken aan de kant gelegd. Toen had Ik de juiste afstand om het op te schrijven." Weimoed Visser Ook met je scriptie In Ad Valvas? Mali naar redactle@advalvas.vu.nl
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 26 augustus 2004
Ad Valvas | 592 Pagina's