Ad Valvas 2008-2009 - pagina 290
AD VALVAS 5 f e b r u a r i 2009
02 NIEUWS
Luchtjehartweek wordt traditie Timmennan eredoctor Farmaceutisch chemicus Henk Timmerman krijgt een eredoctoraat van de Universiteit van Antwerpen. Timmerman behoort al jaren tot de honderd meest geciteerde farmacologen en toxicologen van de wereld. Na een carrière in de industrie als wetenschappelijk directeur van de farmacadivisie van Gistbrocades werd hij in 1979 hoogleraar algemene farmacologie aan de VU. Onder zijn leiding werd de vakgroep farmaco chemie uitgebouwd tot een internationaal voor aanstaande onderzoeksgroep. Het eredoctoraat krijgt Timmerman voor zijn wetenschappelijke verdiensten. [PB)
I
DE KWESTIE Besnijdenis bij meisjes DE DESKUNDIGE Cultureel antropoloog Edien Bartels
Onderwijsruimten in Filosofenhof Afgelopen week is het gebouw de Filosofenhof weer in gebruik genomen. Na de verhuizing van het Onderwijscentrum naar Uilenstede zijn er dertien werkgroepruimten in gevestigd. Ook zijn er twee computeronderwijsruimten bij gekomen met ieder 33 computers voor studenten van de fa culteit Sociale Wetenschappen. Een van die zalen is op maandag gereserveerd voor het Onderwijs centrum. [DdH)
Biografen misten geknoei
PETER VALCKX
"Eerlijk gezegd hebben we niet geweten dat de topman van woningstichting Rochedale Hubert Mollenkamp privé en zakelijke belangen ver mengde en daarbij mogelijk zelfs strafbare zaken heeft begaan", zegt Wouter Beckers. Beckers pu bliceerde samen met collega Rolf van der Woude in november een boek over de geschiedenis van Patrimonium Amsterdam die is opgegaan in Rochdale. Net in de week van de publicatie do ken de eerste krantenberichten op over laakbaar gedrag van MóUenkamp. Deze week is hij op staande voet ontslagen wegens zelfverrijking bij de verkoop van onroerend goed van de woning corporatie. "Enerzijds stond hij aangeschreven als een sociaal man die bijvoorbeeld goede din gen voor de Bijlmermeer heeft gedaan, anderzijds als iemand die meer in het be drijfsleven thuishoort dan bij een ideële organi satie", aldus Beekers. Het boekMet hij steen alleen. Patrimonium Amsterdam, van sociale vereniging tot sociale onderneming 18762003 is een project van het Historisch Documentatiecentrum van de VU. (DdH)
Uitslag poll
ietsist (2,6%), humanist (2,3%), boeddhist, hindoe en relishopper (ieder 1,1%) moslim (5,3%) agnost (7,1%)
katholiek (lo,2%) Nederlandshervormd (10,2%) geloof in mezelf (ii,3%)
I
atheïst (39,8%)
Sofprijs voor Plasterk Topcollegegeld Taaipuristen hebben onderwijsminister Ronald Plasterk verkozen tot winnaar van de Sofprijs der Nederlandse Taal 2008, omdat hij universiteiten niet wil dwingen het Nederlands als voertaal te hanteren. Wettelijk gezien is het Nederlands de voertaal aan de universiteiten, maar veel oplei dingen worden tegenwoordig in het Engels gege ven. Plasterk vindt de positie van het Nederlands aan de xmiversiteiten voldoende gewaarborgd. (HOP)
Driekwart handicaps blijft onzichtbaar Aan driekwart van de studenten met een handi cap valt op het eerste gezicht niets te zien. Dat bHjkt uit het jaarlijkse onderzoek voor het exper tisecentnmi Handicap + Studie. In de helft van de gevallen heeft de gehandicapte student een lees of rekenstoornis. dyslexie of dyscalcuhe. Vijftien procent heeft psychische problemen. (HOP)
Tentamen cadeau bij geneeskunde
275 mensen hebben gereageerd op de poll op www.advalvas.vu.nl: De VU wordt katholieker, constateert hoogleraar Kimman in Ad Valvas #17. Uook? Klopt volgens 10,2 %. De rest hangt een andere levensbeschouwing aan.
