VU Magazine 1991 - pagina 73
V.l.n.r.: Akzo-topman jhr.mr. A.A. Loudon: 'vooroordelen'. Shell-directeur ir. H. de Ruiter: 'wel liet brood, niet de baldcer'. Prof. P.W. Atkins: gebrekkige communicatie.
Foto Bram de Hollander
problemen is dat van het milieu eigenlijk nog het gemakkelijkst op te lossen", zei hij. "Maar waar ik me zorgen om maak zijn de tijd en het geld die daarvoor nodig zullen zijn. In dat opzicht zijn we afhankelijk van de welwillendheid en de realiteitszin van de overheden."
C
hemie is alom tegenwoordig, maar de producent van materialen die de basis vormen van een veelvoud aan nuttige, ingeburgerde, en veelal onschuldige gebruiks- en consumptiegoederen, wordt meestal slechts - en ook nog negatief - beoordeeld op vermeende risico's en verontreinigende aspecten van zijn bedrijvigheid. Een ondankbaar publiek heeft nauwelijks oog voor de vele profijtelijkheden en weldaden die de chemische industrie genereert. Dat dus was zo ongeveer de stemming onder de uit het bedrijfsleven afkomstige sprekers tijdens het driedaags congres van de Delftse techneuten. Genees- en bestrijdingsmiddelen (tegenwoordig bij voorkeur 'gewasbeschermingsmiddelen' genoemd) en moderne kledingstoffen bijvoorbeeld, zijn ontsproten aan het brein van chemici. De goedkope, betrouwbare en efficiënte auto en het goedkope vliegverkeer, de audio-visuele amusementsindustrie en de moderne informatie-technologie, zouden ondenkbaar zijn zonder de geVU-MAGAZINE—FEBRUARI 1991
avanceerde en veelzijdige basisprodukten van de chemische industrie. Waarom dan toch zo'n negatief imago? Het is vooral een communicatieprobleem, meende de Britse, in Oxford docerende prof. Peter W.
Terwijl de gemiddelde Europeaan per jaar zo'n veertig kilo aan chemische produkten consumeert, moet de Chinees het doen met ongeveer twee kilo. Atkins in zijn congreslezing. Chemici toveren met materie, en worden daarom zowel bewonderd als gevreesd. Hun werk is onbegrijpelijk voor de leek, omdat scheikunde, als centrale discipline in de natuurwetenschappen, zo abstract lijkt. In het onderwijs bijvoorbeeld, wordt de leerling in de scheikundeles nog altijd opgezadeld met oude koek en onbegrijpelijke theorieën uit een ver verleden, terwijl de chemie er in de loop der jaren in feite alleen maar simpeler op geworden is, aldus de Britse hoogleraar. 19
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 1 januari 1991
VU-Magazine | 500 Pagina's