VU Magazine 1992 - pagina 115
DRS G.R.H.J. JANSEN: "KUNNEN ZE EENS AANGETOOND ONZIN IS, DAN GEVEN ZE NIET THUIS!"
KRIJGEN DAT HOMEOPATHIE
krijgen. Krijgen ze eens een kans om hun gelijk te halen, kunnen ze eens aangetoond krijgen dat homeopathie onzin is en dan geven ze niet thuis! Ik vind dat niet kloppen: er is zoveel kritiek op homeopathie, maar als je dan een onderzoek wilt doen laten ze het afweten. "Een voorlopige conclusie uit het onderzoek is dat het reguliere medicijn tegen colitis ulcerosa in eerste instantie het meeste effect heeft. Maar als je de patiënten een tijd later onderzoekt blijkt het beter te gaan met diegenen die het homeopathische middel kregen. "Je zult mij ook nooit horen zeggen dat reguliere medicijnen slecht zijn. Alleen bij chronische aandoeningen zijn de reguliere medicijnen geen geneesmiddelen in de letterlijke zin van het woord. Geneesmiddel wil zeggen: een middel dat na verloop van tijd overbodig is, omdat de patiënt beter is. Dat is dus nooit het geval. Bij chronische aandoeningen moet de patiënt het reguliere medicijn altijd blijven slikken. Bij homeopathische middelen is een reductie na verloop van tijd mogelijk." DE POTENTIEERMACHINE IMITEERT EEN GECOMBINEERDE SCHUDBEWEGING VAN DE ELLEBOOG EN DE POLS.
D e kans dat deze aanstaande artsen in de toekomst in aanraking komen met in homeopathie geïnteresseerde patiënten is vrij hoog. N u al consulteren ongeveer 600.000 mensen een homeopathisch arts. Jaarlijks bezoeken ongeveer 750.000 mensen gemiddeld tien keer een alternatief genezer. Het merendeel bezoekt daarnaast ook de reguHere arts. Er zijn 500 homeopathische huisartsen in Nederland die zowel een reguliere als een homeopathische opleiding genoten hebben.
••^•^^••H
24
Snipverkouden
Deze artsen zijn grotendeels aangesloten bij de Vereniging van Homeopathische Artsen. De voorzitter van deze vereniging is drs. G.R.H.J.Jansen uit Tilburg. "Het valt me op dat veel homeopaten die geen arts zijn, homeopathie verstrengelen met allerlei nevenactiviteiten zoals astrologie en handoplegging. Dat draagt ertoe bij
vu MAGAZINE MAART 1992
dat men alles over één kam scheert en benoemt als 'alternatief. Alternatieve geneeswijze vind ik voor ons een negatieve en onjuiste benaming. Homeopathie is geen alternatiefvoor de reguüere geneeskunde, maar een aanvulHng daarop. Het is geen of-of maar juist en-en. Ik noem homeopathie daarom liever een additieve geneeswijze." Jansen deelt de mening van De Lange dat zolang het effect van homeopathische middelen niet voldoende is aangetoond, vergoeding door het ziekenfonds onzinnig is. Hij is snipverkouden. Met schorre stem:"Waar het om gaat is dat de wetenschappelijke onderbouwing van de homeopathie, die in volle gang is, niet tegengewerkt moet worden. Wij wiUen niet in de weg gezeten worden door mensen die bij voorbaat, let wel bij voorbaat, h o meopathie onzin vinden. Het valt me iedere keer op dat tegenstanders met volstrekt achterhaalde argumenten komen. De theorie van de homeopathie is volgens hen onbegrijpehjk, daarom kan de methode niet kloppen. Dat is een redenering die indruist tegen alles dat in de loop der
jaren in de geneeskunde is opgebouwd. Geneeskunde is een empirisch vak. Eerst heb je praktijkervaringen, later komt de theorie. " Semmelweis ontdekte dat artsen hun handen moesten wassen voordat ze kraamvrouwen inwendig onderzochten. Hij wist toen ook niet waarom dat handen wassen zo belangrijk was, maar de kraamvrouwenkoorts nam af van twaalf tot één procent. De theorie achter zijn ontdekking kwam later, dankzij de ontwikkeling van de bacteriologie."
••••••••••
Niet thuis
Jansen heeft gewerkt aan een onderzoek naar de werking van homeopathische medicijnen bij colitis ulcerosa, een ziekte van de dikke darm. " W e hadden helaas te weinig proefpersonen zodat we niet echt tot een sluitende conclusie zijn gekomen. Reguliere artsen wilden ons niet helpen om voldoende patiënten voor het onderzoek te
De kritiek van veel reguliere artsen is dat de homeopathie en andere alternatieve geneeswijzen hun succes te danken hebben aan het placebo-ejfect. De klacht verdwijnt omdat de patiënt gelooft in de geneeswijze. "Dat is onzin. Homeopathische middelen hebben wel een placebo-effect, maar niet meer of minder dan reguliere geneesmiddelen. Homeopathie werkt wel degehjk echt en kan daarom bij onjuist gebruik zelfs negatieve bijwerkingen hebben. "Een voorbeeld? O p mijn spreekuur kwam een vrouw met haar onrustige en onhandelbare baby. Ik had de m o e der vijf maanden eerder een homeopathisch middel geadviseerd om het kind te kalmeren. Dat werkte goed maar zij bleef het medicijn geven, opdat het kind maar rustig bleef Daardoor werd het te bestrijden ziektebeeld juist opgeroepen. Ik heb de vrouw aangeraden onmiddellijk te stoppen met het middel en heb een tegenmiddel gegeven. De klachten van het kind verdwenen als sneeuw voor de zon." Dus 'baat het niet, het schaadt ook niet', gaat helemaal niet op voor de homeopathie.
25 vu MAGAZINE MAART i<?92
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 1 januari 1992
VU-Magazine | 484 Pagina's