Ad Valvas 2008-2009 - pagina 233
AD VALVAS 8 j a n u a r i 2009
IN HET NIEUWS 03
k-
Ivo van Hilvoorde wint mediakomeet Bewegingswetenschapper Ivo van Hilvoorde kreeg de mediakomeet, de VU-prijs voor een wetenschapper die zich sterk in de media profileerde. Van Hilvoorde was het afgelopen jaar onder meer in het nieuws met zijn boek over de opkomst van de fitnesscultuur. TEKST: WELMOED VISSER FOTO: COMVU/RIECHELLE VAN DER VALK Lukt het u om uw verhaal in de media goed voor het voetlicht te brengen? "Steeds beter. Ik heb mezelf erin getraind om kort en pakkend over mijn onderzoek te vertellen. Voor televisie moet je iets soms in een oneUner kunnen zeggen. Maar tegelijk moet je proberen om niet aEe nuances te verliezen. Ik houd me al twintig jaar met doping bezig. Dat is een onderwerp waarover vaak ongenuanceerd en moralistisch wordt gesproken in de media. Ik ben helemaal niet voor het totaal vrijgeven van de dopingmarkt, maar ik vind wel dat er kanttekeningen te plaatsen zijn bij die scherpe veroordeUngen. Het idee dat sport natuurlijk moet zijn, is raar. Topsport is dat niet. Topsporters zijn genetische uitzonderingen en ze gebruiken allerlei technieken om zichzelf nog beter te maken. De huidige dopingregels zijn vaak arbitrair, sommige technieken mogen wel, andere mogen niet. De vraag waarom iets wel of niet mag, wordt te weinig gesteld. Sporters die over die grens gaan, worden meteen neergezet als criminelen Daar kan ik me kwaad over maken." Wat vindt u als sportfilosoof belangrijk om over te brengen? "Op medisch gebied bestaat er iets als de medische ethiek, een vakgebied dat zich bezighoudt met ethische vragen rondom medisch handelen. Op het terrein van de sport is dat vakgebied van de ethiek nauwelijks ontwikkeld. De discussie wordt vaak versimpeld tot de vraag of iemand verboden middelen gebruikt of niet. Terwijl er veel meer te zeggen is over de relatie tussen het menselijk lichaam en techniek binnen de sport. Of iemand met een kunstbeen mee mag doen aan de Olympische Spelen is bijvoorbeeld een interessante vraag. Maar ook ofje in de toekomst genetische aanpassingen mag doen, waardoor
Sportfilosoof ivo van Hilvoorde: 'Het idee dat sport natuurlijk moet zijn, is raar. Topsport is dat niet' mensen betere sporters zuUen worden. Als sportfilosoof kijk je met meer afstand naar dit soort kwesties. Je kunt bijvoorbeeld inbrengen wat eerdere filosofen hebben gedacht over de relatie tussen Uchaam en geest, of over de angst voor het versmelten van lichaam en techniek." Krijgt u weleens kritiek van collega-wetenschappers op uw media-optredens? "Ik vind dat je als wetenschapper de taak hebt om bij te dragen aan het publieke debat. Zeker over de onderwerpen waar ik me mee bezighoud - doping en fitnesscultuur - is er behoefte aan beschouwing. Op de faculteit Bewegingswetenschappen krijg ik daar de ruimte voor Ik ben deels als wetenschapper aangesteld, maar ik krijg ook ruimte voor activiteiten voor een breder publiek, zoals het schrijven van een boek in het Nederlands. Mijn faculteit heeft een traditie
van toegepast onderzoek dat vaak veel mediaaandacht krijgt, zoals de uitvinding van de klapschaats, en collega's reageren meestal positief. Maar er zullen ongetwijfeld wetenschappers zijn die vinden dat ik me beter alleen maar met onderzoek kan bezighouden, maar dat zeggen ze niet direct tegen mij. Vrienden plagen me er soms wel mee. 'Moest je nu al weer met je kop op de buis?' vragen ze dan." Hoe word je sportfilosoof? "Tijdens mijn studie bewegingswetenschappen werd er nog bijna niets gedaan op het gebied van de sportfilosofie, zeker niet in Nederland, Samen met een aantal medestudenten was ik geïnteresseerd in een bredere benadering van sport. We gingen Amerikaanse tijdschriften lezen over sportfilosofie en -sociologie. Een aantal van die studievrienden werkt net als ik nu nog steeds in
de sportfilosofie. Sommigen als wetenschapper, anderen als adviseur." Wat gaat u met de vierduizend euro van de prijs doen? "Ik heb wel een paar ideeën ik ben nu bezig met een onderzoek naar de rol van sport in nationale trots. Het is een onderdeel van het veel grotere project om de Olympische Spelen naar Amsterdam te halen, waar de faculteit Bewegingswetenschappen aan meewerkt. Misschien zou ik dat geld kunnen gebruiken voor een boek. Maar misschien wil ik ook wel een website gaan maken om mijn onderzoek meer bekendheid te geven." Reageren' Mail naar redactie@advalvas vu nl.
