Ad Valvas 2010-2011 - pagina 427
OU
^1 Ö
fd rö
L.
va >taa >8i
10
cö) 1— £ (V Hc ^
CU
n] fd
1o 1c 1
(Fl nté,l
0
l'R 1 1).
/Vdvies ondernemingsraad over jaarstukken:
I. Iverbus )ok n It, ieLatei
2010 verdient pluim, toekomst baart zorgen
"Op het eerste gezicht oogt de exploitatierekening van de VU over 2010 saai: de resultaten komen vrijwel overeen met de begroting." Dat concludeert de OR in het preadvies voor het concept Financieel Jaarrapport 2010 en het concept Jaarverslag 2010 van de VU. Maar de toekomst is allerminst saai. Donkere wolken pakken zich samen: nog meer bezuinigen en minder inkomsten. Het tempo van bezuinigen omlaag brengen, kan uitkomst bieden.
Keurig gedaan, zou je kunnen zeggen, kijkend naar het inancieel verslag en het jaarverslag over 2010. De VU moest m 2010 9 miljoen euro bezuinigen en onverwacht stegen de kosten voor ontslagvoorzieningen ook nog eens met 3,2 miljoen euro. Dat bezuinigen is gelukt en die extra lasten zijn ook netjes opgevangen Het resultaat was hoger dan begroot, de universiteit boekte in 2010 vrijwel geen verlies op de exploitatie (-0,9 miljoen euro). "De faculteiten en diensten verdienen een pluim", staat letterlijk in het preadvies Niks aan de hand dus? Nou, niet bepaald Bij het beoordelen van de toekomstplannen slaat de OR de schrik om het hart.
Minder inkomsten Het aantal ingeschreven studenten nam van 2009 naar 2010 met 7,2 procent toe. De VU kreeg voor hen minder geld van het Rijk, m 2009 nog 14 500 euro, in 2010 13 500 euro per student Tegelijk daalde de geldstroom voor onderzoeksprojecten van 90,7 naar 79,3 miljoen euro. De OR zou graag de oorzaken van die forse daling willen kennen.
Meer bezuinigen Ook voor de komende jaren heeft het Rijk het hoger onderwijs te verstaan gegeven dat er een forse bezuinigingsopdracht ligt 190 miljoen euro "Volgens het college van bestuur betekent dit dat de VU tot en met 2012 30-35 miljoen euro moet bezuinigen Dat bedrag hebben we nog met onderbouwd gezien. Maar bezuinigen wordt het sowieso", zegt Lambert Truijens, OR lid en lid van de commissie Financien en Economische Zaken van de gezamenlijke vergadering (OR en USR).
Meer investeren Lambert "Het college van bestuur wil tegelijkertijd het instellingsplan gaan uitvoeren Dat is een mooi, maar uiterst ambitieus plan, dat streeft naar een hogere onderwijskwaliteit, met onder meer gedigitaliseerd onderwijs en meer wetenschappelijk personeel. Daarin investeren is prachtig, maar het brengt wel extra kosten met zich mee."
Kaderregeling tijdschrijven beschermt medewerkers Voelden tijdschrijvers dringend behoefte aan een nieuwe regeling voor tijdschrijven? Neuh, niet echt. Is het toch fijn dat de kaderregeling voor tijdschrijven er is? Ja. En wel hierom: de bestaande regelingen voldeden prima voor opdrachtgevers, maar beschermden medewerkers niet of nauwelijks. De ondernemingsraad stemde op 17 maart 2011 in met de conceptregeling 'Waarborgen Tijdschrijven'. Mag je baas op grond van de tijd die je voor een klus hebt bijgehouden zeggen datje wel erg lang over een opdracht doet? Voor dergelijke vragen schept de regeling 'Waarborgen Tijdschrijven' een kader. Rieky van Walraven, lid dagelijks bestuur GR en voorzitter van de commissie Sociale en Organisatorische Zaken: "De regeling geeft richtlijnen voor wie er tijd moet schrijven, voor welk werk, hoe de uren geregistreerd worden, maar vooral: waarvoor de gegevens gebruikt mogen worden en wie de informatie mag zien. En nee, de registratie mag niet gebruikt worden om medewerkers te controleren op aanwezigheid."
