Ad Valvas 2010-2011 - pagina 61
-_jid valvas 7 oktober 2010
p je gevoel 'aarom moet je juist geen lijstjes maken? Roet: oen Mjit onderzoek blijkt datje de beste beslissing aculBeemt als je je onbewuste aan het werk zet." a de H e n aantal keuzeonderzoeken is gedaan door de henBnderzoeksgroep van psycholoog Ap Dijksteris (destijds UvA, nu Radboud Universiteit ijmegen), bij wie Roet is afgestudeerd. Dijkrgen^lerhuis liet proefpersonen bijvoorbeeld kiezen dereHit vijf appartementen. Roet: "Net als een 1 een~udiekeuze is de keuze voor een appartement n een complexe keuze, waarbij je de voor- en tress tegenargumenten niet in één oogopslag kunt ;ke verzien." ;eeft H e n van de vijf appartementen was duidelijk e H e beste, eentje was de slechtste en drie zaten 1 Brtussenin. De proefpersonen werden in drie 1 groepen ingedeeld: de eerste groep moest t meteen beslissen, de tweede groep moest een et lijstje maken met voor- en tegenargumenten en de derde groep moest na de presentatie van de appartementen sommen oplossen, zodat ze er
Weg met de voor- en hgenlijstjesl' :kie-| ien H i e t bewust over zouden nadenken, maar hun rein wel de tijd kreeg om de informatie over de partementen te verwerken. laropMe tweede groep, die lijstjes had moeten aken, bleek de slechtste appartementen te ezen, de laatste groep de beste. dusH , .
onze totale hersencapaciteit op elf miljoen bits Ugt." [ter vergelijking: de verwerking van een letter door de computer kost 7 bits, red.]." Nog een argument om geen lijstjes te maken: de voors- en tegens zijn vaak onvergelijkbaar, terwijl lijstjes de suggestie wekken dat je ze wel tegen elkaar kunt wegstrepen. Roet: "Voor sommige mensen is de stad waar ze gaan studeren heel belangrijk, anderen maakt het niet uit waar ze wonen, ze vinden het bijvoorbeeld belangrijk dat er veel praktijkervaring in een studieprogramma zit. Als je intuïtief beslist kan je brein die afweging beter maken dan wanneer je bewust met lijstjes aan de slag gaat."
Slechte kiezers Maximizers zijn mensen die bij hun keuze per se geen fouten vidllen maken, ze blijven maar informatie verzamelen en opties vergelijken, tot ze er uiteindelijk in vastlopen en helemaal niet meer weten wat ze moeten kiezen. "Om een goede keuze te maken, is het niet erg als je niet alles weet", vertelt Roet. "Alles willen weten is een veel voorkomende valkuU. Continu ergens over nadenken, tast de kracht van je oordeel aan." En heeft Roet zelf ooit getwijfeld bij haar studiekeuze? "Ja, ik twijfelde tussen kunstacademie en economie. Uiteindelijk is het iets ertussenin geworden: communicatiewetenschap. Als ik nu nog eens zou moeten kiezen, was het waarschijnlijk psychologie geworden. Ik heb ervan geleerd dat een keuze je ook niet voor altijd vastlegt. Ik ben met mijn werk alsnog in de richting van de psychologie gegaan." Reageren? Mail naar: redactie@advalvas.vu.nl.
liet H>eperMe capaciteit L B e verklaring ligt volgens Roet in het feit dat Ie eerste groep vooral het bewuste deel van het Hijn hersenen heeft aangesproken, terwijl de atste groep de kans kreeg om de informatie te [erwerken met het veel grotere, onbewuste deel an de hersenen. Roet: "Als je keuzes maakt met een je bewuste, zoals de groep die de lijstjes loest maken, dan beperk je jezelf gigantisch: et bewuste deel van onze hersenen kan zo'n ïlers Heertig bits informatie per seconde aan, terwijl
Joris Zwetsloot, derdejaars sociologie, heeft nog geen idee welke master hij gaat doen. Hij heeft er ook nog niet over nagedacht. "Ik denk datje de beste keuzes maakt op het moment datje moet kiezen. Ik heb geen tevoren uitgedacht plan. Ik heb een brede interesse. En ik ben absoluut niet aan de VU gehecht. Het aanbod aan masters sociologie is hier beperkt, dus misschien ga ik w/el naar de UvA.
