Ad Valvas 2008-2009 - pagina 461
cultuur 15
ad valvas $ mei I M S
MUZIEK
Bluesy leegte Kun je een roadmovie op toneel houden? JP den Tex doet het wel De singersongwriter van Nederlandse bodem zwierf een tijdje door Amerika (jawel, in de voetsporen van schrijver en poëet Jack Kerouac en folkmuzikant Woody Guthrie, en ik geloof ook Bob Dylan, maar die negeer ik even) en heeft de opgedane inspiratie verwerkt tot een nieuwe cd en de geUjknamige voorsteUing American Tune. Voor wie JP niet kent. hij timmert al bijna dertig jaar aan de weg, maar is pas bij een wat groter publiek bekend geworden sinds hij in 2007 met Kees Prins en Paul de Munnik door Nederland reisde met de succesvolle tour de chant Op weg naar huis. In zijn nieuwe voorsteUing trekt JP via sappige verhalen en soms hluesy liedjes dwars door Amerika, van oost naar west. Hij ontdekt er niet, zoals zijn bedoeling was, het geheim achter de American Dream, maar wél de sleutel tot zijn eigen existentiële eenzaamheid. Goed, die uitkomst hoeft van mij ook niet zo nodig, maar Den Tex weet met zijn muziek en krachtige stem wel de eindeloze leegte van het Amerikaanse landschap en het bestaan op te roepen. En dat is het luisteren zeker waard. [FvB) American Tune van JP den Tex, donderdag 14 mei in Het Perron (try out), Egelantierstraat 130 Aanvang 21 uur, entree 15 euro Meer info jpdentex oom, hetperron nl
DJS cultklassieker Freaks uit 1932 is zeer Ame rikaans, beter gezegd antiAmerikaans, maar dat is ook een soort Amerikaans. De freaks uit de titel zijn circusfreaks, echte! regisseur Tod Browning, maker van de klassieke Dracula verfilming met Bela Lugosi, was zelf een tijdje slangenmens. Hij won het vertrouwen van de bebaarde vrouw, de menselijke romp (die knap een sigaretje weet op te steken), de pinheads en het menselijke skelet. Waarom is Freaks zo Amerikaans? Omdat het gaat om een groep mensen die, buiten hun schuld, niet meedoet aan de American Dream. Er bestaat geen carrièrepad van freak tot miljonair. En dus gedragen zij zich niet als op timistische individuen, maar als een in zichzelf gekeerde groep. Het beroemdste citaat is 'one of us... one of us...', dat ze dreigend scanderen als ze een nieuw groepslid inwijden. One of us, voor wie niet one of the US kan zijn. Als horrorfilm was de productie destijds zo schokkend, zelfs nadat Browning door de studio was gedwongen scènes af te zwakken, dat hij al snel weer uit de bioscopen verdween. Pas in de jaren zestig werd hij door de tegencultuur herontdekt toen freak inmiddels een naam was om trots op te zijn. (KD) Freaks (1932) van Tod Browning draait maandag 11 en maandag 25 mei in de Melkweg Aanvang 19 uur, entree 6 euro (met korting 5 euro)
Geschminkte zwarten Op de achterkant van de Stadsschouwburg is een grote kubus geplaatst. Wie van de kant van de Melkweg komt, ziet daaruit nog een glazen verdieping steken. Dat is de nieuwe foyer van de nieuwe theaterzaal met een vlakke vloer (waarbij het toneel laag is en de stoelen omhoog lopen, in tegenstelling tot de klassieke zaal, waarbij het speelveld verhoogd is en de stoelen op een vlakke vloer staan) van waaruit hoog hartig en snobistisch kan worden neergekeken op het gepeupel dat voor de Melkweg in de rij staat. <»» Maar wacht! Ook de Melkweg programmeert mee in deze zaal. Het is een soort Melk schouwburg. Dat klinkt toch aardig. Beter dan de Rabozaal, de officiële naam, want er kan tegenwoordig niets cultureels worden geopend zonder dat het naar iets volstrekt acultureels wordt genoemd. Maar goed. hoera voor de bank! Voor deze keer dan. Als je snel bent, kun je nog naar de open dag op zaterdag 9 mei, met allerlei voorstellingen van o tot 5 euro. Daaronder ook jawel iets Ameri kaans de voorstelling Blackface van Orkater, over de oude en controversiële traditie om zwarten op het toneel door zwart geschminkte witten te laten spelen. Opening gemist? Tot en met 16 mei speelt het 'openingsprogramma' Tamtam nog.
