INGEZONDEN STUKKEN.
(Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie).
Het was voor de Hollandsche kolonie alhier den 22Sten dezer een zeer aangename, en naar wij hopen dat blijken zal, een dag van groote beteekenis. Dr. J. van Lonkhuijzen nl. was tot ons uit Baenos Aires overgekomen om de Nederlanders alhier wonende te verzamelen en hun 200 mogelijk geestelijke leiding te geven. De schoone Erigelsche kerk was door bemiddeling van onzen consul alhier voor dit doel bereidwillig afgestaan, waarin des namiddags een boven verwachting groot aantal landgenooten aandachtig luisterde naar Z.Eerw.s rijke en bezielende prediking van het volle en algenoegzame evangelie der zaligheid, naar aanleidicg van Jes. 55 : i.
De predikant der Duitsche gemeente, pastor Achilles, in wiens huis Ds. Van Lonkhuijzsn tevens een vriendelijke gastvrijheid had ontvangen, bespeelde het fraaie orgel. Na afloop der prediking werd er beraadslaagd over de vorming eener Nederl. Geref. Kerk. Daar echter toen reeds, en meer nog daarna, er verschil lende uiteenloopende gevoelens bleken te zijn, achtte de leider den tijd vooralsnog niet rijp om daartoe over te gaan, en vervormde deswege zijn voornemen in den zin van oprichting eener Vereeniging voor Evangelisatie.
Deze werd dan ook gevormd in een tweede, ditmaal alleen door mannen boven de. 18 jiar gehouden samenkomst, waarin esn levendige, doch eveneens boven verwachting eenswillende discussie ontstond, waarbij de verschillende stroomingen geleid werden naar Jezus Christus en dien gekruisigd, als het eenige en beste uitgangspunt om het evangelie der genade te brengen onder onze geestelijk zeer behoeftige en verwaarloosde landslieden.
Na een tweede prediking in genoemde kerk, ditmaal over het lijden onzes Heeren, werd ook weder een tweede mannen-vergadering gehouden, even als de vorige, in een der doelmatige zalen van ons consulaat, waar ondanks het zeer regen achtige weder, en het zeer ver vau elkander wonen, al de zitplaatsen bezet waren en duidelijk werd dat er behoefte is aan iets meer en beters dan tot nog toe kon worden verkregen; en zoo kon men komen tot het met algemeene stemmen vaststellen van de statuten waarin o.m. bepaald wordt dat de arbeid der Vereeniging, zoo mo gelijk, zal bestaan in godsdienstoefeningen, het geven van godsdienstonderricht, het verspreiden van Bijbels, psalmboeken, traktaten en andere Christelijke lectuur, bet oprichten van een Christelijke bibliotheek en tevens in bezoek en vermaning tot opwekking van het geestelijk en zedelijk leven, terwijl verband wordt gehouden met de Geref. Kerk in Buenos Aires, hoewel zelfstandig optredende.
Door volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, bestaat het bestuur uit de heeren: Dr. J. van Lonkhuijzen, pred., als president; G. J. van Oppen, consul, als vice president; J. G. Bergenthuin als penningmeester; J. Verhagen, J. Lanser, Broomans, en de ondergeteekende.
Werd nog slechts maar een paar weken geleden het aangekondigde bezoek van Ds. Van Lonkhuijzen, om hier wat goeds tot stand te brengen, met twijfelachtig en minachtend schou derophalen aangehoord, thans, Gode zij dank! is door zijn tactvol optreden dat goede — wij hopen dat het tot grooten, veel rijkeren zegen zich uitbreide — een feil geworden. Ook echter door de zeer warme belangstelling van onsien consul, die zich waarlijk groot en veelopcfferend betoonde en veel tot het zich samenvoegen van velerlei elementen bijdroeg, werden schijnbare onoverkomelijke moeielijkheden uit den weg geruimd. Ook het lid der Hollandsche aan nemersfirma van de uitgevoerd wordende haven werken alhier, toonde zich zeer inschikkelijk en voorkomend, om, voor zooveel zijn personeel aan den arbeid deelneerrt of deelnemen zal, de gelegenheid gaarne daarvoor te verleenen, hoewel uit den aard van den arbeid dit persoseel hier voor een groot deel slechts tijdelijk vertoef: .
Dat het woord van God, ook door dit poges dan, gezaaid worde in getrouwheid, en het in onze kolonie een wel toebereide aarde vitsde, en als gevolg er van kroonjuweelea onzes Heeren Jeïus C& ristus uit voortkomeu!
Het adres der Vereeniging is Consulado de los Paises Bajos, Calle Satta Fé 1074.
De Secretaris J. J. VAN IJSSELDIJK.
Argentinië, den 3rstea Maart 1908.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zondag 10 mei 1908
De Heraut | 4 Pagina's