lerdejaars economiestudenten Flaz Malik en pnnis Disveld weten al lang welke master i volgend jaar gaan doen: finance. "Ik wil laan werken in de beleggingswereld. Dan is lit gewoon de beste optie", vertelt Malik. "De liskunde wordt wel moeilijk, denk ik, maar ik ga jet gewoon proberen." "We beleggen al jaren Dorde hobby", zegt zijn vriend Disveld. Ook loor hem is de masterkeuze een uitgemaakte laak: finance wordt het. "Dat sprak me vanaf let begin aan." Ruth van den Akker, researchmaster ptterkunde, heeft ook niet getwijfeld. "Tijdens pijn bachelor Engels kwam ik erachter dat ik Inderzoek leuk vind. Ik wil graag wetenschapper lorden. Dan is dit de beste keuze." Van Ien Akker moest nog wel een motivatiebrief Ichrijven en een cijferlijst overleggen. Maar telukkig werd ze aangenomen. "Bij deze master rijg je veel ruimte voor je eigen inbreng, postkolonialisme in de literatuur vind ik een pteressant onderwerp, dus ik ga proberen mijn naster in die richting in te vullen." jfeeft ze nog een researchmaster aan een Endere universiteit overwogen? "Nee, ik houd lan de sfeer van de VU, de kleinschaligheid, het persoonlijke contact met docenten. Over de UvA peb ik niet zulke goede berichten gehoord." ^
'Ik houd van de sfeer van de VU, de kleinschaligheid, het persoonlijke contact met docenten' Zijn vriendin Evelien Loeters is net aan een master begonnen. Ze heeft gekozen voor sociologie van mondialisering en diversiteit. "Ik wiide een sociologische master gaan doen en geen onderzoeksmaster. Dan heb je op de VU weinig keuze." Loeters heeft het afgelopen jaar wel getwijfeld over haar masterkeuze en op het laatste moment gekozen. "Als het niks voor me is, doe ik volgend jaar nog wel een master." Over de voorlichting is ze slecht te spreken: "Ik ben wel naar een voorlichtingsdag geweest, maar daar had ik niet zo veel aan. Je moet alles zelf uitvogelen, helemaal als je naar een andere universiteit \N\\t." En hoe bevalt het na een w/eek? "Het is zwaarder dan ik had gedacht. Ik moet echt nog zien of dit de juiste keuze is." Voor iVlarlska Stam werd tijdens de onderzoeksstage van haar bachelor gezondheidswetenschappen duidelijk welke master ze moest doen: de onderzoeksmaster ilfe style and chronic disorders. Dat het een tw/eejarige master was, was voor haar een belangrijk argument. "Een eenjarige master bood voor mij te weinig verdieping. Dan heb je nauwelijks tijd voor een onderzoeksstage. Nu heb ik zo'n tien maanden stage gelopen." Stam heeft niet overwogen om naar een andere universiteit te gaan omdat ze tevreden was met het programma zoals dat op de VU werd aangeboden. "Gezondheidswetenschappen aan de VU is goed in onderzoek. Voor beleid kun je beter naar Rotterdam." Ze heeft de master net afgesloten en is nu al aangenomen voor een promotieonderzoek bij het VUmc, waar ze onderzoek gaat doen naar de gevolgen van slechthorendheid. "Bij mijn sollicitatie merkte ik dat ik een streepje voor had, omdat ik tijdens mijn master al redelijk veel onderzoekservaring had opgedaan."
Nieuwslezer Rachid Finge
'De NOS is nog niet op de hoogte van mijn conclusies' Rachid Finge (24) is een prijswinnende nieuwslezer die regelmatig te lioren is op de radio, hlij is bijna Idaar met de master communicatiewetenscliap, variant journalistiel^ en media, aan de Radboud Universiteit Nijmegen. "Ik heb mijn eindscriptie net ingeleverd en verwacht binnenkort een berichtje dat die goedgekeurd is. Gelukkig maar, want hoewel mijn studie best nuttig was, begon ik het steeds meer te ervaren als een blok aan het been. Ik werk al paar jaar bij de NOS-radio, maar door tentamens en dergelijke kon ik daar niet fulltime aan de slag. Dat kan nu wel, en dat is al heel lang een wens van me. Ik was negen jaar oud toen ik een keer een prijsvraag won
bij de lokale radio en naar de studio mocht komen. Toen ik die van binnen zag, met al die apparaten, besloot ik dat ik daar op een dag wilde werken. "Vandaar ook mijn keuze voor deze studie. Ik heb er een hoop geleerd dat ik nu kan toepassen op mijn werk. Een voorbeeld? Voor mijn scriptie heb ik onderzoek gedaan naar zogeheten talllines. Dat is die opsomming van belangrijke nieuwspunten aan het eind van sommige nieuwsblokken. Wat blijkt? Het heeft geen enkel nut. Het idee datje als luisteraar daardoor de belangrijkste nieuwsitems beter onthoudt blijkt niet waar. Sterker nog, je vergeet de overige nieuwsberichten juist! Helaas is de NOS nog niet op de hoogte van deze conclusies, dus voorlopig zal ik die taillines moeten blijven oplezen." {SvdW}
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 30 augustus 2010
Ad Valvas | 476 Pagina's