VU Magazine 1982 - pagina 174
Paal en perk aan nevenwerkzaamheden? Gaat er in de VU paal en perk gesteld worden aan de schnabbelpraktijken van het universitaire personeel? Voor een bestuurlijke nota mag zich in meer dan gemiddelde belangstelling verheugen de „Discussie-nota nevenwerkzaamheden", die 3 maart uit de stencilmachine gleed en die thans met de nodige argwaan wordt bekeken, naar verluidt vooral door personeelsleden die in deze dagen toch al zoveel moeite hadden met het invullen van hun aangiftebiljet voor de belastingen. Ongetwijfeld zal het belanghebbend intellect elk zwak punt in deze discussie-nota blootleggen. Het College van Bestuur houdt dan ook reeds een vluchtweg open door het stuk bescheiden aan te dienen als een „bijdrage aan de discussie", die slechts een „voorlopig standpunt" bevat. Er is de laatste tijd nogal gediscussieerd over dit onderwerp vanuit de gedachte dat een regeling zou kunnen leiden tot extra inkomsten voor de VU. Dat zit er In theorie inderdaad in, maar als uitgangspunt voor de ontwerpregeling is dit materialistische uitgangspunt verworpen. „Het in deze regeling geformuleerde beleid (..) is er op gericht dat de medewerkers zich zo volledig mogelijk moeten inzetten voor hun universitaire functie," zo heet het.
Deze gedachte is vertrouwd. Enkele maanden na de opening van de VU in 1880 staken curatoren zo reeds een stokje voor het voornemen van rector-magnificus Abraham Kuyper om naar Zuid-Afrika af te reizen teneinde daar een overwinning van Boeren op Britten mee te vieren. Dit was — in termen van de thans ontworpen regeling — een nevenwerkzaamheid binnen werktijd in de rubriek „geen belang VU", waarvoor geen toestemming kan worden verleend. Hooguit werktijdvermindering. Maar dat begrip bestond in 1880 nog niet. En zo is Kuyper er nooit geweest. Buiten beschouwing in de thans ontworpen regeling zijn gelaten het uitoefenen van eigen praktijken door medisch specialisten en tandartsen. Deze regelingen zijn ontstaan uit de ,,marktsitua-
„De lange en de korte weg" geopend Op 1 maart werd door prof. dr. O. A. van Swigchem onder fikse belangstelling het tentoonstellinkje ,,De lange en de korte weg" (zie VU-magazine vorige maand) geopend. Prof. van Swigchem wees in zijn openingstoespraak op veranderingen in het denken over de vrouw en kruidde zijn toespraak met enkele opmerke-
lijke uitspraken van vroegere gereformeerde voormannen. Ook de pers toont veel belangstelling. Zo is in verschillende radiouitzendingen aandacht besteed aan het tentoonstellinkje. ,,De lange en de korte weg" is geopend tot eind juli.
tie" zo wordt toegelicht. Overigens wordt voor wat betreft de daarvoor geldende regelingen gerept over resp. „afbouw" en „bijstelling". Ook een aparte regeling zal worden ontworpen voor „publicitaire arbeid". Het discussiestuk gaat over ,,die werkzaamheden al dan niet bij wijze van een functie uitgeoefend, die niet binnen het kader van de universitaire functie kunnen worden opgedragen en niet als inherent aan de functie noch als maatschappelijke dienstverlening kunnen worden beschouwd". (..) Bij nevenwerkzaamheden kan onder andere worden gedacht aan bestuurlijke functies in andere organisaties; gemeenteraadslid; aan het deelnemen in adviescommissies; aan advisering aan bedrijven en andere instellingen; aan het geven van onderwijs aan andere onderwijsinstellingen en aan commissariaten." ,,Niet tot nevenwerkzaamheden (..) moet dié activiteiten worden gerekend die als maatschappelijke dienstverlening moeten worden aangemerkt, en als zodanig onderdeel uitmaken van het takenpakket van de vakgroep c.q. faculteit. (..) Hier kan bij voorbeeld worden gedacht aan lidmaatschap van vaste, of incidentele (overheids)com-
missles of adviesorganen zoals bij voorbeeld de SER; het geven van incidentele adviezen of consulten en het fungeren als rechter-plaatsvervanger. (..) In sommige gevallen van maatschappelijke dienstverlening kan het in de rede liggen dat de universiteit daarvoor een financiële vergoeding verlangt". Aan de discussie-nota is een schemaatje gehecht aan de hand waarvan elke VU-medewerker kan nagaan in welke rubriek zijn (eventuele) nevenwerkzaamheid thuishoort. Het wachten is thans op de tegen-nota's.
ITSWO wordt opgeheven Het Instituut voor Toegepast Sociaal-Wetenschappelijk Onderzoek (ITSWO) wordt opgeheven. Oorzaak: te weinig opdrachten. Tien jaar geleden startte ITSWO om (tegen betaling) met name ten behoeve van christelijke organisaties onderzoekswerk te verrichten, maar de her en der optredende bezuinigingen laten zich thans voelen. In een interview in Ad Valvas (26
febr.) verklaarde ITSWO-directeur dr. Jan de Jonge: „Achteraf gezien hadden we ons vanaf het begin op een breder veld moeten richten. Pas in 1977 hebl}en we besloten ook bij niet-christelijke organisaties onderzoeksopdrachten te verwerven. Maar toen waren we eigenlijk ai te laat: een groot deel van de markt was toen al bezet".
•
Emancipatiecommissie-VU benoemd Er komt een emancipatiecommissie-VU. Dinsdag 16 februari besloot de Universiteitsraad een 14 leden tellend lichaam in het leven te roepen, dat zich zal inlaten met alle onderwerpen en proble-
160
men die zich in de VU voordoen op het gebied van de emancipatie van de vrouw. Het kan aan College van Bestuur en Universiteitsraad zowel gevraagde als ongevraagde adviezen geven.
VU-Magazine11 (1982)4(april)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 1 januari 1982
VU-Magazine | 484 Pagina's