VU Magazine 1980 - pagina 252
]ff} magaüne 30 Amerika er velen heeft, getuigen Lincoln, Burnt e.a. In zijn jeugd genoot hij slechts zeer weinig onderwijs, werd eerst daglooner, na den dood zijns vaders voerman, toen stuurman op een kleine boot en daarna timmerman. In 1849, op 18-jarigen leeftijd, had hij dit alles reeds achter den rug. Begeerig om meer te weten, bezocht hij een academy, en studeerde zoo ijverig, dat hij reeds een jaar later onderricht op eene dorpsschool kon geven. Hij maakte weldra zulke vorderingen dat hij na verloop van tijd tot professor in de talen aan een college werd benoemd en meester in de rechten werd. Aan den burgeroorlog van 1861 nam hij als overste bij de vrijwilligers deel, streed bij Prestonburgh en Pittsburg, en
werkte zich tot generaal op. In die hoedanigheid werd hij, die reeds vroeger tot Senator van Ohio was benoemd, lid van het congres, in welk lichaam hij sedert dien tijd onafgebroken zitting heeft gehouden. Met zijn benoeming tot candidaat voor het presidentschap zijn thans alle partijen ingenomen. De Republikeinen keuren Garfleids benoeming goed als het zekerste middel tegen eene derde verkiezing van generaal Grant en tegen mogelijke omwentelingspiannen, terwijl de democraten met zijn verkiezing ingenomen zijn, omdat zij door hem meer kansen voor hun eigen partij hopen te krijgen". Op 4 maart 1881 is Garfield president. Enkele maanden later wordt hij vermoord.
Benoemingen aan de VU 2juni - De heer A. baron van Dedem, lid der Tweede kamer, heeft de benoeming tot Provinciaal Directeur van de Vrije Universiteit bereid vaardig aangenomen.
uitlegging van het Oude Testament benoemd Dr. F. W. J. Dilloo, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Soldin (Pruisen), die deze benoeming heeft aangenomen.
3juni - Tot provinciaal secretaris voor de Vrije Universiteit is in Friesland benoemd de heer Ds. De Jagher, predikant te Longerhouw en Schettens, die zich bereid heeft verklaard deze betrekking te aanvaarden.
Landverhuizing naar de V.S.
4 juni - Aan de Vrije Universiteit is tot hoogleeraar in de Oostersche talen en de
i
8juni - In de afgeloopen maand Mei zijn te NewYork 55,083 landverhuizers aangekomen, tegen 18,325 in dezelfde maand des vorigen jaars. Den Isten Juni zijn er reeds weder 3197 aangekomen.
Britse troepen blijven nog in Afganistan lOjuni - Toen gisteren de stand van zaken in Afganistan in 't Engelsche Lagerhuis werd besproken, verklaarde Lord Hartington, dat de regeering streeft naar twee dingen; het einde der militaire operaties en de vestiging van een krachtig bestuur, dat er zijn moet, vóór zij de troepen kan terugroepen. De regeering moet de maatregelen, die de voorgaande regeering getroffen heeft, eerbiedigen, wat de scheiding van Can-
Fout in NRC: VU niet naar Rotterdam Tjuni - De A'. Rott.Cour.gaf van het gesprokene in de Rotterdamsche meeting een verslag, dat aanspraak op dank heeft. Na in een tropische hitte van % graden van acht tot tien uur geluisterd en geannoteerd te hebben, is toch de maker van dit verslag er zoo vlug bij geweest, dat het 's morgens om 7 uur al in de courant stond. Is het onder zulke omstandigheden niet merkwaardig, dat de inleiding op de speech van Dr. Kuyper zoo uitmuntend is weergegeven? Maar ook niet even verklaarbaar als vergeeflijk, dat op zeker gegeven ogenblik de tijd voor schrijven op was; de drukker wachtte en
OCH! WAT IS DAT MOOI! WAT JAMMER DAT HU OVERLEDEN IS.
i Wie een Sonvenir wil hebt^en aan de^ talentvollen ontslapen Novellist JAN' J A C O B C R E M E E , koop» bet prachtTolle Sal««boek
i
dahar betreft. Eerst later echter zal over een bepaalde regeling der toestanden gesproken kunnen worden. De nieuwe onderkoning van Indië zal onderzoeken wat omtrent Candahar noodig zij, alsook omtrent het bezetten of verlaten der grensposten, bepaald bij het verdrag van Gandamak. Zelfs is 't niet onmogelijk, dat de oude Emir, YakoebKhan. hersteld wordt in het gezag.
JAPIKenPLEONTJE.
Eene «ckeU nit d« BKIIICD en aan Zee. GellloBtreerd met traeie platen, d or J . M. St'HiflBT CUAL'S, Keuriger üookwerk kan men zicli mui, voorstellen. L'tt uitwendige is dan ook gebsol ia harxonia met bet inwendige. Het is rijk gebonden tnet zware vergalden ttoapeU en •eurijuM op sneda. By uitgave kostte dit Praiflit«rerk, nog zeer kort geleden f 3.50. Wjj bjeden het nn aan voor sleclits f L.jO en Uvaren dit Jawe*l Taa e»n Boek d«arvoor nog franco thais ook do-.r ^r.briel het land. ! Wie de, helaas! U^v:cieg onüapan gevierden Novellist en zijne werken lief had, bewgit eene eer ;<jin tgte n.igejachtenis door dit Prachtwerk in zijne Bibliotheek, op de Etagère of op de Salontafel te jiliataen. Niemand ta' zich die f l.tiO beklas^en. De Prachtband »iléén heeft veel V.ecr gekost. Bij feCUROEDERS KOSTER. L*lie?rafht, .ini-Sterd^ni. Op da pojtwiieel te zetten: tvaor .SODFEHIS, aan CRÈMES" , . . (io-o'j
dus het eigenlijk corps en het slot der rede slechts met enkele onzuivere trekken in beeld kan worden gebracht? ( . . . ) Zoo b.v. staat in het verslag; Men zou wellicht vragen; maar waarom juist zulk eene universiteit hier? Waarom niet eene regeling met de Inrichting te Kampen? Dat ,,mogen wij niet".Men moet ook niet doen gelijk de Anabaptisten in den Hervormingstijd, Christus is ook niet enkel koning over de zielen, maar ook over land en natie. Nu begrijpt ieder toch wel, dat Dr. Kuyper niet gesproken heeft over een universiteit, die te Rotterdam zou worden opgericht; een universiteit hier. En evengoed, dat Dr. Kuyper niet kan gezegd hebben, dat hij geen regeling met de Inrichting te Kampen wilde, eenvoudig omdat juist op zijn initiatief een conferentie met de Syn. Commisie der Chr. Geref. Kerk tegen den loden Juni te Leiden in de Lion dor reeds bepaald is. Wij twijfelen geen oogenblik, of de Redactie der N. Rott. Ct. zal, ook al meent ze haar verslaggever te moeten handhaven, wel zoo vriendelijk willen zijn. de twee gegeven voorbeelden van onjuistheden te corrigeeren
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 1 januari 1980
VU-Magazine | 514 Pagina's