gereformeerd (7,9%)
MAANDAG 2 FEBRUARI, 11.09 UUR. De eerste Luchtjehartweek die door de studentenraden werd geoi|;aniseerd, is een succes. Dat vindt initiatiefneemster Somya Bougazza: "We gaan er zeker een traditie van maken." De informatiestands trokken vooral veel studenten die wel een gratis cola lustten. Daar kregen ze meteen een folder over de studentenraad bij. Weinig mensen grepen de gelegenheid aan om eens lekker te klagen. USRvoonitter Edwin van Sas: "We zijn nu herkenbaar en leggen op een andere manier contact dan met een oproep op de website. Die input komt echt wel." (JvD] FOTO COMVU/
~
Tweedejaars geneeskunde konden vorige week hun geluk niet op. Omdat de antwoorden voor het tentamen Twee voor twaalf al op blackboard hadden gestaan, kregen ze een vrijstelling. "Het is een beslissing van de examencommissie", zegt manager onderwijs en studentenzaken Annette Veldhuizen. "Bij een herkansing zouden studen ten die goed voorbereid waren, gedupeerd wor den." Bovendien hadden veel studenten voor de enige geschikte herkansingsperiode al een ski vakantie geboekt. Hoewel het vak belangrijk is, hoeft niet gevreesd te worden dat de aanstaande artsen zonder cruciale kennis aan het werk kun nen. "Wie de stof niet kent, loopt daar later in de studie alsnog tegenaan." (FB)
Kosten van tweede studie Minister Ronald Plasterk wü een wijziging in de wet doorvoeren waarmee studenten maar recht hebben op één bachelor en één master. Wie meer studies wü doen, moet daarvoor betalen. Het vol gen van twee studies tegelijkertijd kost niets ex tra. Alleen studenten met al een diploma op zak, betalen meer voor een tweede opleiding. Er zijn twee uitzonderingen: voor een vervolgopleiding in de zorg of het onderwijs blijft het standaard tarief gelden. En omdat studenten die aan twee opleidingen tegelijkertijd staan ingeschreven deze vaak niet op hetzelfde moment afronden, studeren ze na het behalen van het eerste di ploma ook de rest van het studiejaar nog tegen het lage tarief (HOP)
Kleinschalige topopleidingen, zoals de univer sity colleges, mogen alleen extra collegegeld heffen als hun studenten zinvolle activiteiten naast hun studie ontplooien. Dat schrijft onder wijsminister Ronald Plasterk in een brief aan de Tweede Kamer. Het uitgangspunt van 'relevante extracurriculaire activiteiten' is streng volgens de minister. "Niet veel opleidingen zxillen eraan voldoen, maar er wordt evenmin een specifiek type opleiding bij voorbaat uitgesloten. Dit lijkt mij terecht." De precieze eisen moeten nog in een wetsvoorstel worden geformuleerd. (HOP)
Buikhuisen geen eredoctor Minister Ronald Plasterk wil niet met de Uni versiteit Leiden overleggen of zij criminoloog Wouter Buikhuisen als eerherstel een eredoc toraat wü geven. Hierom had PWKamerlid Martin Bosman gevraagd. Buikhuisen verliet de wetenschappeUjke wereld na veel kritiek op zijn onderzoek naar de biologische wortels van criminaliteit. Plasterk betreurt de ontstane com motie, zowel in Buikhuisens wetenschappelijke werk als in zijn persoonlijke levenssfeer. Maar het verlenen van eredoctoraten ziet hij als een taak van de universiteiten. (HOP)
Imamopleiding in Leiden Aan de Universiteit Leiden komt waarschijnlijk een imamopleiding. Het Leids Instituut voor Godsdienstwetenschappen wü er weinig over kwijt. "Het ligt maatschappelijk heel gevoelig." De opleiding sluit aan op de masterstudie islami tische theologie. "Vergelijk het met een theolo giestudent die dominee wü worden: die moet na zijn afstuderen ook eerst nog een predikantenop leiding volgen", zegt hoogleraar Maurits Berger. Aan de VU bestaat al een masteropleiding tot islamitisch geestelijk verzorger. (HOP)