Nieuwjaarstoespraak van voorzitter René Smit:
'We are family' Het afgelopen jaar was succesvol voor de VU. En ook voor de toekomst maakt collegevoorzitter René Smit zich weinig zorgen. Kredietcrisis of niet. FLOOR BAL Een gewone crisis of een ouderwetse recessie? Wat er ook gebeurt de VU gaat haar begroting voor 2009 niet aanpassen. Dat zegt collegevoorzitter René Smit tijdens de nieuwjaarsborrel voor het personeel van de VU. "Wel prepareren we ons op wat gaat komen en moeten we controleren of het geld dat we investeren, 27 miljoen, voldoende oplevert."
Smit is niet bezorgd over het komende jaar. "2009 wordt een prima jaar omdat we het vorig jaar zo goed hebben gedaan. We zijn geen financiële instelling, dus voor ons geldt "Prestaties in het verleden zijn een garantie voor de toekomst."
Stevige concurrentie Dan is het podium voor collegelid Kees Rutten die de winnaars van de mediakomeet en mediamagneet voor 2008 bekendmaakt. De mediakomeet is de prijs voor de wetenschapper die afgelopenjaar opvallend vaak in de media verscheen, de mediamagneet is voor de onderzoeker die al langere tijd veelvuldig de media weet te vinden. Komeetwinnaar Ivo van Hüvoorde krijgt van Rutten bijna de mediamagneet mee naar huis, maar krijgt op het laatste moment toch de juiste award mee. Hoogleraar rechtspsychologie
Peter van Koppen laat de stevige concurrentie in de vorm van hoogleraar filantropische studies Theo Schuyt en epidemioloog Wülem van Mechelen achter zich. "Het was een zware keuze voor de jury", zegt Rutten die verzekert dat hij dat niet alleen uit beleefdheid zegt, maar dat dit cliché dit keer echt waar is. Hij roemt Van Koppens baanbrekende werk in de bewijsvoering in rechtszaken en zijn zeer actieve houding in de media. Van Koppen is zelf niet aanwezig om al die lof in ontvangst te nemen omdat hij op een symposium moest zijn.
Gemeenschapsdenken Het is dit jaar opvallend druk tijdens de borrel. Smit kan tevreden zijn Eerder tijdens zijn speech zei hij dat medewerkers elkaar als familie moeten zien Hij citeerde daarbij aartsbisschop Tutu die
tijdens zijn bezoek een maand geleden zei. "We arefamily". Want, zo zegt Smit "Als je je nu eerst voorstelde dat de mensen in Zuid-Afrika of Pakistan of op die andere afdeling jouw famUie zijn, zou je dan accepteren dat het gaat zoals het gaat? We zijn meer dan alleen een economische eenheid. Er moet een nieuw gemeenschapsdenken ontstaan." Deze woorden veroorzaakten geen directe revolutie onder het aanwezige publiek, hooguit een verhoogde interesse in oUeboUen. De sociale verandering die Smit voor ogen heeft, moet nog even wachten.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 25 augustus 2008
Ad Valvas | 538 Pagina's