Ad Valvas 2011-2012 - pagina 215
«8
ad valvas 26 januari 2012
ite ize
ld
:te
Wolfgang Wagner onderzoekt NAOORLOGSE VERKIEZINGEN Hoogleraar politicologie Wolfgang Wagner (41) kreeg 63.000 euro van het Berghof Fonds om onderzoek te doen naar verkiezingssystemen in postconflictgebieden. TEKST: W E L M O E D VISSER FOTO: STUDIOVU/RIECHELLE VA N DER VALK
Waarom is het belangrijk om de electorale systemen van naoorlogse landen te onder zoeken? "Na een oorlog krijgt een land vaak een heel nieuw politiek systeem. Sommige systemen zijn erop gebaseerd dat de grootste partij het overgrote deel van de macht krijgt, bij andere systemen is de machtsverdeling proportioneel. In veel gevallen maakt het nogal wat uit hoe zo'n systeem eruit ziet. Een slecht gekozen systeem kan er zelfs toe leiden dat bepaalde bevolkingsgroepen de verkiezingen niet accep teren en de wapens weer oppakken." En dat kun je voorkomen met een goed ont worpen verkiezingssysteem? "Een goed systeem kan zeker bijdragen aan de stabiliteit. Als je bijvoorbeeld een land hebt met één of verschülende minderheden, dan kan proportionele representatie een systeem zijn dat voor alle partijen acceptabel is. Daarbij gaat niet alle macht naar de meerderheid, maar wordt die proportioneel verdeeld over de ver schillende bevolkingsgroepen." Is dat niet altijd het beste? "Nee, er zijn ook situaties waarin een propor tioneel systeem minder goed werkt. Als je twee of drie ongeveer even grote bevolkingsgroepen hebt, die sterk tegenover elkaar staan. Dan kan een proportioneel verkiezingssysteem de radi calisering van de verkiezingscampagne in de hand werken, immers iedereen van bevolkings groep X stemt toch wel op partij x. Dus gaat partij X zich afzetten tegen de andere bevol kingsgroepen. Ook dan kunnen oude conflicten weer oplaaien. Dat zou je kunnen ondervangen door kiezers een eerste en een tweede keus te laten maken."
Dat klinkt logisch en belangrijk. Je zou zeg gen dat is al lang onderzocht. "Het is juist een nieuw onderzoeksterrein, waar instanties als de VN pas de laatste jaren over zijn gaan nadenken. In de jaren vijftig en zestig toen veel koloniën onafhankelijk werden, kre gen die vaak automatisch een politiek systeem dat leek op het systeem van de voormalige kolonisator. Verder werd er niet gekeken." De beurs van het Berghof Fonds bedraagt 63.000 euro. Wat gaat u doen met dat geld? "Ik heb de beurs samen met Sofie Dreef aange vraagd, een oudmasterstudent van mij. Zij gaat hier als postgraduate onderzoeker eenjaar aan werken. Ik ga haar begeleiden. We hopen dat we ook financiering zullen krijgen voor een promo tieonderzoek over dit onderwerp. We hebben een voorstel ingediend bij NWO, maar nog geen antwoord." Gaan jullie het ideale verkiezingssysteem voor een jonge democratie ontwerpen? "We denken dat dat per situatie verschilt, maar we hopen wel een aantal kenmerken van landen te vinden dat bepaalt welk systeem het beste is. We gaan op zoek naar die kenmerken, door verschillende systemen uit verschillende landen naast elkaar te leggen. Welke landen weten we nog niet precies. In die voorbeeldlanden bestu deren we niet alleen het systeem, maar gaan we ook interviews houden met burgers." En worden jullie bevindingen dan gebruikt in nieuvtre landen waar een democratisch systeem moet worden opgezet? "Dat is wel de bedoeling. Het Berghof Fonds, waarvan we de beurs krijgen, vindt het belang rijk dat onderzoeksresultaten ook echt in de praktijk worden toegepast."
