Ad Valvas 2011-2012 - pagina 188
4 opinie
ad valvas 12 januari 2012
> Kwestie N A DE A S i E L Z o E K E R S , M O S L / M S , PoLEN, R O E M £ N / E N EN BULGAREN,OE
NIEUWSTE
BEOREIGING'
r
iKwiL X MyiN/ BELASTiWG^ G t L D EN MM/V/ ^
FAHRRAD TB R U G '
Tien voor ' PVVscriptie' deskundige Jan Jaap de Ruiter, arabist aan de Universiteit van Tilburg U hebt een bachelorscriptie beoordeeld van Henk Bovekerk, die concludeert dat de P W een fascistische partij is, en hem een tien gegeven. Vervolgens viel heel Nederland over u heen. "Dat was erg hectisch en behoorlijk onaangenaam. Ik kreeg maUs waarin ik werd uitgemaakt voor vieze kankerlijer; ik werd bedreigd en gecriminaliseerd. Iemand schreef dat ik een bedreiging was voor anderhalf miljoen PWstemmers. Op Twitter ging het er ook fors aan toe. Daar werd ik belaagd door mensen die zelf anoniem blijven, en zich tooien met pseudoniemen als Bottehund." En dat had u helemaal niet verwacht? "Vorig jaar kreeg een student van mijn universiteit ook een tien. Dat was voor een taalkundige scriptie en daar heb ik toen niemand over gehoord." Veel mensen meenden beter dan u te weten hoe een academische scriptie moet worden beoordeeld. "In 24 uur meet iedereen zich een oordeel aan over een scriptie waarmee ik drie maanden bezig ben geweest. Dat Bovekerk alleen de definitie van fascisme van Robert Paxton heeft gebruikt. Maar het is een bachelorscriptie! Voor een masterscriptie of dissertatie zou hij natuurlijk wel eerst alles hebben moeten lezen wat er over fascisme is geschreven." Wilders zelf twitterde dat ze aan de 'KU in T' stapel waren geworden. "Zo gemakkelijk, om wetenschappers te diskwalificeren met een verwijzing naar Diederik Stapel. Maar die zaak heeft er niets mee te maken. Stapel is trouwens door collega-wetenschappers ontmaskerd, niet door de media. Dat bewijst het zelfreinigend vermogen van de wetenschap." Het hoger onderwijs en de wetenschap liggen nogal onder vuur, de laatste tijd. "Inderdaad, het aureool van respectabiliteit is aangetast, net zoals dat van de rechtspraak, en dat is sterk geïnspireerd door de PW. Daarom vind ik dat een gevaarlijke partij. De P W en de extremistische islam, dat zijn tu;o of a kind." U hebt een bemoedigende mail gekregen van arabist Hans Jansen. "Die schreef dat zulke dingen nu eenmaal gebeuren als je je in dit debat begeeft. En dat ik Bovekerk gewoon een 9,5 had moeten geven. Hèhèhè." (PB) Reageren'' Mail naar redactie@advalvas.vu.nl.
-p
O
X
V>0
WIJ SUBSIDIEREN BUITENLANDSE STUDENT Elke Europese student zou «toeten beschild^en over een persoonsgebonden budget. Dat vinden de hoogleraren economie Henriette Maassen van den Brink en Wim Groot. De belangstelling van buitenlandse studenten voor een studie in Nederland neemt toe. Nog altijd komen de meeste buitenlandse studenten uit Duitsland. Dat is de afgelopen drie eeuwen niet veranderd. Bijna 25.000 Duitsers studeren aan een Nederlandse universiteit. Dat is de omvang van de Universiteit van Amsterdam en tweemaal het aantal studenten aan de Universiteit Maastricht. Sinds de regering-Cameron het collegegeld heeft verhoogd naar 9.000 pond neemt de belangstelling van Britse studenten toe. The Daily Telegraph had midden november een lang artikel over studeren in het buitenland met als kop: For great returns, think global. Ook Maastricht werd genoemd. De krant wees er fijntjes op dat studenten in Maastricht een academische opleiding kunnen volgen voor minder dan 2.000 pond terwijl kwalitatief mindere Engelse universiteiten zoals Liverpool, Newcastle en Cardiff vanaf volgend jaar 9.000 pond vragen. Vlak daarna deed The Sunday Telegraph het nog eens over. 'Rising fees sending students overseas', luidde de rijmende kop. De krant interviewde Scott Clothier die in Maastricht international business wil studeren. 'Het is er zo veel goedkoper dan hier, en je krijgt er een internationaal erkend diploma', aldus de moeder van Scott over Maastricht. Zij wees er ook nog op dat een studie in het buitenland voordeel oplevert bij het vinden van een baan. Je hebt laten zien datje onafhankelijk bent en je horizon hebt verbreed.