Tempo omlaag Het college wil de bezuinigingen en herstructurering van het onderwijs binnen twee jaar uitvoeren. "Wij betwijfelen of dat wel realistisch is." In het preadvies hamert de OR er dan ook op om het allemaal wat kalmer aan te doen. "Het tempo kan best wat omlaag. Sterker nog, de rijksoverheid heeft het hoger onderwijs een jaar langer gegeven, tot en met 2013, om de gevraagde bezuinigingen door te voeren", zegt Lambert. "We kunnen beter meer tijd nemen, zodat de VU de geldstroom uit betaalde onderzoeksprojecten kan vergroten. We moeten langs die weg meer inkomsten genereren, want van het Rijk hoeven we geen extra geld te verwachten." Als de VU de bezuinigingen en de onderwijsvernieuwing uitsmeert over 2011-2015, kan dit volgens de OR meer gedwongen ontslagen voorkomen en blijft expertise van medewerkers behouden. Dan is er ruimte om uit te zoeken welke opleidingen en vakken kunnen blijven en hoeft de universiteit met rigoureus kleine opleidingen te schrappen vanwege een miniem exploitatieverlies. De VU kan zo een sociaal plan ontwikkelen, reorganisatiekosten spreiden, kwaliteit behouden en de werkdruk voor het personeel beheersbaar houden.
Temporiseren kan best De solvabiliteit, het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal, is in 2010 gestegen van 53 naar 55 procent. "Onze solvabiliteit is hoger dan gemiddeld. Tijdelijk verlies kan de VU daardoor over de periode 2011-2015 best opvangen", stelt Lambert. De OR heeft het conceptadvies op 24 mei met het college van bestuur besproken Het definitieve advies wordt gepubliceerd op www.intranet vu.nl/or Foto de commissie Financiële en Economische Zaken v I n.r. zittend Ottho Heldring, Frans van der Woerd, Ronald Kroeze, Sadiah Boonstra, Steven Veeger (voorzitter USR) Staand Paul van Geffen, Lambert Truijens.
Colofon Ambtelijk secretaris Ondernemingsraad Kittyjong, Agathe van Heil (adjunct). De Boelelaan 1105, kamer IE 43, 1081 HV Amsterdam, tel 020 59 85312, or<S>vu nl www intranet vu nl/or, www vu nl/or | Dagelijks bestuur Ottho Heldring, voorzitter | Rieky van Walraven, vice voorzitter | Jelly Remders | Commissie Communicatie Janneke Eppinga, Agathe van Heil, Henk Olijhoek, Dunya van Troost, Rick Vermunt | Tekst Conanne Roza I Beeld Yvonne Compier (VU MC) | Vormgeving VU MC
Niet nieuw Tijd bijhouden die je aan een opdracht besteedt, gebeurt al sinds jaar en dag bij de Vrije Universiteit. Lang niet door iedereen, lang niet bij elke faculteit en-dienst. Maar overal waar externe opdrachtgevers zijn of waar onderdelen intern aan elkaar doorberekenen, houden werknemers uren bij voor een realistische factuur. OR-lid Frans van der Woerd werkt bij IVM. Dit Instituut voor Milieuvraagstukken werkt veel in opdracht voor overheden. Een jaar of tien geleden werd de Europese overheid belangrijk als opdrachtgever. "Die stelde strenge eisen aan het bijhouden van uren. We hebben daarvoor zelf een handig systeem ontwikkeld met Excell." Inmiddels is de overstap naar SAP gemaakt. Efficiënter en minder foutgevoelig, maar het wachten is al twee jaar op een gebruiksvriendelijk scherm. "En SAP werkt traag." Bierviltje Rieky: "Elk onderdeel van de VU hanteerde een andere aanpak. Dat varieerde van een Excellsheet tot bij wijze van spreken een bierviltje. Opdrachtgevers maakt het niet uit welk systeem je gebruikt, als het maar controleerbaar en sluitend is." Officieel moet een organisatie, om uren te mogen registreren, een regeling hebben die de privacy van medewerkers waarborgt en vastlegt waarvoor het tijdschrijven dient. Die had de VU niet. Het tijdschrijven werd gedoogd. Rieky: "In theorie zou de VU te horen kunnen krijgen: u heeft geen officiële regeling voor het bijhouden van uren, dan mag u het niet meer doen. Dat zou ons veel inkomsten kosten, want opdrachtgevers eisen uiteraard wèl dat we uren bijhouden." Allesomvattend onmogelijk Eerdere pogingen om tot een VU-brede regeling te komen mislukten. Die wilden allesomvattend zijn. Omdat urenregistratie binnen de VU zo verschillend verloopt, was dat onmogelijk. Nu is er een kader, op basis waarvan alle faculteiten en diensten zelf met hun onderdeelcommissie een specifieke regeling kunnen maken. De regeling is te vinden op: www.vu.nl > Medewerkers intranet > Human Resource Management > Regelingen personeel > Tijdschrijven
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 30 augustus 2010
Ad Valvas | 476 Pagina's