Wie, wat, waar? > De Berghof Foundation is een Duitse non profitorganisatie die partijen in conflictgebieden stimuleert om tot vreedzame oplossingen te komen. De organisatie heeft ook een budget voor wetenschappelijk onderzoek in conflictgebieden. Zie: berghoffoundation.org > Google *Wolfgang Wagner VU* voor zijn persoonlijke webpagina Reageren'' Mail naar redactie@aclvalvas vu nl
'Een slecht gekozen verkiezingssysteem kan ertoe leiden dat de bevolking de wapens weer oppakt'
ONDERZOEK Dementie voorkomen Afvallen met parasieten De verwarde patient bestaat niet. Dat is de titel van de oratie die hoogleraar Henry Weinstein op 20 januari uitsprak. Weinstein stelt dat een zorgvuldigere diagnose en specifieker behandelplan bij dementiepatienten geheugen problemen kan uitstellen en misschien zelfs voorkomen. Gebruik van de juiste medicatie of een bewegingsprogramma zou kunnen helpen. Bij oudere patiënten met geheugenproblemen wordt volgens Weinstein te gemakkelijk de diagnose Alzheimer gesteld, terwijl deze cognitieve aandoeningen ook door andere stoornissen veroorzaakt kunnen worden. Betere diagnostiek kan alleen al in Nederland de dementie van duizenden patiënten uitstellen of vootkomen. (WYj
Waarom worden wij dik? Omdat we mateloos zijn, hoor ik een paar bijdehandjes zeggen. Nee, omdat bepaalde genen zorgen dat we vet aanmaken. Parasieten kunnen geen vet aanma ken, dus misschien kunnen die ons helpen af te vallen. Evolutiebioloog Bertanne Visser, die hierop 25 januari promoveerde, onderzocht de vetaanmaak bij meer dan negentig insecten en vond dat het verlies van vetaanmaak uitsluitend voorkomt bij parasitaire insecten met een parasitaire levenswijze. Ze onderzocht 28 genen die betrokken zijn bij vetaanmaak bij een para sitair én nietparasitair insect. Ze ontdekte dat parasitaire insecten de aanmaak van vetten zijn verloren door het niet goed functioneren van een van die genen. (PB)
Veilige dancefeesten
Meer dwangopnames
Dancefeesten zijn relatief veilig, blijkt uit een metaanalyse van VUmc. Slechts 0,3 procent van de bezoekers moest naar een eerstehulp post vanwege problemen door drank of drugs gebruik. De onderzoekers bekeken over twaalf jaar de gegevens van eerstehulpposten op 249 dancefeesten. Daar kwamen in totaal bijna vier miljoen bezoekers op af Van hen bezochten 27.897 mensen een eerste hulppost, in 10.100 gevallen had het probleem te maken met alco hol of drugsgebruik. In 515 gevallen was profes sionele medische hulp nodig en in 16 gevallen was sprake van een levensbedreigend incident. Ghbgebruikers hebben vaker professionele medische zorg nodig te hebben dan gebruikers van andere party drugs. De resultaten zijn gepu bliceerd in het tijdschrift Plos One. (DdH)
Het aantal psychiatrische dwangopnames is in Nederland de laatste twintig jaar sterk toegeno men. Dat blijkt uit het onderzoek waarop Louk van der Post 25 januari bij VUmc promoveerde. Hij onderzocht welke factoren bepalen of patiënten met een ernstige psychiatrische crisis onvrijwillig worden opgenomen. Hiervoor bestudeerde hij 4600 crisisconsulten. Daaruit bleek dat patiënten die door de politie naar de spoedeisende psychiatrie worden gebracht, vaker gedwongen worden opgenomen dan patiënten die er via de huisarts belanden. Dit zijn vaker mensen met een Surinaamse afkomst of wortels in landen die onder de Sahara liggen. Tijdens een crisis komen zij eerder bij de politie dan een huisarts terecht. (FBJ
.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 29 augustus 2011
Ad Valvas | 424 Pagina's