m
Bg^" Deuren open Zaterdag 9 mei zijn er de hele dag allerlei voorstellingen te zien. In de hele geweest (zie hiernaast) bezoekers van Freaks of Stadsschouwburg, inclusief de nieuwe zaal en het andere films in het Freal<s in de Fiim programma nieuwe café Stanislavski Entree: O tot 5 euro. krijgen met een stempel op hun cinematicket (vraag Slotfeest m café Stanislavski vanaf 22.30 uur. ernaar aan de Melkweg kassa) 3 euro korting op Meer informatie via toneelgroepamsterdam nl en het mixed mediaspektakel Celluloid Fever: The t24 mei aldaar ^ H ssba.nl
Kleinkunst Festival en maakten tot nu toe twee succesvolle (in de Griffioen uitverkochte) programma's. 'Goede zangeressen, felle actrices, met een wreed gevoel voor humor, maar vooral intelligent', schreef de Volkskrant. De Dames werkten de afgelopen maanden aan het pimpen van zowel eigen als bestaande num Jammer toch. Voor vrijdag 15 mei stond in de mers, wat resulteerde in de cd BinnensteBuiten. Griffioen een voorstelling geprogrammeerd van Het zijn liedjes in de typische Damesvoorna theatergroep De Wetten van Kepler A Viewfrom Vierenstijl komisch en ontroerend, van rock the Bridge, een mooi stuk van Arthur Miller met tot jazz en van blues tot kleinkunst. Luister jonge acteurs, zeer geschikt voor theatermin bijvoorbeeld naar het hilarische lied Mijn Kater, nende studenten. Het gezelschap kreeg echter over een kat met boulimie die het hele huis geen subsidie meer en de voorsteUing moest onderkotst. De cd wordt gepresenteerd met geannuleerd worden. Eenzelfde verhaal voor een liveband, die gemakshalve De Heren is De Vrienden van de Dansmuziek, die volgend genoemd. Omdat de tournee BinnensteBuiten seizoen in de Griffioen een theaterbewerking van de roman Godverdomse dagen van de Vlaamse op korte termijn gepland is, zijn er nog volop kaarten verkrijgbaar. schrijver Dimitri Verhulst zouden uitvoeren. De Dames voor na Vieren komen volgend Geen geld, geen stuk. seizoen in mei 2010 weer naar de Griffioen met Cabaret is minder subsidiegevoelig. Een geluk de tryout van hun nieuwe cabaretprogramma bij een ongeluk cabaretduo Dames voor na Vie ren kwam ineens met het idee voor een muzikale Koude Kermis. (DR) theatertour in mei en zocht naar speelmogelijk heden. De Griffioen had dus nog een datum vrij. > Dames voor na Vieren met live band, vrijdag Dames voor na Vieren bestaat uit Anne van 15 mei 20 30 uur, toegang 13 euro (studenten Rijn en Hanneke Drenth. Ze wonnen in 2004 personeel VU 10 euro) Griffioen, Uilenstede 106 de jury en publieksprijs van het Amsterdams > cultuurgnffioen nl en damesvoornavieren nl.
TIPS
New Yorkers over Amsterdam Alsje de coffeeshops, het Van Goghmuseum en het Red Light District overslaat, hebben New Yorkers best aardige tips over Amsterdam, ont dekte ik vorige week toen ik daar was. Over het Anne Frankhuis bijvoorbeeld. Ga je daar nooit naartoe omdat er altijd een enorme rij staat? Goede tip van Matt Stipes, kinderarts bestel de kaarten online! Ze zijn vijftig cent dwarder, je kunt ze thuis uitprinten en dan loop je lachend de rij voorbij, naar de speciale deur voor mensen met onlinetickets. Relaxen in Amsterdam'' Ga naar Osdorp!, vindt Sean Mcbride van band Xeno and Oaklander. Daar heb je de multiciilturele samenleving in een gemoedelijke setting. Snuif de geuren van verschillende culturen, zonder de agressie die sommige wijken van New York ontsiert. Ten minste, zo denken sommige New Yorkers erover. Bekijk Amsterdam eens van een andere kant, beveelt manager David Green aan. neem de waterfiets. Het kan een tikkeltje spannend zijn, met al die rondvaartboten, maar het werkt bijna meditatief, in een kalm tempo over het water peddelen. En hoera, datje op de fiets in tegen steUing tot aUe publieke plekken in New York gewoon een biertje mag opentrekken! Middagje over? SHjt 'm in De Coster Diamanten bij het Museumplein, roept Igor Garowitsj. Je kunt er gratis en voor niets een rondleiding krijgen en je door het vriendelijke(!) personeel vrijblijvend alle ringen en kettingen laten aan passen voor een vluchtig moment van zeldzame rijkdom. (NS)
IN DE GRIFFIOEN
IN DE VUBOEKHANDEL
Dames Heren
Top5 aanraders deze week: 1) Minke Douwesz, Weg 2) Paolo Giordano, De eenzaamheid van depnem getallen 3) Yiyxin Li, Verschoppelingen 4) William Maxwell, Tot ziens, tot morgen 5) Thomas Mann, Buddenbrooks
Tip Richard Holmes, De wereld in oorlog
V
vu Uitgeverij Uitgevers voor de VU
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 25 augustus 2008
Ad Valvas | 538 Pagina's