Ad Valvas 2011-2012 - pagina 46
nieuws CAMPUS
Amsterdam International University De voorzitters van de ondernemingsraden van de VU en UvA, Ottho Heldring en Jan Bergstra, stellen een nieuwe alliantie voor. Ze willen de internationale activiteiten van beide instellin gen bundelen tot de Amsterdam International University. Hierin worden de internationaal opererende onderzoeksinstituten onderge bracht, de researchmasters en PhDopleidin gen, delen van tandheelkunde, van VUmc en AMC en het Amsterdam University College. Zie: 'VU en UvA moeten Amsterdam Interna tional University oprichten' op advalvas.vu.nl > opinies. (WC)
Geen koffie Koffiecrisis aan de VU! Op de meeste verdiepin gen van het hoofdgebouw, in het Füosofenhof en op de medische faculteit hebben de kof fieautomaten het laten afweten. "De oorzaak is een probleem bij de nieuwe leverancier van koffie, snoep, en frisdrankautomaten", zegt Christianne van Rijn van de facUitaire campus organisatie. "Per 1 september zou die nieuwe automaten neerzetten, maar het betaalsysteem daarvan is nog niet geleverd en daarom is die leverancier in gebreke gebleven. Wij doen onze uiterste best, maar dit is puur overmacht. Tot die tijd zijn er natuurlijk in de verschillende restauratieruimten dranken en versnaperingen te krijgen." (PB)
Niet blij met verhuizing studenten wijsbegeerte en godgeleerdheid zijn ontdaan over de invoering van flexibele werk plekken voor hun docenten, in te voeren na de verhuizing van de dertiende naar de tweede verdieping van het hoofdgebouw. Ze zijn bang dat de relatie tussen docenten en studenten onder druk zal komen te staan. Bijvoorbeeld omdat een docent geen eigen telefoonnummer meer zal hebben en dat er geen deur meer zal zijn waar studenten kunnen aankloppen. Ook bevalt de scheiding tussen docenten en studen ten met een grote glazen deur ze allerminst. (VA)
>Griff
Giphart teleurgesteld Schrijver op locatie Ronald Giphart vraagt zich af of het wel de moeite waard is om veel tijd en energie in projecten te steken waarin niemand is geïnteresseerd. Giphart is zeer teleurgesteld dat zijn openbaar college The Wisdom of Crowds op dinsdag 20 september niet doorging wegens gebrek aan belangstelling. "Het zou een spet terend programma worden, de slagroom op mijn activiteiten aan de VU." In november organiseert hij onder meer vier schrijfcolleges en een filmavond. Maar andere plannen, zoals een symposium over strips, staan op losse schroeven. (PB)
en studenttevredenheid. Op die manier kunnen aankomend studenten opleidingen die hen interesseren beter met elkaar vergelijken. (HOP)
Promovendiprotest Promovendi zijn een mailactie begonnen tegen het voorstel voor het bursalenstelsel dat aan staande maandag in de Tweede Kamer wordt besproken. Het protest is een initiatief van promovendi.org; jonge onderzoekers aan de VU en UvA hebben deze site opgezet. Zij vinden dat promovendi volwaardig werk leveren en dus niet zoals studenten een beurs horen te ontvangen, maar een salaris met bijbehorende arbeidsvoorwaarden. (FB)
Zomerhaters Het weer is van invloed op het humeur van mensen. Dat blijkt uit een onderzoek onder zo'n duizend Nederlanders door de VU, Univer siteit Utrecht en de Humboldtuniversiteit in Berlijn. Ongeveer de helft van de ondervraag den laat zijn humeur bepalen door het weer, maar lang niet iedereen houdt per se van mooi zomerweer. Veel mensen worden daar juist chagrijnig van. De onderzoekers onderschei den drie groepen: de zomerliefhebbers, de zomerhaters en de regenhaters. Het onderzoek verschijnt binnenkort in het wetenschappelijke tijdschrift Emotion. (WV)
Rampenoefening VUmc organiseert zaterdag 24 september een grote rampoefening op het parkeerterrein voor het Actagebouw. Het ziekenhuis oefent met regelmaat om voorbereid te zijn op een crisis. Tijdens de oefeningen wordt gekeken of de ver scluUende autoriteiten en hulpverleners goed met elkaar samenwerken. Dit jaar is er speciale aandacht voor het patientenvolgsysteem. Meer informatie op vumc.nl. (FB)