Populair immigratieland Het aantal buitenlandse studenten dat hier komt studeren, is ongeveer twee keer zo groot
als het aantal Nederlandse studenten dat naar het buitenland gaat. De Engelse en Duitse overheden profiteren ook van deze studentenmigratie. Duitse en Engelse jongeren krijgen een goede opleiding zonder dat het de Duitse en Engelse overheid één euro kost. Driekwart van de kosten van onderwijs van buitenlandse studenten komt voor rekening van de Nederlandse belastingbetaler. Per saldo subsidieert de Nederlandse overheid dus het hoger onderwijs in andere EU-landen. Staatssecretaris Halbe Zijlstra laat daarom uitzoeken of de kosten voor de belastingbetaler opwegen tegen de baten die de instroom van buitenlandse studenten opleveren. Het rapport van de werkgroep kosten-baten buitenlandse studenten wordt binnenkort verwacht. De uitkomsten kennen we nog niet, maar zelfs als de kosten-batenanalyse positief uitvalt, is het de vraag of de Nederlandse belastingbetaler moet blijven opdraaien voor de opleiding van Duitse en Engelse studenten. Nederland is niet het enige immigratieland voor buitenlandse studenten. Deense en Oostenrijkse universiteiten zijn net als de Nederlandse populair onder Duitse studenten. In Oostenrijk gaan stemmen op om het land van herkomst te laten meebetalen aan de kosten van een studie in het buitenland. De gouverneur van Salzburg, Gabi Burgstaller, heeft een voorstel ingediend bij eurocommissaris Vassüiou om het land van herkomst van een student verantwoordelijk te maken voor de opleidingskosten. De student zelf betaalt het standaard collegegeld dat zijn buitenlandse universiteit vraagt.
'Nederland betaalt driekwart van de kosten van buitenlandse studenten'
Perverse prild^el Eurocommissaris Vassiliou heeft Burgstaller geadviseerd op zoek te gaan naar medestanders. Nederland zou dit Oostenrijkse plan moeten steunen. De EU-regel waarbij studentmobiliteit met gesloten beurzen gebeurt en het ontvangende land de studiekosten draagt, geeft landen een perverse prikkel om minder in het hoger onderwijs te investeren dan eigenlijk zou moeten. Kwalitatief slecht hoger onderwijs of hoge collegegelden zet studenten ertoe aan een studie in het buitenland te volgen. Veel Duitse studenten verkiezen het kleinschalige studentgecentreerde onderwijs in Nederland boven de overbevolkte en massale universiteiten in hun eigen land. Daarmee worden de kosten van universitair onderwijs in Duitsland afgewenteld op de Nederlandse belastingbetaler. Om aan deze perverse prikkel een eind te maken, zouden de EU-spelregels veranderd moeten worden. EU-landen zouden elke student een persoonsgebonden opleidingsbudget kunnen meegeven. Uit het onderwijs-pgb zouden studenten het collegegeld kunnen betalen bij de universiteit van hun eigen keuze in binnen- en buitenland. Een onderwijs-pgb, dat kan worden besteed bij elke universiteit in Europa, zou een grote impuls geven aan de mobiliteit van studenten. Universiteiten zouden concurreren door met goed onderwijs studenten aan te trekken. Dit is goed voor de onderwijskwaliteit. Het maakt ook een einde aan de neiging tot/reerider-gedrag van overheden waarbij jongeren op kosten van andere EU-landen worden opgeleid. Wim Groot is hoogleraar economie aan Universiteit Maastricht. Henriette Maassen van den Brink is hoogleraar economie aan de UvA en Universiteit Maastricht. Reageren? Mail naar redactie@advalvas.vu.nl Dit opinieartikel is eerder verschenen in de Volkskranten 22 december 2011.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 29 augustus 2011
Ad Valvas | 424 Pagina's