Zweetvoetenman komt terug De Rotterdammer die zich ondanks een cam pusverbod weer mag inschrijven bij de Erasmus Universiteit, blijkt de 'zweetvoetenman' te zijn die in 2003 de Delftse universiteitsbibliotheek teisterde. Zijn voeten stonken zo dat studenten massaal onpasselijk werden. De man had een toegangsverbod tot de campus van de Erasmus Universiteit omdat hij studentes lastigviel. Nu hij daar een keuzevak wü volgen, mag hij het ter rein weer op. (HOP)
staatssecretaris van Volksgezondheid Jet Bussemaker wii besnijdenis bij meisjes voorkomen door hun ouders een medisch contract te laten tekenen. FLOOR BAL Zal zo'n medisch contract het aantal geval len van besnijdenis venninderen? "Het schijnt in Frankrijk een groot succes te zijn. Wanneer mensen uit Somalië en Soedan in hun geboorteland op vakantie gaan, kun nen ze daar dat contract laten zien. En aan tonen dat ze naar de gevangenis gaan als hun dochter toch besneden wordt. Dat kan werken om de druk van de familie af te wentelen." Wat heeft die familie ermee te maken? "Het probleem is dat ouders op vakantie bijna permanent op hun dochters moeten passen. Ze kunnen niet een meisje een dag bij oma achterlaten. Want oma's daar vinden het be langrijk dat hun kleindochters in de lokale tradities worden opgevoed. Daarom wUlen ze die meisjes besnijden." Direct die contracten uivoeren dus? "Ik zou het gewoon proberen. Het heeft wel een stigmatiserend effect. Zo'n contract is na tuurlijk wel een motie van wantrouwen tegen deze ouders. Voor ouders die hun dochter toch al niet wülen laten besnijden, is dat een klap in hun gezicht. Uit het onderzoek waar ik in 2003 aan meewerkte, bleek al dat aUe migranten uit landen waar deze gewoonte gepraktiseerd wordt, weten dat meisjesbesnijdenis in Neder land verboden is. Met een contract bevestig je dat extra." Toch mooi dat Bussemaker er nu aandacht aanbesteedt. "Een minpuntje aan dit debat vind ik dat er veel stennis wordt gemaakt over het feit dat de afgelopen jaren drie müjoen euro aan pre ventie is uitgegeven en er toch 44 meldingen van mogelijke besnijdenissen zijn geweest. Maar we weten helemaal niet wat dat cijfer betekent. Er wordt meteen verontwaardigd gereageerd omdat er zoveel geld besteed is en de preventie mislukt lijkt. Het verwijt rijst dat deze groepen niet luisteren. Er zijn trouwens meer van dit soort problemen, je hoort nooit wat over jongensbesnijdenis." Er is toch niets mis met jongensbesnijde nis? "Daarvan wordt altijd gezegd dat het niet scha delijk en juist hygienisch is. Maar wanneer het niet door een arts of een speciaal opgeleid per soon gedaan wordt, kan dat zeker schadelijk zijn. Ik heb in Tunesië en Marokko heel wat kleine jongetjes met verwondingen en ver minkingen gezien. Zonder een medische indi catie mogen besnijdenissen niet meer in een Nederlands ziekenhuis gedaan worden. Dat is een verkeerde ontwikkeling, straks gaan die ouders weer naar een traditionele besnijder zonder medische achtergrond." Waarom bent u zo tegen besnijdenissen? "Als antropoloog is het interessant. Maar zelf heb ik niets met dat type manipulatie van het lichaam. Het is onomkeerbaar en kan nare ge volgen hebben. Ik houd ook niet van tatoeages en van die piercings. Eigenlijk ook niet van gaatjes in je oren. Al heb ik die zelf ook." >Reageren'' Mail naar redactie@advalvas.vu n).
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 25 augustus 2008
Ad Valvas | 538 Pagina's