Ook in het
Ook in het Sy^iiodaal Genootschap te Leiden steken de Modernen het hoofd weer op.
Voor de verkiezing voor het kiescollege op 6 en 7 April hebben zij de heeren Prof. Kuenen c.s. candidaat gesteld, en zelfs in een Leidsch blad bij uitvoerige advertentie deze heeren aanbevolen.
En wat zeggen ze in deze advertentie?
Vooreerst constateeren ze, dat onder de rechtzinnigen het aantal toeneemt van hen, die voor de leer onverschillig worden; dan spreken ze uit, dat deze rechtzinnigen al meer in hun schuitje overstappen; en ten slotte oordeelen ze, dat als de Moderne kerkelijke zienswijze toch triomfeert, het ook noodzakelijk is. Modernen in het kiescollege te kiezen.
Hoor slechts:
Onder de Rechtzinnigen neemt het aantal toe van dezulken, die in een strenge handhaving der leer geen heil zien.
Dezen v/orden, in overeenstemming met de Vrijzinnigen, hoe langer hoe meer overtuigd, dat het in practijk brengen van het Evangelie het doel is, waarnaar allen in de eerste plaats moeten streven.
Zóó dringt langzamerhand meer het bewustzijn door van hetgeen de eenheid in eene Christelijke Kerk moet uitmaken : geene uitsluiting van andersdenkenden, maar samenwerking voor de ontwikkeling van het Christelijk leven.
Doch als het voorgaat zooals in de laatste jaren, als het Kiescollege alleen uit streng Confessioneelen bestaat, verdwijnt dit ideaal. Dan zal er welhaast niet alleen geen enkel Vrijzinnig, maar straks ook geen enkel gematigd rechtzinnig Predikant meer geduld worden.
Mag dit ? Mogen wij lijdelijk toezien, dat de Ned.-Hervornide Kerk dienstbaar wordt gemaakt aan eene partij en niet aan de bevordering van het Godsrijk ?
Hebben wij niet allen beloofd tot den bloei dier Kerk te zullen medewerken ?
Laten wij déze belofte gestand doen !
Laten Vi'ij ons vereenigen om in onze Gemeente de vroombeid en niet de leer te doen heerschen en daarom in het Kiescollege vroede mannen trachten Ie lirengen, die dezen Christelijken weg op willen!
Juist wat wij siee is bev.'cerd hebben.
De kerkiurich; i, !g, het kader van het Synodarl Gcnootfchsp is door en door Modern. De or^aiiis^.tie is in haar beginsel en uitwerking as ti Christelijk.
De waaiheid \i er met de leugen gecoördineerd, als stadiën van één proces.
Daarom moet het verkeeren en verblijven onder deze organisatie het karakter en de belijder.is verzwakken van een iegelijk, die krachtens zijn levensbeginsel voor den Christus kiest, en is er geen ander redmiddel, dan om met deze organisatie te breken.
Waarlijk het zijn niet de Doleerenden die deze organisatie afbreken.
Zij breekt zichzelve af.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 12 april 1891
De Heraut | 4 Pagina's