VU Magazine 1992 - pagina 65
espraa
Raijmakers, die vorig jaar op tweeënzeventigjarige leeftijd promoveerde op 'Het ontstaan van spraak en taal bij primaten'. Wind trad op als co-promotor. Raijmakers verdedigt in zijn proefschrift de gewaagde stelling, dat er geen wezenlijk verschil is tussen de communicatieve m o gelijkheden van de mens en de chimpansee. Weliswaar maken chimpansees meer gebruik van gebaren en minder van spraak, maar zij kunnen net als mensen hun gevoelens en voornemens uitdrukken.
Mensapen "Ik denk dat hij dat iets te sterk heeft uitgedrukt", reageert Wind. "Er zijn heel duidelijke verschillen. Iedereen weet datje met een dier niet echt kunt praten.
Maar waar Raijmakers terecht op wijst is dat uit onderzoek dat de laatste tien jaar bij mensapen is gedaan, blijkt dat ze veel meer kunnen dan v/e ooit hadden gedacht. Maar al zijn de verschillen kleiner, het bhjven verschillen. Een belangrijke eigenschap van taal is datje met een beperkt aantal symbolen, zoals klankelementen of gebaren, een oneindig aantal betekenisvolle combinaties kunt maken, door ze in een andere volgorde te zetten. Apen blijken zoiets ook te kunnen, ze beschikken dus over een zeker taalvermogen, maar dat is veel primitiever dan dat van de mens. Als je ze vergelijkt met mensen, dan komen ze toch nooit uit boven het niveau van een driejarige, die net een paar woorden kent, maar dan m o e t j e het al heel welwillend bekijken." Een belangrijk verschil tussen het spraakvermogen van
19 v u AAAGAZINE FEBRUARI 1 9 9 2
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 1 januari 1992
VU-Magazine | 484 Pagina's