OFF CAMPUS
Studiebijsluiter Er komt een verplichte 'studiebijsluiter' in voorlichtingsfolders en op websites van universiteiten en hogescholen. Studentenorga nisatie ISO zegt dat te hebben afgesproken met staatssecretaris Zijlstra. Studentenorganisaties pleiten al langer voor objectieve voorlichting in plaats van 'glossy folders'. Opleidingen zouden verplicht basisinformatie moeten geven over onder meer studiesucces, aantal contacturen
PRINSJESDAG
Weinig goeds "Goed onderwijs is fundamenteel voor de concurrentiekracht van ons land en geeft mensen de kans hun talenten te ontplooien. De regering wil daarom de kwaliteit van het onderwijs verbeteren", zei koningin Beatrix in de Troonrede. Maar om dat te realiseren wil de overheid niet in de weg lopen, voegde ze eraan toe. Veel goeds hebben de universiteiten en studenten de komende jaren dan ook niet te verwachten. (HOP)
Eigen bijdrage studenten omhoog "Voor studenten in het hoger onderwijs gaat de eigen bijdrage omhoog", beloofde koningin Beatrix in de Troonrede. Dat er een langstudeerboete van drieduizend euro komt en de basisbeurs voor de masterfase verdwijnt, wisten we al. Maar nu een nieuwe economische crisis en nieuwe bezuinigingen dreigen, staat de hele studiefinanciering ter discussie. Ook bij oppositiepartijen. Lees het bericht 'Wie helpt studenten door de crisis?' op advalvas.vu.nl > nieuws. (DdH)
Minder geld voor onderzoek Ook op onderzoek bezuinigt de regering. De totale uitgaven aan wetenschappelijk onder zoek zullen de komende jaren dalen van één miljard euro naar achthonderd miljoen in 2016. Alleen voor grootschalige voorzieningen gaat
het budget omhoog. Het kabinet reserveert 36 miljoen euro extra voor wetenschappelijke ictprojecten, geavanceerde mriscanners, biodatabanken en andere grote onderzoeks voorzieningen. Voor deze researchinfrastruc tuur komt daarmee jaarlijks 56 miljoen euro beschikbaar. Maar dit extraatje moet de weten schap zelf betalen. Zo zal het jaarlijkse budget voor wetenschapsfinancier NWO afkalven van 322 miljoen euro naar 304 miljoen. Ook groeit het budget voor de universiteiten minder hard dan het aantal studenten. (HOP)
Prestatiebeloning Universiteiten krijgen nog meer te maken met prestatiebeloning. De regering reserveert zeven procent van het reguliere onderwijsbudget voor taakafspraken met universiteiten. Het gaat om tachtig miljoen euro, oplopend naar 260 miljoen in 2015. Daar bovenop kunnen ze geld krijgen uit een pot van vijftig miljoen euro als ze erin slagen om zich goed te profileren en hun onderwijsaanbod zinvol af te stemmen met andere universiteiten of hogescholen. Het gemiddelde bedrag dat het ministerie van OCW per student uitgeeft, daalt van 6000 naar 5600 euro per jaar. (HOP)
Luchtkastelen Het kabinet bouwt luchtkastelen, reageert voorzitter Sebastiaan Hameleers van het Inter stedelijk Studenten Overleg op de Miljoenen nota. "De uitgaven aan hoger onderwijs houden geen gelijke tred met de toename van het aantal studenten." Ook de Landelijke Studentenvak bond is weinig enthousiast. "Het komt erop neer dat de studenten van nu gaan betalen voor de studenten van de toekomst", aldus voorzii ter Pascal ten Have. Hij vindt het daarnaast verkeerd dat er een half miljard wordt besteed aan belastingaftrek voor bedrijven die inves teren in research development. Dat geld zou beter naar het hoger onderwijs kunnen gaan. (HOP)
Corrrectie In de vorige Ad Valvas staat vermeld dat het Amsterdam University College donderdag 22 september de opening van het academisch jaar viert Het gaat echter om de viering van de tweede verjaardag, de dies De colleges zijn ret als elders al begin september begonnen.
J
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 29 augustus 2011
Ad Valvas | 424 Pagina's