Ad Valvas 2007-2008 - pagina 505
AP VALVAS 5 JUNI 2008
PAGINA 9
mr 'Kxmmtwamm tsm Mem »fomi vM
«LSJB
Jezus als ongewenste vreemdeling
Psychedelische hindoe-sciencefiction
Het leven van Boeddha op z'n manga's
Op het eerste gezicht lijkt De Messias is wedergekeerd van de Belgische (Waalse) striptekenaar Daniel Goossens een boel meUge, anarchistische ongein waarmee de doorsnee burger op de hak wordt genomen. Goossens grossiert in aapachtige schlemielen met een IQvan negentig en een voorkeur voor plat vermaak. Op de voorkant van De Messias zien we Jezus Christus (in jurk en met doornenkroon) met een immens imbeciele bUk en een knoert van een overbite op een treinstation met twee koffers. Niemand merkt hem op. Haha' Lachen' Binnenin wordt al snel duideHjk dat het Goossens diepe ernst is. Hij heeft waarschijnlijk gelijk wanneer Jezus werkelijk zou terugkeren op aarde, en daarbij Brussel zou aandoen of bijvoorbeeld Amsterdam, zou hij worden behandeld als iedere andere vreemdeHng. In de rij voor het Arbeidsbureau (het album dateert van 1983) en vernederd door een lulambtenaartje Goossens is een waanzinnig knappe tekenaar. Hij heeft een mooie, soepele lijnvoering en is een meester in lichaamstaal en gezichtsuitdrukkingen. Zijn personages leggen het er dik bovenop, alsof ze op het toneel staan (in een van de verhalen blijken ze aan het eind ook werkelijk op een toneel in een voUe zaal te staan). Ze doen alledaagse dingen, maar net even een tikje anders. Behalve Jezus de gastarbeider is er de verbitterde, afgestompte oude man die zijn dagloon erdoorheen jast door zijn kop te fotokopieren. En Kuifje en Donald Duck zijn aan lager wal geraakt en spuiten heroïne. Niet alleen aanstootgevend voor gelovigen, dus.
Het hindoeïsme is de lekkerste religie ter wereld, met de bizarste goden die de waanzinnigste avonturen beleven. En het mooiste is je mag ze gewoon tekenen' Hindoes hebben hun eigen superheldenstrips, starring Vishnu, Krishna, Ganesha en de duizenden andere goden of manifestaties van goden. Peter MiUigan en Brendan McCarthy maakten eindjaren tachtig hun eigen psychedeUsche versie, Rogan Gosh. Dat is de naam van een populair gerecht, maar in de strip gaat het om een Izarmanaut die mensen kan bevrijden van hxm slechte karma De schrijver Rudyard KipUng zoekt de hulp van Rogan Gosh, die hem bevrijdt, maar Kipüng bUjkt in werkelijkheid de valse god Soma Swami te zijn. God van duizend valse werelden, die Rogan Gosh heeft opgezadeld met de vloek van de god KaH, de vernietiger Rogan Gosh, die sterft en remcameert in de gedaante van de bozige kelner Raju Dawan, moet nu, op aanwijzing van de apengod Hanuman, strijd leveren met Soma Swami en hij krijgt daarbij (schoorvoetend) hulp van een toevallige passant, een jonge Brit met liefdesverdriet genaamd Dean Gripps. Intussen moeten ze zich KaH van het hjf zien te houden. Wat volgt is een hallucinatoire reis door ruimte, tijd en door onze eigen geest, of is het toch die van Rudyard KipUng? Dit is groovy, man. Een explosie van kleur en ideeën, deze strip, die je op vele niveaus kunt lezen. Rogan Gosh gaat over tijdreizen, Kiphng, Verlichting, Sitar-straalpistolen, Indiase sciencefiction en natuurlijke de multiculturele samenleving.
Osamu Tezuka (inmiddels dood) is de peetvader van de moderne Japanse strip, de manga. Dat betekent dat die onmogelijk grote ogen, de duizelingwekkende perspectieven die elkaar in waanzinnig tempo afwisselen en die rare mix van cartoonekse en realistisch getekende personages die manga kenmerken, door hem zijn gemtroduceerd. Tezuka is onder mangaliefhebbers bekend van Astroboy, een superheldenstrip. In de zevendeUge reeks Boeddha (vierhonderd pagina's elk) gooit hij het over een andere boeg, alhoewel ook niet helemaal. In deze biografie van de grondlegger van het boeddhisme, Siddharta Gautama, veroorlooft Tezuka zich nogal wat vrijheden, zoals het jongetje Tatta, een paria die zich verzet tegen de onderdrukking van het Indiase kastensysteem en die speciale gaven heeft. Hij kan onder andere naar het lichaam van dieren verhuizen en ze tijdeUjk bezitten. In de officiële biografie van Boeddha komt Tatta niet voor, maar de lezer maakt wel grondig kennis met de geschiedenis en de leer van het boeddhisme Boeddha is typisch manga, waarbij de niet-geoefende lezer op het verkeerde been gezet wordt door het Disney-achtige uiterlijk van de personages die desondanks de meest vreselijke beproevingen moeten doorstaan Er vallen heel wat doden in deze strip en er wordt wat afgemarteld. Er valt niks te lachen, althans niet voor niet-Japanners. Misschien vinden Japanners dit wel grappig. Japanners vinden namelijk heel rare dingen grappig. Boeddha lijkt ook erg een pleidooi voor de afschaffing van klassenverschillen te zijn. Een socialistische strip is het eigerJijk. Leest als een trein, en is in meerdere opzichten zeer leerzaam.
Daniel Goossens, De Messias is wedergekeerd 50 pagina's zwart wit met een kleurencover Uitgeverij Vendor Alleen nog in het Frans te krijgen (Le Messie est Revenu') voor € 8,69 bij onder andere amazon fr
Peter Milligan en Brandon McCarthy, Rogan Gosh Uitgeverij DC Comics 50 pagina's in kleur Niet meer in druk en flink in waarde gestegen Voor rond de dertig euro bij onder andere amazon com
^iOltOlli
Osamu Tezuka, Boeddha Uitgeverij Luitingh Sijthoff 400 pagina's zwart-wit met een kleurencover Prijs. € 16,95
¥
Reageren? Mail naar redactie@advalvas.vu.nl.
m
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 27 augustus 2007
Ad Valvas | 548 Pagina's